* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Sprawdzenie przelotu optycznego.
PostWysłany: Pon Maj 07, 2018 11:11 am 

Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)
Bardzo dziękuję za informacje :-).
A zapodacie linki do dobrych pryzmatów 2"?
Tak poniżej 1kPLN?

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Sprawdzenie przelotu optycznego.
PostWysłany: Pon Maj 07, 2018 11:35 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Wczorajsza noc była dla DS-ów.
Znowu żonglowałem kątówkami (pryzmat vs dieelektryk).
Pryzmat znowu wygrał tą rywalizację, chociaż nie było tym razem mocno zauważalnej różnicy, nawet na Jowiszu, którego widoki opisałem wcześniej.
Coś czuję, że wrażenia z widoków jakie widzimy są ściśle powiązane z Naszą kondycją i siłami. Ja wczoraj miałem zamiar zrobić te testy poza podmiejskim niebem, ale po całym dniu uganiania się za dwoma łobuziakami najzwyczajniej nie miałem siły, padło znowu na balkon. Może i lepiej bo miejsce i niebo takie samo jak wcześniej.
Obserwowałem Triplet Lwa, Grupę Galaktyk na prawo od Tripletu, wszystko co się dało dostrzec pomiędzy Lwem a Panną, gormady M3 i M53, na koniec Jowisz i zakończenie przymiarką do Saturna i cudowny widok nieuzbrojonym okiem na zakończenie, górujący Jowisz na lewo Saturn, za nim wzbijający się mozolnie Mars i wschód Ksieżyca - majestatyczny widok.
Omówię przykładowo 3 i pół obiektów.
Tryplet Lwa.
M65 i M66 złapane bez problemu w obydwóch kątówkach, pryzmat troszkę wyraźniej wyciągnął je z tła - ale nie była to znacząca różnica.A teraz najważniejsze galaktyka NGC3628 ta poprzeczna do pozostałych dwóch. W kątówce lustrzanej zamajaczyła mi się przez chwilę dwa razy. W pryzmacie wyłapałem ją na stałe ale też trzeba było się skupić i wpatrzyć aby zobaczyć tą delikatną poświatę.
Gromady M53 i M3 - budowa i rozłożenie gwiazd w gromadzie (przede wszystkim zewnętrzne obszary), wyglądały podobnie. Widok z kątówki lustrzanej przypominał mi taki z Newtona, z pryzmatu bardziej punktowy jak z refraktora.
Bonusem dla mnie, było znalezienie i patrzenie pierwszy raz na Galaktykę Sombrero.
Co do Jowisza to wykazywał wczoraj dużą aberrację, chyba największą jaką do tej pory widziałem w moim refraktorze. Dlatego też różnice w detalu na tarczy w obydwóch kątówkach nie były już tak znaczące jak opisywałem wcześniej.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości