Steiner 7x50 nacht und jagdglass

Postkurp | 18 Maj 2018, 21:35

Cześć koledzy i koleżanki. Ostatnio zakupiłem taką lornetkę w stanie sklepowym ( ma około 25 lat ). Sam jestem ciekaw co ta maszyneria potrafi. To będzie mój ostatni eksperyment ze starymi, renomowanymi ustrojstwami " made in Japan or made in Germany ". Jak dotrze do mnie to napiszę rzetelną recenzję. Jak na razie to mój DO Silver 10x50 rozpirzył wszystkie lornetki jakie miałem ale spróbować warto.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 29 Maj 2018, 10:39

Lornetka wykonana bardzo dobrze, wszystko spasowane i zrobione z iście Niemiecką dokładnością. Mostek sztywny jak diabli i reguluje się doskonale przypasowując do praktycznie każdego rozstawu oczu. Szkła pokryte jakimiś starymi warstwami i to na obiektywach, na okularach chyba jakieś słabiuśkie warstwy ale czy są - pewien nie jestem. Regulacja okularów ( każdy oddzielnie ) chodzi z należytym oporem i ustawia się doskonale. Gdyby krótkowidzom brakowało zakresu to można z łatwością podtoczyć tuleje okularowe ( bez ruszania optyki ) i znacząco zwiększamy zakres regulacji, - sprawdzone. Kolimacja Idealna !!!, patrzy się bez wysiłku i wzrok do niczego nie musi się dostosowywać, - przykładasz lornetkę do oczu i patrzysz, bez żadnych " niczego ". Obraz w dzień Idealny , plastyka i wrażenie trójwymiarowości niesamowite. Znajomy , który ma ileś Ruskich Berkutów, BPC i innych takich po spojrzeniu , zaniemówił. Obraz żółtawy i tu w porównaniu z DO Silver nie miała startu. W Silverze odwzorowanie bieli idealne. Co ciekawe w Silverze obraz jest bardziej płaski ( w dzień ) i nie ma takiego wrażenia przestrzenności ale znowu szczegół lepiej pokazywała lornetka DO. W nocy DO Silver zmiażdżył tego Steinera. W Steinerze przy Księżycu były widoczne świetliste smugi jakby Anioły wstępowały do Nieba i spajki na gwiazdach a Silver nie pokazał tego. DO nie miała praktycznie , żadnych odbasków i wyciągała bez wysiłku punktowe gwiazdki z nieba. Sumując do dziennych obserwacji ten Steiner jak znalazł ale w nocy to już porażka. Zaletą Steinera jest możliwość wyjęcia wszystkiego i wyczyszczenia okularów i pryzmatów bo bardzo łatwo się tam dostać. Lornetka poszła do ludzi.
Załączniki
Steiner 7x50 nacht und jagdglass: Steiner Większy1.JPG
Steiner 7x50 nacht und jagdglass: Steiner Mniejszy.JPG
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER | 29 Maj 2018, 12:38

rozumiem,ze to Bak4? sadzać po Steinerze to raczej tak. 8)

Lornetki raczej nie służą do obserwacji Księżyca ,planet :) badałeś poziom dystorsji w obu lornetkach ?
to ze w lornetce DO wszystko "świeciło" to jestem w stanie zrozumieć ale myślę ,ze poziom jakości optycznej obiektywów Steiner i China są biegunowo odlegle . :shock:

Porozkręcać to możesz każdą lorentke ale poskładaj ją po rozkręceniu tak by każdy mógł ją używać bez bólu głowy ... :mrgreen:


J

ps

sprzedałeś ja już definitywnie ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postkurp | 29 Maj 2018, 14:00

Tak sprzedałem definitywnie, tak rozkręciłem i wyjąłem lewą tuleję okularową bo była najzwyczajniej zababrana jakimiś paprochami jak i pryzmat. Paprochy wyczyściłem i złożyłem wszystko jak należy. To nie jest moja pierwsza lornetka i robota z tym związana, znam się na tym. Przyznaję, że obrazy dzienne dawała znakomite, trójwymiarowe i przyjazne dla użytkownika ale w nocy to już nie było to czego bym oczekiwał. Miała Idealną kolimację i bardzo plastyczne dzienne obrazy co się rzadko zdarza.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 87 gości

AstroChat

Wejdź na chat