GSO 10" z lustrzanką

PostFilipCz | 10 Cze 2018, 13:08

Witam!
Założyłem konto, ponieważ potrzebuję pomocy przy podłączeniu lustrzanki do teleskopu GSO 10". Chciałem porobić zdjęcia Księżyca i planet. Obecnie posiadam lustrzankę Sony Alpha A58. I tu zaczyna się moje pytanie. Czy do jej podłączenia odpowiedni będzie ten T-Ring https://deltaoptical.pl/t-ring-minolta- ... shlist-box , ten adapter z 2" na T-2 https://deltaoptical.pl/adapter-gso-2-t ... shlist-box , oraz jakiego Barlowa użyć do planet. Z góry dziękuje za pomoc.
 
Posty: 2
Rejestracja: 10 Cze 2018, 12:07

 

PostJanusz_P. | 11 Cze 2018, 12:22

Serdecznie witamy na forum, jak jeszcze zapewne nie wiesz aby Newton GSO złapał ostrość z dowolną lustrzanką należy go prze-ogniskować...
Zajmujemy się tym od dawna i mamy nawet taką opcję przy ich sprzedaży:
http://astrokrak.pl/907-teleskop-10-gso ... obson.html
pod ceną masz rozwijane menu z wyborem wersji dostarczanego teleskopu :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostFilipCz | 11 Cze 2018, 13:25

Janusz_P. napisał(a):Serdecznie witamy na forum, jak jeszcze zapewne nie wiesz aby Newton GSO złapał ostrość z dowolną lustrzanką należy go prze-ogniskować...
Zajmujemy się tym od dawna i mamy nawet taką opcję przy ich sprzedaży:
http://astrokrak.pl/907-teleskop-10-gso ... obson.html
pod ceną masz rozwijane menu z wyborem wersji dostarczanego teleskopu :arrow: 8)


A czy część 35mm Extension Tube nie pomogła by przy tej ogniskowej. Jeśli w ostateczności zostanie tylko podniesienia lustra będę musiał sobie odpuścić ponieważ nie mam możliwości wysłania teleskopu.
 
Posty: 2
Rejestracja: 10 Cze 2018, 12:07

 

PostJanusz_P. | 11 Cze 2018, 19:53

Mogę Ci wysłać zestaw do samodzielnego podniesienia lustra jak masz smykałkę do prac ręcznych i ATM :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGKO | 28 Cze 2018, 22:15

Witam. Podłączę się pod temat kolegi Filipa. Właśnie sprzedałem GSO 10'' na dobsonie. Muszę przyznać, że całkiem fajnie robi się tym sprzętem fotki Księżyca i innych jasnych obiektów. Zamierzam kupić GSO 12'' na dobsonie. I tu moje pytanie: W astrokraku posiadacie dwie wersje: zwykłą i DELUX. Czym one się różnią od siebie? Czy parametr ogniskowej równy 1520 mm jest właściwy czy może wkradł się błąd w opisie. W innych sklepach GSO 12'' ma 1500 mm ogniskowej. I ostatnie pytanie, poniekąd zazębiające się z tematem założonym przez autora postu: czy wersja z podniesionym lustrem oprócz tego, że do złapania ogniska głównego nie będzie potrzebny barlow (stosuję GSO 2x ED) da mi jakieś wymierne korzyści. Domniemam, iż światłosiła pozostanie bez zmian (wydłużając ogniskową barlowem zmniejszam światłosiłe teleskopu). Ale czy w wersji z podniesionym lustrem będę mógł zastosować barlowa (tzn. czy będę w stanie złapać ostrość)? O ile podniesienie lustra skraca ogniskową teleskopu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 Sty 2018, 22:20
Miejscowość: Gorzów Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 01 Lip 2018, 11:11

Podniesienie lustra tylko o cal wysuwa ognisko nie zmieniając ogniskowej ani światłosiły teleskopu czyli masz wtedy jasny teleskop i możesz do fotografowania wykorzystać 4x krótsze czasy w aparacie czyli na przykład 1/100 zamiast 1/25 s w stosunku do fotografii z 2 krotnym Barlowem co daję ci 4x większą szansę na nieporuszone zdjęcia Księżyca i zmieścisz go całego na klatce popularnych lustrzanek z matrycą APS-C :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat