Baader e-diascope - montaż

Postwampum | 12 Cze 2018, 23:12

Hej.
Stałem się posiadaczem okularu symetrycznego (cokolwiek to nie znaczy) marki Baader E-Diascope.
Te okulary w zestawie mają taki adapter "bayonet-adapter for Zeiss scope".
Dedykowanie są do lunet marki Zeiss i innych.
Doczytałem, że jest możliwość zamontowania w standardowym wyciągu 1,25" bez adaptera, ale wtedy jest bardzo krótka długość trzymania.
Niestety po ściągnięciu tego adaptera okazało się, że tulejka w tym okularze jest trochę większa niż 1,25", w środku jest gwint też za duży - tulejka 1,25" od innego okularu wchodzi w otwór gwintowy z luzem około 0,5 do 1mm.

Ma ktoś jakąś wiedzę jaką redukcję zastosować aby można było montować taki okular w standardowym wyciągu 1,25"?.
Baader e-diascope - montaż: Baader_diascope.jpg

Baader e-diascope - montaż: IMG_20180612_154845.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 19 Cze 2018, 22:27

Dobra sam sobie odpowiem....dla potomnych.
Jak na zdjęciu widać odkręciłem adapter do lunet Zeissa od okularu.
Tylko że odkręciłem go razem z tulejką okularową (zmointowany wewnątrz)
Żeby wyciągnąć tulejkę okularową z adaptrera trzeba odkręcić takie 3 robaczki na obudowie adaptera, one zaciskają clamping ringa w okół tuleki okularowej.
Napisałem o problemie nawet do Baadera, dostałem odpowiedź od jakiegoś speca, że to standard 1,25" i po ściągnięciu adaptera wszystko powinno pasować (nie napisał tylko jak to rozłączać). Stwierdził że jak "żyje" pierwszy raz ktoś zgłosił taką sytuację - to mnie zmobilizowało do dalszego główkowania no i połaciło się.

A okular po pierwszym teście.....wymiata kontrastem i naturalną kolorysytką. Zresztą napiszę jakąś małą recenzję jak się nim "opatrzę" bo....jak to zwykle bywa nie ma róży bez kolców.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat