* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
 Temat postu: Lornetka Nikon SE 12x50 samoczynnie opada rozstaw okularów
PostWysłany: Czw Cze 14, 2018 8:32 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: pszczyna
Witam. Jak w temacie. Proszę o pomoc. Nie wiem dlaczego, jak trzymam tylko jedną ręką to samoczynnie opada rozstaw okularów. Tak jak by na osi było za luźno. Zresztą nawet jak trzymam dwoma rękami to się rozjeżdża. Czy jest tam jakaś śrubka na osi która można dokręcić? Jak tak to z której strony, bo próbowałem zdjąć zaślepkę osi od strony obiektywów ale nie chce zejść.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Lornetka Nikon SE 12x50 samoczynnie opada rozstaw okular
PostWysłany: Czw Cze 14, 2018 8:51 pm 

Miejscowość: Bielsko-Biala
Kazimierz Smółka napisał(a):
Witam. Jak w temacie. Proszę o pomoc. Nie wiem dlaczego, jak trzymam tylko jedną ręką to samoczynnie opada rozstaw okularów. Tak jak by na osi było za luźno. Zresztą nawet jak trzymam dwoma rękami to się rozjeżdża. Czy jest tam jakaś śrubka na osi która można dokręcić? Jak tak to z której strony, bo próbowałem zdjąć zaślepkę osi od strony obiektywów ale nie chce zejść.

Próbowałeś odkręcic tą zaślepkę :?:

PostWysłany: Pią Cze 15, 2018 3:03 pm 
Awatar użytkownika

franek napisał(a):

Próbowałeś odkręcic tą zaślepkę :?:

Zaślepka z napisem Nikon widoczna na zdjęciu nie daje się zdjąć ani odkręcić. Nie wiem czy jest klejona, wciskana czy zakręcana?

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Cze 16, 2018 9:46 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Chyba będzie potrzebny dedykowany adapter
https://www.teleskopy.pl/Adapter-statyw ... n-BAB90004)-teleskopy-4337.html

Pozdrawiam

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 6:46 am 
Awatar użytkownika

niebie_sky napisał(a):
Chyba będzie potrzebny dedykowany adapter
https://www.teleskopy.pl/Adapter-statyw ... n-BAB90004)-teleskopy-4337.html

Pozdrawiam

O ile mi wiadomo lornetki Nikon SE 12x50 nie mają dedykowanych adapterów, gdyż nie posiadają wyjścia na statyw. Zastanawiam się czy z tego powodu zaślepka ta nie jest czasem na stałe zaklejona. I czy pod nią w ogóle jest śruba regulacyjna?

Wysyłać do serwisu Nikona nie chcę, bo:
-po pierwsze nie chcę na miesiąc pozbywać się lornetki
- po drugie nie chce taką dobra lornetkę skazywać na wstrząsowe wożenie firmami kurierskimi przez całą Polskę
- po trzecie w Polskim serwisie Nikona w ogóle nie znają się na lornetkach. W najlepszym razie odeślą ją do Japonii a w najgorszym, całkowicie zepsują.

Chyba pomóc może tylko Janusz, największy w Polsce spec od naprawy lornetek i teleskopów.
Janusz, pomocy!

Ostatnio edytowany przez Kazimierz Smółka Nie Cze 17, 2018 6:54 am, edytowano w sumie 2 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 6:47 am 
Awatar użytkownika

I jeszcze jedno. Nie chodzi o luźny mostek okularowy, tylko o luźny mechanizm rozstawu lornetki na głównej ośce łączącej dwa tubusy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 10:36 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Zapewne przy tej cenie tej lornetki nikt nie próbował zdejmować tej zaślepki, z tego co widać na fotkach, jest ona założona na właściwą nakrętkę regulacyjną , coś w stylu zaślepki na okular.
Zapewne w tym miejscu jest właściwa regulacja oporu rozstawu tubusów, a nakrętka będzie mieć klasyczną blokadę z miniaturowym wkrętem , bo technicznie nie ma innego rozwiązania.
Tak więc ta zaślepka musi być zdejmowalna , i prawdopodobnie będzie ona mocowana na klasycznym zatrzasku z mini rowkiem na obwodzie, wystarczyło by ją tu podważyć aby wyskoczyła z gniazda, to jedna z opcji wg. mnie mocowania tej zaślepki.
Aby to stwierdzić czy tak jest ona mocowana , trzeba dokładnie obejrzeć ten element,
Być może będzie tam kropelka kleju , w celu zabezpieczenia lornetki przed nieautoryzowanymi grzebalskimi , a demontaż tej zaślepki będzie się wiązał z jej uszkodzeniem.

Ostatnio edytowany przez endriu624 Nie Cze 17, 2018 10:52 am, edytowano w sumie 2 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 10:46 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Ta z ślepka musi być zdejmowalna. Są odkręcane i w tedy mają karby po obwodzie aby można było dobrze chwycić palcami. Tu wygląda, że jest tak jak pisze Endriu - jest wciskana na zatrzask i może być jeszcze dana kropelka kleju. Podważyć i spróbować zdjąć, może nawet uszkodzić się ten zatrzask ale to i tak potem można przykleić. Regulacja oporu rozstawu mostka jest przeważnie zrobiona tak jak pisze Endriu i może być po obydwu jego stronach. Na pewno potrzeba trochę mechanicznego wyczucia i twardych , dobrze dopasowanych wkrętaków aby nie uszkodzić rowków narzędziowych w śrubach i tulejach mechanizmów lornetki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 18, 2018 3:51 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Akurat w modelu 12x50 SE nigdy nie demontowałem osi, były tylko trudne i kosztowne kolimację z za azotowaniem lornetki ale znając tą serię oś jest na pewno do rozebrania i do regulacji ale trzeba mieć do tego odpowiednie narzędzia aby jej samemu nie pokiereszować i nie uszkodzić ... :roll: :oops:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 20, 2018 8:13 pm 
Awatar użytkownika

Problem rozwiązany!
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc a w szczególności dziękuję kolegom kurp i endriu624

Za ich radą popracowałem cierpliwie nad zaślepką, zakładając że oprócz zatrzasków jest przyklejona. Lekko podważając z każdej strony po troszkę psikałem takim środkiem do odklejania folii od szyb samochodowych. I za którymś razem zaślepka powoli zaczęła puszczać aż w końcu całkowicie udało się ją zdjąć bez najmniejszego uszkodzenia.
Pod nią, na tulejce było coś w rodzaju nietypowej nakrętki regulacyjnej z otworem w środku i z dwoma przeciwległymi otworkami po bokach a głęboko w tulejce śrubka blokująca na zwykły śrubokręt krzyżakowy. Dorobiłem kluczyk do nakrętki, odblokowałem śrubokrętem śrubkę i dokręciłem kluczykiem nakrętkę. Zablokowałem i jest super. Nie trzeba było nawet wyciągać mostka okularowego.

Teraz działa idealnie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Lornetka wymiata w dzień i w nocy.
Obraz żyleta.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 8:38 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
To już wiadomo konkretnie co i jak trzeba zrobić w Nikonie 12x50 SE, aby wyregulować luźne tubusy.
Gratulacje z udanego zabiegu chirurgicznego.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 9:24 am 

O ile mi wiadomo lornetki Nikon SE 12x50 nie mają dedykowanych adapterów, gdyż nie posiadają wyjścia na statyw.

Podany przez kolegę symbol adaptera (Nikon BAB90004) jest właśnie dedykowany do lornetek Nikona m.in. z serii Superior (SE). Tutaj jest link do oferty Amazona,

https://www.amazon.com.au/Nikon-Adapter ... B00006LS6H

ale bez problemu można go kupić także w polskich sklepach. Mocowanie lornetki odbywa się w nim inaczej niż w większości lornetek innych marek dostępnych na rynku, poprzez użycie zatrzasku, dlatego w lornetkach Nikon SE brak jest wyjścia na statyw.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 11:18 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Jeżeli komuś nie zależy na firmowym komplecie albo naklejce Nikon na adapterze można z 12x50 SE używać za kilkanaście procent ceny: http://astrokrak.pl/110-zczka-statywowa ... 6x70-.html

Gdybym go jednak nie dostał z lornetką to kupiłbym adapter oryginalny, ale za cenę jak na świecie. I prawdopodobnie tak będzie. Nasi liczą dla klientów dolara po 5,20 zł, a potem dziwią się, że obroty kiepskie :)

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 1:34 pm 

Miejscowość: Łuków
Problem rozwiązany!
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc a w szczególności dziękuję kolegom kurp i endriu624

Za ich radą popracowałem cierpliwie nad zaślepką, zakładając że oprócz zatrzasków jest przyklejona. Lekko podważając z każdej strony po troszkę psikałem takim środkiem do odklejania folii od szyb samochodowych. I za którymś razem zaślepka powoli zaczęła puszczać aż w końcu całkowicie udało się ją zdjąć bez najmniejszego uszkodzenia.
Pod nią, na tulejce było coś w rodzaju nietypowej nakrętki regulacyjnej z otworem w środku i z dwoma przeciwległymi otworkami po bokach a głęboko w tulejce śrubka blokująca na zwykły śrubokręt krzyżakowy. Dorobiłem kluczyk do nakrętki, odblokowałem śrubokrętem śrubkę i dokręciłem kluczykiem nakrętkę. Zablokowałem i jest super. Nie trzeba było nawet wyciągać mostka okularowego.

Teraz działa idealnie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Lornetka wymiata w dzień i w nocy.
Obraz żyleta.

A masz, może zdjęcie bez zaślepki ?
Byłoby to dla mnie pomocne, mam podobny "problem". Co prawda w innej lornetce...

PostWysłany: Pią Cze 22, 2018 9:30 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
forem napisał(a):
Nasi liczą dla klientów dolara po 5,20 zł, a potem dziwią się, że obroty kiepskie :)

Na urządzenia optyczne z poza Unii masz 4,2% cła do tego dochodzi Polski VAT 23% liczony od kosztu towaru z wysyłką i jakieś minimum 10% marży aby import się opłacał, a zapomniałem jeszcze o koszcie odprawy celnej na firmę w granicach 200 zł no i wychodzi Ci wtedy dolar po 5,20 co mnie akurat nie dziwi bo sam czasem importuję z USA i znam te realia,
Przykład: lornetka za 250 USD do tego transport to 25 USD czyli masz już 275 Dolców teraz mnożysz kwotę przez Cło i masz 286,55 teraz przez VAT i masz już 352,46 USD teraz doliczasz do tego odprawę celną jakieś 57 Dolców i masz już 409,5 dolca a że nie działasz charytatywnie to dochodzi 10% marży i masz kwotę 450,5 dolara czyli z 250$ cena urosła do 450 dolców bo takie są realia europejskich, wysokich podatków :arrow: :roll: :oops:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 22, 2018 9:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Co do sprowadzania z USA to tak, zgadzam się, pełna racja. Dokładnie ten adapter np. u sąsiadów w amazon.de kosztuje 27 euro, a cena zawiera VAT. Wynika z tego, że sprzedawcy Nikona liczą klientowi euro po 10-11 zł w zależności gdzie w PL kupujemy ;) Równowartość 118 zł w DE, a 300 zł w PL za ten sam przedmiot to jednak jest różnica. No, ale to kwestia na inny wątek ;)

Gratulacje dla Kazimierza i dołączam się do prośby o zdjęcia, jeżeli istnieją. Temat już zarchiwizowałem, może się przydać za jakiś czas ;)

PostWysłany: Pią Lip 06, 2018 4:12 pm 
Awatar użytkownika

forem napisał(a):
Co do sprowadzania z USA to tak, zgadzam się, pełna racja. Dokładnie ten adapter np. u sąsiadów w amazon.de kosztuje 27 euro, a cena zawiera VAT. Wynika z tego, że sprzedawcy Nikona liczą klientowi euro po 10-11 zł w zależności gdzie w PL kupujemy ;) Równowartość 118 zł w DE, a 300 zł w PL za ten sam przedmiot to jednak jest różnica. No, ale to kwestia na inny wątek ;)

Gratulacje dla Kazimierza i dołączam się do prośby o zdjęcia, jeżeli istnieją. Temat już zarchiwizowałem, może się przydać za jakiś czas ;)

Niestety, nie wpadłem na to aby zrobić zdjęcia. Może dlatego że po zdjęciu zaślepki wszystko wydało się banalnie proste.
Myślę że podobnie, albo nawet łatwiej będzie w innych lornetkach.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: astrofan, JSC, jw, Maciek_Cz, Piotrek K., Wielki Pies oraz 41 gości