Kupno 12 cali na dobsonie

PostGKO | 28 Cze 2018, 21:43

Witam wszystkich. Dopadła mnie dwucalica złośliwa. Sprzedałem właśnie swoją dziesiątkę GSO na Dobsie i szukam dwunastki. Sprzęt zamierzam kupić nowy (chociaż jak znajdzie się ciekawa oferta z rynku wtórnego to czemu nie). Ogólnie przeglądam oferty nowych teleskopów i jestem trochę zdziwiony rozbieżnością jeżeli chodzi o parametry GSO 12'' w dwóch dużych sklepach internetowych. W jednym (teleskopy.pl) 305/1500, w drugim (astrokrak.pl) 305/1520. Skąd taka różnica? Czy może to błąd w opisie? Ten w Astrokraku jest w dwóch wersjach: zwykłej i DELUX. Różnica w cenie 150 zł, a niczym się według opisu nie różnią za wyjątkiem koloru tubusu. W Astrokraku jest jeszcze wersja pod astrofoto z podniesionym lustrem. Ogólnie swoim GSO 10'' na Dobsie (lustro nie podniesione) robiłem całkiem niezłe fotki Księżyca, Słońca i samolotów. Ostrzyłem wykorzystując Barlowa GSO x2 ED. Zatem czy warto się bawić w wersję z podniesionym lustrem? Czy opcja ta ma jakieś wymierne zalety oprócz braku konieczności stosowania Barlowa? Z góry dziękuję za pomoc.
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 Sty 2018, 22:20
Miejscowość: Gorzów Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 01 Lip 2018, 11:04

Barlow to 2x większy obraz czyli Księżyc i Słońce nie mieszczą się na klatce aparatu z matrycą APS-C a poza tym masz 4x ciemniejszy obraz czyli to tylko połowiczne rozwiązanie :arrow: :roll: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat