SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor

Postwodnik | 06 Sie 2018, 22:30

Janusz_P. napisał(a):Skoro nie chcą się pochwalić użytym gatunkiem szkła bo zapewne nie ma czym, jest to zapewne relatywnie tanie FK-61 lub jego odpowiednik lub chiński FPL 55 ponoć trochę gorszy odpowiednik FPL 53 a szkoda bo relatywnie tani refraktor 150 z dobrym obrazem i dobra korekcją namieszałby nieźle na rynkach markowych i drogich szkieł a tak to przeminie po cichu i będzie tylko ciekawostką rynkową.


Ciekawe, czy ma możliwość kolimacji soczewek. Tym też się chyba nie chwalili? Jeśli nie ma to nie wiem, czy lepszym wyborem nie byłby już sprawdzony w boju zwykły achromat TS 152/900 choćby z uwagi na porządną mechanikę i możliwość kolimacji obiektywu (tak, tak śni mi się po nocach ten refraktor :mrgreen: ). Podsumowując: z zakupem poczekałbym rok, aż znikną choroby "wieku dziecięcego".
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Postwodnik | 06 Sie 2018, 22:56

Janusz_P. napisał(a):Tak, bo Europa i Polska uszczelniają granice celne bo z czegoś trzeba płacić kolejne obiecane wyborcom ileś tam + :arrow: :mrgreen:

1000+ https://demotywatory.pl/4869709/Szach-i-mat-malkontenci
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostJSC | 25 Lis 2018, 00:09

Albo produkują szajs, albo to efekt transportu - kurierzy obchodzą się z paczkami na całym swiecie tak samo...

Obraz gwiazdy w refraktorze za 2000 euro.
Image
Image

https://stargazerslounge.com/topic/3185 ... re/?page=3
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2018, 18:47

Cześć.

Myślę że raczej chiński Szajs bez możliwości kolimacji celi obiektywu względem tuby i wyciagu , jak obiektyw jest poprawnie skolimowany we Fabryce to nie Newton co się może rozklekotać w transporcie , soczewki nie powinny zmienić swojego obrotowo położenia względem siebie , może krzywo ucięta rura co Janusz niejednokrotnie nam poprawiał w AK w Edkach 120mm , gdyż było brak osiowości i występował podobny efekt podczas nocnych testów na jasnych gwiazdach czy Epsilonkach w Lutni.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 25 Lis 2018, 21:04

Chyba chcieli szybko oddać do sklepów :) na SGL był jeden egzemplarz co widać było że celą jest krzywo osadzona w tubie, z jednej strony wystawala niewiele a z drugiej pół centymetra.

Miałem podobne gwiazdy w bresserze za 150 zlotych :)
lolak89
 

Posttomeczz | 25 Lis 2018, 23:11

SW to dobra marka. Zdarzaja sie wtopy ale raczej wynikajace ze slabej jakosci elementow ktore nie przetrwaja transportu i uzytkowania przez lata.

Nie sądze by z fabryki cela wyszla niezjustowana z tubą. To co widac na zdjeciu nie pochodzi dokladnie z tego edka. Autor podal tylko przyklad i napisal ze widac jak na zdjeciu jednak w znacznie mniejszym stopniu.

Na99% zle zjustowany jest wyciag z tubą, ktory jest slabej jakosci w SW.

W Polsce mamy zbyt duzo osób rozkrecajacych edki. Wydaje im sie ze je poprawią a zazwyczaj wychodzi gorzej jak było. Np z niewiedzy wyczernia sie tuby w celu likwidacji odblasków. Odblaski maja inne zrodlo niz brak wyczernienia w refraktorze.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof z Bagien | 26 Lis 2018, 00:17

Gość tam napisał, że te obrazki są tylko poglądowe i że faktyczna wada jest dużo mniejsza, i że wg niego jest ona wynikiem tego, że przesyłka z teleskopem podczas transportu solidnie zaliczyła glebę. Z tego co pisze wynika też, że w ED150 aberracja chromatyczna jest na takim samym poziomie jak w ED120, pomimo użycia innych szkieł. Ogólnie to taki większy (no i droższy) ED120.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostJSC | 26 Lis 2018, 00:24

Ale w refraktorze nie ma sie co poprzesuwać od uderzenia, nawet z plastikową celą (chociaz ten SW ma chyba metalową). Ktos musiałby skrzywic tubę, waląc nią o beton czy coś...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof z Bagien | 26 Lis 2018, 00:39

Przetłumaczyłem tylko to, co gość tam napisał.
Jeśli uderzenie było naprawdę solidne, to nawet sama rura mogła się lekko odkształcić, mógł się też przestawić focuser. A jak nie będzie idealnie osiowo, to takie właśnie powinny być efekty. Gość napisał, że śruba od piggybacka na obejmie zrobiła dziurę w walizce, więc chyba walnęło konkretnie.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Posttomeczz | 26 Lis 2018, 08:59

JSC napisał(a):Ale w refraktorze nie ma sie co poprzesuwać od uderzenia, nawet z plastikową celą (chociaz ten SW ma chyba metalową). Ktos musiałby skrzywic tubę, waląc nią o beton czy coś...


w edkach zazwyczaj sie rypnie wyciąg.
Przy niskich temperaturach moze sie cela naprężać i duże powiększenia na gwiazdach czy planetach wyjdą gorzej.
Kolejna przyczyna to rozkrecanie sprzętu.

Te przyczyny podałbym za najczęstsze bolączki. Później to już rzeczywiście walenie tubą w beton.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 06 Sty 2019, 20:56

Cześć.

Znalazłem takie małe porównanko Refraktorów TAKA FS 152mm i APM 152mm ED. Tak jak pisałem wcześniej , nie zawracał bym sobie głowy badziewnym SW 150mm ED tylko jak już coś to kupił APM ED 152/1200mm z Certyfikatem z badania.

Proszę , jest różnorakich opisów w necie sporo:

Cóż, miałem APM 152 ED (taki sam jak Lunt 152 ED, ale z inną etykietą) i FS-152 w tym samym czasie przez kilka miesięcy. Moim zamiarem było zrobienie binoskopu 6 "zamiast przetestowania jednego względem drugiego, ale z zainteresowaniem wykonałem kilka ograniczonych porównań. Oto moje notatki obserwacyjne w tym czasie:

26 października 2013 r., Achernar (mag 0,5).

Okulary ES82 o przekątnej 8,8 mm w binoviewer Mark V z pryzmatem Baader Amici i korektorem 1,25x, zapewniające około 170-krotne powiększenie.

APM 152 ED:

· Ostrość wewnętrzna: dobrze zdefiniowane pierścienie dyfrakcyjne, fioletowy pierścień wokół pierścienia zewnętrznego

· Ostrość zewnętrzna: rozmazany wzór z fioletowym widocznym wzorem wewnątrz

· Ostrość: brak zauważalnego koloru

Tak FS-152

· Wewnętrzna ostrość: rozmazany wzór, z fioletowym wokół pierścienia zewnętrznego

· Ostrość zewnętrzna: dobrze zdefiniowane pierścienie dyfrakcyjne, fioletowe widoczne we wzorze, żółte / zielone łączące się z pomarańczowymi / czerwonymi pierścieniami zewnętrznymi

· Ostrość: brak zauważalnego koloru.

(Byłem ciekawy, że 2 zakresy pod pewnymi względami odbywały się w przeciwnych kierunkach wewnątrz i na zewnątrz, ale przy zerowej wiedzy optycznej nie mam pojęcia, dlaczego tak było.)

13 listopada 2013 r., Gibbous Moon

Mark V Binoviewer z 1,7x GPC, pryzmat Baader Amici

ED ED

· Na całkowicie oświetlonej krawędzi Księżyca, z plisami TeleVue 13 mm, cienką fioletową obwódką wewnątrz, cienką zieloną / żółtą obwódką poza ogniskiem, bez wyczuwalnego koloru przy ostrości

· Podobny kolor przy użyciu Baola 10mm BCOs, Meade 5000 9mm Plossls, BST 8mm (około 250x)

· Brak wykrywalnych różnic z Tak na cechy księżycowe (widoczność małych kraterów itp.), Brak cienia purpurowego w cieniach lunarnych

Tak FS-152

· Na całkowicie oświetlonej krawędzi Księżyca, z plamami TeleVue 13 mm, bez zauważalnego koloru wewnątrz, na zewnątrz lub w ognisku

· Podobny wynik przy użyciu Baola 10mm BCO, Meade 5000 9mm Plossls, BST 8mm ep (ok. 250x).

W obu przypadkach te dwa obiektywy ustawiono obok siebie na tym samym uchwycie, dzięki czemu mogłem szybko zamienić przeglądarkę z przekątną i okularami z jednego zakresu na drugi, dzięki czemu optyka teleskopu stała się jedyną rzeczywistą zmienną.

To tylko dwa punkty porównania, a do wiarygodnych wniosków potrzebne byłyby dalsze porównania. Na przykład, podczas gdy nie zauważyłem żadnego koloru w Tak na powyższej okazji na kończynie Księżyca, zauważyłem to w innych czasach. Co ważniejsze, obserwatorzy o lepiej wyszkolonych oczach niż moi (czytaj "większość innych obserwatorów") mogą zobaczyć różnice wydajności, które mi umknęły.

Te dwa zakresy były dla mnie wystarczająco podobne w wykonaniu, że nie byłem obojętny, który z nich użyłem do obserwacji wizualnych. Po prostu nie widziałem żadnych różnic na fokucie. Tak było mniej front-cięższe niż APM ED i miał krótszą rurkę (a więc więcej miejsca do ogniskowania), więc zachowałem Tak i sprzedałem ED ED. Nie byłbym jednak nieszczęśliwy, gdyby z jakiegoś powodu zostałem "zmuszony" do utrzymania APM ED i sprzedania Tak. (Razem zrobiliby świetny binoskop, ale bez stałej konfiguracji, projekt był technicznie zbyt ambitny dla mnie w końcu. :()

pozdrowienia

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 06 Sty 2019, 21:52

JSC napisał(a):Albo produkują szajs, albo to efekt transportu - kurierzy obchodzą się z paczkami na całym swiecie tak samo...

Obraz gwiazdy w refraktorze za 2000 euro.
Image
Image

https://stargazerslounge.com/topic/3185 ... re/?page=3

Trzeba zamiast wyciagu,włozyc dokładnie centryczny i osiowy adapter,pod kolimator laserowy.
Jezeli trafia w środek obiektywu,to włozyc optyczny cheshire.
Jezeli z cheshire bedzie dobra kolimacja,to obracanie soczewką zewnętrzną obiektywu i STAR TEST..aż będzie najlepiej.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJOKER | 07 Sty 2019, 19:02

If you want to see no false color and need your ego stroked because the scope is not expensive, don't buy the APM. Get a TAK/TEC/...

www.cloudynights.com

152 ED APM ... :)

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Posttiger | 08 Sty 2019, 01:36

SW, w refraktorach ED (przynajmniej w tych, które ja miałem i mam) robi bardzo niechlujnie gwinty (chyba walcowane, a przede wszystkim zbyt lużne) pod celę na tubach. Wystarczy niewielki nacisk z boku na łączenie i obraz w chesire ulega zmianie. Ja w swoim pierwszym edku-100 miałem ,,podwinięty" gwint jakąś taśmą. Obrazy gwiazdek dawał podobne (star test) jak załączone w którymś z powyższych postów. Kiedy jednak wywaliłem taśmę i odpowiednio ,,nakręciłem" celę (dopiero za którymś razem to udało zrobić się poprawnie) do ,,oporu", wszystko uległo poprawie. Zarówno na chesire, jak i na ,,rozogniskowanej" gwieżdzie za i przed ogniskiem. Właśnie w transporcie trzeba szukać ,,winowajcy", szczególnie jeśli teleskop np; nie jest przewożony w dedykowanej walizce (plus oczywiście kartony transportowe). Sam byłem świadkiem, jak kurierowi wypadło pudło z moim pierwszym mac-newtonem, nie mówiąc o ,,przeładunkach na bazach". Jeśli z AC w tym refraktorze jest tak, jak przetłumaczył to powyżej, któryś z Kolegów; ,,AC na poziomie SW ED-120", to jak dla mnie zupełnie wystarczy, szczególnie przy jednej trzeciej ceny ,,topowych" APO, tej apertury. Pozostaje tylko pytanie co z AS? Myślę, że jednak jest za wcześnie na wydawanie radykalnych osądów. Trzeba poczekać na więcej recenzji.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 06:23

Cześć.

Czytając opisy wynika że AC jest większa niż w całej rodzinie Edków SW , gdyby jej poziom był jak w 120ED to też nic nie mam do tego Refraktora , mi chodziło przede wszystkim o AC. Sprawa AS to już jak loteria , gdyż nie mamy badań dołączonych do każdego z osobna instrumentu , więc pozostaje mieć nadzieję że nie kupimy badziewia , ewentualnie zakup w Telescop Spezialisten czy APM , gdzie mogą skolimować odpłatnie przed wysyłką i podać wyniki badania , ale nie za Free.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 06:26

JOKER napisał(a):If you want to see no false color and need your ego stroked because the scope is not expensive, don't buy the APM. Get a TAK/TEC/...

http://www.cloudynights.com

152 ED APM ... :)

J


Cześć Jacku.

W końcu to nie rasowe APO , tylko dublet ED , ale mechanicznie , wyciąg , chowany odrośnik , itp. na pewno o niebo lepszy od Refraktora SW ED 150mm.
Są to jakieś alternatywy , jeżeli nie stać nas na np.TAKA FS. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 08 Sty 2019, 09:13

Krzysztof_P napisał(a):
JOKER napisał(a):If you want to see no false color and need your ego stroked because the scope is not expensive, don't buy the APM. Get a TAK/TEC/...

http://www.cloudynights.com

152 ED APM ... :)

J


Cześć Jacku.

W końcu to nie rasowe APO , tylko dublet ED , ale mechanicznie , wyciąg , chowany odrośnik , itp. na pewno o niebo lepszy od Refraktora SW ED 150mm.
Są to jakieś alternatywy , jeżeli nie stać nas na np.TAKA FS. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Markus z APM jest innego zdania...
dlatego zbieram takie ciekawostki jako dowód, ze się nie myliłem nie mając ani jednej rurki APM :lol:

Te rozmowy są arcy ciekawe i powinny być umieszczane w dziale "opis sprzetu" jako tzw. niesklasyfikowane dodatki ...
nie chce się kolejny raz powtarzać ale wychodzą na jaw artefakty odnośnie chińskie refractorow ED ,które każdy chwali po zakupie...jakie to dają obraz ,etc. a później czytamy ile to trzeba było naprawić by obraz był poprawny :mrgreen:

Krzysiu,

nie ma co się oszukiwać, jakość musi kosztować i nie pomogą tu opisy, ze - "widać prawie tak samo " dotyczy to całej optyki zaczynając od refraktorów a kończąc na okularach ortho. itd.
Mnie tylko coraz częściej interesuje czy czasem nie lepiej mieć dobrze wykonany długoogniskowy achromat niż tanie chińskie APO bez względu czy to jest SW czy APM...


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 09:31

Cześć Jacku.

Zgadzam się co dobre to musi kosztować , chińskie ED nie będzie nigdy rasowym markowym APO , dlatego ja osobiście poszedłem w Maki Intesa , gdyż ich jakość i obrazy jakie generują są na poziomie o około 1" mniejszego Refraktora APO a ceny aktualnie dobrych używek bardzo przystępne.Nie żałuję swojej decyzji , mam dobre teleskopy , mobilne z dużymi możliwościami na Planetach , Księżycu czy innych obiektach nieba.Dla mnie nie ma jakiejś sensownej innej konkurencji i alternatywy dla drogiego APO i wolę Maka Intesa niż przeciętne chińskie ED.Teraz jest szał na chińskie ED i Maki trochę spadły z cen , jak to minie to spora ilość miłośników nieba wróci do tych zacnych Maczków.Oczywiście mam na myśli oglądanie w wizualu a nie astrofotografię , gdzie nawet średniej jakości ED z dedykowanym flatenerem spełnia swoje oczekiwania.Ponadto pełne przeloty dla 2" i brak krzywizny pola w takim Maku to też świetne atuty , regulacja ostrości bez shiftu , itp. Można by wiele wymieniać , moja decyzja wymagała sporo roszad sprzętowych i nigdy żaden Mak Intesa mnie nie zawiódł , jak są dobre warunki Seengowe to obrazy są piękne i prawie jak Refraktorowe.Czarne tło nieba a nie szare jak w SCT , mniejsza C.O. od każdego SCT , nawet w MK. Pojaw się w tym roku koniecznie na Kudłaczach a sam się przekonasz w praktyce o czym piszę.Pooglądasz niebo przez mojego Maka Cassegraina na optyce Intesa 8" , F10 a sam zobaczysz jakie piękne daje obrazy wszystkich obiektów nieba.Nie bez byle powodu ceny tych maszynek były takie a nie inne w APM , gdyż obrazy jakie generują te Teleskopy są po prostu znakomite i ceny wynikały z jakości tych sprzętów w praktyce.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 10:32

Cześć.

Długie Refraktory AC to też jakaś alternatywa , ale z kolei to długa Kolubryna i nie każdy ma warunki aby trzymać i korzystać w pełni z takiego Kolosa.Załóżmy Refraktor D-150mm F 12-15 , to już robi się nam piękna rurka , mniejszych niż 5" w ogóle bym nie brał pod uwagę ze względu na stosunkowo małą Aperturę i tym samym skromne możliwości na każdym obiekcie nieba.Co najmniej 5" , to zawsze już coś.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 08 Sty 2019, 11:02

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Jacku.

Zgadzam się co dobre to musi kosztować , chińskie ED nie będzie nigdy rasowym markowym APO , dlatego ja osobiście poszedłem w Maki Intesa , gdyż ich jakość i obrazy jakie generują są na poziomie o około 1" mniejszego Refraktora APO a ceny aktualnie dobrych używek bardzo przystępne.


Hej,
Mak Intesa z 30-32% CO daje obrazy na poziomie o około 1" mniejszego APO. To idąc tym tropem jakie obrazy generuje 20" Taurus z warstwami Hilux z CO 20%? :) Jaki to będzie ekwiwalent w APO ? :) 19" APO?

No bo tak... APO z pewnością będzie bo lustro... CO od LW wychodzi 19% ale niech dojdzie trójramienny pajączek.... licząc powiedzmy nawet te 23% Centralnej Obstrukcji. Czyż to nie wszechstronny pogromca wszelkiej maści obiektów DS i US?
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 11:12

Jak najbardziej pogromca , tyle tylko że raz w roku jak będzie dobry Seeing i jak ktoś ma warunki na taką kolubrynę.
Świetna nowinka z Twojej strony , szkoda tylko że nie oglądałeś nigdy Planet Dobrym Makiem , wtedy zmienił byś zdanie , pająk jaki by nie był w Newtonie zakłóca obrazy i wystarczy spojrzeć na obrazy dyfrakcyjne gwiazd jak i na podział gwiazd podwójnych a zobaczysz o czym piszę. Maki po APO dają te obrazy najlepsze co przekłada się na widok subtelnego detalu na Planetach , czego nie dojrzysz Newtonem niestety , Nawet z warstwami Hilux i optyką Ultra Grade zakładając te same Apertury Teleskopów.Gdyby tak nie było to Maki Intesa nie miały by co robić na rynku jak i Maki ORION U.K. czy TEC.Niedowiarków jest pełno jak i samych sprzętów.Sam kiedyś myślałem podobnie dopóki nie kupiłem pierwszego Maka Intesa.Miałem też Newtony 12" , 14" z ręcznie wykonaną optyką wysokiej jakości i bardzo dobrymi warstwami , ale niestety subtelny detal wymagający wysokiego kontrastu był słabiej wychwytywany i widoczny niż w Refraktorach czy Makach.Janusz przedstawiał już niejednokrotnie na łamach Forum , jak wygląda Klasyfikacja sprzętów stricte planetarnych: Refraktory APO , ED , Maki-Newtony , Maki Cassegrainy potem SCT i Newtony które plasują się najdalej w tej liście.Newtona można zbudować z mniejszym F i mniejszym LW , zawsze to też pomoże , ale tak czy inaczej jak spojrzymy na gwiazdy podwójne to ten bardzo dobry test przełoży się miedzy innymi na to co zobaczymy na Planetach i Księżycu , dodatkowo to uszeregowanie oddaje widok słabego detalu wymagającego wysokiego kontrastu. Robiliśmy takie porównania na Epsilonkach w Lutni i w praktyce tak się plasują wymienione konstrukcje jak wyżej.Widok Planet z ich detalem też jak najbardziej odpowiada temu uszeregowaniu , co do tego nie mam żadnych wątpliwości , zakładając te same Apertury instrumentów. Jak do tej pory najładniejszego Marsa szereg lat temu oglądałem Makiem-Newtonem INTESA 180mm F6 którego wtedy posiadałem , aktualnie Planety są nisko i trudno o miarodajne porównania. Jak będą wyżej wtedy , wszystko wyjdzie jak na dłoni.Teraz może czas na obiekty DS i warto posiadać większe lustro.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 08 Sty 2019, 13:40

Hej,
Krzysztofie a porównywałeś swoje Maki Intesa do APO o cal mniejszych? Na przykład jak miałeś tego 180/1800 to czy stał obok APO 150-160 ? A czy będziesz miał dostęp do APO 7", żeby skonfrontować go z 8" Makiem Intesa jaki teraz posiadasz w sezonie planetarnym?

Ja też uwielbiam US i jestem tego ciekaw jak jest faktycznie w praktyce. Szukałem informacji o tych makach na CN i opinie były różne, oczywiście pozytywne, co do tego nie ma wątpliwości ale były też takie, że np. C8 pokazuje więcej detalu niż MK 6" i wcale nie jest przepaści w jakości.
lolak89
 

Postlolak89 | 08 Sty 2019, 13:51

Tyle daje czytanie CN co nic :) najlepiej sprawdzić w polu na dwóch stojących obok siebie maszynkach a slogany zostawić agencjom reklamowym.

Właśnie czytam sobie temat Mak 150 Czy APO 120.

Jeden użytkownik napisał:

I have owned a 6" Intes Mak and 5" APOs in the past and to tell you the truth my 6" long Newtonian beats them both for detail. The stars are pin **** sharp.

The 6" Mak can show good detail on Mars but I was not impressed on Jupiter.

If the 120ED has a good figure I would take that as the large donut hole will rob the Mak of much contrast and planetary detail for visual use.

The seeing will affect the Mak more.


Długi Newton 6" pokonał zarówno Intesa 6" jak i 5" APO (nieznanych producentów). Cuda na kiju :)
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 14:21

Cześć.

Owszem C8 pokaże więcej detalu na Planetach niż Mak 6" co jest zrozumiałe ze względu na Aperturę , natomiast obraz samego detalu w C8 jest bardziej blady niż z Maka 6"Intesa. W Maku są ładniejsze i żywsze , naturalniejsze kolorki samych pasów i np. białe owale są bielsze , lepiej widoczne , kontrastujące lepiej z otoczeniem. Gdybyś porównał SCT 6" i Maka Cassegraina Intesa 6" to Mak okaże się zwycięzcą. Porównywałem APO BORGA Japan 125mm F-800mm z Makiem Newtonem 6" F6 i obrazy były przy około 200X prawie identyczne. Nie miałem możliwości porównania większych Apertur Refraktorów APO czy ED. Natomiast porównywałem Maka Intesa 180mm F10 z nie jednym a z paroma SCT 8" na Jowiszu i SCTki poległy parokrotnie. Mak pokazał więcej słabego detalu w pasach w lepszych kolorach i z lepszym kontrastem.Pasy na Jowiszu dzieliły się na nieregularne chmury z widocznymi obrysami a w SCT pasy były jednorodne bez widocznego podziału na pojedyncze chmury.Był kiedyś u nas w Obserwatorium pewien kolega który nie oglądał nigdy przez Teleskop nic i jak spojrzał przez mojego Maka Intesa , wtedy 180mm F10 i przez obok zawieszony SCT 8" to zapytał dlaczego w Maku ładniej widać , to rzuca się na pierwszy rzut oka , ogólny wygląd , lepsza przestrzenność , kolorystyka , kontrast obrazu i sama jego ostrość.Chętnie bym porównał jakieś choćby 150 ED z moim obecnym Makiem 8" , F10 , ale takiej okazji jeszcze nie miałem.Posiadałem trzy Edki 127mm ale to były tryplety MEADE na FPL 51 i nawet mój EQUINOX 120mm rozkładał je jakością obrazu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 08 Sty 2019, 15:52

Do kolegi lolak89
To nie żadne cuda tylko prawda.Długi Newton z maleńkim lusterkiem wtórnym i dobrą optyką niewiele odbiega obrazem od refraktora i jest lepszy od teleskopów z zamkniętą konstrukcją jak maki czy SCT.Akurat mam na stanie takiego Newtona i klika osób z tego forum miało okazję przekonać się na własne oczy co potrafi taki wybaflowany Newton z wysokiej klasy lustrami i maleńkim lusterkiem wtórnym 28mm
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat