SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor

PostJSC | 12 Lip 2018, 20:41

Nie wiem czy już gdzieś nie było - pojawiły się pierwsze testy nowego refraktora SW 150/1200 "ED" https://www.highpointscientific.com/sky ... tor-s11190

No cóż... Trochę czuję się jak po pierwszych testach Bressera 102/1350... :? :mrgreen: No ale czego wymagać po "niskobudżetowym" refraktorze... :wink:

Image

Na ponizszym zdjeciu w zacnym towarzystwie:
Image

A podczas testów w jeszcze zacniejszym - triplet TMB 9" f/9
Image

Wkleję moze tłumaczenie z CN https://www.cloudynights.com/topic/6153 ... der/page-4 :

"Ostatniej nocy Daniel Mounsey powiedział, że chciałby przyjść i ocenić nowy refraktor dubletowy Skywatcher Evostar 150 ED. Nie wiem, jakie ma szkło, oprócz tego, że ma element ED, który nie jest FPL-53. Zakres jest okazją w porównaniu do wielu wcześniejszych ofert w wysokości 2250 USD w Stanach Zjednoczonych.

Wygląd zewnętrzny ma mniej więcej taką samą wagę, jak niektóre lekkie "achromaty" o średnicy 6 cali. Jest on wymieniony jako waga OTA 20,5 funta z akcesoriami, i czuł się lekki dzięki sweterowi Vixen jako rączce i dwóm lekkim pierścieniom. Dla tych, którzy wcześniej nie mieli 6 "f / 8, są dość nieporęczne. Fibuser jest typowym chińskim dwubiegowym, doskonale nadającym się do pracy wizualnej, chociaż nie jestem pewien, jak by to działało przy dużym obciążeniu astrofotografem. Jedną z pomniejszych rzeczy, które powiedziałem Danielowi, jest to, że nie podobały mi się dwie śruby w focuser bez mosiężnego pierścienia lub innego mechanizmu kompresji. Powiedział, że przekaże informację Skywatcherowi. Wykończenie tego zakresu jest podobne do Skywatchera 120ED, które widziałem.

Do okularów użyto starego szerokiego pola Vernonscope 40 mm (30x), Televue 9mm Naglera (133x), 7mm Naglera (171x) i 5mm Naglera (240x). Widzenie rozpoczęło się około 7/10 i osiągnęło co najmniej 8/10. Dla zabawy, mieliśmy 9-calowy triplet TMB f / 9, który ma niemal idealną figurę i> 97% Strehla dla porównania.

Spędziliśmy większość czasu z Jowiszem i byliśmy mile zaskoczeni. Obraz był naprawdę ostry przy 171x-240x, a gdy pozwolono na widzenie, było dużo szczegółów. Większość z was to widziała, ale NEB i SEB rozwiązały się w pasy nieregularne z prążkami, było wiele festonów z szeroką nieregularną pętlą, NTB i STB były odrębne. Poziom kontrastu był doskonały i nieoczekiwany z zakresu. Na obrazie był bardzo łagodny zielony kolor, który nie rozpraszał mnie. Potrzebujemy bezpośrednich porównań, ale ten obraz miał prawie wszystko, czego można by się spodziewać po zasięgu 6 ". Tak, 9 "TMB pokazał 25% -50% więcej, ale rozmiar i koszt są astronomicznie różne. Myślę, że porównanie wspaniałego tripletu, takiego jak TMB 6 "lub AP 155, lub wysokiej jakości dubletu, takiego jak Agema lub Tak 152 FS, może nie wykazywać tak dużej różnicy, jak ludzie sądzą.

Saturn znajdował się niżej na wysokości i początkowo obraz był tak dobry jak znakomite refraktory 4 ", takie jak Nikon 4" f / 12ED. Gdy planeta podniosła się, atmosfera poprawiła się i mogliśmy zobaczyć więcej detali w ostrym pierścieniu krepiny i miłym detalu kuli ziemskiej. Widziałem minima Encke, ale nie tak dobrze jak w 9 "i oczywiście podział Encke nie był widziany w żadnym zakresie w tych warunkach (potrzebujesz widzenia 9-10 / 10 i dużego zasięgu na poziomie 600x lub mniejszym).

Wykonaliśmy kilka testów kolorów przez całą noc. Zgodnie z oczekiwaniami, wokół Wenus pojawiła się purpurowa mgiełka, ale nie w takiej samej ilości jak w achromacie. Pojawiła się również łagodna zielona mgiełka. Testy gwiazdowe ujawniły się z nieostrego koloru na Vega, z zieloną po jednej stronie i fioletową po drugiej. Kolor ostrości był minimalny, ale planety były tak dobre, że nie spędzałem wystarczająco dużo czasu wpatrując się w Vega :-) Kolorystyka była na Jowiszu, ale była łagodna i nie rozpraszała nikogo. Dla niektórych ludzi korekcja kolorów jest najważniejsza, ale w tym przypadku (IMHO) byliby poważnie myleni.

Test gwiazdy wykazał doskonałą korektę, znacznie lepszą niż dyfrakcja, co było oczywiste, nawet bez filtra. Dzięki filtrowi symetria była znakomita - wiele osób powiedziałoby identyczne wzory wewnątrz i na zewnątrz ostrości; widzieliśmy subtelną różnicę wskazującą albo na bardzo łagodną aberrację sferyczną, albo na to, że filtr pozwalał na szerokie pasmo kolorów i że nadal pozostał resztkowy sferochromatyczność. Dla mnie to miało sens. Refraktory te będą miały aberracje chromatyczne, a ich efekty oraz korekcja sferyczna w postaci zielonej do ostatecznego obrazu. Ponieważ aberracje chromatyczne nie są nieznaczące w tym zakresie, zielona korekcja sferyczna musi być lepsza niż dyfrakcja ograniczona w celu uzyskania doskonałego obrazu, co miało miejsce w tej konkretnej próbce. Kolimacja wydawała się doskonała i nie było żadnych innych widocznych aberracji, takich jak astygmatyzm, skręcony brzeg lub strefy.

Jedna noc nie definiuje zakresu i pragnę porównać ten zakres do znakomitego Daniela Takahashi FS 152 i niedawnego ED TEC 140. Podejrzewam, że będziemy mile zaskoczeni. Jeśli jest to jakiekolwiek wskazanie jakości produkcji tych teleskopów, amatorzy będą naprawdę mieli opcję niższego kosztu dla dużego refraktora. Mój dotychczasowy stopień (podlegający zmianie) polega na tym, że optyka to A w przypadku dubletu ED i B + w porównaniu z ostrym światłem drogich trypletów, z zastrzeżeniem, że należy przeprowadzić bezpośrednie porównania. Na Jowiszu działał on lepiej niż niektóre próbki trojaczków o wysokich kosztach i musimy przetestować go na znanych próbkach tych produktów. Mechanika to B- i może zmienić się na B, jeśli zmienią się na mosiężny pierścień focuser. Pamiętaj, że te oceny odnoszą się do refraktorów o wartości 10 000 USD od różnych producentów i odzwierciedlają wykorzystanie wizualne, a nie fotograficzne, gdzie droższe refraktory miałyby większą przewagę. Wartość jest równa A + w porównaniu do innych refraktorów.

Kilka odpowiedzi na komentarze. W przypadku Chasa zakres ten pokona ręcznie TMB 105/650 lub Tak 4 ". Chociaż zgadzam się z Hfjacinto, że zdjęcia pokazują inną perspektywę, nie uważam, że dają one dokładną reprezentację wizualnego działania zakresu. Zdjęcia planetarne mogą mieć przekolorowane trzy kolory, a układanie kamer internetowych może spowodować dramatyczny wzrost kontrastu przy użyciu przyzwoitej optyki, natomiast z perspektywy wizualnej lepsza jest optyka o największym kontraście. Jestem pewien, że obrazy gwiazd w tym zakresie będą nadęte w porównaniu do innych teleskopów, ale nasze oczy nie są tak wrażliwe w regionach purpurowych i czerwonych. Nie chcę wdawać się w niekończącą się dyskusję na ten temat, ale podczas gdy zarówno wizualne, jak i fotograficzne wrażenia są ważne, dla mnie wizualne wrażenia są lepszym wskaźnikiem wizualnej wydajności.

Punkt RLawsona jest dobrze zrobiony i powinniśmy zobaczyć wrażenia z kilku właścicieli zakresów. Jestem pewny, że Skywatcher powie, że nie były to wybrane ręcznie lunety. Biorąc to pod uwagę, gdybym dał jeden do Daniela Mounseya do oceny, lepiej uwierzysz, że upewnię się, że to nie był niewypał przed wysłaniem go! Jestem zainteresowany słuchaniem wrażeń Daniela.

Derek
"

Na koniec selfie z Edkiem 120mm
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 13 Lip 2018, 02:13

Cześć.

Refraktory są dostępne w U.K. , widziałem reklamę sklepu.
Fajny sprzęt , ale wymagający pod względem montażu , aby pracował bez drgań , itp.
Rozważałem jego zakup , ale ostatecznie wybrałem pewniejszy optycznie mniejszy i lżejszy APO ED BORG VI JAPAN 125/800mm F-6,4.
To już spory Refraktor ze względu na aperturę i długość , raczej to stacjonarny sprzęt w miłośniczym obserwatorium , choć jest myślę na granicy i można go jeszcze wozić samochodem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 13 Lip 2018, 12:55, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 13 Lip 2018, 09:46

Pomijając kwestie optyki, to szyna mocująca (dovetail) wydaje mi sie na oko trochę zbyt mikra jak na taką tubę.

A optyka - no cóż - ten teleskop raczej jest teleskopem nazwijmy to uniwersalnym, bo przy zielonych poświatach (jak piszą wynikajacych z aberracji sferycznej (?) ), czerwonych obwódkach wynikajacych z aberracji chromatycznej podłuznej oraz rozbicia kolorów (z jednej strony obwódka zielona a z drugiej czerwona) wynikającego z aberracji chromatycznej poprzecznej, raczej nie bardzo nadaje sie do obserwacji gwiazd podwójnych a i z planetami to nie to co by sie chciało - pomimo duzej rozdzielczosci wynikającej z dużej apertury.
Widze, ze forumowicze dopytują tam o możliwość maksymalnego powiększenia - ja sie z tym zgadzam, że to najlepszy wyznacznik jakości optyki - niestety nie mozna w nim osiagnąć 2,5xD - jesli taka aberaka jest juz przy 1,6xD... chociaz piszą, ze obraz był jeszcze ostry przy źrenicy 0,625mm.
No cóż - jeszcze raz powtórzę, nie ma się co dziwić i zbyt wiele wymagać - teleskop jest duzy i z mniejszym chromatyzmem niz podobny achromat - zawsze to coś. Czy jest tani? - moim zdaniem nie! - jesli wziąć pod uwagę cenę zwykłego achromata 150/1200 - trzykrotnie niższą (a nawet czterokrotnie)! - to sie to po prostu nie opłaca :!:
Czekam na dalsze testy - szczególnie z innymi refraktorami o takiej samej aperturze.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 13 Lip 2018, 12:17

Witam.

Cena w U.K. wychodzi około 8500zł plus koszty wysyłki na nasze , więc to nie jest mało ale i nie tak dużo gdyby był dobry jak należy.Zastosowane szkło to nie FPL53 , czytałem wątek na CN i firma SW a konkretnie jej przedstawiciel na USA nie chciał w wątku podczas rozmowy ujawnić gatunku szkła. Natomiast zapewniał stanowczo że Refraktor będzie dobrą kontynuacją serii ED a jak widać z opisu nie jest.Osobiście myślę że niewypał z tego Edka a szkoda , 120ED i mniejsze wyszły całkiem dobre a ten Refraktor 6" miał być ich kontynuacją.Chińczykom udały się mniejsze Edki a ten zapewne ze względu na gatunek użytego szkła jest niestety słabszy.
Tak czy inaczej z miłą chęcią bym pooglądał takim aby w praktyce się przekonać na Planetach co on potrafi.
Dla przykładu Dobry Dublet APM 152/1200mm F-8 który też rozważałem jako zakup do około 350X ponoć według Recenzji nie pokazuje koloru na Planetach i Księżycu.Jest droższy o około 1/3 ceny , ale moim zdaniem warto , mechanika też niebo a ziemia. Porządny wyciąg i chowany odrośnik to ważne punkty w każdym Refraktorze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 13 Lip 2018, 16:28

Skoro nie chcą się pochwalić użytym gatunkiem szkła bo zapewne nie ma czym, jest to zapewne relatywnie tanie FK-61 lub jego odpowiednik lub chiński FPL 55 ponoć trochę gorszy odpowiednik FPL 53 a szkoda bo relatywnie tani refraktor 150 z dobrym obrazem i dobra korekcją namieszałby nieźle na rynkach markowych i drogich szkieł a tak to przeminie po cichu i będzie tylko ciekawostką rynkową :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 13 Lip 2018, 17:37

Tak namieszał właśnie APM 152/1200mm F-8 i APM 140/980mm F-7 , ceny rasowych APO na giełdach spadły.
Lornety ED 100mm i 120mm od Ludesa z APM , też zrobiły swoje. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 13 Lip 2018, 17:50

Tak "namieszał" tymi semi-apo...
Poczekajmy zobaczymy, jak ta jakość przełoży się na obrazy.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Posttomeczz | 13 Lip 2018, 18:10

ja nie widze by rasowe apo potanialy. nowe i uzywane trzymaja cene.

tymczasem w promocji sa nowe/sklepowe apm 140/152 ;) czyzby nie schodzily? co chwile widze na polskich forach nowe taki/ts na fpl53 a jakos nie widze recenzji edkow apm

jak te synciane 6 cali jest dobre i kosztuje w PL ponizej 10tpln to jest fajna opcja. do tego wazy pon 10kg
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postastrofan | 13 Lip 2018, 18:58

Cześć wszystkim. Jakiś czas temu też z ciekawości śledziłem zagraniczne fora odnośnie tego nowego sky watchera. Głowy nie dam uciąć ale coś się przewijało s-fpl 55. Ma gorsze właściwości od s-fpl 53 ale jest ponoć o wiele łatwiejsze w obróbce. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 13 Lip 2018, 21:14

tomeczz napisał(a):ja nie widze by rasowe apo potanialy. nowe i uzywane trzymaja cene.

tymczasem w promocji sa nowe/sklepowe apm 140/152 ;) czyzby nie schodzily? co chwile widze na polskich forach nowe taki/ts na fpl53 a jakos nie widze recenzji edkow apm

jak te synciane 6 cali jest dobre i kosztuje w PL ponizej 10tpln to jest fajna opcja. do tego wazy pon 10kg


Trzeba śledzić zachodnie giełdy to zobaczysz ile tego wszystkiego zalega miesiącami bez sprzedaży , Polski rynek to ziarnko piasku w skali globalnej , ponadto ubogi w dobry sprzęt i najniższe ceny w Europie.
W sklepach może sprzęt nie potaniał specjalnie , ale na Światowych giełdach jak i w Europie owszem.
Wyroby APM to Klasa w sobie a że Markus cały czas robi wyprzedaże i promocje to inna sprawa nie wynikająca ze słabej jakości tegoż sprzętu. Osobiście wolał bym dołożyć 1000 Euro i kupić APM 152/1200mm lub 140/980mm z podanym Strehl Ratio niż wynalazek SW 1/3 tańszy na kiepskim szkle , ale to już indywidualna sprawa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 14 Lip 2018, 08:25

markus robi wyprzedaze na slabych apm ale nie np na lzos. nie widzialem by gdzies zalegal dobry sprzet. ap155 sprzedalo sie w 3 dni na CN w tym tyg. w zeszlym pojawil sie lzos175 w de na ebaykleinanzeigen tez go juz nie widze a byl za 7,5teur.

sw150 pojawil sie dzis w niemieckich sklepasc za 1999e. fpl55 to szklo w 97% tak dobre jak fpl53 i gdyby ed150 je mial kosztowalby znacznie wiecej biorac pod uwage ze ed120 kosztuje prawie 1600e
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 14 Lip 2018, 09:07

Cześć.

Cały czas jest wyprzedaż LZOS od Markusa z APM na Astromart , więc słabo coś przeglądasz zachodnie giełdy. :D
Są nawet same obiektywy z LZOS do samodzielnego ATM.Na Astromart w tym roku co najmniej dwa razy była wyprzedaż Refraktorów i Obiektywów LZOS z APM jak i na niemieckiej giełdzie Astronomie DE.Nie wiem gdzie i kiedy patrzysz , ale ja śledzę cały czas co się dzieje na rynku , gdyż zaglądam na te strony buszując po Recenzjach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 14 Lip 2018, 10:53

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Cały czas jest wyprzedaż LZOS od Markusa z APM na Astromart , więc słabo coś przeglądasz zachodnie giełdy. :D
Są nawet same obiektywy z LZOS do samodzielnego ATM.Na Astromart w tym roku co najmniej dwa razy była wyprzedaż Refraktorów i Obiektywów LZOS z APM jak i na niemieckiej giełdzie Astronomie DE.Nie wiem gdzie i kiedy patrzysz , ale ja śledzę cały czas co się dzieje na rynku , gdyż zaglądam na te strony buszując po Recenzjach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Ale w odróżnieniu od innych giełd astro na świecie, za rejestrację na ASTROMART trzeba zapłacić i to niemało, dla mnie to nie do przyjęcia.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJanusz_P. | 14 Lip 2018, 10:58

Dlatego ominą Cię najlepsze oferty i wyprzedaże z amerykańskiego rynku a jak widzisz informacja na świecie zaczyna być w cenie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 14 Lip 2018, 22:27

wampum napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Cały czas jest wyprzedaż LZOS od Markusa z APM na Astromart , więc słabo coś przeglądasz zachodnie giełdy. :D
Są nawet same obiektywy z LZOS do samodzielnego ATM.Na Astromart w tym roku co najmniej dwa razy była wyprzedaż Refraktorów i Obiektywów LZOS z APM jak i na niemieckiej giełdzie Astronomie DE.Nie wiem gdzie i kiedy patrzysz , ale ja śledzę cały czas co się dzieje na rynku , gdyż zaglądam na te strony buszując po Recenzjach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Ale w odróżnieniu od innych giełd astro na świecie, za rejestrację na ASTROMART trzeba zapłacić i to niemało, dla mnie to nie do przyjęcia.


Np cóż decyzja należy do indywidualnych. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 16 Lip 2018, 11:49

świat zaczyna zalewać FK-61,które przy achro jest jak diamencik :)

Dziwi mnie ze DO nie robi z tego łamane setki bino :shock:
byłby to zapewne ostatni gwoźdź do trumny Ludesowskich ED APO ...ale nie trzeba by było tego ściągać z zagramamicy :mrgreen:

Z za wielkiej wody teraz trudno coś ściągnąć bez opłat dodatkowych- tzn. cło, obsługa agencyjna, itd.




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 18 Lip 2018, 17:08

Tak, bo Europa i Polska uszczelniają granice celne bo z czegoś trzeba płacić kolejne obiecane wyborcom ileś tam + :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJOKER | 18 Lip 2018, 22:45

Nie sie wezma za Vat ... wyjdzie duzo wiecej i szybciej ,a od uzywek astro niech sie odpierd...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 26 Lip 2018, 12:56

Śledzę wątek na CN i pojawiły sie nowe spostrzeżenia.
SW 150"ED" z pryzmatem Baader-Zeiss szaleje - kątówki lustrzane widać mu nie służą.
https://www.cloudynights.com/topic/6260 ... ?p=8724333
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Posttiger | 03 Sie 2018, 22:06

Czyli ten pryzmat BADER-ZEISS ,,dokorygowuje" obiektyw Evostara 150 APO? Jeśli info się potwierdzi to może być hit. A na giełdzie pojawią się Edki- 120 za 2500zł? :) :)
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2018, 01:47

Cześć.

Ja osobiście Dziękuje za taki Hit ze stałym nie chowanym odrośnikiem , przeciętnym wyciągiem Crayforda na kiepskich materiałach jak i przeciętnym Obiektywem , który miał być kontynuacją dobrze udanej serii ED. Teraz jest tyle Refraktorów używek w przystępnych cenach i w bardzo dobrym stanie na zachodnich giełdach jak i w Europie że jak miałbym zamiar nabyć 6"co najmniej dobre ED to wolał bym markowe dobre ED niż ten wynalazek. Jest to moje zdanie a wybór należy do każdego z nas.Ponadto za około 8-10K można kupić bardzo dobrego używanego Maka Intesa 180mm F10 którego też posiadałem i dawał piękne obrazy nocnego nieba bijąc 120 ED na starcie a podejrzewam że byłby w remisie na Planetach i Księżycu z dobrym Refraktorem 130-150mm ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 04 Sie 2018, 10:32

Myślę, że trzeba poczekać na nasze krajowe testy tegoż teleskopu przeprowadzone przez jakiegoś jego posiadacza. Może się okazać niewypałem albo bardzo dobrym , budżetowym refraktorem ED. Jak to mówią " pożyjemy, zobaczymy ".
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posttomeczz | 04 Sie 2018, 10:46

na testy to prominentnych uzytkownikow CN wyslali pewnie wyselekcjonowany egzemplarz.

pewnie bedzie (musi byc) gorzej niz z najslabszym do tej pory ed120 z trojcy edkow SW.

tak czy siak jest to b ciekawa propozycja którą sam rozważam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJanusz_P. | 04 Sie 2018, 11:18

JOKER napisał(a):Nie sie wezmą za Vat ... wyjdzie dużo więcej i szybciej ,a od używek astro niech sie odpierd...

I właśnie o te 23% podatku VAT tu chodzi bo masz obowiązek go zapłacić wprowadzając sprzęt do Polski czyli na teren Unii tak że zupełnie nie orientujesz się w temacie podatkowym, nasze zabawki to drogie cacka więc i VAT'u przy imporcie będzie z nich sporo na kolejne 500+ :arrow: :idea: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttiger | 04 Sie 2018, 18:19

Oczywiście, że czas pokaże. Z jakością obrazu może być różnie , nie można za bardzo opierać się na kilku recenzjach nowego sprzętu. Z drugiej strony na początku EDKI, też były wyśmiewane, a teraz , niektórzy ,,prześmiewcy" sami kupili. A co do Intesa to dziwne, że zamknęli (gdzieś to czytałem). Większość ,,ludu" woli jednak refraktory.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat