Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO oraz AR-90 90/500

PostMaciek_Cz | 18 Lip 2018, 10:21

Witam,
Czy ktoś na forum ma bądź miał ten zestaw http://astrokrak.pl/teleskopy-bresser/3383-teleskop-bresser-messier-ar-80-80-640-az-nano.html?
Albo taką tubę AR-90 90/500 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=4627
Proszę o informację o tym sprzęcie od osób, które miały z nim styczność.
Interesuje mnie przede wszystkim stabilność montażu, jakość wyciągu i optyki.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 18 Lip 2018, 10:58

Mam 80/640.
Niby nówka.
Odkupiłem dwa tygodnie temu od Wario tutaj na giełdzie, rozkolimowany w cholere (chciałem zwrócić po godzinie testów na balkonie ale usłyszałem od sprzedawcy, że nie jest wypożyczalnią i mogę się wypchać), wyciąg calusieńki plastik fantastik, plus tego wyciągu jest taki, że nie wyczuwam żadnego luzu ale to pewnie kwestia czasu. Błysk światła w tubie to norma patrząc od strony wyciągu, bafli nie zauważyłem ale w sumie tylko zerknąłem tak od czapy co tam siedzi i posadziłem na montażu.

Zadziwiające ale pomimo pojechanej kolimacji i mikruśkiej soczewki pokazuje jakieś szczegóły na Jowiszu oprócz dwóch pasów. Nie kupiłem go do planet ale praktycznie tylko i wyłącznie na Księżyc. Nie miałem jeszcze okazji spojrzeć na Łysego to się nie wypowiem. Na Saturnie przy 160x (tak wiem, nie po to on jest) majaczył Cassini ale przy nieskolimowanym obiektywie nie powinienem się w sumie wypowiadać na temat obrazów.
Warstw na soczewce nie widziałem.

Jeszcze jeden plus to taki, że zwyczajnie ładnie wygląda :)
Już o nim całkiem zapomniałem, leży w szufladzie, chyba czas spróbować coś kolimować przed zaćmieniem.
lolak89
 

PostMaciek_Cz | 18 Lip 2018, 12:30

Dzięki za odpowiedź.

Ale warstwy to patrzyłeś i nie widziałeś czy nie patrzyłeś po prostu :)
A brak kolimacji jak się objawia w Twoim egzemplarzu?

Może ktoś jeszcze się wypowie? Jak z montażem AZ NANO?

lolak89 napisał(a):Mam 80/640.
Niby nówka.
Odkupiłem dwa tygodnie temu od Wario tutaj na giełdzie, rozkolimowany w cholere (chciałem zwrócić po godzinie testów na balkonie ale usłyszałem od sprzedawcy, że nie jest wypożyczalnią i mogę się wypchać), wyciąg calusieńki plastik fantastik, plus tego wyciągu jest taki, że nie wyczuwam żadnego luzu ale to pewnie kwestia czasu. Błysk światła w tubie to norma patrząc od strony wyciągu, bafli nie zauważyłem ale w sumie tylko zerknąłem tak od czapy co tam siedzi i posadziłem na montażu.

Zadziwiające ale pomimo pojechanej kolimacji i mikruśkiej soczewki pokazuje jakieś szczegóły na Jowiszu oprócz dwóch pasów. Nie kupiłem go do planet ale praktycznie tylko i wyłącznie na Księżyc. Nie miałem jeszcze okazji spojrzeć na Łysego to się nie wypowiem. Na Saturnie przy 160x (tak wiem, nie po to on jest) majaczył Cassini ale przy nieskolimowanym obiektywie nie powinienem się w sumie wypowiadać na temat obrazów.
Warstw na soczewce nie widziałem.

Jeszcze jeden plus to taki, że zwyczajnie ładnie wygląda :)
Już o nim całkiem zapomniałem, leży w szufladzie, chyba czas spróbować coś kolimować przed zaćmieniem.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 18 Lip 2018, 14:39

Patrzyłem i nie widziałem warstw, żaden kolor się nie odbił.
Kolimacja jak wszędzie, przy rozogniskowaniu robi się flara na jedną stronę. Na gwieździe krążki są w jedną stronę no i przy większym powerze trudności z ostrością.
lolak89
 

PostJanusz_P. | 18 Lip 2018, 17:05

Po tym opisie aż zaglądnąłem do refraktora stojącego na wystawie, zdjąłem odrośnik i warstwy są ale delikatne, szaroniebieskie czyli to najprostsza warstwa antyrefleksyjna z fluorku magnezu jak w Skuluxie, tubus metalowy ale wyciąg i oprawa szukacza to już sam plastik co mnie nie dziwi w najtańszym refraktorze tej klasy na rynku :arrow: :roll: :mrgreen:
Jak się w weekend zrobi pogoda to wezmę tubę na test optyki do domu na gwiazdowe obserwacje :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaciek_Cz | 18 Lip 2018, 19:35

O to świetnie, bo nie ukrywam, że jestem zainteresowany tym refraktorkiem i montażem AZ NANO :D
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 18 Lip 2018, 20:32

Hej, wrzucam foty, naprawdę ma tą zaletę że dobrze wygląda wizualnie jak za te pieniądze :) ja nie widzę tej delikatnej warstwy, wydaje mi się że to naturalne odbicie światła ale rozumiem że się mylę także fajnie ze coś tam jednak jest nałożone.

Ponadto wg tablicy aberracji AC jest na poziomie achromatu 100/1000 czyli bliżej mu do prawie planetarnego sprzętu nie pomniejszajac możliwości szerokich pól.
Tylko żeby go jakoś skolimowac.
Załączniki
Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO oraz AR-90 90/500: IMG_20180718_202126.jpg
Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO oraz AR-90 90/500: IMG_20180718_202240.jpg
Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO oraz AR-90 90/500: IMG_20180718_202251.jpg
lolak89
 

PostMaciek_Cz | 18 Lip 2018, 20:44

Tuba rzeczywiście ładna.
Właśnie przez to, że jest pomiędzy teleskopem planetarnym a teleskopem do przeglądu nieba bardzo mnie zainteresował. Rozważam też wersję 90/500 ale tu już trudniej przypowerować na planetach i księżycu.
Ostatnio edytowany przez Maciek_Cz, 18 Lip 2018, 22:47, edytowano w sumie 1 raz
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostPiotr K. | 18 Lip 2018, 22:41

lolak89 napisał(a):Tylko żeby go jakoś skolimowac.

A sprawdziłeś, czy wina nie leży po stronie kątówki? Skombinuj jakąś przedłużkę, włóż okular na wprost, i wtedy popatrz na gwiazdy. Jeśli będzie lepiej, to trzeba się trochę pobawić ustawieniem lusterka - roboczo kolimowałem sobie zarówno kątówkę 2" GSO, jak i 1,25" SW, i da się to bez problemu zrobić.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postlolak89 | 19 Lip 2018, 07:26

Spróbuję, dzięki za info.
lolak89
 

PostJSC | 19 Lip 2018, 09:16

Te Bresserowskie plastikowe wyciągi, to wcale nie są złe jeśli tylko nie mają juz od początku wad fabrycznych (jakichs skurczów plastiku itp...). Ciekawe tylko właśnie jak długo wytrzymują - ja swojego nie zdążyłem przez dwa lata zajechać.
Natomiast te powłoki antyreflaksyne (takie szaroniebieskie), to one tam sa na 100%. Są słabo widoczne, ale to chyba dobrze - bo nie odbijają światła? Chyba wszystkie budżetowe Bressery/Celestrony takie mają i moim zdaniem nie są one złe.

Co do kolimacji - czy jest jakis zblizony obraz w tym linku do tego co widzisz? http://www.telescope-optics.net/diffrac ... ations.htm
Mam nadzieje, że jakos sobie z tym poradzisz. Wyciąg - jeśli w środku błyszczy - to trzeba koniecznie wyczernic. Rurke wyciagu trzeba wyciagnąć i posprawdzać z kazdej strony, gdzie błyszczy. Moze tez byc źle zaciśniety perścień w obiektywie - jego sie chyba tylko odkręca od zewnetrznej strony jesli dobrze pamietam. Odkręć go (tubus trzymając w pionie, soczewkami do góry), bez wyjmowania soczewek i dokręć bez używania siły. Oczywiście najpierw trzeba ściagnąć odrośnik, kiedyś on był wsuwany (nie wiem jak jest teraz! :?: ); ściągaj wyciągając do siebie, nie kręcąc nim, tylko lekko ruszjąc w pionie na boki.
Ostatnio edytowany przez JSC 19 Lip 2018, 09:52, edytowano w sumie 3 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 19 Lip 2018, 09:29

Tak sobie przypominam, że w moim celestronie 70/700 też tak powłoki wyglądały jak u Ciebie na zdjęciu i jak pisze JSC.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 19 Lip 2018, 10:13

Mam taki obraz dyfrakcyjny mniej więcej, oczywiście tych prążków jest znacznie więcej ale idea jest taka, że rozchodzą się nie ze środka obrazu. Przy tej celi jeszcze nie grzebałem bo liczyłem na zwrot a później wrzuciłem do szuflady i zapomniałem o nim ale skoro zostaje u mnie to pewnie warto coś dłubnąć. Jego zadanie to power do 50x tak więc nie wymagam cudów ale fajnie by było żeby obrazy były możliwie jak najlepsze. Tylko co dłubnąć? Pierwsze to inna kątówka, pożyczyłem swoją WO koledze a tutaj sprawdzałem na kitowej, może coś się poprawi na tej mojej? Zobaczymy. W weekend ma być ździebełko pogody i Księżyc w ulubionej kwadrze.
Załączniki
Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO oraz AR-90 90/500: 1.jpg
1.jpg (10.72 KiB) Obejrzany 12033 razy
lolak89
 

PostPiotr K. | 19 Lip 2018, 10:46

Jeśli masz odpowiednio długie mieszkanie, to możesz się pobawić w kolimację w domu :) Ja sobie zrobiłem sztuczną gwiazdę z kawałka używanej folii aluminiowiej, takiej jak do pieczenia. Jak się ją kilka razy wygnie, to na linii wygięcia robią się malutkie otworki. Wystarczy je podświetlić np. latarką (albo lepiej lampką na 230V, żeby się nie wyczerpywały baterie) i obserwować z odpowiednio dużej odległości. Tak kolimowałem achromat 120/600, minimalna odległość ostrzenia na wprost, z przedłużką 80 mm 2" GSO, to było jakieś 8-10 metrów. Polecam, bardzo fajna zabawa, tylko oczywiście z soczewkami trzeba BARDZO uważać, rękawiczki winylowe albo inne podobne to podstawa, zero kurzu itp.

A w ogóle to tak się zaangażowałem w ten wątek, bo sądziłem, że ten mały Bresserek to będzie bardzo dobry teleskop na początek, który można z czystym sumieniem polecić komuś, kto zaczyna. Za małe pieniądze teoretycznie dobra tubka z w miarę sensownym montażem (nie lubię kiwających się EQ-2 czy AZ-3) - no ale właśnie, teoretycznie, a czy w praktyce też, to się dopiero okaże. Sam bym go sobie kupił do testów, ale chwilowo muszę uważać z wydatkami :roll: :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostMaciek_Cz | 19 Lip 2018, 11:39

Ja właśnie się trochę napaliłem na ten refraktorek. Może jakbym kupował w Astrokraku to by mi przed wysyłką Pan Janusz zerknął czy wszystko gra?
Ale jeszcze przez parę dni się powstrzymam, chyba :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 20 Lip 2018, 07:33

Hej,
Wczoraj zerknąłem nim na łysego przy pomocy kitowej kątówki i plossla Tal 25 mm, brudny w cholere i "chyba" daje żółtawy obraz ale przy krotności 26x nawet rozkolimowany achromacik pokazał ostry i dość fajny obraz. Tło było jasne, na pewno jest to po części wina wyczernienia układu a po części brudnego okularu, który aż świecił wewnątrz :)

Niby jest dość krótki ale na balkonie jednak średnio nawet z takiego się korzysta a miałem nadzieję kiedyś postawić na balkon 100/1000 SW. Pewnie czas przestawić eq3-2 w tryb AZ bo inaczej będzie kicha.

Dziś wieczorem albo jutro sprawdzę czy jest "bino friendly" jak tylko odbiorę walizkę ze swoimi gratami :) Wyciąg pomimo, że jest plastik fantastik to chyba całkiem nieźle trzyma na ten moment. Wyciągnąłem go na maksa i złapałem za kątówkę gibiąc na boki, czy góra dół i nic się nie stało, nie zmienił osi. Ile wytrzyma? Trudno ocenić, nie maltretowany ciężkim osprzętem może posłuży dość długo.

Co do kolimacji, po zdjęciu odrośnika są trzy śruby, dzięki którym chyba ta całą "cela" jest przykręcona do tuby. Śruby były poluzowane a jak złapałem za celę to cała chodziła luźno na boki itd.
Skręciłem na maksa ale nie pomogło :) Dalej jest krzywo na gwiazdach.

Pewnie po zaćmieniu (bo po to go kupiłem, dla lornetkowych powiększeń) rozbiorę to wszystko w cholerę i będę się uczył wyczernienia układu i kolimacji. No bo na czym się lepiej uczyć jak na sprzęcie za kilka paczek fajek? (dobrze, że nie pale).
lolak89
 

PostMaciek_Cz | 20 Lip 2018, 09:33

Czyli standardowa budżetówka. Dobrze, że wyciąg się nie kiwa. Może źle złożyli obiektyw w fabryce, skoro piszesz, że nie był nawet porządnie dokręcony do tuby to może jest nierówno do celi włożony jakimś cudem.
Przy nowym wyczernieniu baflować też będziesz?

lolak89 napisał(a):Hej,
Wczoraj zerknąłem nim na łysego przy pomocy kitowej kątówki i plossla Tal 25 mm, brudny w cholere i "chyba" daje żółtawy obraz ale przy krotności 26x nawet rozkolimowany achromacik pokazał ostry i dość fajny obraz. Tło było jasne, na pewno jest to po części wina wyczernienia układu a po części brudnego okularu, który aż świecił wewnątrz :)

Niby jest dość krótki ale na balkonie jednak średnio nawet z takiego się korzysta a miałem nadzieję kiedyś postawić na balkon 100/1000 SW. Pewnie czas przestawić eq3-2 w tryb AZ bo inaczej będzie kicha.

Dziś wieczorem albo jutro sprawdzę czy jest "bino friendly" jak tylko odbiorę walizkę ze swoimi gratami :) Wyciąg pomimo, że jest plastik fantastik to chyba całkiem nieźle trzyma na ten moment. Wyciągnąłem go na maksa i złapałem za kątówkę gibiąc na boki, czy góra dół i nic się nie stało, nie zmienił osi. Ile wytrzyma? Trudno ocenić, nie maltretowany ciężkim osprzętem może posłuży dość długo.

Co do kolimacji, po zdjęciu odrośnika są trzy śruby, dzięki którym chyba ta całą "cela" jest przykręcona do tuby. Śruby były poluzowane a jak złapałem za celę to cała chodziła luźno na boki itd.
Skręciłem na maksa ale nie pomogło :) Dalej jest krzywo na gwiazdach.

Pewnie po zaćmieniu (bo po to go kupiłem, dla lornetkowych powiększeń) rozbiorę to wszystko w cholerę i będę się uczył wyczernienia układu i kolimacji. No bo na czym się lepiej uczyć jak na sprzęcie za kilka paczek fajek? (dobrze, że nie pale).
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 20 Lip 2018, 09:45

Jak przeczytam jak się to robi, z jakiego materiału i ile ich powinno być (dwa? jeden gdzieś za soczewką a drugi już przed wyciągiem?) to pewnie będę. Nie spieszy mi się z tym. No budżetówka ale szczerze mówiąc pewnie po jakimś małym ATM w postaci rozebrania, skrócenia pod bino z kątówką, wyczernienia, skolimowania będzie to całkiem fajny sprzęt do obserwacji Łysego w Polsatowej przerwie reklamowej.
lolak89
 

PostMaciek_Cz | 20 Lip 2018, 09:59

Też tak myślę. Jak Pan Janusz przepatrzy tę rurkę od siebie ze sklepu i będzie ok to też sobie sprawię ten sprzęcik.
Właśnie o coś takiego mi chodzi - dzieciaka kładę spać a telep się już w tym czasie gotuje na dworze i szybciutko można zacząć obserwację. Jeżeli kupię to też będę chciał wprowadzić pewne usprawnienia.

Jak myślicie czy okulary SW UWA-66 9mm i 6mm będą dobrze pracować z tą tubą?

Nurtuje mnie jeszcze sprawa montażu AZ Nano, jak on chodzi, czy nie ma jakichś zacięć, czy tuba nie opada itp...
Gdyby ktoś z forumowiczów miał taki i mógł opisać wrażenia z użytkowania to bym był wdzięczny.

lolak89 napisał(a):Jak przeczytam jak się to robi, z jakiego materiału i ile ich powinno być (dwa? jeden gdzieś za soczewką a drugi już przed wyciągiem?) to pewnie będę. Nie spieszy mi się z tym. No budżetówka ale szczerze mówiąc pewnie po jakimś małym ATM w postaci rozebrania, skrócenia pod bino z kątówką, wyczernienia, skolimowania będzie to całkiem fajny sprzęt do obserwacji Łysego w Polsatowej przerwie reklamowej.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJanusz_P. | 22 Lip 2018, 11:29

Najpierw zacznę od montażu AZ- Nano to pod wzgledem sztywności i funkcjonalności odpowiednik Porty mini tylko bez mikroruchów, fajny ale delikatny, w zasadzie nic więcej niż zestawowy refraktor na nim nie powiesimy. Posadziłem na nim na chwilę Maka 127 z LVW-8 w kątówce 2", montaż działa płynnie ale drgania są dokuczliwe i wygasają około 5 sekund od zdjęcia ręki z pokrętła ostrości dla mnie to dużo poniżej krytyki :arrow: :cry:
Teraz kolej na sam refraktor, po godzinie na balkonie bez żadnych kątówek i innych przeszkadzajek w postaci kitowych okularów wsadzam w wyciąg na wprost LVW 8 i kieruję na Marsa, wyostrzam obraz i wiedzę że Mars ma rozległą atmosferę, prawie zostałem odkrywcą :mrgreen: , tak samo Saturn i Jowisz, coś jest z teleskopem nie tak sprawdzam okular czy nie jest zamazany rzęsami lub zakurzony ale szkiełka trzymam w dobrej czystości w walizeczce więc chyba chińczyk źle złożył obiektyw w druga stronę ale świecę latarką a tu gwinty na celi zaklejone solidnie lakierem więc bez majzla się nie obędzie aby to rozebrać i przełożyć prawidłowo soczewki, brak możliwości kolimacji dopełnia czarę goryczy, spakowałem go do auta i oddaje do hurtowni z reklamacją, czegoś takiego w Astrokrak nie będziemy sprzedawać, reasumując za dużo plastiku, cały wyciąg, szukacz i nawet obejma tubusu to czysty plastik, jakości kitowych szkiełek nie skomentuję przy niedzieli... :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaciek_Cz | 22 Lip 2018, 12:07

To słabo, zatem będę szukał czegoś innego.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 23 Lip 2018, 08:37

Dodatkowo mocowanie szukacza to nie zwykła standardowa stopka jak w SW tylko jakaś jej mini wersja gdzie wchodzi tylko kitowy Red Dot i nic więcej. Jednak wczoraj po obserwacjach makiem przytargałem go i powiesiłem na eq3-2, zerknąłem z bino na wprost bez takiej durnej plastikowej przedłużki wyciągu (z nią nie ostrzy) i Łysy całkiem fajny w 26x-50x :) i nawet jakoś brak kolimacji i aberracja nie zabija oczu. Najlepszy był w 36x z parką BCO 18 mm.
Sprzęt raczej entry level dla starszych dzieciaków.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań sprzętu.
Ostatnio edytowany przez lolak89 23 Lip 2018, 11:28, edytowano w sumie 2 razy
lolak89
 

PostMaciek_Cz | 23 Lip 2018, 11:15

Dziękuję za szybkie testy i opinie.

Jeszcze szukam na sieci informacji o OTA Bresser 90s 90/500, po zdjęciach i opisach jego dłuższej wersji widać, że wyciąg też jest plastikowy.
Ciekawi mnie czy z optyką też są takie kwiatki jak z R80/640.
Gdyby ktoś miał na forum styczność z tą tubą to bardzo proszę o wypowiedź.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 111 gości

AstroChat

Wejdź na chat