Schmidt-Cassegrain - teleskop uniwersalny ?

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

PostIgnisdei | 27 Kwi 2009, 17:46

wimmer napisał(a):
Ignisdei napisał(a):Słuchaj nie mam visul backa 2" :cry:


Ja mam :) I nie używam.
Jest to visualback 2" Oriona. Pasuje dobrze pod gwint SCT w Celestronie. Ciekawe, czy w Meade by pasował. Za 30zł oddam. Jak nówka. :)

Przywieź na zlocik oblookamy :wink:
Ignisdei
 

Postwimmer | 27 Kwi 2009, 20:48

Ofkors :)
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postwojto19a | 28 Kwi 2009, 08:00

Hej,

kumpel który zawsze jeździł ze mną na obserwacje, otrzymał właśnie w prezencie jeden z pierwszych modeli Meade ETX 90 (chyba RA). Ma do niego tylko mały trójnóg z kompletu, nie ma statywu. Czy nie orientujecie się gdzie u nas mógłby dostać odpowiedni do niego statyw? Chodzi o to, żeby nie był zbyt drogi, żeby był w miarę stabilny.
Synta 10" kratownica z Astrokrak.pl, WO BINO z williamoptics.com i pare drobnych okularków
Awatar użytkownika
 
Posty: 104
Rejestracja: 14 Sie 2008, 15:00
Miejscowość: Czarny Dunajec

PostAchTomasz | 30 Kwi 2009, 21:59

wimmer napisał(a):
Ignisdei napisał(a):Słuchaj nie mam visul backa 2" :cry:


Ja mam :) I nie używam.
Jest to visualback 2" Oriona. Pasuje dobrze pod gwint SCT w Celestronie. Ciekawe, czy w Meade by pasował. Za 30zł oddam. Jak nówka. :)


Meade SCT 8 i Celestron SCT 5 maja dokladnie takie same gwinty. Od tylu te teleskopy roznia sie tylko srednica diafragmy.
 
Posty: 6
Rejestracja: 22 Kwi 2009, 23:18

 

Postskymacho2 | 08 Paź 2009, 08:23

teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 08 Paź 2009, 09:56

Do kompletu linków dodałbym jeszcze informację z fotorelacją z ostrzeżeniem o samozapłonie plastikowej oprawy lustra wtórnego przy obserwacji Słoneczka w projekcji za pomocą 11" SCT Celestrona:

viewtopic.php?p=109907#p109907
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwimmer | 08 Paź 2009, 11:49

Janusz_P. napisał(a):Do kompletu linków dodałbym jeszcze informację z fotorelacją z ostrzeżeniem o samozapłonie plastikowej oprawy lustra wtórnego przy obserwacji Słoneczka w projekcji za pomocą 11" SCT Celestrona:

viewtopic.php?p=109907#p109907


To dobrze, że u mnie jest metalowa.
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postkaladann | 10 Paź 2009, 11:31

http://www.nightskyobserver.com/astroarticles/equipment/telescopes/choosing-a-telescope-part-3.html

Schmidt-Cassegrain catadioptrics do not have as wide a contrast range on the Moon and planets as a refractor or most f/6 to f/8 Newtonian reflectors, because of the extra light scattered by its larger secondary mirror and its multiple-element folded light path, nor will it be able to split dose binary stars as cleanly. However, a Schmidt-Cassegrain will usually outperform a fast (f/4.5) focal ratio reflector of similar aperture on the planets and binary stars due to its lack of diffraction-causing secondary mirror spider vanes.


Faktycznie chyba większośc porównań czy to ignisa czy wimmera (ksiezyc) itd. polegała na porównaniu ich do raczej szybkich syncianych newtonów, które SC wdł opisu moga pokonać w kontraście.

Czy ktoś jednak porównywał planetarne obrazy z SC z ciemniejszymi reflektorami ? Bo jak na razie wynika z tego wątku ze SC biją na głowę newtony (o podobnej aperturze) w planetach i nie tylko a nawet podchodzą pod APO.
kaladann
 

Postwimmer | 11 Paź 2009, 07:46

... Bo jak na razie wynika z tego wątku ze SC biją na głowę newtony (o podobnej aperturze) w planetach i nie tylko a nawet podchodzą pod APO.


Mam przed oczami obraz Jowisza przez APO 5", z niedawnego zlotu. Zmiażdżyło mnie okrutnie. Obraz planety w moim SCT 5" tej samej nocy, w tych samych warunkach, nie umywał się do obrazu w APO 5". Niestety.
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

PostDale | 11 Paź 2009, 09:14

A jak by wypadł przykładowy Jowisz, obserwowany przez "Maka" zakupionego za równowartość takiego APO ?
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postexec | 11 Paź 2009, 12:09

Dale napisał(a):A jak by wypadł przykładowy Jowisz, obserwowany przez "Maka" zakupionego za równowartość takiego APO ?

Taki mak mialby juz potezna aperture i pewnie by zmiazdzyl takie APO. :wink:
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostDale | 11 Paź 2009, 12:33

exec napisał(a):
Dale napisał(a):A jak by wypadł przykładowy Jowisz, obserwowany przez "Maka" zakupionego za równowartość takiego APO ?

Taki mak mialby juz potezna aperture i pewnie by zmiazdzyl takie APO. :wink:

To, gdybając dalej :) ... Jak by to wagowo wyglądało ?
To znaczy porównanie APO i Maka o jednakowej wadze, przy zakładanych 5 '' APO ?
Zwarta konstrukcja Maka swoje waży, ale też mniejsze dźwignie występują tam...
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostDarius | 12 Paź 2009, 08:52

Mak zakupiony za równowartość apo 5" w zasadzie nie istnieje, przynajmniej w Polsce nie jest dostępny. Największy popularny Mak to 180. Pamiętajmy o tym, że hipotetyczny Mak o wielkiej aperturze byłby teleskopem nie tylko drogim, ale bardzo ciężkim i trudnym do wychłodzenia. Tak wielki menisk w noce o szybko spadającej temperaturze mógłby się w ogóle okazać niemożliwy do wystudzenia i w efekcie teleskop dawałby słabe obrazy.
Equinox 120 + EQ6 GoTo - montaż sprzedany, będzie alt-az :)
Taurus 400 - sprzedany
TV Ethos 17/8/6, PM x2
Canon IS 18x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 04 Cze 2009, 16:20
Miejscowość: Warszawa

 

PostDale | 12 Paź 2009, 09:10

Skoro już teoretyzujemy, wychłodzenie i utrzymanie odpowiedniej temperatury jest kwestią zrobienia odpowiedniego systemu chłodzącego.
Oczywiście, wymagało by to zastosowania filtrów by nie zaśmiecić wnętrza. Poza tym nie koniecznie trzeba by od razu "kupować" maka za całą równowartość kwoty apo. Wystarczy takiego, który będzie dawał odrobinę lepsze obrazy :).
Mówisz - waga- fakt konstrukcje maczków do najlżejszych nie należą :), ale primo, mówimy o maku z odrobine lepszymi obrazami (więc nie musi być to kolos za całą sumę :) ), secundo, soczewki też coś ważą, a długa tuba apo z ciężką soczewką na końcu działa jak dźwignia, zwiększając obciążenie na zębatkach. Mak, mimo swojej wagi, ma lepiej rozłożony ciężar. No i tertio, mak ma przewagę mobilności.

Ale, co by nie pisać, w moim wypadku, mimo że mam maczka, chciałbym mieć jeszcze jakiś refraktorek...:) Taki 150/600 :)
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postskymacho2 | 21 Paź 2010, 22:03

w roku 2008 wyszła:
Rod Mollise "Choosing and Using a New CAT: Getting the Most from Your Schmidt Cassegrain or Any Catadioptric Telescope"
to następca popularnej i cenionej pozycji:
Rod Mollise "Choosing and Using a Schmidt-Cassegrain Telescope : A Guide to Commercial SCTs and Maksutovs"
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostNemo125 | 14 Wrz 2019, 00:43

Temat jest już dosyć stary, ale krótko dorzucę parę zdań.
Nie zgadzam się absolutnie z krytyką SCT, jakoby to zabawka nie nadająca się do poważnych obserwacji czy astrofotografii, to niepoważne by nie powiedzieć ignoranckie powiedzenie! Ja myślę, że wynika to z tego, że każdy chwali to co ma, a że większy SCT np 8 calowy najczęściej sterowany komputerowo, mówię najczęściej bo nikt nikomu nie broni kupić samego tubusa i umieścić na montażu nawet własnej roboty, ale o takich idiotyzmach nie mówimy, kosztuje ponad 3 razy więcej jak o takiej samej średnicy Newton, to też ma go mniej osób, chociaż pewnie by chciało mieć! O dziwo często krytyka pochodzi od osób które swoje teleskopy, najczęściej mają na montażu azymutalnym bo jeszcze tańszy, co faktycznie dyskwalifikuje teleskop jaki by nie był, do poważnych zastosowań !
Ci co krytykują SCT, bo to, bo tamto, to może pokażcie teleskop bez wad ? Może jest nim Newton ? A może refraktor ze swoją i aberracją sferyczną o chromatyczną skorygowany tylko dla dwóch barw i o stosunkowej małej aperturze ! A skoro z jak najmniejszymi wadami, to może zaproponujecie apochromata 300 mm ważącego pewnie z 50 kg robionego na zamówienie za 50 tyś zł ?Czemu nie ?
Teleskop SCT oczywiście ma swoje wady jak każdy inny ale ma zdecydowanie więcej zalet ! Ta przysłowiowa krzywizna na brzegach w niczym nie przeszkadza w obserwacjach astronomicznych , po protu jej nie widać !
SCT jako teleskop soczewkowo-lustrzany łączy zalety jednych i drugich! Obraz jest na bardzo wysokim poziomie , kontrastowy i ostry, a zamknięty układ optyczny, sprawia , że optyka jest trwalsza od Newtonów porównywalnie do refraktorów, lustro się nie kurzy, brak zawirowań powietrza we wnętrzu też pozytywnie wpływa na obraz!
Do planet , Newtona powala - lepszy kontrast, większa ostrość, szczegóły, w zasadzie nie ma potrzeby stosowania filtrów, również dobry do DS-ów !
O wymiarach na plus nie wspomnę !
Jak miałem Newtona , do planet i księżyca w zasadzie trzeba było kombinować z filtrami a obraz jeśli chodzi o szczegóły szczególnie na planetach dawał sporo do życzenia. ! Teraz dla porównania w SCT nawet w warunkach wyjątkowo niesprzyjających nisko nad horyzontem w zakurzeniu często na Jowiszu widzę nawet więcej szczegółów jak przy Newtonie w dobrych warunkach !
Teleskopu SCT stosowane są często przez profesjonalistów, także w astrofotografii, są chwalone, w internecie można znaleźć zdjęcia wykonane z ich udziałem niczym nie różnią się od tych w albumach !
Pozdrawiam !
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 Mar 2017, 16:14

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat