alternatywa dla genuine ortho 6mm

Postmickey93 | 22 Lut 2019, 20:43

Cześć po dzisiejszych obserwacjach stwierdziłem że BGO 6mm to jednak okular nie dla mnie z kilku powodów min.
    strasznie mały ER, przy minusowych temperaturach wręcz niebezpieczny :(
    potężna abberacja chromatyczna niszcząca praktycznie całego marsa i merkurego
    6mm chyba słabo pasuje do GSO 10
w związku z tym mam pytanie czym zastąpić ten okular, ES 4,7??
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Cze 2014, 11:59

 

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2019, 20:49

Cześć.

Nie aber. chromatyczna tylko Refrakcja Atmosferyczna ze względu na niskie położenie Planet.
ER taki jest jak to w ORTO , tak samo pole własne około 40*, jak Planety były by wyżej to jest to jeden z lepszych planetarnych orciaków.W ES chromatyzm własny okularu jest widocznie większy , więc jak liczysz na poprawę obrazu przy tak niskim położeniu Planet to zapomnij.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 22 Lut 2019, 21:05

mickey93 napisał(a):Cześć po dzisiejszych obserwacjach stwierdziłem że BGO 6mm to jednak okular nie dla mnie z kilku powodów min.
    strasznie mały ER, przy minusowych temperaturach wręcz niebezpieczny :(
    potężna abberacja chromatyczna niszcząca praktycznie całego marsa i merkurego
    6mm chyba słabo pasuje do GSO 10
w związku z tym mam pytanie czym zastąpić ten okular, ES 4,7??


Plossl 5,5mm Meade serii5000.
Albo być może (bo tego nie jestem pewien) Baader eudiascopic, cHyba był 3,8mm.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postmickey93 | 22 Lut 2019, 21:10

o widzisz dzięki za naprowadzenie, chociaż w przypadku marsa którego obserwowałem w okolicach 18 czyli jak był 44* nad horyzontem refrakcja nie powinna mieć tak dużego wpływu, a może się mylę :idea:
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Cze 2014, 11:59

 

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2019, 21:14

S-Plossl 5,5mm MEADE ma podobny ER do ORTO z opisu tak samo chromatyzm własny większy , słabszą ostrość na osi od Orto , jedynie pole własne większe.ORTO BGO na osi są znacznie lepsze i ostrzejsze od wszelakich innych okularów wieloelementowych. ES 4,7mm też ma kiepski mały ER.Nie tędy droga.Komfortowe okulary mają ER w granicach 20mm i tu np.NLV , LVW , ale z obrazem Planet nic nie zdziałasz ze względu na ich niskie położenie i to nie wina okularu.Nie wspomnę już o warunkach Seeingowych i turbulencje atm. przy tak niskim położeniu planet , obraz przez grubszą warstwę atm. robi swoje. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 22 Lut 2019, 21:37

Zbyt szybko stawiane opinie. Ja naprawdę radzę poobserwować z kilkadziesiąt razy a potem wyciągać wnioski. Dobre Ortho daje obraz praktycznie bez żadnych " innych zakłóceń ". Na mrozie niebezpieczne ? - Ja przeprowadziłem tysiące obserwacji i jeszcze nie przymarzłem do żadnego okularu a mrozy nieraz były tęgie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2019, 21:48

Lepszą alternatywą dla BGO 6mm jest jeszcze lepszy okular planetarny np. TMB Super Mono 6mm.Niestety aktualnie to nie najlepszy czas na Planety i musimy jeszcze poczekać.Jak wzniosą się wyżej to nawet w zwykłych Plosslach będą się prezentować o wiele lepiej.Pooglądaj tym ORTO 6mm BGO Księżyc i porównaj obraz z innymi okularami o tej samej ogniskowej a przekonasz się sam , że widok w Orto , choć w mniejszym polu i z mniejszym komfortem ze względu na wspomniany ER jest widocznie lepszy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSoczi | 22 Lut 2019, 21:56

Też mam BGO i nie pamiętam tam jakiejś upierdliwości ze strony chromatyzmu. Bardziej wkurza mnie on w lantankach LV. A i tak najbardziej lubię obraz ze starego ruskiego Plossla.

ER w 6-tce jest akceptowalny. Przynajmniej dla obserwatorów starej szkoły. Heheh jesteśmy zahartowani w walce z takimi niewygodnymi szkłami, bo dawniej tylko takowe były na rynku.

Co do ogniskowej. Pasuje do 10" f/5 jak najbardziej. Tyle że przydałaby się kontynuacja serii powiększeń i ostatni dodatkowy okular 4mm. ale to jak kto woli wedle różnych własnych doświadczeń. Może być też 5mm zaraz po np. 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJSC | 22 Lut 2019, 22:05

Też myślę, ze ten potworny chromatyzm nie wynikał z okularu, bo ortho są jednymi z najlepszych pod tym względem. Może lustro zamarzło, albo szkiełko okularu? Może była mgiełka w atmosferze i to na niej światło sie zrozbijało jak na tęczy?
ER 6mm orciaka uznaję już za komfortowy (bez obawy o przymarznięcie oka do okularu), ale jak widac opinie są skrajnie różne :D

A do Niutka poniżej f5 to chyba lepsze jednak byłyby jakies wieloszkiełkowce ze stajni TV... z tym, że cena jest potworna :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2019, 22:13

Ja też jestem starej szkoły i nawet ER ORTO UO 4mm mi jeszcze pasuje i wcale nie przeraża , cenię bardziej jakość obrazu jaki generują dobre ORTO ponad komfort tegoż oglądania. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 22 Lut 2019, 22:17

Soczi - chromatyzm w lantanach Vixena LV ? A w coś ty wpakował te okulary, że stał się tak zauważalny ? Ja mam zgoła inne zdanie i NLV czy LV Vixena to jedne z lepszych okularów planetarnych i to bez szczególnych przebarwień.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2019, 22:20

kurp napisał(a):Soczi - chromatyzm w lantanach Vixena LV ? A w coś ty wpakował te okulary, że stał się tak zauważalny ? Ja mam zgoła inne zdanie i NLV czy LV Vixena to jedne z lepszych okularów planetarnych i to bez szczególnych przebarwień.


Potwierdzam na osi w centrum obrazu są bardzo dobre i bez widocznego chromatyzmu.Zrobiłem kiedyś porównanie na Jowiszu i Saturnie wszystkich trzech jakie miałem w jednym czasie w Refraktorze 120 ED Equinox. TV De Lite 4mm , Vixen LV 4mm i ORTO UO 4mm Japan.Wszystkie szkiełka generują znakomite obrazy planetarne. Różnice są , ale wcale nie tak wielkie.Pierwsze miejsce UO ORTO 4mm , drugie TV De Lite 4mm , trzecie LV 4mm.Nie było tak łatwo , ale po dłuższych wnikliwych porównaniach wyszły pewne różnice w obrazie.Teraz kolej na ten , aby sprawdzić go w praktyce , ponoć bardzo dobry , zakupię i opiszę potem na łamach forum jak wypada w praktyce.https://www.cloudynights.com/classified ... e-1950ies/ :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSoczi | 22 Lut 2019, 22:52

Tylko jak oko zejdzie z osi to moje LV pokazuje chromatyzm.
A zwykle to obraz perfekt praktycznie w całym polu.

W orthoskopie łatwiej utrzymać oś, więc może nawet nie zauważam jakiegoś rozszczepienia kolorków. Być może kolega schodzi z osi nawet w ortho i coś mu się ujawniło.

Na astronoce.pl także jest krytyka na kolorki i w LV i w Ortho.
Ostatnio edytowany przez Soczi, 22 Lut 2019, 23:00, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2019, 22:58

Owszem tak jest , wiele okularów jak nie wszystkie się tak podobnie zachowują , warunkiem uzyskania co najlepsze jest odpowiednie położenie oka względem okularu , każda większa odchyłka przyniesie nam zawsze jakieś niepożądane efekty i spadek jakości obrazu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 23 Lut 2019, 01:26

Może Tele Vue Radian 6mm? Ze wszystkich okularów planetarnych w możliwej do przełknięcia cenie, przez które patrzyłem, Radiany dawały obrazy najbardziej zbliżone do rasowych ortho (momentami trudne do odróżnienia od BGO), a do tego mają wygodny ER (20mm) i bardzo i przyjemne 60* stopniowe pole widzenia. Problem w tym, że trzeba za nie zapłacić 2-3 razy drożej niż za BGO i szukać raczej na zachodnich giełdach, ponieważ nie są już produkowane. Es-y moim zdaniem do planet niespecjalnie się nadają. Mi widoki np. Jowisza w ES-ach nie podobały się zupełnie, poza tym te okulary są mało wygodne ze względu na ER. Ortho też wymagają trzymania oka przy soczewce, ale w BGO mały ER rekompensowany jest ostrymi jak brzytwa obrazami i naturalną kolorystyką planet. W Es-ach tego nie doświadczałem niestety, do tego wyłaziła aberracja.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2019, 01:56

Posiadałem TV Radiany przed wyjściem serii TV De Lite , to fakt bardzo dobre okulary , komfortowe ER-20mm i z ładnym polem własnym 60* , jedyna wada to odblaski i duchy na jasnym Księżycu.Pojawiają się na giełdach Europy , średnio po około 600-700zł.Pentax XL 7mm lub 5,2mm to też dobry wybór są tańsze od XW i TV Delosów ze względu na mniejsze pole własne 65*, dają też świetne obrazy i kładą kontrastem , ostrością Vixena LVW.Myślę że okular MEADE HD 6,5mm , który też daje bardziej ostre obrazy od np.TS HR 6mm byłby dobrym i nie tak drogim wyborem.Posiada ładne pole własne 60* , komfortowy ER około 16-17mm , generalnie w tej cenie to bardzo dobra i udana konstrukcja. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 23 Lut 2019, 02:43

Dla mnie jedynymi alternatywami z większym ER niż w orto mogą być z dostępnych w Europie, ale dość drogich (lepiej) Takahashi LE albo (ciut gorzej) Pentax XW - w odniesieniu do planet. Zza oceanu - tanio i najlepiej: Harry Siebert Optics i tyle w temacie. Wszelkie inne przed w/w => "na kolana", a takie wynalazki jak ESy w ogóle nie powinny być dyskutowane, w każdym razie jako coś nadającego się choćby średnio i z przymrużeniem oka do planet.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2019, 03:58

Cześć Wiechu.

Generalnie biorąc pod uwagę podobną cenę to nie mamy tak wielkiego wyboru , jak wydamy więcej to od razu jest i większy wybór.
Nie wiem czy korzystałeś z TV Delosów też bardzo dobre szkiełka , czy lepiej z TV De Lite.TV De Lite to Klasa szkła , 4mm trudno mi było poróżnić z ORTO UO 4mm , różnice naprawdę niewielkie a komfort oglądania i ładne pole własne 62* w TV De Lite plasuje bardzo wysoko to szkiełko.
Pisząc o szkiełkach miałem na myśli ogniskową 6mm i blisko niej oraz przede wszystkim cenę.W wyższej cenie jest większy wybór , ale to już koszt paro krotnie wyższy.Okular MEADE HD 6,5mm widzę tu osobiście jako cenowego co do jakości Faworyta o bardzo zbliżonej ogniskowej do 6mm okularu ORTO BGO 6mm.Biorę pod uwagę też pole własne i ER na który narzeka kolega w Orto BGO 6mm.MEADE to dobre i stosunkowo nie tak drogie szkiełka , posiadałem seryjkę i w tej cenie naprawdę można polecić.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7874
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmickey93 | 23 Lut 2019, 11:11

czyli nie mam co wydziwiać ze zmianą okularu bo chcąc polepszyć sobie komfort musiałbym wydac >1000zł :lol:
w sumie to ER i małe pole za tą cenę jestem w stanie zaakceptować, tylko spokoju nie daje mi ten obraz marsa, jakościowo bardzo podobny do tego jaki daje zestaw TV powermate 2X z gso plosslem 9mm
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Cze 2014, 11:59

 

Postszary | 23 Lut 2019, 11:29

Jeśli ma być budżetowo, to możesz ewentualnie pomyśleć o Celestronie X-Cel LX np. 7mm. Podobno to jest to samo szkło co polecane tutaj Meade HD, tylko w innej obudowie. Nie sprawdzałem tego jednak osobiście, lecz takie opnie można znaleźć na forach. Stare Celestrony X-Cel podobno były słabe, ale te z nowych serii zbierają pozytywne recenzje.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostSoczi | 23 Lut 2019, 12:01

***
Ostatnio edytowany przez Soczi, 03 Gru 2019, 00:45, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postwiechu | 23 Lut 2019, 19:51

mickey93 napisał(a):czyli nie mam co wydziwiać ze zmianą okularu bo chcąc polepszyć sobie komfort musiałbym wydac >1000zł :lol:
w sumie to ER i małe pole za tą cenę jestem w stanie zaakceptować, tylko spokoju nie daje mi ten obraz marsa, jakościowo bardzo podobny do tego jaki daje zestaw TV powermate 2X z gso plosslem 9mm

Poluj na Sieberta 5.4 mm na Astromarcie i jeśli nie masz tam konta - załatw sobie pośrednictwo przez któregoś z userów forum, ja niestety nie pomogę, ale w taki właśnie sposób kupowałem kilkakrotnie sprzęt. Nie wiem, czy te okulary pojawiają się na giełdach w Europie, ale na pewno rzadko, są za dobre, żeby tak je sobie odsprzedawać.
Z kolei tak samo jak inni uważam, że o ile twoje BGO nie było rozbierane i źle złożone, to zwyczajną niemożnością jest uzyskanie niezadowalającego obrazu, jeśli akceptujesz pole i ER. Mam 2 BGO, reszta orciaków to University i University HD - w pełnej gamie ogniskowych + niektóre powielane nawet x4-, obserwuję nimi od 15 lat i nigdy przenigdy nie mogłem się doczepić do jakiegokolwiek szczegółu, który w jakiś sposób by je dyskwalifikował, w jakimkolwiek teleskopie. No, albo inny wpływ sprzętu, jak zaparowane lustro itd., czy wpływ seeingu/inny atmosfery. NA PEWNO NIE TO ORTO!
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Posttiger | 24 Lut 2019, 00:41

Też miałem parę lat temu BGO-6mm, jak i inne ortho. W czasie cieplejszych dni, owszem na US super, tylko zimą... Nieraz nie zdążyłem dobrze wpatrzeć się w obiekt, a ten zaparował. Od już jakiegoś czasu użytkuję parkę NLV-6mm (obserwuję poprzez binonasadkę), wreszcie jest wygodny ER, a ,,na osi"wg mnie bardzo niedużo odbiega od BGO-6mm.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postmickey93 | 24 Lut 2019, 00:56

wiechu napisał(a):
mickey93 napisał(a):czyli nie mam co wydziwiać ze zmianą okularu bo chcąc polepszyć sobie komfort musiałbym wydac >1000zł :lol:
w sumie to ER i małe pole za tą cenę jestem w stanie zaakceptować, tylko spokoju nie daje mi ten obraz marsa, jakościowo bardzo podobny do tego jaki daje zestaw TV powermate 2X z gso plosslem 9mm

Poluj na Sieberta 5.4 mm na Astromarcie i jeśli nie masz tam konta - załatw sobie pośrednictwo przez któregoś z userów forum, ja niestety nie pomogę, ale w taki właśnie sposób kupowałem kilkakrotnie sprzęt. Nie wiem, czy te okulary pojawiają się na giełdach w Europie, ale na pewno rzadko, są za dobre, żeby tak je sobie odsprzedawać.
Z kolei tak samo jak inni uważam, że o ile twoje BGO nie było rozbierane i źle złożone, to zwyczajną niemożnością jest uzyskanie niezadowalającego obrazu, jeśli akceptujesz pole i ER. Mam 2 BGO, reszta orciaków to University i University HD - w pełnej gamie ogniskowych + niektóre powielane nawet x4-, obserwuję nimi od 15 lat i nigdy przenigdy nie mogłem się doczepić do jakiegokolwiek szczegółu, który w jakiś sposób by je dyskwalifikował, w jakimkolwiek teleskopie. No, albo inny wpływ sprzętu, jak zaparowane lustro itd., czy wpływ seeingu/inny atmosfery. NA PEWNO NIE TO ORTO!

chodzi o to https://www.siebertoptics.com/SiebertOp ... tho%20page).html?
ceny nawet spoko
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 Cze 2014, 11:59

 

Postwiechu | 24 Lut 2019, 01:49

Coś linka skopałeś, pewno to, ale dla pewności:
https://www.siebertoptics.com/SiebertOp ... tho%20page).html
Że ceny spoko, to pisałem wyżej. O jakości jest mało na forum, bo tak to jest ze wszystkim, co nie trafia na rynek europejski, ale znajdziesz jak poszukasz. Mam 5,4 mm i wiem co piszę. Za jakiś czas chętnie dołączyłbym jeszcze parę sztuk. Wiem, wiem, mają dziwny wygląd, ale gdyby wygląd był najważniejszy, to miałbym ESiki, a nie ortosy, jakieś dziwne Erfle czy brzydkie RKE Edmunda.

P.S. Mi też się skopał link, coś z kodowaniem nietenteges :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat