Jaki okular długoogniskowy 1,25" do Mak 127 ?

PostSajmon6662999 | 05 Lut 2019, 19:25

Witam, jestem nowy na forum i oczywiście świeży w temacie astronomii i chcialbym zapytac doświadczonych ludzi jaki okularek 32mm 1,25" nada sie do Maka 127 ?? Oczywiscie zaznacze, że nie chciałbym okularku o malutkim polu widzenia, mój budżet to okolo 200zł, chcialbym też dodac iż moge nawet kupić jakąś używke.
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 Lut 2019, 18:59
Miejscowość: Wągrowiec

 

Postlolak89 | 06 Lut 2019, 08:11

Nada się oczywiście i wystarczy jak wrzucisz chęć zakupu na przykład takiego GSO 32.

Jeśli jednak masz VisualBack 2" i katowke tego rozmiaru no to celuj w GSO SV 32 mm. Dużo szersze pole własne od tego plossla, powinien dać większą frajdę. O ile się nie mylę jest na giełdzie AM.
lolak89
 

PostMonkin | 06 Lut 2019, 09:10

Atutem naszych Maczków jest to, że jeśli nie przekroczysz mocno ogniskowej 32 mm, to nie będziesz miał nadmiernego, upierdliwego winietowania. Praktycznie w Makach 127 możesz zakładać do ogniskowej 32 mm bez większego ryzyka wszystko, bo nasze sprzęty z uwagi na swoją światłosiłę (są ciemne), są bardzo tolerancyjne w doborze szkieł i nie musisz wydawać na optykę majątku.
Jak to się mówi potocznie Mak pokaże planety i mniejsze DS-y nawet na denku od butelki :lol: . Możesz do niego zakładać Plossle, Erfle, Kellnery, itp. Kwestia tylko pola widzenia zakładanego okularu , bo maksymalnie co możesz uzyskać w Maku 127 to ok. 1,46* .
Ale kolega Lolak wcześniej dał ci dobrą radę. Z uwagi na wąskie pole widzenia w Makach przy zastosowaniu VB i kątówki 2 calowej masz dużo większe pole manewru w doborze tańszych i dobrze współpracujących z Makiem optycznie okularów o polu widzenia od 70 stopni w górę. Ale i na 1,25 cala też sobie pooglądasz w Maku. Na forum jest sporo wątków o doborze okularów do Maka 127.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostSajmon6662999 | 06 Lut 2019, 13:27

Dziekuje wam za gruntowne wyjaśnienie, jesli chodzi o okularki, to bede celował w oprawie 1,25 z tego wzgledu, że visual back mam 1,25 i kątówka tez 1,25 cala i okularki które posiadam są równiez w tej samej oprawie wiec głupio by bylo troszkę gdybym do jednego okularku zmieniał wszystko na 2", dziekuje jeszcze raz :D
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 Lut 2019, 18:59
Miejscowość: Wągrowiec

 

PostMonkin | 07 Lut 2019, 09:30

Kolego Sajmon po to jest forum. Mnie też dużo pomogli ludziska z tego forum, gdy miałem podobne dylematy, a byłem w tematach astro (i dalej jestem :lol: ) jak zielony szczypiorek na wiosnę .
Jeszcze jedna uwaga, myślę, że możesz to sobie spokojnie przemyśleć na przyszłość. Jeśli wciągną cię obserwacje na Maczku 127, który jest bardzo fajnym, mobilnym i stosunkowo niedrogim sprzętem do oglądania - szczególnie w warunkach miejskich - planet i mniejszych DS-ów, zastanów się nad dokupieniem do twojego Maczka nasadki binokularowej (dwuocznej) , która ma właśnie lufę 1,25 cala np. Wiliam Optics lub Sky Watchera ( znacznie tańsza, ale też daje radę). Na giełdzie używki się pokazują i kosztują znacznie taniej.
Nówka bino WO (w komplecie razem z barlowem 1,6x i dwoma okularkami o ogniskowej 20 mm o polu widzenia 66*) to ok. 1350 zeta. Zapewniam cię, że jakość oglądania Księżyca i innych planet w wersji obuocznej na Maczku naprawdę robi wielką różnicę. Najlepiej znajdź kogoś w twojej okolicy, kto uprawia astro-hobby ma maka z bino i sam się przekonaj. Warto poczekać nawet i rok, zaoszczędzić trochę pieniążków i coś takiego dokupić do Maczka. Jak pokażesz rodzinie Księżyc w bino lub mniejsze gromady to się naprawdę bardzo zdziwią. :wink: .

P.S. Przejście na VB2" i kątówkę 2" w Maku będzie miało sens, gdy stwierdzisz, że cię wciągają obserwacje i będziesz chciał dokupić dodatkowy teleskop do obserwacji astro. Wtedy masz możliwość wykorzystania okularów i różnych filtrów zarówno w wersji 1,25 oraz 2 cale na posiadanych w przyszłości sprzętach.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostSajmon6662999 | 07 Lut 2019, 17:40

Dziekuje kolego za odpowiedź, tak myslalem, że ktos w koncu bedzie mi proponował kupno nasadki bino, bo juz jakis czas temu gdy nie bylem jeszcze tutaj zarejestrowany na tym forum, to czytalem tematy o maczkach i zauwazylem tutaj oraz na innych forach, że ludzie polecają kupno nasadki do tego teleskopu wiec myśle, że nasadke kupie, ale potrzebuję trochę czasu aby dozbierac troche kasy, a póki co zadowole sie tym co mam :D

Monkin napisał(a):Kolego Sajmon po to jest forum. Mnie też dużo pomogli ludziska z tego forum, gdy miałem podobne dylematy, a byłem w tematach astro (i dalej jestem :lol: ) jak zielony szczypiorek na wiosnę .
Jeszcze jedna uwaga, myślę, że możesz to sobie spokojnie przemyśleć na przyszłość. Jeśli wciągną cię obserwacje na Maczku 127, który jest bardzo fajnym, mobilnym i stosunkowo niedrogim sprzętem do oglądania - szczególnie w warunkach miejskich - planet i mniejszych DS-ów, zastanów się nad dokupieniem do twojego Maczka nasadki binokularowej (dwuocznej) , która ma właśnie lufę 1,25 cala np. Wiliam Optics lub Sky Watchera ( znacznie tańsza, ale też daje radę). Na giełdzie używki się pokazują i kosztują znacznie taniej.
Nówka bino WO (w komplecie razem z barlowem 1,6x i dwoma okularkami o ogniskowej 20 mm o polu widzenia 66*) to ok. 1350 zeta. Zapewniam cię, że jakość oglądania Księżyca i innych planet w wersji obuocznej na Maczku naprawdę robi wielką różnicę. Najlepiej znajdź kogoś w twojej okolicy, kto uprawia astro-hobby ma maka z bino i sam się przekonaj. Warto poczekać nawet i rok, zaoszczędzić trochę pieniążków i coś takiego dokupić do Maczka. Jak pokażesz rodzinie Księżyc w bino lub mniejsze gromady to się naprawdę bardzo zdziwią. :wink: .

P.S. Przejście na VB2" i kątówkę 2" w Maku będzie miało sens, gdy stwierdzisz, że cię wciągają obserwacje i będziesz chciał dokupić dodatkowy teleskop do obserwacji astro. Wtedy masz możliwość wykorzystania okularów i różnych filtrów zarówno w wersji 1,25 oraz 2 cale na posiadanych w przyszłości sprzętach.
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 Lut 2019, 18:59
Miejscowość: Wągrowiec

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat