Czyszczenie optyki Maksutova

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postwaćpan | 01 Maj 2019, 22:45

Cześć :)

Postanowiłem oczyścić mojego Maka przed sprzedażą, bo jak wiadomo ludzie kupują oczami. Lekko zabrudzona optyka nie przeszkadza przy obserwacji no ale nie zaszkodzi go umyć. Okazało się to bardzo łatwe. Miałem wszystko co trzeba ściereczki jednorazowe, płyny, ścierki materiałowe, pędzelek i gruszkę do przedmuchiwania.

Umyłem dokładnie ręce, położyłem teleskop na ręcznikach papierowych. Najmniejszym kluczem ampulowym odkręciłem pierścień na froncie teleskopu i ostrożnie wyjąłem menisko (wielką soczewę z lustrem wtórnym). Wypadła również uszczelka którą tylko przetarłem papierem nasączonym płynem. Nasączyłem płynem ściereczkę jednorazową i delikatnie myłem szkło soczewki. Lekkie zacieki zostawały, ale po drugim umyciu i dłuższym polerowaniu ruchami okrężnymi zeszły. Lustro wtórne tylko przedmuchałem i było cacy. Swoją drogą lustro wtórne w MAK-u wygląda niesamowicie. Nie wykręcałem lustra głównego, bo wystarczyło,że je razem z wnętrzem tuby przedmuchałem. Po skręceniu nie zauważyłem, by teleskop się rozkolimował. Teleskop jest skolimowany i czysty. 8)

Przy okazji umyłem lustro kątówki. Co było bardzo proste. Wystarczyło rozkręcić cztery śrubki :shock:
Załączniki
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKfront.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKkatowka.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKkatowka_lustro.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKsoczewkaprzednia.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKsoczekwaprzednia2.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKwtorne.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKlustro.jpg
Czyszczenie optyki Maksutova: MAKfront2.jpg
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

PostSoczi | 01 Maj 2019, 23:01

Ciekawe doświadczenie. Nigdy nie przypuszczałem że menisk jest aż tak straszliwie gruby :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostWaty | 02 Maj 2019, 07:45

waćpan napisał(a):Lekkie zacieki zostawały, ale po drugim umyciu i dłuższym polerowaniu ruchami okrężnymi zeszły. :


Cześć! Nie pierwszy raz czytam o czyszczeniu optyki "ruchami okrężnymi" i podobno to się sprawdza. Natomiast w instrukcji do teleskopu sct Celestrona jest wyraźnie napisane:

If dust has built up on the corrector plate, remove it with a brush (made of camel’s hair) or a can of pressurized air Spray at an angle to the lens for approximately two to four seconds Then, use an optical cleaning solution and white tissue paper to remove any remaining debris Apply the solution to the tissue and then apply the tissue paper to the lens Low pressure strokes should go from the center of the corrector to the outer portion Do NOT rub in circles!

To jak to jest z tym czyszczeniem?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postwaćpan | 02 Maj 2019, 10:11

Z SCT to jeszcze nie miałem do czynienia. W tej instrukcji co zamieściłeś to nie rozumiem samego końca. Czy trzeba czyścić ruchami od centrum na zewnątrz tak jakby w gwiazdę?
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postastrofan | 02 Maj 2019, 12:24

Witam. Jeżeli chodzi o grubość menisku. To jest cały sekret produkcji apertur powyżej 7". Problemem jest znalezienie jednorodnego blanku ze szkła bk7.Z tej właśnie przyczyny meade zaprzestał produkcji maksutova w wersji 7" lata temu kiedy produkcja jak i montaż odbywał się w USA. W sferycznych konstrukcjach jest zachowana pewna zasada co do grubości, tj ok 10% średnicy czynnej maka aby trzymać aberacje pod kontrolą. Powyżej 7" ceny już robią się kosmiczne.
Czy po wyjęciu zaznaczyłeś pozycję lub odnalazłeś marker umożliwiający powtórne włożenie menisku w odpowiedniej pozycji? Nie wiem czy sky watcher to robi? Kiedyś miałem 150-kę , ale jej nie rozbierałem. U mnie jest taki znacznik na menisku i wewnątrz tuby a także jakiś numer na obu co sugeruje pasowanie najlepszego położenia względem lustra głównego. Sam po zakupie czyściłem menisk jak i lustro główne i celowo zmieniłem orientację menisku o 120* ale powiem szczerze, że różnicy nie widziałem nawet w powerze 150-250x. Może na ławie optycznej to widać? Wierzę jednak producentowi i złożyłem jak było wcześniej. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 02 Maj 2019, 13:31

Cześć.

Jedna mała uwaga , nie kładzie się tak menisku na stożku jak na fotkach , łatwo go bowiem utrącić a potem będzie bardzo duży problem z osiowym przyklejeniem , przestrzegam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 02 Maj 2019, 18:36

Cześć. Krzysztof ma rację. Dodam jeszcze, że jak byś przy okazji zadrapał napylone lustro wtórne to **** zimna. Nie sądzę by w Polsce ktoś się podjął napylenia wtórnego na menisk z warstwami MC. Na zagranicznym forum gość po długim poszukiwaniu znalazł jedną firmę która się podjęła tego ale firma była z USA a koleś z europy i wysyłka prawie przwyższyła koszt teleskopu. Co innego systemy optyczne jak sct czy maki rumaki :D . Tam lustra można napylić bez problemów. Ja swojego maka tak kupiłem, że umówiłem się ze sprzedawcą iż muszę właśnie ocenic stan luster a zwłaszcza wtórnego i po wyjęciu menisku stwierdzilem że jest OK. Teleskop miał w chwili zakupu jakieś 15 lat. Jest to tym bardziej ważne gdyż powtórne aluminizowanie już nie oryginalne niesie ze sobą ryzyko pogorszenia obrazu. Nie znamy bowiem jaka była oryginalna grubość powłoki, czym powleczona i z jaką dokładnością. Lustro wtórne w maku ma współczynnik x4-7 i wszelkie błędy i niedoskonałości odbiją się na obrazie w okularze więc tak ważne jest jak najrzadsze i delikatne czyszczenie optyki a w szczególnosci lustra wtórnego. Moje było w stanie idealnym i wymagało zdmuchnięcia kilku paproszków. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postwaćpan | 02 Maj 2019, 19:46

Luster nie tykałem, bo się bałem, wystarczyło zdmuchnąć gruszką i był błysk. Menisko po prostu wyjąłem i jakkolwiek włożyłem. Sprzętu nie trzeba było nawet kolimować. Jak patrzę na YouTube jak sobie z tym poczynają to ja to robiłem bardziej fachowo :o
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Posttiger | 02 Maj 2019, 22:44

Ja przez 9 lat (odkąd kupiłem SWMN-190 nowy) menisk czyściłem 2x, i teraz też mnie to czeka. Najgorsze są pyłki z drzew, traw. Tutaj jest trochę łatwiej, bo trzeba tylko wymontować menisk z teleskopu i pierścienia mocującego, a także wykręcić element mocujący LW (SWMN-190 ma ,,znaki" LG-MENISK). Menisk układam na plastikowym naczyniu (rodzaj miski) z nałożoną na nim ścierką z mikrofibry. Potem dobrze odmuchuję gruchą ,każdą stronę. Następnie alkoholem izopropylowym w szpreyu spryskuję obficie, czekam aż wszystko spłynie lub odparuje. Powtarzam zabieg alkoholem , na koniec nowa ścierka z mikrofibry, aby pozbyć się ewentualnych maz. LG czyściłem tylko raz, nie było potrzeby. Co mnie zastanawia w katadioptrykach, szczególnie w MN, że taki gruby kawał szkliska (i to pojedynczy) nie wprowadza widocznej AC.
Załączniki
Czyszczenie optyki Maksutova: Obraz4 astro 30-12-2013 110 (Copy).jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 02 Maj 2019, 23:37

Cześć.

W sumie to nie zliczę ile to rozebrałem w pień Teleskopów do zera , SCT , Maków jak i ED APO , Newtony to już w ogóle pełny relaks , włącznie z kolimacją obiektywów.Ale trzeba uważać , drogie zabawki. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat