* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
 Temat postu: Zablokowany montaż Spinor Optics HEQ-5
PostWysłany: Śro Sie 28, 2019 2:44 pm 

Witam. Od niedawna jestem posiadaczem teleskopu Spinor Optics 200/1000 na montażu HEQ-5. Wczoraj podczas obserwacji (a dokładniej przy próbie przestawienia się na inną część nieba) zablokował mi się montaż w osi deklinacji. Wygląda to tak, że nadal mogę poruszać w osi dek. za pomocą mikroruchów, ale po odblokowaniu blokad nie mogę przestawić położenia w tej osi ręcznie. Ani drgnie, zupełnie jak zespawane. Jak to naprawić, albo odblokować, bo wygląda to trochę tak jakby się zablokowało jakieś sprzęgło. Przepraszam za przydługi opis, ale jestem nowy w temacie i dopiero się uczę.

Załączam zdjęcia montażu, bo zdaję sobie sprawę, że Spinor nie jest zbyt popularny.
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Załączniki:
 Profil E-mail  

Temat postu: Re: Zablokowany montaż Spinor Optics HEQ-5
PostWysłany: Śro Sie 28, 2019 7:34 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Zacząłbym od poluzowania tych śrub widocznych na zdjęciu.
Skoro od niedawna go używasz, to być może poprzednik za mocno docisnął ślimak do ślimacznicy.
Przy niewłaściwym ustawieniu następuje taka blokada.

PostWysłany: Śro Sie 28, 2019 7:56 pm 

Dzięki za odpowiedź. Niestety poluzowanie tych śrub nic nie daje. Dopiero całkowite zdjęcie ślimaka pozwala na manualne obracanie osi deklinacji... Szkoda, że nie ma gdzieś schematu budowy tego montażu. Może bym coś wykombinował.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 28, 2019 8:12 pm 

Jeszcze raz rzuciłem okiem i chyba usterka siedzi gdzieś głębiej. Po całkowitym zdjęciu ślimaka mogę kręcić w tej osi "ręcznie", ale kręci się wszystko, w sensie oś razem ze ślimacznicą, więc chodzi o coś głębiej. Porównałem to do osi RA gdzie przy blokadzie i kręceniu pokrętłem mikroruchów oś rusza się oczywiście ze ślimacznicą, ale po odblokowaniu jej i ruszaniu ręcznym, ślimacznica pozostaje w bezruchu. Jakieś pomysły?

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sie 28, 2019 8:50 pm 
Awatar użytkownika

Zgłupiałem już od tych opisów objawów. Może hamulec sprzęgła zepsuty? W sensie że niby sie obraca wajcha ale docisk nie puszcza. A może co pękło w środku?

PostWysłany: Śro Sie 28, 2019 10:41 pm 

Miejscowość: znikam
W jakiś sposób jest możliwość blokowania osi montażu by napęd mógł ją kręcić . W tych co widziałem serii EQ jest czarna dżwignia , przekręca się ją w prawo do średniego oporu , to montaż zasprzęglony i napęd osia kręci, w lewo jak przekręcisz to poluźnia się i całą osia kręcisz . Identyczne rozwiązanie jest w drugiej osi . Jak bardzo mocno dokręciłeś to mogła zgnieść się tuleja z zębatką i na stałe blokuje, mogła też wysunąć się mosiężna / chyba/ okrągła podkładka i w innym miejscu blokuje . Śmiało możesz wykręcić małą śrubkę co ta dźwignię mocuje, pod nim jest mosiężna śrubka, pod nią ta okrągła podkładka co opiera się o tuleję z zębatką / ślimacznicą / zwykle smar tez tam jest. W/g mnie jak poluźnisz przed rozbiórką dźwignię zasprzeglającą montaż to będzie się kręcić. Ktoś mógł nie w właściwej pozycji tą dźwignię ustawić i nie odblokujesz ..

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 6:43 am 
Awatar użytkownika

Rozumiem, że ślimak sprawdziłeś i on nie jest zablokowany?

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 2:44 pm 

Ślimak działa bez zarzutu. Po prostu po odblokowaniu blokady i próbie przestawienie ręcznego, ślimak nadal próbuje "jechać" po ślimacznicy. Coś się tam nie rozsprzęgla, tylko nie wiem co.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 5:22 pm 
Awatar użytkownika

Haszii napisał(a):
Ślimak działa bez zarzutu. Po prostu po odblokowaniu blokady i próbie przestawienie ręcznego, ślimak nadal próbuje "jechać" po ślimacznicy. Coś się tam nie rozsprzęgla, tylko nie wiem co.

Jeżeli to jest konstrukcja podobna do SW, to rozsprzęglenie nie polega na odsunięciu ślimaka od ślimacznicy. Te dwa elementy są zawsze ze sobą połączone.
Daj więcej zdjęć, min. sprzęgła.

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 5:52 pm 

Ok. Wrzucam zdjęcia z deck-iem i po zdjęciu. Na pewno nie chodzi o problem z blokadą deklinacji bo po jej zdjęciu problem nadal występuje.
Chyba działa to tak że pod deck-iem do montażu tubusu są 2 "rury" wsadzone jedna z drugą. Jedna, wewnętrzna" połączona z deck-iem do ruchów ręcznych i wewnętrzna zespolona ze ślimacznicą. Problem jest taki że obie te "rury" się gdzieś ze sobą zakleszczyły.
Przepraszam za, znów, przydługi opis :D

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 6:33 pm 
Awatar użytkownika

Te zdjęcia są podobne, tzn. należy zrobić je w kilku różnych płaszczyznach.
Brakuje zdjęcia ze środka tego czegoś co nazywasz rurami ;)

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 7:17 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Ta ślimacznica pracuje z osią jako panewka ślizgowa , i prawdopodobnie się zatarła , i będzie duży problem z zdemontowaniem tego zatarcia, czyli rozłożenia na czynniki pierwsze,
Jeżeli to jest zatarte , to trzeba podgrzać zewnętrzną część opalarką elektryczną , i zewnętrzna tuleja się rozszerzy względem wewnętrznej panewki ,osi i powinno wtedy dać radę zdemontować to łożysko ślizgowe, Nic na siłę , bo zatarcie będzie ciągnęło wiór ( zadzior ) i coraz bardziej będzie się zacierać.
Jeżeli uda się zdemontować panewki ślizgowe ,to trzeba je prze-polerować papierem o ziarnie 500-1000 ,przed ponownym nasmarowaniem.
Takie zatarcia powstają, gdy śruba blokująca nie jest całkowicie popuszczona i może w panewce czasem powstać zadzior.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 7:35 pm 

Ok. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba bez serwisu się nie obejdzie. Wole bardziej sam nie dłubać i sytuacji nie pogorszyć. Montaż podskoczy do serwisu i może tam coś wykombinują.

Pozdrawiam wszystkich.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 8:26 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
To jest HEQ-5 ? , bo coś mi się w to nie chce wierzyć .

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 10:00 pm 

To jest zdaje się EQ-5 chociaż na opakowaniu widniał napis HEQ-5. Nie znam się, tak jak napisałem. Jestem nowy w temacie i dopiero się wszystkiego uczę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 29, 2019 11:47 pm 

Miejscowość: znikam
endriu624 napisał(a):
Ta ślimacznica pracuje z osią jako panewka ślizgowa , i prawdopodobnie się zatarła , i będzie duży problem z zdemontowaniem tego zatarcia, czyli rozłożenia na czynniki pierwsze,
Jeżeli to jest zatarte , to trzeba podgrzać zewnętrzną część opalarką elektryczną , i zewnętrzna tuleja się rozszerzy względem wewnętrznej panewki ,osi i powinno wtedy dać radę zdemontować to łożysko ślizgowe, Nic na siłę , bo zatarcie będzie ciągnęło wiór ( zadzior ) i coraz bardziej będzie się zacierać.
Jeżeli uda się zdemontować panewki ślizgowe ,to trzeba je prze-polerować papierem o ziarnie 500-1000 ,przed ponownym nasmarowaniem.
Takie zatarcia powstają, gdy śruba blokująca nie jest całkowicie popuszczona i może w panewce czasem powstać zadzior.

Ślizgi są z góry i dołu tej tulei co też ślimacznica jest. Środek nie ma znaczenia czy tam zadziory. Dokręcamy dźwignią hamulca by zablokować swobodny ruch tej tulei, by napęd ja kręcił lącznie z korpusem tej osi . Jak ktoś zakręcił hamulec i potem założył ta dźwignię, to nie odblokuje montażu , bo konstrukcyjnie dźwignią max pół obrotu można zrobić i nie poluźni osi . Wykręciłbym śrubokrętem krzyżowym śrubkę chyba M3 , ściągnął dźwignię hamulca , poluźnił czworokątną mosiężną śrubę i sprawdził czy już działa .

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Pią Sie 30, 2019 2:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
W montażach SW, te dźwignie do blokowania osi mają taki mosiężny krążek, który jest dociskany śrubą blokady. Tzn po wykręceniu blokady powinien gdzieś tam siedzieć. Może się przemieścił, wpadł gdzieś i zablokował wszytko? Miałem taki przypadek w EQ3-2, że się zawieruszył, ale efekt był odwrotny, tzn blokada nie blokowała, bo była za krótka, a krążek nie powodował zakleszczenia tylko luźno leżał schowany.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sie 31, 2019 7:33 pm 

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc. Dzisiaj montaż wymieniłem. W tamtym zapiekły się te "rury" i ni diabła nie dało się tego z żaden sposób ruszyć. Nowy montaż jest to będą też kolejne obserwacje a że to mój początek przygody to mam co w tym temacie robić.
W każdym razie temat do zamknięcia.

Pozdrawiam

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: bigzbig63, CiemnyP, Google [Bot] oraz 41 gości