* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
 Temat postu: złamana noga statywu
PostWysłany: Nie Wrz 01, 2019 2:30 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Hej.
Pech mnie nie opuszcza...wiec kolejna obserwacja i kolejna "przygoda"....
Tym razem przy rozkładaniu montazu pekła mi noga jak na zdjęciach.
Jakieś pomysły, spawać, dorabiać?.
Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: złamana noga statywu
PostWysłany: Nie Wrz 01, 2019 3:42 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Tomku. Porowate odlewy kiepsko nadają się do spawania.
Może lepiej zrobić kątowniki i dokręcić do montażu a nogę do kątowników przez śrubę w nodze.

Nagler 5mm, 7mm, 11mm, 17mm
ES24mm.
Lumikony OIII/2" i UHC/2", Astronomik H-Beta/2" Baader H-Beta/2"
C5DmkII, C 7D, C100-400L, C50/1.4, C24-80L

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2019 4:34 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Pozostaje wykonać nowy odlew aluminiowy na bazie formy piaskowej , wykorzystując model z oryginalnej głowicy, przyklejając na ten czas urwany element.

Ja w swoim statywie w ogóle nie zakładam tego ustrojstwa, aby dodatkowo nie męczyć mocowania łącznika nóg.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2019 8:32 pm 
Awatar użytkownika

Najprostsza metoda to wykonanie nowej podstawy statywu metodą spawania ze stali , można wtedy ograniczyć grubość ścianek do niezbędnego minimum.
Ideałem było by wykonanie nowej podstawy z porządnego Aluminium PA6 metodą CNC.

Oryginalna podstawa nawet po naprawie stawia ryzyko dalszego uszkodzenia np. kolejnej nogi, bo zmęczenie materiału jest na pozostałych dwóch nogach.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 8:25 am 

Hmmm....
Zrobienie nowego talerza mocującego nogi metodą obróbki CNC z jakiegoś aluminium stopowego będzie najpeszym rozwiązaniem.
Podjadę jeszcze na konsultacje do dobrego spawacza, zobaczymy czy doraźnie po nadlaniu i wzmocnieniu pękniętego odlewu na razie będzie działać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 8:38 am 

Tak w ogóle być może jako przestroga, mam pytanie o metodologię rozkładania montażu.
Jak w ogóle fo tego doszło, że łączenie nogi mi pękło.

Robiłem wyszstko pierwszy raz na tym montażu, bo dopiero co niedawno go kupiłem od kolegi z forum.
Standardowo rozłożyłem nogi, zamontowałem plastikową podpórkę dokręcając ją z wyczuciem (nie za mocno_ oraz wysunąłem dolną sekcję nóg tak gdzieś na 30-40% długości.
Zamontowałem głowicę montażu - mocowanie na trzy śruby doręcane od spodu talerza.
Po zmontowaniu stwierdziłem, że teleskop Smidt Newton 10" będzie za wysoko z wyciągiem (jeszcze go nawet nie wyciągnąłem), więc trzeba schować dolną sekcję nóg.
No i tutaj zrobiłem tak jak zawsze robiłem do tej pory z wszystkimi posiadamymi montażami klasy EQ5.
Na każdej z rozstawionych nóg po koleji odkręciłem blokady sekcji i noga swobodnie lub z lekką pomocą docisku od góry suwliwie schowała się w "nogę górną". Dwie pierwsze nogi schowały się bez problemu, zostałą trzecia - statyw w tym momencie jest przechylony do tyłu ale nadal się trzyma sztywno. Próbuję trzecią nogę, odkręcam motylki blokad i noga się chowa, ale troszkę , chwilę później próbując ją schować dalej czuję lekki opór (często tak miałem w EQ5 itp.) więc pomagam lekko dociskając wszystko do ziemi a drugą ręką asekurując montaż od tyłu (tam gdzie jest najbardziej pochylony), no niestety, słyszę trzask i noga złamana. Szczęście w nieszczęściu, że stało się to bez teleskopu i przeciwwag, bo dodatkowe 25kg na pewno bym nie utrzymał.

A Wy jak regulujecie wysokość?. też metodą grawitacji i cieżaru czy demontujecie wyszystko i na leżąco?.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 1:05 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrzeszów
na CNC raczej nie powinno być problemu, pozostaje trochę zabawy z pilnikiem i wiertarką stołowa po wyfrezowaniu.

ES: 4,7mm, 6,7 mm, 8.8mm, 14mm, 24 mm 2"
MEADE UWA: 20 mm 2", ( 82*).
Barlow GSO ED 2x 2"
EX 10x50

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 2:41 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Odkręć nogę statywu aby pozostał sam złamany uchwyt. Przyciśnij tak jak było i wywierć 2/3 otwory na przelot w uchwycie i w drugiej statywowej części ( te w statywie nie muszą być na przelot ale na jakąś sensowną głębokość. Otwory powinny mieć średnicę większą od śrub z gwintem, ( o około 1mm ) które posłużą jako zespalające szpilki, bez łbów. W otworach nie ma gwintów. Stosujesz klej epoksydowy Distal Classic ( wersja wolno schnąca ). Smarujesz śruby, otwory oraz miejsce ułamania. Wszystko składasz , ściskasz jakąś taśmą aby klej nie uciekł ( klej spływa przez około 3 godziny ). Po 48 godzinach masz połączenie o olbrzymiej wytrzymałości.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 6:17 pm 
Awatar użytkownika

Powiem tak, jak noga znowu się urwie , niekoniecznie ta naprawiana , i SCT zaliczy glebę to będzie płacz i zgrzytanie zębów, bo poleci w drobny mak płyta korekcyjna w SCT, bo to najsłabsze ogniwo tego teleskopu.
Odlew ze stopu aluminium jest tam prawdopodobnie magnezowo-cynkowy o małej zawartości aluminium, jest kruchy i nie da się tego pospawać , spawać można tylko czyste aluminium o małej zawartości składników stopowych metodą TIG, prądem zmiennym w osłonie argonu .
Największą wadą tych stopów w tego typu odlewach , jest brak ciągliwości , przez to są bardzo kruche i nieprzewidywalne gdy powstanie w nich zmęczenie materiału, natomiast to bardzo dobry surowiec na wszelkiego rodzaju cele do obiektywów i zwierciadeł , bo cechuje je bardzo mała rozszerzalność temperaturowa , stąd ich grubo-krystaliczna struktura. Nawet stop PA 6-8 nie nadaje się już do spawania. Jedynie dobrze spawalny jest stop z PA 38 obok czystego aluminium.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 6:48 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Powiem to samo co Andrzej. Ja bym nie ryzykował używania takiego statywu. Dla mnie to co się stało po prostu go dyskwalifikuje co do jego użyteczności.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2019 6:54 pm 
Awatar użytkownika

Powiem jeszcze,że nad Kolegą wampum czuwa Anioł Stróż , że ta noga się urwała bez zamontowanego teleskopu.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 90 gości