TS6" czy APM 2x100mm?.

PostJOKER | 27 Wrz 2019, 12:36

a ja życzę Ci dobre egzemplarza chińczyka.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 27 Wrz 2019, 16:37

Chińczyki dobre optycznie też będą dobre , trzeba po prostu albo wybrać albo mieć udany zakup.Kolega kupił niedawno Refraktor APO Tryplet na FPL53 , 130/910mm , TS Photoline i jest zwrot do Niemiec , PORAŻKA!!! Kolimacja nic nie pomogła. LOTERIADA.Szczęśliwi Ci którzy zakupią dobry optycznie egzemplarz. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Wrz 2019, 16:44

JOKER napisał(a):widziałem Bino-100mm APM dlatego nie będę wypisywał tutaj dlaczego poluje jednak 2cm mniejsze bino/Kowa/ na Fluorycie :mrgreen:

Nasadki 2 oczne są fajne o ile mamy duza średnice zbiorcza -bo widziałem w APO 185mm na zlocie Kudłacze ,ze mimo użycia dobrej klasy nasadki 2-ocznej obraz był przyciemniony a drobne detale na tarczy Jowiszu -mniej oczywiste.


J


Jacku a może by tak takie dwa CFF 185mm APO ustawić obok siebie i oglądać obuocznie? :D
Bino jest też dobre , ale trzeba dobrać odpowiednio powiększenia do Planet.Nie szaleć , D obiektywu podzielić mniej więcej przez około 1,4 i mamy już mniej więcej czynną średnice jakby dwóch obiektywów jak w BINO.U mnie w Maku 8" wychodzi około D-145mm z BINO i tego się trzymam.Tak dobiorę powiększenia aby nie przedobrzyć a ucieszyć oczy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 27 Wrz 2019, 20:36

lukost napisał(a):A że niby co jest nie tak z Crescentem? Spokojnie wyłapywałem go achromatem 150/750, pod warunkiem użycia filtra OIII, względnie UHC. W lornecie 25x100 nie mogę go dostrzec, ale gdybym miał filtry 1.25"...

Jak najbardziej. Ale nie nieuzbrojonym okiem. :wink:
Tak odebrałem "naocznie" Tomka.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostMB_WA | 28 Wrz 2019, 12:33

Crescenta widziałem w lornecie 120/660 z filtrem OIII i z filtrem UHC. Raz trafiły mi się bardzo dobre warunki i widok był zacny ale przeważnie to ten obiekt nie powala w lornecie 120mm. Natomiast w 16" to już inna bajka.
Co do sprawy Kowa vs APM/TS - na Cloudynights jest bezpośrednie porównanie. Ja się nie wypowiem, bo nie miałem okazji własnoręcznie porównać tych lornet. Przewaga lornet APM/TS polega na możliwości używania standardowych okularów i filtrów 1,25", podczas gdy do Kowy są chyba tylko trzy dedykowane ogniskowe. Z kolei Kowa raczej gwarantuje powtarzalność co do jakości. Z lornetami od Kunming bywa różnie. Ja musiałem sporo doinwestować, żeby moją 70tkę doprowadzić do stanu używalności.
Starsze egzemplarze Kunmingów 100mm mają gorsze szkło w soczewkach niż obecnie dostępne wersje SD, więc porównanie Kowy ze starszym egzemplarze setki nie jest do końca miarodajne.
Tak czy siak te lornety są dedykowane do szerokich pól. W każdej innej dziedzinie (czy to na słabych DSach czy planetach) muszą przegrać ze znacznie wiekszym teleskopem, choćby rozdzielczością. Moja 120tka przegrywa z 8"SCT na Księżycu i planetach, nie ma zmiłuj. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, która akurat gra na niekorzyść lornet. Dwa obiektywy reagują jednak niezależnie na seeing. Znacznie łatwiej trafić moment bardzo dobrego seeingu w teleskopie z bino niż w lornecie gdzie dwa niezależne obrazy pływają inaczej.
Pozdr
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

PostJOKER | 30 Wrz 2019, 08:42

Kowa 80 mm fluoryt gwarantuje Panowie to czego inne lornetki nie gwarantują - transparentność

tego nie zobaczycie w żadnym innym na pseudo szkle... :)
fluoryt w Kowa 80 uwidocznia na gwiaździstym niebie male szpileczki gwiazd, które są poza zasięgiem innych bino nawet i 2 cm większych.
Następna rzeczą jest fakt ,ze Kowy to - precyzja z jaka sa wykonane zarówno podzespoły mechaniczne jak i optyczne... nie ma tam przyciętych "pryzmatów",etc... średnica czynna jest zgodna z tym co producent podje...
na CN coraz więcej rośnie dość ciekawych opinie o bino APM,zastanówcie się dlaczego np. bino 150mm APM dostało nagle takiej"obniżki" ceny :lol:

Lorenki nadają się do obserwacji planet- sam to widziałem na Kuldaczach w bino 120ED.
Starsze lornetki maja te przewagę gdyz są na 100% optycznie dobrze wykonane w porównaniu do nowożytnych chińczyków a to ze szkło jest inne,gorsze? to dlaczego stare refractory Zeiss-y na Jeno-wskim szkle tyle kosztują ? :?

teraz zastanówcie się: dlaczego producent Kowy 80mm daje max powiększenie jedynie 50x :mrgreen:
dla mnie to jasne...


J

tu sa fajne recenzje:

https://www.binomania.it/binocolo-kowa- ... -prominar/
Ostatnio edytowany przez JOKER, 30 Wrz 2019, 11:37, edytowano w sumie 1 raz
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 30 Wrz 2019, 09:10

MB_WA napisał(a):Tak czy siak te lornety są dedykowane do szerokich pól. W każdej innej dziedzinie (czy to na słabych DSach czy planetach) muszą przegrać ze znacznie wiekszym teleskopem, choćby rozdzielczością. Moja 120tka przegrywa z 8"SCT na Księżycu i planetach, nie ma zmiłuj.


Czy mógłbys opisać coś więcej :?: Jakie miałeś powiekszenia, jakie struktury obserwowałeś na Ksieżycu i co po prostu było widać w jednym, a czego nie było widac w drugim?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkk | 30 Wrz 2019, 09:35

Osobiście bez dwóch zdań pomimo mniejszej poręczności wybrałbym refraktor.
O ile tor optyczny zostanie rozsądnie zabudowany to nie widzę możliwości aby niedorobione (moje zdanie) wynalazki bi z apm do pięt mu sięgały.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwampum | 30 Wrz 2019, 10:44

Dobra.
Chciałem zrobić jeszcze małe podsumowanie, bo temat zaczyna iść w dziwnym i nieprawdziwym kierunku.
Liczyłęm na dodatkowe małe obserwacje ale pogoda na to nie pozwala.

Odcinając się od wypowiedzi na temat "badziewności" lornety i jej "gównianej chińskiej optyki" muszę stwierdzić, że z perspektywy czasu jest to sprzęt, który pokazał mi jak narazie nawięcej. Kierowałem się ku mobilności i sporych możliwości jake daje 100mm szkła i to był strzał w dziesiątkę.
Zestaw jest na tyle kompaktowy, że spokojnie można z nim na raz wyjść i iść na obserwacje. Lorneta mieści się w dużym plecaku, w drugiej torbie jest statyw i montaż do ciężkich kamer, dodatkowo 2x okular Zoom Baadera i ewentualnie filtry. Transport, rozkładanie i składanie to dosłownie chwila. Odpada ustawienie montażu, dodatkowe przeciwwagi i pełno innych dupereli. Pod tym względem to najbardziej przenośny sprzęt o dużych możliwościach obserwacyjnych. Co do samych obserwacji. Na pewno bardzo dobrze APM pokaże Planety i Księżyc, co prawda jest skolimowana do powiększeń x100 (certyfikat) ale możliwe są obserwacje x156 co wielokrotnie czyniłem, tutaj jednak niktórzy widzą rozdwojony obraz (ja czasami też) aczkolwiek bardzo dużo zależy jak osiowo będzie układ barlow/okular, jak pisałem wcześniej wystarczy obrócić odpowiednio okular i obrazy się zjeżdżają. Bardzo dobrym i pewnym powiększeniem planetarnym jest oczko wyżej na Zoomie, właśnie x103,5 mamy optymalną źrenicę do Planet, jest kontrast i mała aberracja bardziej w formie żółtej obwódki niż fioletu. Ogólnie lepszych planet nie widziałem jak do tej pory niż z tej lornety - przepraszam wszystkich zwolenników APO/ED ale nie podoba mi się wyprany, blady obraz z tego typu szkła, wolę bardziej ciepłe barwy, gdzie dobrze skorygowany obiektyw potrafi bardzo ładnie i podobnie do ED pokazać detal, czasami trzeba tylko trochę poczekać aby oko się przystosowało. Na pewno lorneta jest stworzona do otwartych gromad gwiazdowych, nie ma lepszej alternatywy niż patrzenie dwuoczne na tego typu obiekty. To samo dotyczy się jasnych rozległych Dsów jak M31 czy M42, lorneta pokazuje bardzo dużo i w bardzo dobrej jakości. Samo patrzenie na zagęszczone pola gwiazd pomieszanych z brunatnymi pyłami w okolicach Łabędzia daje niesamowite doznania obserwacyjne.Obrazy gromad kulistych niewiele odbiegają od tego co pokaże 6" refraktor, ale jednak można poczuć lekki niedosyt (chciałoby się więcej). Najlepsze obiekty jakie widziałem tą lornętą jak do tej pory. Na starcie M51- trafiliśmy na super warunki no i widok przypominał ten z 10" dobsona. Gromady gwiazd jak Chcichotki, Plejady, wcześniej wspomnaine pola gwiazdowe Łabędzia z dodatkowymi niezidentyfikowanymi dwoma obiektami na jego prawym ramieniu (widziałem kilka razy) ale nie znalazłem ich w ogólnodostępnych programach. Co do samej budowy -nie małęm lepej wykonanego sprzętu - dla przykładu same wysuwane odrośniki, które są notbene kawałkami rurki przyciętymi na wymiar chodzą tak sztywno i suwliwie, że żaden (z mi poznanych) odrośników w refraktorach nie ma prawa nawet stanąć obok do porównania. Z tego co mi wiadomo lorneta jest z jakiegoś stopu aluminiowo/ magnezowego.
.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postjerzej | 30 Wrz 2019, 10:56

Wampum,
Pisałem już inny email..ale pod Twoim mogę się po prostu podpisać. Opisałeś sedno sprawy.
W żadnym innym sprzęcie nie obserwowałem tak wiele. Łatwy transport, niska waga, dobra i trzymajacą kolimacja, lekki montaż. Po wyjeciu z bagażnika gotowa do obserwacji.
Wyjście 90 deg pozwala obserwować w okolicy zenitu bez bólu karku. Z LVW jest wyśmienicie.

To bardzo dobry sprzęt jeśli ktoś obserwuje DS a nie wady optyczne.
Nigdy mi nie zaparowała. Nie potrzebuje akumulatorów, kabli, przeciwwag. Zabieram się za jednym zamachem z moim chińskim krzesełkiem które tak naprawdę jest królem.
Jak nie mam krzesełka przy sobieto nie obserwuje :)

Pozdrawiam,
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostJOKER | 30 Wrz 2019, 11:33

Masz dobra lorentke i nie przejmuj się...
nasze rozważania nacechowane są rożnymi spostrzeżeniami ,obserwacjami i tyle.

Dyskusja musi być żywa i czasami ostra inaczej była by nudna jak flaki z olejem :lol:
Osobiście usypiam gdy wszyscy "zgadzają się z sobą" lub "nie zgadzają" bez ostrych argumentów za i przeciw.


ciemnego nieba


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postjerzej | 30 Wrz 2019, 17:10

Jeszcze jedna anegdota z mojego życia.
Miałem kiedyś WO10x50. Chodzę w okularach ale jakoś nie mogłem się przekonać do obserwacji w okularach i na ten czas je ściągałem praktycznie od samego poczatku mojego hobby. Czas upływał a w miarę samouświadamiania zauważyłem że na brzegu jest już sporo kalafiorów. Pomyślałem że coś się stało podczas transportu, w każdym razie dałem ja do serwisu. Obejrzeli i stwierdzili że jest wszystko ok. Byłem zły pomyślałem zrobili mnie w balona. Najpierw sprzedali zła lornetkę a później powiedzieli że jest ok jako wymówka.

Mineło trochę czasu..Pewnego razu założyłem okulary wcześniej odwijając muszle w lornetce.
Obraz uległ bardzo dużej poprawie.
Otóż z lornetką było wszystko ok, to moje oczy były problemem...

To tak apropo poszukiwania instrumentów z idealna korekcja..każdy z nas ma jeszcze oczy z innym zestawem niedoskonałości.

Pozdrawiam,
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostJOKER | 30 Wrz 2019, 17:39

Sluszna uwaga ,ale ostatnio czesto sa wlasnie przegiecia w druga strone wlasnie wykorzystujac fakt ,ze" kazdy moze widziec inaczej" i lamiemy prawa fizyki wmawiajac innym ze ja tak widzę... ;) .
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postjerzej | 16 Paź 2019, 21:38

Cześć Wampum.
Trochę czasu minęło. Ostatnio nie było pogody ale może u Ciebie było lepiej i dalej porównywałeś refraktor do lornety..
Przejrzałem temat jeszcze raz i wyglada na to ze nie obserwowałeś z nasadka bino, tylko 1 oko vs 2oje oczu, dobrze rozumiem?
Który sprzęt finalnie zostaje, może oba?
Czasem nachodzi mnie jednoczna chandra i myśle o apm 140 albo 12 calach taurusa..muszę przeczekać :)
Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat