Wyciąg SW dual speed z przekładnią planetarną: problem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postlulu | 20 Paź 2019, 14:04

Koledzy, może ktoś podpowie coś w sprawie wyciągu Sky-Watchera opartego na przekładni planetarnej z mikrofokuserem. Kupiłem refraktorek "w ciemno", od osoby która nie znała jego stanu ani historii. Wygląda że poza założeniem go na montaż nie był w ogóle użytkowany, jednak jest jakiś problem z wyciągiem. Nigdy takiej przekładni nie miałem, ale w porównaniu ze zwykłym wyciągiem wyposażonym w zębatkę kultura jego pracy jest dość mizerna, co zaskakujące w wypadku sprzętu tej klasy. Chodzi jakby z oporami, wydaje podejrzane skrzypiące dźwięki tak jakby nie był nasmarowany itp.

Najważniejsze - nie widzę żadnych efektów kręcenia pokrętłem mikroruchów. Jak pokręcić głównym pokrętłem, to mniejsze obraca się w znacznie szybszym tempie - robi jeden pełen obrót na mniej więcej 1/5 obrotu dużego. Ale w odwrotną stronę to nie działa - kręcenie małym nic nie daje. Zrobiłem zdjęcie na którym opisałem w których otworach nie ma śruby, w pozostałych śruby są. Może tu jest przyczyna? Brakuje którejś, albo ktoś przełożył nieumiejętnie śrubkę z jednego otworu do drugiego?

Wyciąg SW dual speed z przekładnią planetarną: problem: 20191020_124146[1].jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 20 Paź 2019, 15:07

Udało mi się rozwiązać problem uderzając dłonią w czarne pokrętło i przesuwając oś maksymalnie w przeciwną stronę. Po takim zdecydowanym "dobiciu" pokrętło mikroruchów ruszyło. Może komuś się przyda na przyszłość.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 15:25

Cześć.

Ja bym tak nie ryzykował z tym biciem gdyż bardzo łatwo uszkodzić bieżnię po której pracują kulki łożyska i mamy wtedy na Bank nie płynną tylko przeskakującą prace mniejszego pokrętła 1:10.Kulki łożyska wybijają w bieżni dołki i wyciąg do kosza.To najczęstsze uszkodzenia tych wyciągów często spotykane nawet w transporcie jak wyciąg jest słabo zabezpieczony.A są to przy okazji rzadko do usunięcia potem usterki. :idea:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 20 Paź 2019, 15:32

Obracaj bardzo wolno pokrętłem i po kolei sprawdzaj w tych otworach ,co zaznaczyłeś,czy zobaczysz sześciokątne gniazda we wkrętach ,pod klucz imbusowy.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postlulu | 20 Paź 2019, 16:38

Dzięki panowie za uwagi. Chyba znalazłem przyczynę - po dokręceniu tej małej śrubeczki zaznaczonej na zdjęciu wyciąg zaczął pracować z pełną kulturą, a pokrętło mikroruchów działa mimo wycentrowania ośki:
Wyciąg SW dual speed z przekładnią planetarną: problem: 20191020_124146[2].jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 16:54

No i po sprawie. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat