Kolimacja SCT przy świetle dziennym.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostDominik Woś | 20 Paź 2019, 08:19

szot napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Grzegorzu tak jak Ci mówiłem w domu ... dawanym końcowym obrazie. :D

Pamiętam co mi mówiłeś :). Po powrocie do domu, następnej nocy sprawdziłem kolimację na gwieździe i nie miałem czego poprawiać. Cień lustra był idealnie w środku a o to przecież chodziło.

Pozdrawiam Krzysiu :)
Grzegorz


Nie jesteś nawet w stanie stwierdzić, że cień lustra wtórnego jest idealnie w środku. Dlatego też potwierdza to jedynie zgrubną kolimację. Testem jest wyostrzenie gwiazdy, która powinna się wyostrzyć do idealnie okrąglutkiego punktu, bez oznaki, że z którejś strony ma jak gdyby delikatny ogonek. :wink: Potem test na ciasnej gwieździe podwójnej ostatecznie utwierdzi Cię, że masz dobrze skolimowanego SCT-ka. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszot | 20 Paź 2019, 08:34

Dominik Woś napisał(a):Potem test na ciasnej gwieździe podwójnej ostatecznie utwierdzi Cię, że masz dobrze skolimowanego SCT-ka. :D

Na moje umiejętności wystarczy taka kolimacja jaką mam :). Może za jakiś czas będę musiał poprawiać :)

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 20 Paź 2019, 08:58

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Potem test na ciasnej gwieździe podwójnej ostatecznie utwierdzi Cię, że masz dobrze skolimowanego SCT-ka. :D

Na moje umiejętności wystarczy taka kolimacja jaką mam :). Może za jakiś czas będę musiał poprawiać :)

Pozdrawiam
Grzesiek


OK, czyli nadal nie masz pewności, że masz dobrze skolimowanego SCT-ka, ale akceptujesz kolimację jaką udało się osiągnąć. Pełne zrozumienie.

Myślę, że jest to znakomite podsumowanie tego wątku o kolimacji w dzień oraz kolimacji laserem. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 09:12

Grzegorzu Dominik ma rację , tak jak pisze , to trzeba sprawdzić dokładniej na Gwiazdach przy dużym Powerze.Wstępna kolimacja kolimatorem u mnie to za mało , trzeba to dopracować do końca.Im będzie dokładniej tym lepiej i przełoży się to na obrazy dawane przez Teleskop bez dwóch zdań.Ja też tak postępuje jak pisze Dominik , kolimator w domku a w nocy potem Gwiazdy.Inaczej stracisz wiele , nie podzielisz ciasnych układów podwójnych i wielokrotnych gwiazd oraz detal Planet może być słabiej przez to dostrzegalny.Dasz sobie radę , myślę że masz ambicje i nawet możesz spokojnie próbować sam.Myślę też że sztuczną Gwiazdę można w domowych warunkach wykonać bardziej fachowo i z opcją np. Gwiazdy Podwójnej , dodatkowo w drugiej opcji kontroli.Kiedyś takowe wykonywałem do badania luster sferycznych jak wykonywałem ręcznie optykę.Oczywiście jeden świecący punkt imitujący Gwiazdę.Metoda cieniowa Foucaulta wymagała tego a im dokładniej było wykonane żródło światła tym wyniki z badania były lepsze i oczywiste.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 20 Paź 2019, 21:19

No i mamy concensus :). Na razie cieszę się tym co mam :). Na rozdzielanie gwiazd podwójnych przyjdzie jeszcze czas :).
W dużym powiększeniu kolimacji nie zrobię bo nie mam czym, a przy powiększeniu x227 (czy to jest już duże powiększenie???) widzę punktowe gwiazdy i chyba o to chodzi :).
Jak pisałem wcześniej, chodziło mi o sprawdzenie czy tak się da. Czy taki laik jak ja da radę ustawić SCT-ka wystarczająco dobrze nie wydając kasy na "zawodowe" kolimatory.
Krzysztof wiele mi pokazał i wiele wytłumaczył. Sądzę że, gdyby zaszła taka potrzeba, byłbym w stanie samodzielnie skolimować teleskop tak aby można byłoby oglądać w nim obiekty US bo jak na razie na nich skupiam swoją uwagę :).

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postwfifiak | 20 Paź 2019, 21:33

Hej!!!
Kolimację katadioptryków można bardzo łatwo sprawdzić (i wykonać) odpowiednio zaglądając w tubę. Od przodu i przez visual back. Bez żadnych przyrządów. Jak się zna trochę na optyce i ma trochę wyobraźni (analizując koncentryczność odbić elementów konstrukcyjnych) to nie jest żaden problem. Ćwiczyłem to wielokrotnie. Sprawdzałem potem na rozogniskowanej gwieździe i było idealnie. Dogadam się z Grześkiem na jakieś wspólne obserwacje (obaj mieszkamy w Łodzi) i zbadam ten jego sprzęt :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 799
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 21:47

Cześć Wojtku.

To ekstra , posprawdzajcie wszystko i jak będzie taka potrzeba to coś poprawcie , na pewno nie będzie idealnie i jakieś poprawki przy dużym Pow. są jak najbardziej na Gwiazdach wskazane.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 20 Paź 2019, 21:58

wfifiak napisał(a):Dogadam się z Grześkiem na jakieś wspólne obserwacje (obaj mieszkamy w Łodzi) i zbadam ten jego sprzęt :-).

Hej :). Super pomysł :). Co dwie pary oczu to nie jedna (myślę tu o Krzysztofie, bo ja jak na razie patrze się jak szpak w nie powiem co :) ).
O kolimacji na rozogniskowaną gwiazdę i kolimacji na dużym powerze mówił mi już Krzysztof (i to sporo) obrazując wykład fajnymi rysunkami (zachowam je na pamiątkę :) ). Dominik potwierdził jota w jotę to co wyłożył mi Krzysztof tak więc wiem jak skolimować zabawkę :). Przy okazji, podziękuję raz jeszcze Krzysztofowi za świetny, merytoryczny wykład i dobrze (moim zdaniem) wykonaną kolimację.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Panów :)
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostWaty | 24 Paź 2019, 07:10

Cześć!
Podłączę się tu z niedawno poczynioną obserwacją i pytaniem, które być może coś wniesie do tematu kolimacji SCT za dnia.

Po newtonie pozostał mi kolimator optyczny tego typu: https://www.astroshop.pl/kolimator-okul ... 2-/p,61902

Kolimacja SCT przy świetle dziennym.: TS-Optics-Okular-kolimacyjny-Collimation-Eyepiece-for-Newtonian-Telescopes-Concenter-2-.jpg


Obraz bez kolimatora, bezpośrednio z "visual backa" wygląda mniej więcej tak:
Kolimacja SCT przy świetle dziennym.: 20191022_173237.jpg


Z kolimatorem tak:
Kolimacja SCT przy świetle dziennym.: 20191022_173105.jpg


Jak widać, lustro główne też nie wydaje się umieszczone osiowo. To zapewne przez to, że kolimator wchodzi dosyć luźno i możliwe, że nie do końca osiowo jest ustawiony. Niemniej lustro wtórne dużo bardziej mija się z osią.

Nie wiem czy to właściwy wniosek ale chyba teleskop wymaga już kolimacji... Z drugiej strony gwiazdy nie są złe o ile odpowiednio wyostrzę mało precyzyjnym fabrycznym pokrętłem ostrości. Co o tym myślicie?

Jak sądzę taki test o ile faktycznie wniosek powyżej jest właściwy - może mieć tylko bardzo orientacyjny charakter niemniej można go wykonać za dnia. Wydaje mi się, że można tak też wstępnie pobawić się za dnia, w ciepłym wnętrzu i wstępnie spróbować ustawić lustra w jednej osi aby następnie w nocy dokończyć kolimację.

Tak chciałbym właśnie zrobić, tylko mam tzw. pietra żeby zacząć. Powiedzcie mi czy jest ryzyko, że za mocno dokręcę śruby i coś się niedobrego stanie? Albo że poluzuję je zbytnio i lustro odpadnie? Czy powinienem zacząć od odkręcania czy dokręcania pierwszej śruby? Pytania pewnie bardzo podstawowe ale wiecie - nigdy wcześniej tego nie robiłem...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 10:11

Cześć.

Podstawa to aby kolimator był osiowo umieszczony , nie gonił w mocowaniu i sam był dobry np. laserowy skolimowany aby wiązka nie goniła podczas obracania go wokół własnej osi , kolimacja SCT jest tylko na LW , więc to w sumie nie tak duży problem.Trzeba też sprawdzić czy Płyta korektora Schmidta jest dobrze w celi z podkładkami względem LG , LW czy jest prawidłowo przykręcone w mocowaniu na środku względem płyty Korektora Schmidta , potem wstępnie działamy w dzień jak piszesz a resztę kończymy w nocy na Gwiazdach przy dużym Pow.Wtedy przy przyjaznym Seeingu dopieszczamy wstępną kolimację.Gdyby z tyłu była regulacja na wyjściu z Telepa to jeszcze można ustawiać wtedy osiowość np. wyciągu , itp.Wszystko osiowo i centralnie włącznie z LW względem Korektora i LG jak i też ustawienie korektora względem LG.Prawidłowo wszystko poustawiać to jest trochę zabawy a tak z grubsza to powiedzmy że...Jak będziesz miał problemy to daj znać , porozmawiamy przez telefon.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat