Pierwszy teleskop (mobilny) 1200 - 1500 zł.

Postlulu | 07 Gru 2019, 00:09

Dariusz.p napisał(a):Małe SCT Celestrona na planetach to porażka


Masz na myśli np. 127 mm?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDariusz.p | 07 Gru 2019, 00:10

tak :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostRychubil | 07 Gru 2019, 01:30

Przede wszystkim serdecznie dziękuję za kolejne udzielone odpowiedzi i poświęcony czas.

Sebastian Ś. napisał(a):Zazwyczaj AZ jest lżejsze (są też ciężkie) ale czy bardziej mobilne? Szybko okaże się, że na dużych powiększeniach planetarnych i księżycowych wszystko lata, będziesz potrzebował stalowych nóg, może lepszej głowicy, a potem stwierdzisz, że lepiej coś z prowadzeniem ;)

Mobilność to jest rzecz względna, daleki byłbym od nazywania jakiegokolwiek montażu mobilny (statywy foto pomijam). I tak i tak musisz to załadować do auta i znieść ze schodów. Kwestia ile możesz zabrać na raz :lol: i czy dobrze to spakujesz w domu.

Do tego dochodzi kwestia składania i rozkładania, w EQ masz najwięcej elementów układanki, w AZ na nogach mniej, a najmniej w Dobsonie.

Sebastian Ś. napisał(a):Rychubil wyobraź sobie, że oglądasz kawałek Księżyca w powiększeniu 150-200x. Nie dość, że nie ogarniasz co widzisz i szukasz po atlasie to jeszcze musisz co kilka sekund kręcić całym montażem w dwóch kierunkach na raz, a chcesz to pokazać drugiej osobie. Właśnie tak może ewentualnie robić ktoś jest doświadczony, który już wie w co celuje. Do komfortu przy takich dużych powiększeniach musisz mieć jakieś prowadzenie czy to na AZ czy EQ, żeby się skupić na obserwacjach, a nie na korygowaniu montażu. Może komuś to nie przeszkadza, ale to raczej wyścig z czasem niż obserwacje.


Widzę, że czas składania zestawu ale bardziej stabilność obrazu, to chyba jednak bardzo istotne kwestie (zwłaszcza ta druga) tej całej zabawy, które musiałbym poważniej wziąć pod uwagę niż stawianie tylko na samą mobilność. Oj boję się, że ciężki w kilogramach może być ten orzech do noszenia.

Sebastian Ś. napisał(a):Dlatego ja mam montaż AZ jak robię wypad na małe powiększenia


No właśnie a może jeszcze inaczej ugryźć ten temat.
Może lepiej na początek przygody z obserwacją nieba (mobilną zwłaszcza), zainwestować jednak w mniejsze powiększenie teleskopu a przy tym lżejszy zestaw? Co Wy na to?
Np. coś takiego, na AZ z masą 5.85kg:
https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-S ... SwLnxdiegX
Czy ten sam model Maka na EQ z masą 8.24kg:
https://www.ebay.co.uk/itm/SkyWatcher-S ... Sw7Sxdihn0
Wiem, że ebay to nie najlepsze miejsce do kupowania takiego rodzaju sprzętu ale póki co, tu się rozglądam co w ogóle jest.
Czas i doświadczenie zaczerpnięte z mobilnych obserwacji może lepiej Nam pokażą jaki mamy obrać dalszy kierunek naszych obserwacji oraz ich sposobów, czyli miejsc obserwacji i potem bardziej świadomie i już łatwiej wybierzemy kolejny sprzęt.

Sebastian Ś. napisał(a):Kolega i tak musi sam dojść do tego co lubi, jakie obiekty, jakie montaże i nic w tej kwestii nie doradzimy.

Przyznaję, że na moim prawie zerowym etapie wiedzy i doświadczenia nawet to jest dla mnie trudne, bo nasze dotychczasowe obserwacje były czynione jedynie przez lornetki przyrodnicze. Kiedyś krótko mieliśmy lornetkę Celestron Skymaster 25x100 ale coś nie tak było ze zbieżnością okularów.
Jednak jak pisałem na początku - wpierw chcielibyśmy poznać obiekty US. Na DS musi chyba: upłynąć więcej czasu by, dopłynęło więcej budżetu i żebyśmy dobrnęli do właściwego, cichego miejsca na ziemi, pt. własny dom, gdzie będzie można uprawiać takowe hobby wiele częściej i łatwiej.
Oj nie łatwo, nie łatwo :?
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostSebastian Ś. | 07 Gru 2019, 02:39

Jeżeli chcesz małe powiększenia i duże pole to wtedy jakiś mały refraktorek np 102/500 na AZ, tylko że to ma się nijak do planet i Księżyca (patrz niżej). To bardziej widoki lornetkowe, takim refraktorkiem jaśniejsze DSy też zobaczysz.

Jeżeli chcesz planety to duże powiększenia i jakis Mak, ten 102 trochę mało, 127 to już sensowna tubka. Brać do niego AZ to średni pomysł, to bardziej teleskop pod EQ. Tak samo jak w małym refraktorze (tyle że w dużo mniejszym polu) Makiem czy to 102 czy 127 obejrzysz jasne DSy.

P.S. Newtony na Dobsonie pomijam ze względu na wagę, ale taka Synta 6" jeszcze jest w miarę lekka (14kg na dwie części), pokaże Ci ładnie planety i DSy, problem z prowadzeniem przy dużych powerach będzie, ale bym nie skreślał z tego powodu.

Osobiście wybrał bym coś pod planety na EQ, ale ja mam wyrobione upodobania. Nie wiem też czy słusznie skreslasz wszystkie DSy, spokojnie nawet w małych sprzętach w okolicach 100 mm jest na co popatrzeć, nie trzeba mieć od razu 14" Newtona. DSow chciał nie chciał jest od groma i można co noc podziwiać coś innego.

Jestem takiego zdania, że któregokolwiek polecanego tu teleskopu nie wybierzesz, będziesz przez pewien czas zadowolony ;) Nie jesteśmy my ani Ty w stanie przewidzieć w którą stronę pójdziesz.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postszot | 07 Gru 2019, 11:09

Dariusz.p napisał(a):gdyż w założonym przez Kolegę budżecie a nawet nieco wyższym nic Kolega nie kupi (nawet z używek) w tej konstrukcji co sensownie nadaje się do planet a o to mu główni chodzi. Małe SCT Celestrona na planetach to porażka

Jasne :). Dzięki za odpowiedź :)

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postlolak89 | 07 Gru 2019, 11:25

astrofan napisał(a):Witam ponownie. Pomijajac może tą demoniczną nośność montażu dobsona, reszta co powiedzialeś to tak nie do konca. Sam juz od paru lat użytkuję montaż aok swiss ayo II. Kosztował własnie coś okolo 1500 zł. Chętnie skonfrontuję go z Twoim dobsonem przy powerze min 200-250 x aby pokazać Ci że jednak są montaże az ktore pracują nawet lepiej. Wyzej wspomniany nie posiada absolutnie żadnego backlashu czy jak to się pisze :D . Nawet przy powerach rzędu 300 x leciutko popycham paluszkiem obraz jest skała po max 05-1s. (200-300x). Oczywiście montaż musi być dobrze wyważony. Całość waży tj teleskop + mont+ przeciwwaga+ statyw=25kg ale jest w miarę mobilne i szybkie w rozłożeniu. Osobiście rozważam zakup montażu eq tylko do krytycznych obserwacji zakrycia gwiazd przez Księżyc, pierwszych i ostatnich kontaktów itp. Reszta jak obserwacje planet to - co się odwlecze to nie uciecze. Jak jest dobry seeing to strata ok 1-2 s to nic na przesunięcie teleskopu który zapewniam iż nawet wtedy nie drga znacząco. Jak jest seeing kupa to nie czekam w nieskończoność bo może się zmieni na lepsze. Pozdrawiam.


AYO II za 1500 złotych?
http://www.aokswiss.ch/ayo/prices.html#ayo
Mi chodziło bardziej o HD AZ który nowy, razem ze statywem stalowym czego AYO nie oferuje w tej cenie, kosztuje około 1500 zł.

No nie wiem, pewnie używany co nie zmienia faktu, że za cenę używanego AYO można mieć montaż Dobsona z taką samą charakterystyką płynności ruchu + do tego taki malutki teleskop jak Newton 10" ;)

A tutaj jeszcze ciekawy tekst o montażu AYO II :)
The AYO II combines 15 years of experience in manufacturing Alt/Az mounts to get the best feeling in movement and vibration damping. The mount has no mechanical drives that transmit undesirable vibrations. It provides the perfect manual feel like that of the very best big Dobsonians

Normalny, porządny Dobson jak GSO jest naprawdę super płynny, oczywiście wyważenie również ma znaczenie, mój teraz nie jest nawet dobrze wyważony bo na wyciąg ładuję 1.5kg osprzętu + mam podniesione lustro więc środek ciężkości jest dużo bardziej z przodu a i tak pracuje satysfakcjonująco i wręcz nie czuje się żeby ten typ montażu miał jakiekolwiek wady, oprócz rozmiaru i wagi :(
Ciekaw jestem jaką tubę można powiesić na takim AYO II.

Ja wiem, że są płynne montaże AZ ale jak widzisz są w cenie całego teleskopu 10", tu tylko i wyłącznie chodzi o pieniądze.
Również takim montażem jest ten, chodzi jak złoto.
https://www.altairastro.com/altair-sabr ... -v2.0.html

Generalnie mam na myśli, że bez sensu jest porównywać jakieś małe AZ do Dobsona, ot tyle.

Pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

PostDariusz.p | 07 Gru 2019, 16:47

Sebastian Ś. napisał(a):Jeżeli chcesz małe powiększenia i duże pole to wtedy jakiś mały refraktorek np 102/500 na AZ, tylko że to ma się nijak do planet i Księżyca (patrz niżej). To bardziej widoki lornetkowe, takim refraktorkiem jaśniejsze DSy też zobaczysz.
.

aż tak bym nie przesadzał z nieprzydatnością jasnych achromatów do obiektów US. :D
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostSebastian Ś. | 07 Gru 2019, 17:32

Dariusz.p napisał(a):
Sebastian Ś. napisał(a):Jeżeli chcesz małe powiększenia i duże pole to wtedy jakiś mały refraktorek np 102/500 na AZ, tylko że to ma się nijak do planet i Księżyca (patrz niżej). To bardziej widoki lornetkowe, takim refraktorkiem jaśniejsze DSy też zobaczysz.
.

aż tak bym nie przesadzał z nieprzydatnością jasnych achromatów do obiektów US. :D


"Patrz niżej" czyli oglądać można, ale "nijak" w porównaniu do Maka za te same pieniądze ;) i wybór pod.planety takiego teleskopu to niezbyt udana decyzja. Sam oglądałem czasem Księżyc z barlowem i 80/400, ale są do tego lepsze teleskopy.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostRychubil | 07 Gru 2019, 19:58

Sebastian Ś. napisał(a):
Jeżeli chcesz planety to duże powiększenia i jakis Mak, ten 102 trochę mało, 127 to już sensowna tubka. Brać do niego AZ to średni pomysł, to bardziej teleskop pod EQ.

Osobiście wybrał bym coś pod planety na EQ, ale ja mam wyrobione upodobania.


Jest decyzja. Na 90% będzie to Mak 127 na montażu EQ.

Ogromne dzięki za pomoc :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostSebastian Ś. | 07 Gru 2019, 20:12

Rychubil napisał(a):Jest decyzja. Na 90% będzie to Mak 127 na montażu EQ


Będzie Pan zadowolony ;) EQ3-2 można dokupić z czasem napęd w jednej osi i będzie sam prowadził za obiektem. Można też przerobić go na stabilne AZ, przy spilowaniu jednego elementu.

Ja sam nosiłem eq3-2 że stalowymi nogami i maka na raz bez windy. A jak Ci żona pomoże i weźmie teleskop to sam montaż spokojnie zabierzesz.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostRychubil | 08 Gru 2019, 02:23

Przede wszystkim, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy cierpliwie odpisywali na moje posty i pomogli mi w decyzji zakupu pierwszego teleskopu. :)

Sebastian Ś. napisał(a):
Rychubil napisał(a):Jest decyzja. Na 90% będzie to Mak 127 na montażu EQ

Będzie Pan zadowolony ;) EQ3-2 można dokupić z czasem napęd w jednej osi i będzie sam prowadził za obiektem.

No to super :)
Sky-Watcher Skymax 127 na EQ3-2 zamówiony i to wiele taniej niż na ebayu (£405 zamiast £498):
https://www.tringastro.co.uk/sky-watche ... gIiwfD_BwE
P.S. Wygląda na to, że to był ostatni model na stanie tego sklepu.
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostSebastian Ś. | 08 Gru 2019, 08:57

Gratuluję zakupu i życzę pogodnych nocy! Czekam na pierwsze wrażenie z obserwacji :)

Edit; statyw alu do wizuala w zupełności wystarczy i mniej do noszenia.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostRychubil | 08 Gru 2019, 12:17

Sebastian Ś. napisał(a):Czekam na pierwsze wrażenie z obserwacji :)

Jak tylko gdzieś się z nim wybierzemy, to zaraz opiszę nasze pierwsze wrażenia ale i tak wcześniej podzielę się wrażeniami małżonki z otrzymania prezentu ;)
Sebastian Ś. napisał(a):statyw alu do wizuala w zupełności wystarczy i mniej do noszenia.

Patrzyłem za wersją w stali ale nie był w zestawie, czyli tuba OTA i statyw z EQ5 osobno i wychodziło razem dużo drożej, bo najtaniej £540. Może jak kiedyś będziemy bardziej stacjonarni i zdecydujemy się na naprowadzanie, to wtedy może będzie warto ale to jeszcze daleko do tego.
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostRychubil | 09 Gru 2019, 01:13

Idąc dalej w temacie.
Wiem, że w sieci jest pełno różnych opisów oraz filmowych prezentacji, przedstawiających pierwsze kroki z ustawianiem i kalibracją montażu z teleskopem. Jednak nowicjusze, tacy jak My nie zawsze wiedzą, które z nich są najbardziej właściwe więc jeśli ktoś z Was ma takowe dodane gdzieś w ulubionych, to bardzo byłbym wdzięczny za podlinkowanie. Ewentualnie proszę o skierowanie mnie do właściwego wątku na forum.
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostSebastian Ś. | 09 Gru 2019, 09:58

Prosty filmik jak używać EQ
https://youtu.be/F7HVDKAZ6eM

Dokładne ustawienie na polarna jest tutaj, https://youtu.be/plx6XXDgf2E ale nie musisz tego robić do wizuala, wystarczy z grubsza na północ ustawić tak żebyś przez dziurkę na lunetkę biegunowa widział gwiazdę polarna.

W teleskopie będziesz musiał ustawić szukacz tak żeby "patrzył" w to samo miejsce co teleskop.

https://youtu.be/r3zGgrY7sK8
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostRychubil | 09 Gru 2019, 11:59

To się nazywa pomocny forumowicz! Jeszcze raz serdecznie dziękuję :)
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostRychubil | 11 Gru 2019, 18:04

No i jest! Kurier przywiózł rano, żony nie było więc mogłem na spokojnie wszystko sprawdzić ale na szczęście wszystko jest w porządku. 

https://imgur.com/gallery/NmMCprf

https://youtu.be/EHztkyx6BT8

Nie taki strasznie ciężki ten EQ jak myślałem ale może zmienię zdanie po dłuższym spacerze z nim. W każdym razie montaż przebiegł dość sprawnie i szybko. Ustawianie nie wydaje mi się również jakieś bardzo trudne więc chyba nie będzie tak źle. 

No cóż, na razie teleskop wrocił do kartonu i spoczywa skrzętnie schowany w moim osobistym schowku z narzędziami 

Pierwsze lukania pewnie będą w Wigilię z okna 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

Postlolak89 | 11 Gru 2019, 18:21

No i git, wygląda kozak i tak będzie się sprawować.
lolak89
 

PostSebastian Ś. | 11 Gru 2019, 18:58

Wow fajna wersja tego EQ z tymi zielonymi wstawkami.

Gratulacje i mam nadzieję że będzie się super sprawował.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostRychubil | 25 Gru 2019, 21:05

Drodzy forumowicze!

Prezent trafiony w 100%-ach!
Małżonka kompletnie zaskoczona zawartością paczki a radość była ogromna. Nie mogła uwierzyć co dostała. Wpierw w okrzyku radości wykrzyczała "MÓJ KOSMOS!" a potem na spokojnie już stwierdziała, że jej marzenie zostało spełnione.

Niestety obecnie mamy zachmurzoną i deszczową aurę ale jak tylko się coś wypogodzi, to zaraz gdzieś pojedziemy na pierwsze penetracje przestrzeni kosmicznej.

Raz jeszcze chcę Wam wszystkim podziękować za aktywne uczestniczenie w moim wątku i pomoc w wyborze teleskopu dla mojej lepszej połowy.

Pozdrawiam serdecznie i czystego nieba życzę :)
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 51 gości

AstroChat

Wejdź na chat