Problem z "Czopami" podtrzymującymi

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostMaciekA380 | 17 Lut 2020, 19:03

Witajcie koledzy.
Od około 12 lat zajmuje się fotografią samolotów na wysokości przelotowej. Od marca 2013 posiadam Synte 8" na Dobsonie. Po wielu latach służby, około półtora tygodnia temu doszło do pęknięcia czopu na tubie utrzymującego ją na Dobsonie, przy okazji z wymienionego czopu wypadł gwint na rączkę, która blokuje poruszanie się w azymucie góra-dół. Piszę do Was z zapytaniem czy ktoś z was nie posiada może takowej części? Albo wie jak mi pomóc, od sklepów w dziedzinie Astro nie dostałem nawet odpowiedzi na pytanie.

Oczywiście, wiem, że można kombinować i to kleić, zrobić podobną część na CNC, lub jakiś inny sposób wykorzystać. Niemniej jednak najbardziej chodzi mi czy jest według was jakaś realna szansa na nabycie identycznej części.
Pozdrowienia!
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Lut 2020, 18:53

 

PostKarol | 17 Lut 2020, 20:29

A może zamiast nich łożyska ? Poprawi się płynność ruchu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaciekA380 | 17 Lut 2020, 20:45

Myślałem nad łożyskami, mam nadzieję, że nie byłoby problemu ich dopasować. Pęknięty czop wygląda tak
Załączniki
Problem z "Czopami" podtrzymującymi: received_290498018573187.jpeg
Problem z "Czopami" podtrzymującymi: received_202416290813524.jpeg
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Lut 2020, 18:53

 

Postoptyk | 17 Lut 2020, 21:22

Z ciekawości zapytam: A jaką przyczynę tej usterki kolega podejrzewa?

Czy czasem nie był popełniany grzech noszenia całości skręconej Synty?
Wtedy występują duże naprężenia i tak właśnie może się to skończyć.

Czy raczej kolega z rutyny gdzieś przypadkowo przywalił tym czopem, a teraz się rozwalił do reszty?

Coś wątpię, że klej tu pomoże, bo cienkie ścianki tego plastiku.
Może lepiej obrócić stronami czopa?... tak żeby ta mniej zniszczona styczna powierzchnia spoczywała na rolkach?

W ogóle to czy koledze bardzo przeszkadza prowadzenie za obiektem w tym stanie uszkodzenia? Coś szarpie? Blokuje się? Gwint można w epoksydzie usztywnić z powrotem, jeśli coś tam z jego plastikowej oprawy jeszcze zostało w czopie.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

PostVroobel | 18 Lut 2020, 09:38

Mamy na forum osoby drukujące w 3D, może taki filament, jak czarny PET-G, czy ABS dałby radę? Projekt nie jest chyba skomplikowany, a jeśli gwint jest typowy, to można użyć gwintownika do jego wykonania.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKarol | 18 Lut 2020, 09:44

Myślałem, że chodzi o te białe "korki" ...

Taniej będzie kupić obejmy, dwie krótkie szyny vixena lub kawałek profilu, dwa łożyska lub dwa krążki ze sklejki (zależnie od możliwości warsztatowych) niż drukować czy w inny sposób odtwarzać te czopy.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postoptyk | 19 Lut 2020, 15:15

MaciekA380 napisał(a):... wypadł gwint na rączkę, która blokuje poruszanie się w azymucie góra-dół.

Kolega coś milczy niestety.

Tak jak zalecałem. Czopy w Syntach zdaje się są symetryczne, więc co stoi na przeszkodzie, aby zamienić je stronami lewa-prawa i wtedy mieć dostęp do sprawnego gwintu rączki oporowej. Na przeciwną stronę dać ten pęknięty czop poklejony jakotako epoksydem oraz ewentualnie wzmocniony jakąś blaszką na pęknięciach. Nawet można dać blaszany pas obejmujący cały kształt czopa.
...i jakoś powinno to dalej działać jak i tak sprzęt wiekowy. :wink:

P.S.
A może ktoś dać zdjęcie wnętrza czopa? Mało kto widział jak jest zbudowany wewnątrz.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat