Proszę o poradę w zakupie

Postkompas1951 | 02 Mar 2020, 14:25

JSC napisał(a):
kompas1951 napisał(a):
Rowling napisał(a):Witam,
Chciałbym prosić o poradę do znawców tematu przy wyborze teleskopu.
Mam dość słabe warunki obserwacyjne, albowiem będę prowadził obserwacje głównie z balkonu w dobrze oświetlonym mieście. Rzadkie wyjazdy pod wiejskie niebo. W obserwacji interesują mnie: Księżyc i planety, ale także w miarę możliwości może jakieś dostępne DSy. Chciałbym żeby sprzęt był dość mały i mobilny.
Poczytałem dużo o sprzęcie, wybrałem dwa:
Sky-watcher MAK 127 z wyciągiem 2" - jak zauważyłem polecany często na balkon
oraz
MESSIER AR-102xs 102/460 ED
Wiem, że to dwa różne teleskopy, z dobrymi opiniami. Ale chciałbym prosić o poradę, który bardziej pasuje do moich warunków
Z góry dziękuję

Bardzo dobry wybór, kup i pierwszy i drugi, a będziesz zadowolony


Z naciskiem na "i". Pierwszy jest do dużych powiększeń i małego pola, a drugi na odwrót - do małych powiększeń i duzego pola.

I oto właśnie chodzi.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

Postszary | 02 Mar 2020, 14:34

Z tym, że żaden z nich nie da obrazów tej jakości, co ED-ek 80, z którego można wycisnąć i przyzwoite powiększenie, i spore pole widzenia.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postkompas1951 | 02 Mar 2020, 14:53

wfifiak napisał(a):Hej!!!
Potwierdzam, to co napisał JSC. Nie ma sprzętów uniwersalnych. Jednak ten MESSIER AR-102xs 102/460 ED nie jest najciekawszy. Ma sporą aberrację chromatyczną i ogromną krzywiznę pola. Ja na początek poleciłbym taki zestaw: MAK 127 Bresser f15 i achro SW 120/600. Do tego ze trzy dobre plosle (np TV) do planet i kulek dla maka i jakiś długi okular (23-30mm, 70-82st) do szerokich pól achromatem. No i dobry filtr minimum Oriona, UHC albo Ultrablock. I AZ4 żeby to wszystko powiesić.

Pozdrawiam Wojtek.

A co go obchodzi krzywizna i jakaś aberracja. Rowling chce po prostu pogapić się w niebo gdy przełoży akcesoria z MAk-a Bressera otrzyma powiększenie 16,5 x i pole 3,3 *
Na odwrót powiększenie 58 x i pole nieco ponad 1*. Poza tym oba są lekkie,krótkie i można je nawet posadowić na statywie foto. Jednak jakieś dodatkowe okulary przydały by się zarówno do jednego jak i drugiego.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

Postlolak89 | 02 Mar 2020, 15:01

Na taki balkon ED80 również może być fajny, jeśli warunki i preferencje skłaniają ku US to pewnie, że można zainwestować w taką tubę. Oczywiście relacja cena/możliwości jest już całkiem inna bo to tylko 3" w cenie 12" Newtona na Dobsie ale... balkon, bardzo dobra jakość obrazu, szybka gotowość do pracy są równie ważne.

Edit: Jak Ci się spodoba i zechciałbyś sięgnąć głębiej to większą aperturę na DS można kupić zawsze i wszędzie za nieduże pieniądze jak chociażby Newtona 8" pod wyjazdy na wieś. Mają podobną światłosiłę więc i okulary by pasowały.
lolak89
 

PostRowling | 02 Mar 2020, 21:19

Dziękuję wszystkim za rady i zaangażowanie w pomocy.
Znalazłem MAKa 127 w dobrej cenie i go właśnie zakupiłem.
ED 80 czy 100 wyglądają na świetne sprzęty, ale w chwili obecnej poza moim zasięgiem finansowym. Dlatego zdecydowałem się, że moim pierwszym teleskopem będzie MAK 127 1,25 ".
Teraz tylko zapytam jaki okular powinienem w pierwszej kolejności dokupić, bo z tego co czytałem okulary standardowe wymagają zmiany/
 
Posty: 7
Rejestracja: 27 Lut 2020, 23:54

 

Postszary | 02 Mar 2020, 21:37

Rowling napisał(a):Dziękuję wszystkim za rady i zaangażowanie w pomocy.
Znalazłem MAKa 127 w dobrej cenie i go właśnie zakupiłem.
ED 80 czy 100 wyglądają na świetne sprzęty, ale w chwili obecnej poza moim zasięgiem finansowym. Dlatego zdecydowałem się, że moim pierwszym teleskopem będzie MAK 127 1,25 ".
Teraz tylko zapytam jaki okular powinienem w pierwszej kolejności dokupić, bo z tego co czytałem okulary standardowe wymagają zmiany/


Gratuluję zakupu! :) Mak 127 to także bardzo fajny teleskop, zwłaszcza na początek. W pierwszej kolejności zainwestuj w nasadkę bino do Maka 127, i do tego w parkę nawet najtańszych okularów np. 20mm. Nie zawiedziesz się.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostRowling | 02 Mar 2020, 21:54

Dzięki. A mógłbyś mi podrzucić jakiś link do tej nasadki bino?
 
Posty: 7
Rejestracja: 27 Lut 2020, 23:54

 

Postwyvar | 06 Kwi 2020, 20:46

Ja się podczepię żeby nie tworzyć nowego tematu.

Co polecić koledze, który nie ma wygórowanych wymagań, chciały coś bardzo mobilnego bo często podróżuje (kajak, pieszo po górach itp.) żeby chłopak mógł sobie na niebo pooglądać? Najlepiej z obrazem ziemskim, do około 700zł. Celestron C90 Makustov mu się spodobał ale nie zdołał przebić licytcacji :D

Czy właśnie MAK były dobrym wyborem?
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postśliwka | 08 Kwi 2020, 11:12

[quote="Rowling"]Dziękuję wszystkim za rady i zaangażowanie w pomocy.
Znalazłem MAKa 127 w dobrej cenie i go właśnie zakupiłem.
ED 80 czy 100 wyglądają na świetne sprzęty, ale w chwili obecnej poza moim zasięgiem finansowym. Dlatego zdecydowałem się, że moim pierwszym teleskopem będzie MAK 127 1,25 ".
Teraz tylko zapytam jaki okular powinienem w pierwszej kolejności dokupić, bo z tego co czytałem okulary standardowe wymagają zmiany/[/quot


Polecam okulary zoom 8mm - 24mm czy 9mm -27mm są wygodne nie trzeba wymieniać
A co do okularów to podziel ogniskową przez maksymalne powiększenie teleskopu i wyjdzie ci najmniejszy rozmiar okularu który możesz kupić
 
Posty: 25
Rejestracja: 08 Kwi 2020, 09:17

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat