SharpStar 76 EDPH

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostFranz | 13 Lut 2021, 18:24

Jeśli mogę coś doradzić to tym sprzętem tylko astrofotografia wąskopasmowa kamerkami mono
pod warunkiem, że faktycznie gwiazdki są perfekcyjne ponieważ kamerka z małym pikselem wyciągnie najmniejsze wady. Canon 6d jest dość tolerancyjny dla AC i innych niedoskonałości. Kamerką kolorową z małym pikselem nie ma nawet co próbować. Refraktor jest bardzo jasny więc szybko nazbiera materiału w Ha, 03 i S2. To jest dobry kierunek dla niego i Twojej miejscówki. :D
Pozdrawiam
 
Posty: 981
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Posttiger | 13 Lut 2021, 18:30

O widzę, że wszedł kolejny wpis zanim swój wysłałem. Kupiłem wersję PRO, tylko przy moim czasie i pogodzie, nie zdążyłem go jeszcze ani razu w pełni użyć. Na razie jeszcze robię fotki po ,,partyzancku" (bez guide, i z użyciem interwałometru). Nieba jest ,,na lekarstwo", to trochę szkoda mi czasu na naukę, ale jak się ociepli, to się za to ,,ostro" wezmę.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 13 Lut 2021, 18:40

Dzięki za rady. Rzeczywiście kamera mono z filtrami, byłaby remedium na moje LP. Ale to w przyszłości, na razie muszę ,,pobawić się" lustrzanką. :)
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostFranz | 13 Lut 2021, 21:02

TS podaje dla tego refraktora, że to jest tryplet na FPL53 a trójsoczewkowy flattener ma soczewkę ze szkła ED. To co może pójść źle? :roll: Światło 4,5 za te pieniądze (niemałe)? Przysłoń go kartonową przesłoną do f6 a zobaczysz różnicę w Canonie 6d. Bez wielkiej roboty, trochę dłużej będziesz naświetlał. To jest światło w sam raz dla niego. Zobacz w Astroshopie ile kosztują małe fluorytowe światłosilne Borgi. Te refraktory to są nowe "wynalazki" za stosunkowo przystępną kasę z przerośniętymi do swoich możliwości obiektywami. Byłoby genialnie gdyby on zadziałał bardzo dobrze z filtrami wąskopasmowymi w kamerkach mono APSC.
Pozdrawiam
 
Posty: 981
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 13 Lut 2021, 22:24

Dla zobrazowania tego o co chodzi moja fotka 30 minutowa z ASI 178 z Samyangiem 135 na F2.8.
Nie twierdzę, że moja fotka to jakieś super arcydzieło. To jest tylko test. U mnie nie widać ciemnych placków wokół gwiazd, które powstają podczas programowego "zdejmowania" AC z gwiazd.
Tego nie ma bo nie było potrzebne. Nie twierdzę, że tu nie ma nic AC ale nie zwala z nóg. Gdybym przymknął obiektyw do 4,5 było by dużo lepiej i mógłbym pokazać fotkę w większej rozdzielczości niż 55%.
Potrzeba też oczywiście więcej materiału. Problem w tym, że jak jest AC to można mieć 10 godzin materiału a AC nie będzie mniej. Dlatego radzę przysłonić ten obiektyw.
Załączniki
SharpStar 76 EDPH: M42_30x60s_samyang135@2.8__ASI178_gain100_offset25_-20st_red55%.jpg
 
Posty: 981
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 14 Lut 2021, 00:14

The powerful 6-element Apo with 76 mm aperture and 342 mm focal length has been developed by Teleskop-Service for astrophotography.
♦ Aperture 76 mm

♦ Focal length 342 mm

♦ High focal ratio f/4.5 for short exposure times

♦ Illuminated and corrected image field of 44 mm diameter - usable up to full format

♦ Multi-coated FPL53 APO Triplet lens, free from false color

♦ Screwed 3-element ED corrector with 55 mm working distance from the M48 camera connection

♦ 3" RAP rack and pinion focuser with 360° rotation possibility

♦ 2" and 1.25" connection for observation are included - 1.25" and 2" accessories can be used

♦ 2" nebula filters can be screwed into the corrector

♦ CNC tube rings with handle, viewfinder shoe and V-style dovetail bar are included in delivery

♦ The handle offers adaptation options for guide scope or camera

Powyżej to jest specyfikacja ze strony TS. Typowe kłamstwo, że szkło w obiektywie jest FPL53.
Odwiedziłem kilka stron i nikt nie podaje tego. Astroshop jak zwykle przemilcza bo dla nich wszystko jest APO w cenie od 1500 do 30 000 zł. Inni sprzedawcy podają, że szkło jest ED.
Oczywiście super bezaberacyjne, bez śladu aberacji chromatycznej, fullframe itd. itp.
Testy, które przeczytałem wychwalają sprzęt pod niebiosa. W testach są jakieś fotki wzięte z sufitu bez śladu AC itp.
Wszystko pisane na zamówienie a napisał to Janek Niewiadomy z wysp Bergamuta, gdzie koty chodzą w butach. :lol:
Nie piszę tego po to by pogrążać Twój nowy nabytek kolego, tylko żeby ukazać powszechne kłamstwa w opisach na stronach sprzedawców. Dokładnie jest tak jak z moim CC6 czy podobnym CC8 z GSO. Warstwy 99%, optyka ograniczona tylko dyfrakcją, centralna obstrukcja 33%, średnica lustra 8 cali a w sześciocalowym nawet 154 mm a tak naprawdę pracuje 139 mm i obstrukcja jest 43%.
Kłamstwo jest za darmo a prawda kosztuje. :mrgreen:
Jedynym wyznacznikiem jakości jest cena.
Cena sprzętu dobrej jakości bez kłamstw zwala zwykłego Kowalskiego z nóg......
Pozdrawiam
PS. W pierwszym zdaniu... Ten potężny teleskop został opracowany przez TS.
Ciekawe co oni tam opracowali? Chyba litery TS. :lol: :lol: :lol:
 
Posty: 981
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Posttiger | 14 Lut 2021, 00:57

Franz, ale o czym Ty piszesz? ,,Programowe zdjęcie AC" i ciemne obwódki wokół gwiazd? To się tyczy mojej ostatniej fotki tutaj wstawionej? Jeśli tak uważasz to powiem, że ,,przeceniasz" mnie, jeśli idzie o znajomość PS, naprawdę chciałbym to qrde umieć. Obwódki i inne artefakty, na moich fotkach powstają po wielokrotnych kombinacjach z kontrastem i ,,przejrzystością" w PS, metodą prób i błędów. Osobiście jestem zwolennikiem jak najmniejszej ingerencji w zdjęcie, poprzez programy, ale...Żeby nadążyć za trendem, to coś tam też próbuję. I uważam, że i tak to idzie w ,,złym kierunku", bo to wszystko zaczyna przypominać operacje plastyczne kobiet (np; w Brazylii- gdzie są serwowane jako prezent urodzinowy). Nieważne jakiego szkła użył chińczyk, ważny jest efekt, i że aberacja chromatyczna jest na naprawdę niższym poziomie niż np; w ED-120, czy ED-80 . Wiadomo, że do astrofoto są wyższe wymagania (niż w wizualu) w tym względzie, ale jak pisałem wcześniej, do właściwej oceny danego refraktora potrzeba czasu i bardziej doświadczonych użytkowników w np; w astrofoto. Ale z jednym się zgadzam na 100pr. Ten znaczek TS...
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostFranz | 14 Lut 2021, 01:15

Piszę o fotce M42 pokazanej prze kolegę MaciekGroch. Przyjrzyj się tym gwiazdom.
Na Twojej fotce Alnitak po prostu wali AC wprost po oczach, a ja słabo już widzę bo wiekowy jestem.. Nie obrażaj się bo nie mam zamiaru Cię krytykować. Idzie mi o kłamstwa sprzedawców graniczące z chamstwem. Jak w tym obiektywie jest FPL53 i obiektyw daje kolory bez fałszowania to TS po prostu się tylko pomylił...?
Zadaj im to pytanie, niech Ci odpowiedzą skąd to wzięli skoro inni tego nie mają. Inni po prostu nie przegięli pały tak jak oni. Obiektywy z FPL53 są droższe od ED. Kupiłeś u nich? Niech Ci odpowiedzą bo to jest Twoja kasa i Cię oszukali.
ED 80 SW ze szkłem FPL53 daje dużo mniejszą AC ale z flattenerem 0,85x ma światło 6,4. Nikt tam się nie wysila na f4,5 bo to jest niemożliwe. Robiłem zdjęcia takim edkiem ale z paskudnym flattenerem 0,79 z TS i nawet z tym było lepiej. Naprawdę, to przeginanie pały nie ma końca, jest coraz to gorzej, jest dokładnie tak jak piszesz o tych operacjach plastycznych w Brazylii. TS chyba przoduje w tym na świecie a zaraz za nimi albo równorzędnie idą teleskopy.pl ze swoimi specyfikacjami. Teleskopy.pl przy każdym newtonie SW podaje lustro lepsze niż L/8. Szukałem w necie na całym świecie kto jeszcze pisze coś takiego i nie znalazłem.
Ja Ci życzę dużo pociechy z tego refraktora ale gdyby coś poszło nie tak to naprawdę wytnij sobie przesłonę z kartonu, nie bądź za bardzo napalony na to f4,5 bo nie dojdziesz do ładu z tymi fotkami.
Odnośnie programowego zdejmowania AC to chodzi o otoczki barwne wokół gwiazd. Na przykład są różne wtyczki do PS i innych programów do korekcji wad obiektywów. Niektóre programy mają to wbudowane. Zależy od ceny programu. Ja z takich rzeczy nie korzystam bo tego nie mam ale dużo ludzi tego używa. Zaawansowana obróbka. Jeśli jednak program jest za słaby lub wada jest za duża to uwidaczniają się różne artefakty, jak te ciemne obwódki. Czasem też tak jest jak ktoś nie ma umiaru w zmniejszaniu gwiazd, też może narobić takich obwódek ale chyba nie tej wielkości. Ja nie jestem specjalistą od obróbki ale coś jest "przegrzane" w M42 z tego refraktora.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Franz 14 Lut 2021, 04:15, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 981
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 14 Lut 2021, 03:26

Jeszcze mi się przypomniało. Ten flattener z TS miał 4 soczewki a ED 80 SW miał 2 soczewki, to razem jest 6 soczewek (tak samo jak ten ED76) z czego obiektyw jest na bank z FPL53 ale światło było tylko f6. Gdzie taaam do f4,5. Najlepsze na świecie są flattenery opracowane przez TS za 800 zł i są takie same jak te markowe za 4 tys. tylko duużo tańsze. Też umiem pisać. Napiszę do TS, że będę robił recenzje dla nich żeby przydłubnąć do emerytury. :lol:
 
Posty: 981
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Posttiger | 14 Lut 2021, 09:54

Ja się nie obrażam, tylko kilka ED od SW miałem (100-120,przez ,,80"-tkę wielokrotnie patrzyłem). Mając w pamięci obrazy z nich, to w porównaniu z nimi, obraz z 76edph wydaje mi się wręcz ,,neutralny". (na razie mogę się wypowiedzieć na temat Księżyca i krajobrazu, w wizualu.) Te ,,niebieskie" obwódki wokół jaśniejszych gwiazd na mojej fotce, to myślę, że są spowodowane moją ,,walką" z zielonym kolorem gwiazdek, jak i całości, wygenerowanym przez filtr. Z ED-120 mam podobne ,,cacka". A w konstrukcji optyki, rodzaj szkła jest b. ważny, ale jeszcze znaczenie mają odległości, między jej elementami. Ale nie ma się co spierać, czas pokaże. Może ktoś bardziej doświadczony wrzuci tutaj fotki z tego refraktora, i wtedy się zobaczy.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 20 Lut 2021, 21:18

Tak myślę, że na poparcie moich słów względem AC w TS 76edph, fotka (moja-dawna, SW ED-120) prawie tej samej części nieba, ,,SPECJALNIE" przymknięte kolory, jasność, i kontrast. Niebieskie ,,obwódki" na jaśniejszych gwiazdkach i tak widać.
Załączniki
SharpStar 76 EDPH: Okolice Alnitaka  Marzec 2020  ED-120+S.A7s+IDAS LPD2 80X90s ISO2000 DSS+PS.jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat