ES 8,8 mm oraz okular do maksymalnych powiększeń.

Postdefaa | 06 Kwi 2020, 12:04

Witam. Mam pytanie do posiadaczy ES-a 8,8 mm. Otóż podczas ostatnich obserwacji (dokładnie 1 kwietnia) trafiłem na bardzo dobry seeing, wręcz idealny. Obserwowałem wtedy Wenus i Księżyc okularami, które widoczne są w stopce profilu. Wszystkie dawały piękne, ostre i czyste obrazy przy takim dobrym seeingu, jednak ES 8,8 zaniepokoił mnie trochę dziwnym kolorkiem, który widoczny był na krawędzi Księżyca. Z krawędzi Księżyca wybijał się lekko żółtawy kolor, długo wpatrywałem się i pojawiał się on od razu przy nieosiowym zerkaniu, jeśli tylko nie wpatrywałem się w środek ten dziwny kolor zaraz wyskakiwał. I było to tylko w ES-ie 8,8 w żadnym innym okularze tego nie zaobserwowałem. Będę miał niedługo do porównania MEADE UWA 8,8 i wtedy dokładne sobie porównam oba okulary, ale chciałbym wiedzieć czy posiadacze ES-a 8,8 też mają jakiś kłopot z tym okularkiem ?
Drugie pytanie z tematu dotyczy okularu do maksymalnych powiększeń. Wszyscy dobrze wiemy, że idealny seeing w Polsce zdarza się kilka razy w ciągu roku. Kiedy jednak już są te idealne warunki mamy możliwość wykorzystania dużych powiększeń, dzięki którym szczegóły mamy jak na dłoni. Tak było tej nocy 1 kwietnia. Włożyłem najkrótszy okular jaki posiadam w walizce czyli Meade UWA 5,5 mm, który w GSO 8" daje mi powiększenie 218x. Widok Księżyca był przepiękny, masa szczegółów, obraz czysty i spokojny bez żadnych drgań, ale dla mnie to było za mało i tu pojawił się problem. Nie miałem możliwości by tej nocy wydusić z Księżyca jeszcze więcej, bo po prostu nie posiadam okularu, który da mi jeszcze większe powiększenie niż 218x. Stąd moje pytanie: jaki okular polecacie do maksymalnych powiększeń w GSO 8" lub w przyszłości 10" ??? Proszę nie pisać mi, że to będą pieniądze wydane na okular, który będzie użyty może kilka razy w ciągu roku podczas bardzo dobrego seeingu bo jestem tego świadomy ;) Niech sobie leży w walizce i czeka na swoją okazję, chcę mieć podczas takich warunków jak ostatnio możliwość użycia naprawdę dużego powiększenia. I tutaj kolejne moje pytanie: w jaki okular zainwestować ?
ES lub Meade UWA 4,7 z polem 82 st., który da powiększenie 255x ? Trochę wyższa półka tzn.TV Nagler 3,5 mm z polem 82 st., który da powiększenie 342x ? TV Delos też 3,5 mm, ale z polem widzenia 72 st. ? I ostatnia propozycja to Pentax 3,5 mm z polem widzenia 70 st. ?
Mam nadzieję, że są osoby, które posiadają takie okulary i mogą wyrazić tu swoją opinię w tym temacie, który po ostatnich obserwacjach naprawdę mnie interesuje :)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postśliwka | 16 Kwi 2020, 00:08

defaa napisał(a):Witam. Mam pytanie do posiadaczy ES-a 8,8 mm. Otóż podczas ostatnich obserwacji (dokładnie 1 kwietnia) trafiłem na bardzo dobry seeing, wręcz idealny. Obserwowałem wtedy Wenus i Księżyc okularami, które widoczne są w stopce profilu. Wszystkie dawały piękne, ostre i czyste obrazy przy takim dobrym seeingu, jednak ES 8,8 zaniepokoił mnie trochę dziwnym kolorkiem, który widoczny był na krawędzi Księżyca. Z krawędzi Księżyca wybijał się lekko żółtawy kolor, długo wpatrywałem się i pojawiał się on od razu przy nieosiowym zerkaniu, jeśli tylko nie wpatrywałem się w środek ten dziwny kolor zaraz wyskakiwał. I było to tylko w ES-ie 8,8 w żadnym innym okularze tego nie zaobserwowałem. Będę miał niedługo do porównania MEADE UWA 8,8 i wtedy dokładne sobie porównam oba okulary, ale chciałbym wiedzieć czy posiadacze ES-a 8,8 też mają jakiś kłopot z tym okularkiem ?
Drugie pytanie z tematu dotyczy okularu do maksymalnych powiększeń. Wszyscy dobrze wiemy, że idealny seeing w Polsce zdarza się kilka razy w ciągu roku. Kiedy jednak już są te idealne warunki mamy możliwość wykorzystania dużych powiększeń, dzięki którym szczegóły mamy jak na dłoni. Tak było tej nocy 1 kwietnia. Włożyłem najkrótszy okular jaki posiadam w walizce czyli Meade UWA 5,5 mm, który w GSO 8" daje mi powiększenie 218x. Widok Księżyca był przepiękny, masa szczegółów, obraz czysty i spokojny bez żadnych drgań, ale dla mnie to było za mało i tu pojawił się problem. Nie miałem możliwości by tej nocy wydusić z Księżyca jeszcze więcej, bo po prostu nie posiadam okularu, który da mi jeszcze większe powiększenie niż 218x. Stąd moje pytanie: jaki okular polecacie do maksymalnych powiększeń w GSO 8" lub w przyszłości 10" ??? Proszę nie pisać mi, że to będą pieniądze wydane na okular, który będzie użyty może kilka razy w ciągu roku podczas bardzo dobrego seeingu bo jestem tego świadomy ;) Niech sobie leży w walizce i czeka na swoją okazję, chcę mieć podczas takich warunków jak ostatnio możliwość użycia naprawdę dużego powiększenia. I tutaj kolejne moje pytanie: w jaki okular zainwestować ?
ES lub Meade UWA 4,7 z polem 82 st., który da powiększenie 255x ? Trochę wyższa półka tzn.TV Nagler 3,5 mm z polem 82 st., który da powiększenie 342x ? TV Delos też 3,5 mm, ale z polem widzenia 72 st. ? I ostatnia propozycja to Pentax 3,5 mm z polem widzenia 70 st. ?
Mam nadzieję, że są osoby, które posiadają takie okulary i mogą wyrazić tu swoją opinię w tym temacie, który po ostatnich obserwacjach naprawdę mnie interesuje :)



Witaj ciekawy jestem jak duży jest wenus w powiększeniu 218x
 
Posty: 25
Rejestracja: 08 Kwi 2020, 09:17

 

PostKrzysztof_P | 16 Kwi 2020, 22:05

defaa napisał(a):Witam. Mam pytanie do posiadaczy ES-a 8,8 mm. Otóż podczas ostatnich obserwacji (dokładnie 1 kwietnia) trafiłem na bardzo dobry seeing, wręcz idealny. Obserwowałem wtedy Wenus i Księżyc okularami, które widoczne są w stopce profilu. Wszystkie dawały piękne, ostre i czyste obrazy przy takim dobrym seeingu, jednak ES 8,8 zaniepokoił mnie trochę dziwnym kolorkiem, który widoczny był na krawędzi Księżyca. Z krawędzi Księżyca wybijał się lekko żółtawy kolor, długo wpatrywałem się i pojawiał się on od razu przy nieosiowym zerkaniu, jeśli tylko nie wpatrywałem się w środek ten dziwny kolor zaraz wyskakiwał. I było to tylko w ES-ie 8,8 w żadnym innym okularze tego nie zaobserwowałem. Będę miał niedługo do porównania MEADE UWA 8,8 i wtedy dokładne sobie porównam oba okulary, ale chciałbym wiedzieć czy posiadacze ES-a 8,8 też mają jakiś kłopot z tym okularkiem ?
Drugie pytanie z tematu dotyczy okularu do maksymalnych powiększeń. Wszyscy dobrze wiemy, że idealny seeing w Polsce zdarza się kilka razy w ciągu roku. Kiedy jednak już są te idealne warunki mamy możliwość wykorzystania dużych powiększeń, dzięki którym szczegóły mamy jak na dłoni. Tak było tej nocy 1 kwietnia. Włożyłem najkrótszy okular jaki posiadam w walizce czyli Meade UWA 5,5 mm, który w GSO 8" daje mi powiększenie 218x. Widok Księżyca był przepiękny, masa szczegółów, obraz czysty i spokojny bez żadnych drgań, ale dla mnie to było za mało i tu pojawił się problem. Nie miałem możliwości by tej nocy wydusić z Księżyca jeszcze więcej, bo po prostu nie posiadam okularu, który da mi jeszcze większe powiększenie niż 218x. Stąd moje pytanie: jaki okular polecacie do maksymalnych powiększeń w GSO 8" lub w przyszłości 10" ??? Proszę nie pisać mi, że to będą pieniądze wydane na okular, który będzie użyty może kilka razy w ciągu roku podczas bardzo dobrego seeingu bo jestem tego świadomy ;) Niech sobie leży w walizce i czeka na swoją okazję, chcę mieć podczas takich warunków jak ostatnio możliwość użycia naprawdę dużego powiększenia. I tutaj kolejne moje pytanie: w jaki okular zainwestować ?
ES lub Meade UWA 4,7 z polem 82 st., który da powiększenie 255x ? Trochę wyższa półka tzn.TV Nagler 3,5 mm z polem 82 st., który da powiększenie 342x ? TV Delos też 3,5 mm, ale z polem widzenia 72 st. ? I ostatnia propozycja to Pentax 3,5 mm z polem widzenia 70 st. ?
Mam nadzieję, że są osoby, które posiadają takie okulary i mogą wyrazić tu swoją opinię w tym temacie, który po ostatnich obserwacjach naprawdę mnie interesuje :)


Cześć.

Zarówno TV Delos 3,5mm jak i Pentax XW 3,5mm to bardzo dobre okulary , komfortowe , ostre na osi , szerokie pole i odpowiedni kontrast obrazu jak i doskonała korekcja w całym szerokim polu widzenia.Polecam obydwa , kolorki Planet , Księżyca i Gwiazd ładniejsze w Pentaxie XW , TV Delos daje bardziej "białe" obrazy.Tu kwestia gustu i upodobania.Posiadamy na stanie w Obserwatorium i są świetnymi szkiełkami.Okulary TV DE LITE ostrzejsze na osi , ale mniejsze pole własne około 62* , obrazy bardzo blisko dobrego ORTO , też posiadam na stanie i również Polecam.TV Naglery są bardziej miękkie na osi i nie są tak dobrymi okularami jak wymienione powyżej do Planet.Lepsze są na osi TV Panoptic , sprawdzałem to wielokrotnie jak i wiele , wiele innych okularów.TV Radiany dają brzydkie na Księżycu odblaski , Świetne są na osi i najlepsze z wieloelementowych okularów , okulary Denkmeier USA na Japońskim sprowadzanym do Stanów szkle D21 i D14 , które to przestały jak TV Panoptic i wiele innych zacnych szkiełek być produkowane. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: pmczarny oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat