APM...czy warto??

PostMormegiL | 26 Kwi 2020, 03:15

Witam wszystkich serdecznie.

Zamierzam kupić lornetkę Delta Optical Extreme 15x70 ale zastanawiam się też nad APM magnesium ED APO 16x70.
I tu rodzi się pytanie ?!? Czy warto dokładać przeszło 1000 zł na APM-a czy różnica będzie warta tego tysiąca złotych?
Za wszelkie podpowiedzi,rady z góry dziękuję

Pozdrawiam
SW ED-100
Vixen lvw 5mm
Baader Morpheus 17.5mm
Pentax xw 10mm ; 40mm
Nikon ex cf 10×50
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Mar 2020, 20:28

 

PostMormegiL | 28 Kwi 2020, 20:10

Może jest jednak jakiś posiadacz tej lornetki (APM) :D :?:
SW ED-100
Vixen lvw 5mm
Baader Morpheus 17.5mm
Pentax xw 10mm ; 40mm
Nikon ex cf 10×50
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Mar 2020, 20:28

 

PostPiotr K. | 28 Kwi 2020, 20:30

Ja nie mam APM, ale mam oryginalnego Fujinona 16x70, oraz DO Skyguide 15x70, i wprawdzie jest wyraźna różnica między nimi, to jednak nie jest to efekt „WOW!”. Taki efekt jest między Nikonem EX 10x50 a Fujinonem 10x50, tam faktycznie widać, że optyka jest o wiele lepsza. Nie pamiętam, czy porównywałem Fuji 16x70 bezpośrednio z DO Extreme 15x70 (kumpel ją ma), ale pamiętam, że porównywałem DO Extreme z moją wówczas posiadaną TS Marine 15x70, i DO dawała zauważalnie lepszy obraz.

Ogólnie jest tak, że im droższy sprzęt, tym mniej wyraźne są różnice między kolejnymi przedziałami cenowymi, i dla osoby z mniejszym doświadczeniem mogą być niezauważalne albo nieistotne. Ja swego czasu kupiłem tego Fuji 16x70 i nie żałuję, ale na szybkie lukanko wolę użyć DO Skyguide, bo ma mniejsze tubusy okularów i większą odległość patrzenia (ER), i nie muszę na siłę wpychać nosa między okulary, jak w Fuji 16x70. Może się okazać, że DO Extreme będzie dla Ciebie np. wygodniejsza niż APM, albo odwrotnie, i tego się nie dowiesz póki osobiście nie przetestujesz (każdy ma inny nos i rozstaw oczu, więc jeden napisze, że lornetka jest super wygodna, a drugi że nie da się przez nią patrzeć - i bądź tu mądry :D ). W sensie, że 1000 zeta więcej za optykę to nie jest jedyne kryterium użyteczności lornetki :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2887
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postjutomi | 29 Kwi 2020, 09:55

MormegiL napisał(a):Zamierzam kupić lornetkę Delta Optical Extreme 15x70 ale zastanawiam się też nad APM magnesium ED APO 16x70.
I tu rodzi się pytanie ?!? Czy warto dokładać przeszło 1000 zł na APM-a czy różnica będzie warta tego tysiąca złotych?
Za wszelkie podpowiedzi,rady z góry dziękuję


Polecam lekturę mojej recenzji: https://www.forumastronomiczne.pl/index ... x70ed-ba8/

Lornetki niedokładnie te, o których piszesz ale moim zdaniem będzie pełna analogia. Wzrost ceny o 100% spowoduje wzrost jakości parametrów optycznych i mechanicznych o 5-10% (a niektóre parametry będą na tym samym poziomie lub minimalnie lepsze w lornetce dwukrotnie tańszej).

Daj znać, którą wybrałeś.

ps. Rodzina APM ED jest bardzo udana optycznie. Mam APM'a12x50 i moim zdaniem nie jest mu daleko do kultowego Nikona 12x50 SE.
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

PostGKG | 29 Kwi 2020, 21:25

Miałem kiedyś, już dość dawni temu Stigme Optics 15x70, czyli można powiedzieć bliźniaczkę (a przynajmniej siostrę) Delta Optical Extreme 15x70.
Lornetka ta była bardzo udanym egz., tak w skrócie - kolimacja bardzo dobra, super kontrast, dobra transmisja, AC pod kontrolą, ostrość w centrum super, ale na brzegach nie idealna, jednak nie deprymująca, nie rozpraszająca uwagę.
Obecnie mam APM 20x70 ED-Apo - i tak w skrócie: no jest lepsza, nie tylko prze jeszcze lepiej kontrolowaną AC. Najbardziej poza płaskim polem widzenia i bardziej punktowymi gwiazdkami oraz szerzej utrzymaną ostrością w polu widzenia, zaskoczyła mnie świetną transmisją i niesamowitym kontrastem, pięknie pokazuje kolorki gwiazd. No i APM lepiej wykonana - choćby zaślepki na obiektywach zawsze siedzą na swoim miejscu i nie odpadają tak chętnie jak w Stigmie.
Ale czy warto dopłacać do APM - moim zdaniem kluczowe tutaj będzie trafienie (w obu przypadkach na udany egz.).
Na moim doświadczeniu obydwie lornetki jakie miałem były dobrymi egz., ale wygrywa APM, a czy warte to dołożenia 1000zł to indywidualna sprawa. Ja powiedzmy 500zł bym dołożył do APM, ale czy 1000zł - no miałbym też dylemat. Pytanie też ważne, jakie masz doświadczenia z lornetkami? Jak miałeś do tej pory coś pokroju Nikona EX 10x50 to taka Delta 15x70 to będzie już jeden poziom wyżej. No i szukałbym używki, co dzięki redukcji ceny przesądziłoby o zakupie i wyborze.
 
Posty: 58
Rejestracja: 10 Cze 2018, 20:23
Miejscowość: Podhale

 

Postszelka | 30 Kwi 2020, 11:17

Cena tego APM zbliża się do takiego poziomu, że można zastanawiać się nad używanym Fujinonem ;)
albo dalszymi "a gdyby jeszcze dołożyć" ...
Miałem podobne dylematy i zdecydowałem się na Argusa 16x70
Od Delty wyróżnia ją m.in. budowa optyczna okularów - chwalą się płaskim polem - i tak faktycznie jest.
A aberra jakaś tam - tak jak wszędzie pewnie - i w dzień i na Księżycu - dla mnie cecha w ogóle pomijalna.

A za tego "niedołożonego tysiaka" koniecznie pomyśl o żurawiu - ja mam Oriona lekko przerobionego (z dodatkową głowicą kulową)
Stabilizacja obrazu robi tu fantastyczną robotę - nawet nie chodzi o wygodę, tylko o faktyczny odbiór obrazu...
W plener, w góry biorę monopod. Do nieba i do samolotów żuraw jest idealny.

Do lornetki mam jeszcze filterki UHC-E - i np. 2 części Veila wyłuskałem. A takie mam niebo, że bez filtra nie ma szans.
Ale trudno się je wkręca i wykręca. Jest też mały problem rzęsami.
I musi być naprawdę ciemno, bo mocno odbijają światło.

Pozdrawiam
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat