iOptron AZ Mount Pro - pytanie

PostJanBielanski | 14 Maj 2020, 18:35

Witam. Ostatnio wystawiłem na sprzedaż moją tubę SCT 11", oczywiście jak zawsze w takich momentach pojawia się pytanie
a może jednak sobie ją zostawić (póki się nie sprzedała zawsze można zmienić zdanie) - a takie wystawienie sprzętu też pozwala
sprawdzić czy jest popyt i głębiej się zastanowić. Ten post traktuję jako głębsze zastanowienie.

Koncepcja jest taka mam montaż iOptron CEM60EC i APO 130mm którym w danym momencie fotografuje. Równocześnie mógłbym drugi
teleskop SCT 11" aktywnie wykorzystywać wizualnie, ale tutaj potrzebuję montażu który spełnia następujące warunki:
- jest łatwy do rozłożenie
- jest lżejszy (tutaj trochę przepada NEQ6)
- wygodniejszy do obserwacji wizualnych - azymutalny (montaż paralaktyczny potrafi się ustawić w dość niewygodnych pozycjach)
Warunki te spełniał by montaż iOptrona: AZ Mount Pro Head (https://www.ioptron.com/product-p/8900.htm), ponieważ:
- posiadam już trójnóg do iOptrona (na wyjazdy)
- głowica jest kompaktowa
- głowica posiada wbudowany akumulator z czasem pracy ~6h
- obciążenie do 15 kg (tutaj mieściłbym się na styk)
- bardzo łatwa w obsłudze
Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów miał styczność z tym montażem i może podzielić się opinią.
Z montażu iOptron CEM60EC jestem bardzo zadowolony, stąd też rozważam ten model.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postwampum | 14 Maj 2020, 20:04

Hej.
Też się zastanawiałem nad takim montażem do SCT11".
Pytałem i nic....mało ludzi go chyba używa.
Drugą opcją jest AZEQ5, z limitem 15kg. czyli podobnie, ale tutaj dostałem wyraźną uwage od użytkownika SCT 9,25", że 11-tka nie będzie na tym dobrze działać (9,25" to realny max dla AZEQ5.
Pozostaje Ioptron AZ albo uzywka Iotron iEQ45 Pro Dual EQ/AZ równie lekka i spokojnie utrzyma SCT11"
Cięzki nasz żywot Panie Janku....chcesz GOTO w miarę mobilne? - nie ma.
W standardzie nośności realmnie zostaje AZEQ6 ale to już chyba na "raz" się nie zataszczy do auta i w teren.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJanBielanski | 15 Maj 2020, 00:21

Montaż AZ Mount Pro Head jest też stosunkowo nową konstrukcją co też może być przyczyną niskiej
popularności - większość osób jednak chce przetestowane rozwiązania. Do TS APO 130mm do wizualnych
obserwacji byłby ok, jeszcze z 2 kg zapasu by było. Przy C11 no trochę ciężko 12kg
tuba + kątówka + szukacz + okular i wychodzi spokojnie 15kg nawet trochę więcej. Poszukam opinii również na
zagranicznych forach może się tam to rozpowszechniło. Zobaczę jeszcze jak tam pójdzie sprzedaż C11 (bo to jak pisałem
jest wariant jakby się SCT nie sprzedał). Ogólnie koncepcja jest taka że będę miał dwa teleskopy:
- TS APO 130mm do astrofotografii na montażu iOptron CEM6-EC
- drugi teleskop do obserwacji wizualnych (może jakiś Dobson 14 - 16" jak się C11 sprzeda)
To się wszystko okaże, chociaż konstrukcja iOptrona AZ Mount Pro Head jest ciekawa i jakby miał udźwig
o około 20kg to brałbym.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostWhyDuck | 15 Maj 2020, 10:59

Cześć,
Ostatnio (kwestia 1-2 miesięcy) dwa razy różne montaże iOptron AZ Mount Pro od różnych osób pojawiły się w dziale Sprzedam i oba znalazły nabywcę. Poprzedni ich użytkownicy korzystali z nich - tak wynikało z ogłoszeń.
Przeszukajcie może giełdę za ten czas. Powinno pomóc w znalezieniu osób.

Pozdrawiam
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 144 gości

AstroChat

Wejdź na chat