Dobson 8 i pierwsze obserwacje

Postjerry56 | 26 Paź 2020, 12:08

witam, mam pytanie - jako swieżo upieczony nabywca Dobsona 8 Synty, przez ostatni tydzień obserwowałem niebo. Mam doskonałe warunki - miejsce z dala od miast (ok 50km) zero świateł, latarni, pola i pustka, niebo noca jest naprawde czarne i gołym okiem widać bardzo dużo. Jednak obserwacje przez ten teleskop nieco mnie zawiodły i chciałbym się upewnic ze nie popełniłem jakiejś gafy przy składaniu czy sprzęt nie jest uszkodzony fabrycznie?
Mianowicie obserwacje jowisza, Saturna czy Marsa kończą się tym że widze jasny malutki punkcik, zero detali, wraz z krzyzowym rozbłyskiem (załączam poglądowo jak to widze). Obiekty w okularach są bardzo małe (używam dostarczonych z zestawem okulary: Super Plossl 25 mm, Super Plossl 10 mm). 25 mm przyjemnie się ogląda ale obiekty są drobinkami, pierścienie saturna praktycznie niewidoczne. 25mm jest lepiej ale muszę się bardzo mocno wpatrywać.

Oglądając filmy nagrane tym teleskopem miałem wrażenie że obserwowany obiekt zajmnie dużą częśc okularu. Wyraźnie widać na tych zdjęciach i filmach ze detale na marsie, Jowiszu są widoczne. U mnie tego brak, tylko jasny mały punkcik.

Zapewne doradzicie mi kupno kolejnych okularów - niestety nie mam na to funduszy, liczyłem że to co jest w zestawie da mi chociaż frajde oglądania nieba na jakiś czas.
I tak wiem ze nie uzyskam kolorowych obrazów jak z Hubbla, ale to co widze przez okular to naprawde słabo wyglada. Tym bardziej, że mam tak dobre warunki. Galaktyka andromedy np. widoczna jest jako delikatna mgiełka.
Niestety nie mam mozliwości zrobić zdjęcia jak to widze dlatego zrobiłem taki pogladowy schemat.

teleskop wystudzony, w polu widzenia nei mam nic co by przeszkadzało, żadnych lamp, świateł, dymu - naprawde jest luksus. Do otworu w teleskopie wkładam jedynie przejściowke i w nią okular. Nic nie ruszałem przy zwierciadle. nie wygląda jakby bylo uszkodzone.
Załączniki
Dobson 8 i pierwsze obserwacje: wzor.jpg
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postjerry56 | 28 Paź 2020, 14:57

koledzy, wiem, ze to może byc dla Was błachy temat ale bardzo bym prosił o pomoc i prade - czy to co opisalem moze wskazywać na błędy w samej konstrukcji teleskopu?
Patrze na http://teleskop.astromaniak.pl/, wprowadziłem parametry mojego zestawu i u mnie na pewno tak to nie wygląda. Co prawda ten 10mm okular wg specyfikacji ma pole widzenia: 25’ i tyle nie moge ustawic , to by oznaczalo ze praktycznie np. saturn powinien byc widoczny w calym polu widzenia? ja widze tylko mały obiekt, cos jak na moim przykladzie powyzej.
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postkk | 28 Paź 2020, 15:05

Skoro uzyskujesz 25 minutowe pole widzenia a Saturn obecnie ma około 15 sekund kątowych to ja bym raczej nie oczekiwał że wypełni całe pole ;)
Planety są małe nawet w dużych powiększeniach a DS-y są mgiełkami w okularze.

10mm okular z zestawu ma około 50 stopniowe pole widzenia.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postzwierzak_grubas | 28 Paź 2020, 15:15

Z opisem obiektów w astroobserwacjach jest tak jak z opisem zdobyczy wędkarskich ;)
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postjerry56 | 28 Paź 2020, 15:27

kk napisał(a):Skoro uzyskujesz 25 minutowe pole widzenia a Saturn obecnie ma około 15 sekund kątowych to ja bym raczej nie oczekiwał że wypełni całe pole ;)
Planety są małe nawet w dużych powiększeniach a DS-y są mgiełkami w okularze.

10mm okular z zestawu ma około 50 stopniowe pole widzenia.


odnosnie teog 10mm okularu to wziałem info ze sklepu gdzie kupowałem (tak mają na stronie):
okular Super Plossl 25 mm, powiększenie: 48 razy, pole widzenia: 63’
Super Plössl 10 mm, powiększenie: 120 razy, pole widzenia: 25’

ale znalazlem teraz na innej stronie faktyczne info że ma 52'.

polecano mi kupno Okular Sky-Watcher SWA 70° 5mm, ale to kolejny wydatek (ok 500zł), na który na razie nie mogę sobie pozwolić. ewentualnie, czy jest jakiś sposób abym mógł Wam tutaj pokazać jak "widze" przez ten teleskop aby była pewnośc ze wszystko z nim jest ok?
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postsoader | 28 Paź 2020, 15:34

Co do krzyżyków to przeczytaj to:
viewtopic.php?f=1&t=19535
Co do symulatora teleskopu to sprawdź tu:
https://teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html
lub najlepiej zainstaluj sobie Stellarium ustaw parametry swojego teleskopu, okularów i będziesz mógł sprawdzić co i jak będzie przez nie widać.
W okularze 10mm i powiększeniu 120x powinieneś spokojnie widzieć detale na tarczy planet mimo, że sama tarcza będzie raczej mała. Jesteś pewien, że dobrze ustawiasz ostrość? Jeżeli chcesz niedrogi okular planetarny to na początek wystarczy TMB 6 lub 7mm, 5mm jest za krótki. Obserwowałeś już księżyc? Udało ci się uzyskać ostry dobry obraz?
GSO 12", SW 72 ED + FF, EQ3-2, Bino Maxbright, Maxvision 28mm, 14mm, 8,8mm, LVW 22mm, 2xBCO 18, 2xGSO 32, UHC 2", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Awatar użytkownika
 
Posty: 128
Rejestracja: 01 Mar 2011, 19:00
Miejscowość: Czerwionka-Leszczyny/Smereków Wielki

 

Postoptyk | 28 Paź 2020, 16:13

Plossle lub ortho krótkie polecam na początek, o ile nie będzie ci przeszkadzać maleńka soczewka. Najlepiej z giełdy. Ceny symboliczne wręcz. Sam używam wciąż Plossli mimo posiadania ekskluzywnych, drogich szkiełek.
Część planetek aktualnie nisko jest, więc zaburzenia atmosfery (takie gotowanie sie powietrza w obrazie) często psują efekt.

Jest parę spektakularnych obiekcików "mglistych" dobrze odcinających się od tła np. para M81 z M82, M42, M27, M57 (to tak na szybko) a poza tym jest cały ogrom gromad gwiazd luźniejszych i tych zbitych. Jest na czym poszaleć przez całe lata.

Tobie by się przydały okularki dowolnej klasy o ogniskowej zbliżonych do 30-25mm, potem około 14-16mm, kolejny 9-10mm, oraz 6-7mm do maksymalnego wyciskania przy dobrych warunkach, choć rzadko używane.

Całkiem możliwe też, że teleskop wymaga skolimowania by zaprezentować maksymalne możliwości tej optyki.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Postjerry56 | 28 Paź 2020, 19:56

dzięki za odpowiedzi, dziś miałem dosłownie 30 minut żeby coś poobserwować zanim nie pojawiły się chmury i oglądałem księżyc i marsa. niestety nie mam dobrego sprzętu i przejściówek żeby zrobić zdjęcia więc zrobiłem komórką - załączam (tak wiem że jakość kiepska ale chociaż poglądowo zobaczcie ile widzę przez te szkiełka co mam).
Mars w okularze 10mm to czerwona kropeczka bez detali, odchodzą od niego takie krzyżowe rozbłyski (widać to na zdjęciu, w okularze 25mm jest jeszcze gorzej). Księżyc w 10mm praktycznie zasłania mi całe pole okularu i to by się pokrywało z symulacjami na http://teleskop.astromaniak.pl/

księżyc jest ostry, tzn kratery - ale mars tak jak mówię, rozmazana kropka i te rozbłyski....

fotki poniżej
księżyc - okular 25mm
księżyc - okular 10mm
Mars widziany przez okular 10mm
Załączniki
Dobson 8 i pierwsze obserwacje: ks_25.jpg
księżyc - okular 25mm
Dobson 8 i pierwsze obserwacje: ks10.jpg
księżyc - okular 10mm
Dobson 8 i pierwsze obserwacje: mars10.jpg
Mars widziany przez okular 10mm
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

PostAndrzej.Ch63 | 28 Paź 2020, 20:28

Ta Synta 8'' , to nówka czy jakiś szrot z przed dekady ? , bo od tego trzeba zacząć .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostQuCyk | 28 Paź 2020, 20:37

Witaj

Teleskop, jako teleskop jest ok. Dostępne maksymalne powiększenie użytkowe na poziomie 240-250x pozwala już wiele zobaczyć. Jednak zestaw okularów dołączonych do zestawu jest zestawem startowym. Coś tam przez to się zobaczy, ale po nodze Ci nie popłynie :) Żeby wyciągnąć max z tego teleskopu konieczna jest wymiana okularów na inne + dokupienie filtrów. Nie ma zmiłuj. Każdy przez to przechodził.

Co do obserwacji.
Tak, jak pisałem w innym wątku. Do planet wymagane są duże powiększenia. Musisz dobrać tak szkła, żeby nie przekroczyć powiększenia 240-250x. Niestety trzeba będzie na to trochę pieniążków wyłożyć. Jednak jest też inne - tańsze rozwiązanie na początek.
Na początek kup soczewkę barlowa. Kosztuje ona lekko ponad 100 zł.
https://deltaoptical.pl/soczewka-barlow ... ky+watcher

Pozwoli Ci ona zrobić powiększenia x2 z obecnymi okularami. Czyli krótko mówiąc z okularem 10mm i soczewką barlowa będziesz mieć 240x. A takie powiększenie pokaże detale na Jowiszu, Saturnie, Marsie a na księżyciu pójdzie w nogawę :) Nie będzie do rzecz jasna cudowna jakość obrazu (przez kiepską jakość okularów z zestawu), ale pozwoli dostrzec więcej, niż mała, świecąca kulka, czy ogólny zarys Księżyca.
Dodatkowo konieczne jest dokupienie fitrów przyciemniających. Pomagają one zniwelować blaski na planetach, Księżycu i mocno wyciągają detale na obiektach.

Ja używam takich:
https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-sz ... g&q=gso+25
https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-sz ... g&q=gso+25

przepuszczające odpowiednio 25% i 13% światła. Koszt niewielki, ale bardzo poprawiają dawany obraz a sam obiekt nie wypala oczu blaskiem.
Potem zbieraj pieniążki na okulary do planet krótko ogniskowe o polu widzenia do max 60 st.

Inna kwestia to pogoda. Nie zawsze są warunki na duże powiększenia i trzeba zadowolić się mniejszymi lub odpuścić obserwacje. Teraz jest dużo wilgoci w powietrzu i nie zawsze warunki są sprzyjające.

Jeżeli chodzi o DS (obiekty głębokiego nieba), to tutaj jest sytuacja odwrotna. Potrzebne są małe powiększenia i duże pole widzenia. Ten okular z zestawu jest kiepski do takich obserwacji. Coś tam pokaże, ale bez rewelacji. Konieczna jest zamiana na coś innego, najlepiej w oprawie 2". Ale to z czasem.

Na chwilę obecną kupiłbym barlowa i dwa filtry. A potem jakieś okulary do DS. Aha. Obiekty głębokiego nieba są, jak szare mgiełki bez kolorów. Kwiestia tylko sprzętu. W dobrym szkle będą jaśniejsze i wyraźniejsze. Zwłaszcza, że masz genialne niebo.

I najważniejsze... Kolimacja, kolimacja, kolimacja. Bez dobrej kolimacji żaden niewton nie pokażę swoich max możliwości. Ten temat również musisz przejść.
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ko ... eskopu.htm
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostAndrzej.Ch63 | 28 Paź 2020, 21:02

Synta 8" to taka namiastka do Deep Sky , a do planet to porządny refraktor .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postjerry56 | 28 Paź 2020, 21:04

Andrzej.Ch63 napisał(a):Ta Synta 8'' , to nówka czy jakiś szrot z przed dekady ? , bo od tego trzeba zacząć .


nowa ze sklepu, nie miała śladów użytkowania
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postjerry56 | 28 Paź 2020, 21:05

QuCyk napisał(a):Witaj

Teleskop, jako teleskop jest ok. Dostępne maksymalne powiększenie użytkowe na poziomie 240-250x pozwala już wiele zobaczyć. Jednak zestaw okularów dołączonych do zestawu jest zestawem startowym. Coś tam przez to się zobaczy, ale po nodze Ci nie popłynie :) Żeby wyciągnąć max z tego teleskopu konieczna jest wymiana okularów na inne + dokupienie filtrów. Nie ma zmiłuj. Każdy przez to przechodził.

Co do obserwacji.
Tak, jak pisałem w innym wątku. Do planet wymagane są duże powiększenia. Musisz dobrać tak szkła, żeby nie przekroczyć powiększenia 240-250x. Niestety trzeba będzie na to trochę pieniążków wyłożyć. Jednak jest też inne - tańsze rozwiązanie na początek.
Na początek kup soczewkę barlowa. Kosztuje ona lekko ponad 100 zł.
https://deltaoptical.pl/soczewka-barlow ... ky+watcher

Pozwoli Ci ona zrobić powiększenia x2 z obecnymi okularami. Czyli krótko mówiąc z okularem 10mm i soczewką barlowa będziesz mieć 240x. A takie powiększenie pokaże detale na Jowiszu, Saturnie, Marsie a na księżyciu pójdzie w nogawę :) Nie będzie do rzecz jasna cudowna jakość obrazu (przez kiepską jakość okularów z zestawu), ale pozwoli dostrzec więcej, niż mała, świecąca kulka, czy ogólny zarys Księżyca.
Dodatkowo konieczne jest dokupienie fitrów przyciemniających. Pomagają one zniwelować blaski na planetach, Księżycu i mocno wyciągają detale na obiektach.

Ja używam takich:
https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-sz ... g&q=gso+25
https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-sz ... g&q=gso+25

przepuszczające odpowiednio 25% i 13% światła. Koszt niewielki, ale bardzo poprawiają dawany obraz a sam obiekt nie wypala oczu blaskiem.
Potem zbieraj pieniążki na okulary do planet krótko ogniskowe o polu widzenia do max 60 st.

Inna kwestia to pogoda. Nie zawsze są warunki na duże powiększenia i trzeba zadowolić się mniejszymi lub odpuścić obserwacje. Teraz jest dużo wilgoci w powietrzu i nie zawsze warunki są sprzyjające.

Jeżeli chodzi o DS (obiekty głębokiego nieba), to tutaj jest sytuacja odwrotna. Potrzebne są małe powiększenia i duże pole widzenia. Ten okular z zestawu jest kiepski do takich obserwacji. Coś tam pokaże, ale bez rewelacji. Konieczna jest zamiana na coś innego, najlepiej w oprawie 2". Ale to z czasem.

Na chwilę obecną kupiłbym barlowa i dwa filtry. A potem jakieś okulary do DS. Aha. Obiekty głębokiego nieba są, jak szare mgiełki bez kolorów. Kwiestia tylko sprzętu. W dobrym szkle będą jaśniejsze i wyraźniejsze. Zwłaszcza, że masz genialne niebo.

I najważniejsze... Kolimacja, kolimacja, kolimacja. Bez dobrej kolimacji żaden niewton nie pokażę swoich max możliwości. Ten temat również musisz przejść.
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ko ... eskopu.htm


bardzo Ci dziekuje za tak obszerny post, dużo się dowiedziałem. Czy okulary 2 calowe mocno się róznią od tych które mam? tzn. czy jest sens od razu iśc w 2 calowe?
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

PostAndrzej.Ch63 | 28 Paź 2020, 21:19

Może i czytałeś ? viewtopic.php?f=20&t=3132
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostQuCyk | 28 Paź 2020, 21:21

jerry56 napisał(a):bardzo Ci dziekuje za tak obszerny post, dużo się dowiedziałem. Czy okulary 2 calowe mocno się róznią od tych które mam? tzn. czy jest sens od razu iśc w 2 calowe?


Oczywiście. Okulary 2" są przede wszystkim większe. Mają większą średnicę soczewek, które raz, że przepuszczają więcej światła, a dwa mają większe pole widzenia bez zniekształceń (pomijam wady optyczne przy brzegach pola widzenia).

Osobiście do DS mam okulary 2" + soczewkę barlowa 2" z redukcją do 1,25" i osiągam takim zestawem powiększenia do 150x w razie potrzeby. Do planet mam tego samego barlowa i okular 9mm i 7mm. Oba 1,25". Pamiętaj, że taka np. Andromeda to rozległy obiekt i lubi małe powiększenie, ale spore pole widzenia.

Taki zestawik sobie uzbierałem. Zakres powiększeń na każdą pogodę i do każdego zastosowania. Dodatkowo są na bardzo przyzwoitym poziomie. Porównywałem z droższymi konstrukcjami i nie widziałem sensu wydawania tysięcy zł...

- Soczewka Barlowa DO-GSO ED 2x 2"
- Okular DO-GSO Super View 30 mm 2"------------------powiększenie 42x - 84x
- Okular Baader Hyperion 21 mm 2"/1,25"---------------powiększenie 60x - 120x
- Okular Baader Hyperion 17 mm 2"/1,25"---------------powiększenie 74x - 148x
- Okular Vixen SLV 9 mm 1,25"---------------------------powiększenie 133x - 266x
- Okular Sky-Watcher SWA-58 7 mm 1,25"---------------powiększenie 179x - 358x
- Filtr DO-GSO szary ND96-0,9 (OD=0,9 T=13%) 1,25"
- Filtr DO-GSO szary ND96-0,6 (OD=0,6 T=25%) 1,25"
- Filtr Baader UHC-S/L-Booster 2"

Powyższy zestaw współpracuje z Dobsonem 10". Trochę mnie kosztował. Kompletowałem do prawie rok, zwłaszcza, ze mi się też w kieszeni nie przelewa. Sępiłem po giełdzie i czyhałem na promocje w sklepach. Ale jeżli Dob10 jest dla mnie teleskopem docelowym to warto skompletować raz a dobrze porządne szkła. Zestaw był sprawdzany w boju pod podlaskim niebem i ciekło po nodze, oj ciekło... :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Postjerry56 | 29 Paź 2020, 08:46

QuCyk napisał(a):
jerry56 napisał(a):bardzo Ci dziekuje za tak obszerny post, dużo się dowiedziałem. Czy okulary 2 calowe mocno się róznią od tych które mam? tzn. czy jest sens od razu iśc w 2 calowe?


Oczywiście. Okulary 2" są przede wszystkim większe. Mają większą średnicę soczewek, które raz, że przepuszczają więcej światła, a dwa mają większe pole widzenia bez zniekształceń (pomijam wady optyczne przy brzegach pola widzenia).

Osobiście do DS mam okulary 2" + soczewkę barlowa 2" z redukcją do 1,25" i osiągam takim zestawem powiększenia do 150x w razie potrzeby. Do planet mam tego samego barlowa i okular 9mm i 7mm. Oba 1,25". Pamiętaj, że taka np. Andromeda to rozległy obiekt i lubi małe powiększenie, ale spore pole widzenia.

Taki zestawik sobie uzbierałem. Zakres powiększeń na każdą pogodę i do każdego zastosowania. Dodatkowo są na bardzo przyzwoitym poziomie. Porównywałem z droższymi konstrukcjami i nie widziałem sensu wydawania tysięcy zł...

- Soczewka Barlowa DO-GSO ED 2x 2"
- Okular DO-GSO Super View 30 mm 2"------------------powiększenie 42x - 84x
- Okular Baader Hyperion 21 mm 2"/1,25"---------------powiększenie 60x - 120x
- Okular Baader Hyperion 17 mm 2"/1,25"---------------powiększenie 74x - 148x
- Okular Vixen SLV 9 mm 1,25"---------------------------powiększenie 133x - 266x
- Okular Sky-Watcher SWA-58 7 mm 1,25"---------------powiększenie 179x - 358x
- Filtr DO-GSO szary ND96-0,9 (OD=0,9 T=13%) 1,25"
- Filtr DO-GSO szary ND96-0,6 (OD=0,6 T=25%) 1,25"
- Filtr Baader UHC-S/L-Booster 2"

Powyższy zestaw współpracuje z Dobsonem 10". Trochę mnie kosztował. Kompletowałem do prawie rok, zwłaszcza, ze mi się też w kieszeni nie przelewa. Sępiłem po giełdzie i czyhałem na promocje w sklepach. Ale jeżli Dob10 jest dla mnie teleskopem docelowym to warto skompletować raz a dobrze porządne szkła. Zestaw był sprawdzany w boju pod podlaskim niebem i ciekło po nodze, oj ciekło... :)



zestaw posiadasz faktycznie bardzo dobry. ja jestem niejako amatorem astronomii, dopiero się uczę i staram się jak najwięcej przyswoić wiedzy. polecałeś soczewkę barlowa 2x, są też 3x - czy warto od razu iść w 3x czy to zbyt mocno powiększa i zniekształca obraz?
nie ukrywam, ze najlepiej byłoby poznać kogos w okolicy kto mógłby doradzić lub pokazać live jak rózne obiektywy się zachowują.
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postsoader | 29 Paź 2020, 09:18

Jeżeli nie masz kasy na nowe okulary a chcesz potestować różne powiększenia to kup takiego barlowa: https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 1%201%2025
Z zestawowymi okularami da ci to cały wachlarz powiększeń.
Docelowy zestaw do Synty 8 to np. komplet ES 30, 14, 6,7 tylko to duży koszt. Tani ale w miarę przyzwoity zestaw można skompletować np. z GSO SV 30mm, GSO SV 15mm, TMB 7mm. Przydał by się też jakiś UHC nawet tańszy.
Nie spodziewaj się jednak, że wymiana okularów nawet na te droższe spowoduje, że nagle będzie widać 2 razy więcej, owszem będzie wygodniej, w szerszym polu, z lepszą korekcją, trochę jaśniej ale mgiełki to dalej będą tylko mgiełki. Zdecydowanie polecam szkice - będziesz wiedział czego możesz się spodziewać. 8" to nie 16" a nawet w tym drugim ktoś kto naoglądał się za dużo astrofotek mógłby być rozczarowany.
GSO 12", SW 72 ED + FF, EQ3-2, Bino Maxbright, Maxvision 28mm, 14mm, 8,8mm, LVW 22mm, 2xBCO 18, 2xGSO 32, UHC 2", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Awatar użytkownika
 
Posty: 128
Rejestracja: 01 Mar 2011, 19:00
Miejscowość: Czerwionka-Leszczyny/Smereków Wielki

 

Postjerry56 | 29 Paź 2020, 09:39

soader napisał(a):Jeżeli nie masz kasy na nowe okulary a chcesz potestować różne powiększenia to kup takiego barlowa: https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 1%201%2025
Z zestawowymi okularami da ci to cały wachlarz powiększeń.
Docelowy zestaw do Synty 8 to np. komplet ES 30, 14, 6,7 tylko to duży koszt. Tani ale w miarę przyzwoity zestaw można skompletować np. z GSO SV 30mm, GSO SV 15mm, TMB 7mm. Przydał by się też jakiś UHC nawet tańszy.
Nie spodziewaj się jednak, że wymiana okularów nawet na te droższe spowoduje, że nagle będzie widać 2 razy więcej, owszem będzie wygodniej, w szerszym polu, z lepszą korekcją, trochę jaśniej ale mgiełki to dalej będą tylko mgiełki. Zdecydowanie polecam szkice - będziesz wiedział czego możesz się spodziewać. 8" to nie 16" a nawet w tym drugim ktoś kto naoglądał się za dużo astrofotek mógłby być rozczarowany.


dzieki za odpowiedź. tak, ja zdecydowanie wiem czego mogę się spodziewać, zanim kupiłem ten teleskop sporo oglądałem filmów np. planet nagranych przy jego uzyciu. nie wiem na ile to np. zoom aparatu i wykadrowanie ale miałem wrazenie ze po prostu obiekty takie jak np. saturn są dużo większe w obiektywie a nie są malutkimi kropeczkami. I doskonale zdaje sobie sprawe ze kolorowych obrazów nie uzyskam - tutaj spokojnie:)

zdaje sobie tez sprawe ze okulary (dobre) to nie są tanie rzeczy, i prędzej czy później coś dokupie- moze zaczne od uzywanych?

zastanawiam się także nad jakąś przejściówką do nikona, tak aby lepiej pofotografować i pokazać Wam co widzę.
Żałuje ze kupiłem ten teleskop tak pózno bo latem miałem idealne wręcz warunki do obserwacji. jednej nocy miałem istny festiwal - przelot ISS centralnie nad głowa bardzo dobrze widoczny, neowise - swietnie widoczna gołym okiem, m31 za pomocą lornetki 10x byla super widoczna. do tego perseidy. najlepsza noc astronomiczna w zyciu.
teraz oczywiscie wiadomo - po zakupie teleskopu miesac bedą chmury ;)
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postsoader | 29 Paź 2020, 09:52

moze zaczne od uzywanych

Zdecydowanie używane, ja mam wszystko z giełdy i nie narzekam. Trochę szkoda, że nie wziąłeś GSO 8" miałbyś lepszy montaż, wyciąg i w miarę dobry szeroki okular 2" GSO SV 30mm.
GSO 12", SW 72 ED + FF, EQ3-2, Bino Maxbright, Maxvision 28mm, 14mm, 8,8mm, LVW 22mm, 2xBCO 18, 2xGSO 32, UHC 2", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Awatar użytkownika
 
Posty: 128
Rejestracja: 01 Mar 2011, 19:00
Miejscowość: Czerwionka-Leszczyny/Smereków Wielki

 

PostQuCyk | 29 Paź 2020, 11:33

jerry56 napisał(a):polecałeś soczewkę barlowa 2x, są też 3x - czy warto od razu iść w 3x czy to zbyt mocno powiększa i zniekształca obraz?


Barlow x3 to raczej kiepski pomysł. x2 w zupełności wystarczy.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Postjerry56 | 29 Paź 2020, 14:46

czy miedzy tymi soczewkami Barlowa jest jakas znaczna róznica?:
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... ,5x-(2-w-1)-/-1,25%27%27-z-gwintem-T2-teleskopy-4572.html
https://deltaoptical.pl/soczewka-barlow ... -1-25-quot

która bedzie lepsza?
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Postkolimator | 29 Paź 2020, 15:27

tak tn barlow jet dobry . tylko jedna uwaga . sa wersje z zielonkawym szkłem i a niebieskawym , mam obydwie ta z niebieskawym jest zdecydowanie lepsza , a jajlepiej kup ok usera kjacek barlowa 2xed jest najlepszy crnowo i optycznie za 200 zł.. do dobsobna 8 cali barlow na planety jest OBOWIAZKOWY !!!!!
O NASadce bino nie wspomne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 168
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

Postjerry56 | 30 Paź 2020, 10:16

kolimator, a który barlow bo dałem 2 linki?

i pytanie laika - te okulary z zestawu można "rozkręcac" - w jakim celu to jest? to jeszcze pozwala doostrzyć obraz czy tego się nie rusza?
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

PostSmorff84 | 30 Paź 2020, 10:51

Okularów się nie rozbiera taką już mają budowę.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Postjerry56 | 30 Paź 2020, 13:26

pytalem też wyżej o możliwośc podpięcia nikona d40, może barlow z adapterem t2 będzie lepszym wyborem?
https://deltaoptical.pl/soczewka-barlow ... -1-25-quot
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat