Klub F15 - nowy Członek

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postchondryt | 31 Sty 2021, 19:43

Tego nie wiem ale taka ewentualność istnieje .

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostCharon X | 31 Sty 2021, 19:50

Dariusz.p napisał(a):To już kiedyś wklejałem. Szkoda, że nie ma tu przykłady długoogniskowego achromatu ale myślę mimo wszystko , że nie będzie to specjalnie odbiegać od tematu dyskusji więc zamieszczenie tego przeze mnie jest uzasadnione.
Grafika jest Forumowicza Lysy z portalu Astropolis i odnosi sie do obrazów Jowisza przy b.dobrym seengu i wysokim położeniu. ja oczywiście wszystkich tych teleskopów nie znam z doświadczenia praktycznego a nawet znam ich mniejszość, nie mniej w odniesieniu do tych które znam to moim zdaniem grafika całkiem dobrze oddaje to co można zobaczyć


Widziałem już tą grafikę, kompletnie niemiarodajna bo z tego wynikało, że obraz Jowisza jest dość podobny we wszystkich teleskopach. A tak np. achromaty F5 mają nie tylko fiolet, ale już średnich większych powiekszeniach siada kontrast, ostrość obrazu i niewiele szczegółów widać. W ED80 też nie ma szans na takie detale, bo za mała apertura. DK 14" już powinno mieć o wiele lepszy obraz niz 6-8".
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostDariusz.p | 31 Sty 2021, 20:05

Charon X napisał(a):Widziałem już tą grafikę, kompletnie niemiarodajna bo z tego wynikało, że obraz Jowisza jest dość podobny we wszystkich teleskopach. A tak np. achromaty F5 mają nie tylko fiolet, ale już średnich większych powiekszeniach siada kontrast, ostrość obrazu i niewiele szczegółów widać. W ED80 też nie ma szans na takie detale, bo za mała apertura. DK 14" już powinno mieć o wiele lepszy obraz niz 6-8".

Wiem, że widziałeś, nawet odzywałeś się bodajże w dyskusji. No muszę jednak się nie zgodzić bo przynajmniej do powiększeń 150x (w w idealnych warunkach nawet trochę większych) obraz w 120/600 jest ostry i nawet śmiałbym twierdzić, że bardziej niż na tej grafice. Natomiast fiolet widać w tle nie na Jowiszu, Jowisz jest raczej zażółcony trochę. Co do 80 ed czy są szanse na takie detale odpowiem w innych latach bo za krótko go mam a w ubiegłym roku to oczywiste, że takiego detalu nigdy nie osiągnąłem, niemniej kilkakrotnie kiedy warunki były naprawdę dobre wyciągał naprawde całkiem sporo, niemniej całkiem sporo wyciągał też mak 90 Celestrona, też mnie całkiem zaskakiwał jak na aperturę. Co do achro F5 myślę że Chondryt potwierdzi to co mówię
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postchondryt | 31 Sty 2021, 20:18

Dariusz.p napisał(a):
Charon X napisał(a):Widziałem już tą grafikę, kompletnie niemiarodajna bo z tego wynikało, że obraz Jowisza jest dość podobny we wszystkich teleskopach. A tak np. achromaty F5 mają nie tylko fiolet, ale już średnich większych powiekszeniach siada kontrast, ostrość obrazu i niewiele szczegółów widać. W ED80 też nie ma szans na takie detale, bo za mała apertura. DK 14" już powinno mieć o wiele lepszy obraz niz 6-8".

Wiem, że widziałeś, nawet odzywałeś się bodajże w dyskusji. No muszę jednak się nie zgodzić bo przynajmniej do powiększeń 150x (w w idealnych warunkach nawet trochę większych) obraz w 120/600 jest ostry i nawet śmiałbym twierdzić, że bardziej niż na tej grafice. Natomiast fiolet widać w tle nie na Jowiszu, Jowisz jest raczej zażółcony trochę. Co do 80 ed czy są szanse na takie detale odpowiem w innych latach bo za krótko go mam a w ubiegłym roku to oczywiste, że takiego detalu nigdy nie osiągnąłem, niemniej kilkakrotnie kiedy warunki były naprawdę dobre wyciągał naprawde całkiem sporo, niemniej całkiem sporo wyciągał też mak 90 Celestrona, też mnie całkiem zaskakiwał jak na aperturę. Co do achro F5 myślę że Chondryt potwierdzi to co mówię


Jeszcze raz potwierdzam i zdania nie zmieniam, aberacje w achromatach wyolbrzymiają osoby które prawdo podobnie nie patrzyły przez taki sprzęt .

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostCharon X | 31 Sty 2021, 21:15

chondryt napisał(a):
Dariusz.p napisał(a):
Charon X napisał(a):Widziałem już tą grafikę, kompletnie niemiarodajna bo z tego wynikało, że obraz Jowisza jest dość podobny we wszystkich teleskopach. A tak np. achromaty F5 mają nie tylko fiolet, ale już średnich większych powiekszeniach siada kontrast, ostrość obrazu i niewiele szczegółów widać. W ED80 też nie ma szans na takie detale, bo za mała apertura. DK 14" już powinno mieć o wiele lepszy obraz niz 6-8".

Wiem, że widziałeś, nawet odzywałeś się bodajże w dyskusji. No muszę jednak się nie zgodzić bo przynajmniej do powiększeń 150x (w w idealnych warunkach nawet trochę większych) obraz w 120/600 jest ostry i nawet śmiałbym twierdzić, że bardziej niż na tej grafice. Natomiast fiolet widać w tle nie na Jowiszu, Jowisz jest raczej zażółcony trochę. Co do 80 ed czy są szanse na takie detale odpowiem w innych latach bo za krótko go mam a w ubiegłym roku to oczywiste, że takiego detalu nigdy nie osiągnąłem, niemniej kilkakrotnie kiedy warunki były naprawdę dobre wyciągał naprawde całkiem sporo, niemniej całkiem sporo wyciągał też mak 90 Celestrona, też mnie całkiem zaskakiwał jak na aperturę. Co do achro F5 myślę że Chondryt potwierdzi to co mówię


Jeszcze raz potwierdzam i zdania nie zmieniam, aberacje w achromatach wyolbrzymiają osoby które prawdo podobnie nie patrzyły przez taki sprzęt .

Pozdro... .


Miałem 120/600, obraz dobry w małych powiększeniach, im wiekszych tym było gorzej. Planety w sensowniejszym powiększnieu już były dość rozmydlone. Nigdy nie widziałem przez to szczegółów na Marsie, WCP tylko raz i to po zobaczeniu jej chwilę wczesniej w innym sprzęcie. Dlatego pod planety na balkon kupiłem SCT 5", który dawał juz niezłe obrazy planet, a sprzedałem jedno i drugie jak kupiłem ED 102/714., który jeszcze miał niezłe pole do DS i był lepszy do planet niż SCT.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostDariusz.p | 31 Sty 2021, 21:27

Charon X napisał(a):Miałem 120/600, obraz dobry w małych powiększeniach, im wiekszych tym było gorzej. Planety w sensowniejszym powiększnieu już były dość rozmydlone. Nigdy nie widziałem przez to szczegółów na Marsie, WCP tylko raz i to po zobaczeniu jej chwilę wczesniej w innym sprzęcie. Dlatego pod planety na balkon kupiłem SCT 5", który dawał juz niezłe obrazy planet, a sprzedałem jedno i drugie jak kupiłem ED 102/714., który jeszcze miał niezłe pole do DS i był lepszy do planet niż SCT.

A ja wręcz odwrotnie kupiłem SCT 5" i po porównaniu z achromatem 120/600 szybciej go sprzedałem niż kupiłem :lol: Nie wiem, myślę, że dużo czynników może brać w tym udział nie mniej tak jak przedstawiałeś Jowisza w tym wątku z grafiką to myślę, że musiał być skopany. Inna rzecz, że też sporo czyni dobór akcesoriów a wrażliwość na AC pewnie też. Nigdy nie twierdze, że to jest sprzęt planetarny, przy mniejszej światłosile i tej samej aperturze byłoby zapewne lepiej ale twierdzenia, że się nie nadaje uważam zdecydowanie za przesadzone. Ale tak naprawdę dość daleko odbiegliśmy od tematu wątku a to klub F15
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostCharon X | 01 Lut 2021, 08:24

Dariusz.p napisał(a):
Charon X napisał(a):Miałem 120/600, obraz dobry w małych powiększeniach, im wiekszych tym było gorzej. Planety w sensowniejszym powiększnieu już były dość rozmydlone. Nigdy nie widziałem przez to szczegółów na Marsie, WCP tylko raz i to po zobaczeniu jej chwilę wczesniej w innym sprzęcie. Dlatego pod planety na balkon kupiłem SCT 5", który dawał juz niezłe obrazy planet, a sprzedałem jedno i drugie jak kupiłem ED 102/714., który jeszcze miał niezłe pole do DS i był lepszy do planet niż SCT.

A ja wręcz odwrotnie kupiłem SCT 5" i po porównaniu z achromatem 120/600 szybciej go sprzedałem niż kupiłem :lol: Nie wiem, myślę, że dużo czynników może brać w tym udział nie mniej tak jak przedstawiałeś Jowisza w tym wątku z grafiką to myślę, że musiał być skopany. Inna rzecz, że też sporo czyni dobór akcesoriów a wrażliwość na AC pewnie też. Nigdy nie twierdze, że to jest sprzęt planetarny, przy mniejszej światłosile i tej samej aperturze byłoby zapewne lepiej ale twierdzenia, że się nie nadaje uważam zdecydowanie za przesadzone. Ale tak naprawdę dość daleko odbiegliśmy od tematu wątku a to klub F15


Może był rozrzut jakościowy, może kolimacja itp. Albo jedno i drugie. SCT musi być w miarę dokładnie skolimowane, bo inaczej obraz jest do bani. Ale ogólnie ED 4" F7 rozwaliło detalem i achro 5" F5 i SCT 5".
Jeśli chodzi o te achromaty F-12-15 to musiałbym sam zobaczyć, aby wyrobić sobie zdanie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostMaciek_Cz | 01 Lut 2021, 11:34

Jeżeli Łukasz pozwoli to zamieszczę tutaj swoją mikro relację z wczorajszych obserwacji.
Niestety nie Japończyk i nie klasyk, a Chińczyk ale f/20.

Wczoraj przed 24 byłem na obserwacjach. Warunki były fatalne! Sprzęt to SW102 f/9.8.
Popatrzyłem w Plato, no coś tam od czasu do czasu majaczy. Ale obraz tak falował, że nie miałem przyjemności z widoków.
Zachciało mi się zweryfikować własnoocznie to o czym pisze kolega Okroj.
Odsłoniłem otwór ~50mm w deklu obiektywu i miałem ekwiwalent obiektywu 50mm f/20.
Stosowałem źrenice 1 i 0,75mm takie same dla pełnej i przysłoniętej apertury.
Pierwsze wrażenie to ta super ostrość. Można było kręcić wyciągiem a obraz był ostry w bardzo szerokim zakresie.
Zero aberracji chromatycznej.
Zacząłem się bardziej przyglądać Księżycowi i zauważyłem, że dzięki przyciemnieniu obrazu bardzo uwidoczniły się jasne struktury
na powierzchni Księżyca daleko od terminatora, nie dostrzegalne tak łatwo z pełną aperturą przez zbyt jasny obraz.
Jasność obrazu nadal była duża ale bardziej komfortowa.
Kontrast i ostrość "rozcinały mi rogówkę oka". Przy tym mrozie o mało nie przykleiłem się okiem do okularu.
I rzeczywiście wrażenie przestrzenności też widać. Porównam to do zaćmienia Księżyca. Jak cień idzie przez Księżyc to jak się spojrzy na niego w małych
powiększeniach to robi się tak jakby przestrzennie, albo jak chmury wchodzą w kadr przy obserwacjach lornetką.
Następnym razem spróbuję pójść w mniejsze źrenice.
Jeżeli warunki nie pozwalają, a chcemy zobaczyć Księżyc w innym kontekście, w sensie jako całość/duży obszar to myślę, że można tak obserwować.
Wiadomo, kraterków w Plato w ten sposób nie policzymy, maleńkich rozpadlin i innych wymagających szczegółów nie zobaczymy.
Ale możemy czerpać przyjemność z takich obserwacji. Szkoda, że musiałem szybko wracać do domu i nie zdążyłem popatrzeć z mniejszą źrenicą.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwampum | 01 Lut 2021, 13:41

Jak już tak rozmawiamy kto co porównywał....
Wczoraj wyskoczyłem z konkretnym celem - porównać obrazy ze 120m achromat vs ED.
Wziałem więc ZENKA 120mm F8 i ED120 F7 w pole.
Zasada jedna: ten sam obiekt, kątówka, okular Luminos 15mm (a do Księżyca dodatkowo 8mm.).
Jest mała różnica w ogniskowych 1000vs900 ale uważam to za praktycznie pomijalne.

Obiekty DS:
M42, Plejady, M78 jako trudny do załapnia obiekt na podmiejskim niebie.
Widoki - identyczne, praktycznie żadnej różnicy, w M4 trapez z pięknie oddzielonymi czterema gwiazdami, głowa Oriona z zaznaczonymi ramionami kończącymi się gdzieś tak na godzinie 1-2.
Plejadki - punkciki z lekko zaznaczonymi duszkami mgławicy przy każdej siostrze.
M78 - szara mgiełka wkształcie wydłuzonego owalu z dwiema gwiazdami lub pojaśieniami w osi owalu.

Księżyc - bardzo niestabilny, duże pływy powietrza na tarczy Księżyca.
Hmmm.....cieżko wskazać, że ED ewidentnie wygrał to starcie, starałem się skupić na pojedyńczych kraterach i formacjach zapamiętująć ich cechy szczególne. obydwóch refraktorach obraz był bardzo podobny. Stwierdziłem jedną rzecz, zresztą po raz kolejny i to odróżnia szkło ED od achromatu - w EDku drobny detal wyłazi od razu, w achromacie trzeba chwilę przytrzymać oko aby te drobinki i szczególiki wyskoczyły z ogólnego widoku. To dowód, że oko pracuje i próbuje dostroić aby złapać jak największą ostrość.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 01 Lut 2021, 15:09

Tak dla pogodzenia refraktorowców z newtonowcami. Coś z czym każdy się zgodzi w tym wątku :
Załączniki
Klub F15 - nowy Członek: comment_c6q3NMniVRvHg5ziG7Noep7LykzTW7S3.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostDariusz.p | 01 Lut 2021, 15:42

no nie wiem, jakoś jestem sceptyczny by to miało pogodzić :lol: Krótkie ogniskowe mają swe zalety, jakby nie miały to producenci apo by zbankrutowali albo przebranżowili się na 2-metrowe btuby :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postlulu | 02 Lut 2021, 01:48

Maciek_Cz napisał(a):
"zróbmy fajne apo na fajnym szkle, żeby było f/6 albo i więcej... I żeby była do wizuala i do foto... Oj słabo, szkło drogie szefie... No to weźcie tańsze a za to rurę zróbcie zmetr z kawałkiem... A co z foto? A będą avikować planety i Księżyc."

Czyżby tak to wyglądało u czołowych producentów?


Zobaczcie jakiego dziwoląga nabyłem ostatnio w drodze kupna.

Klub F15 - nowy Członek: 20210122_121955.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210122_121934.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210122_121903.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210125_190204.jpg


Nie jestem pewien nawet co to jest, prawdopodobnie to najmniejsze:

Klub F15 - nowy Członek: 1959 PAPER AD Hy-Score Goto 3 Equatorial Refractor Telescope 2.4.jpg


Produkcja Towa, sam rewolwer okularowy być może Nihon Seiko, czyli producenta Unitronów i Polarexów, pod którymi to markami pojawili się pod koniec lat 50-tych podobni protoplaści późniejszych "spotting scopes" z zoomem (pozostałe instrumenty na tej reklamie są chyba produkcji GOTO). Ten typ lunety dedykowanej głównie obserwacjom naziemnym to rodzaj krótkiego, przejściowego etapu rozwojowego, podczas którego szukano dopiero formuły na taką kategorię produktu. Zoomów jeszcze nie robiono, stąd pomysł na wyposażenie lunety w rewolwer okularowy. No i tu zaczęły się właśnie schody i kombinowanie do którego nawiązuje Maciek.

Słusznie założono, że sprzęt musi być kompaktowy, przenośny i nie powinien wymagać noszenia się z osobnym pudłem z okularami. Tylko jak to zrobić skoro sam rewolwer jest tak duży? Obiektyw ma 60 mm. Wymyślili że zrobią krótką, ok. 50 cm ogniskową. Już samo to jest ryzykowne, bo F8 to pewne wyzwanie nawet na dzisiejsze standardy. Ale powiększenie małe... żeby przy tej światłosile sobie z tym poradzić trzeba by dać bardzo dobre i drogie okulary (sztuk 3!) albo - niestety walnąć soczewkę Barlowa, która wbudowana jest w rewolwer. Na dokładkę jest tam jeszcze soczewka odwracająca obraz. Efekt łatwy do przewidzenia. Sam obiektyw chyba całkiem znośny, choć trudno to ocenić bo ognisko jest wewnątrz tubusa. Ale z całym tym dodatkowym układem optycznym obraz jest dość wątpliwej jakości. Nie rozbierałem jeszcze tego rewolweru, być może to kwestia skorygowania ustawień soczewek itp. - to bardzo stary sprzęt. Ale widać tu jak na dłoni efekt kombinowania producenta, usiłującego utrafić w jakieś chyba jeszcze mgliste marketingowe założenie - co nie mogło skończyć się dobrze.

Mimo wszystko kupiłem to bo jest to tak dziwny i rzadki obiekt, że samo to wydawało mi się wystarczającym argumentem. Jednak producenci za mocno kombinujący dzisiaj, w obecnych czasach, nie powinni liczyć na takie względy :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 02 Lut 2021, 10:47

Dziwny ten rewolwer... Totalnie przekombinowany.
Ta srodkowa tulejka jest do patrzenia na wprost, ewentualnie pod katem 45 stopni, czy tez obsłuży 90 stopni?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 02 Lut 2021, 11:49

lulu napisał(a):Zobaczcie jakiego dziwoląga nabyłem ostatnio w drodze kupna.

Nie jestem pewien nawet co to jest, prawdopodobnie to najmniejsze:

1959 PAPER AD Hy-Score Goto 3 Equatorial Refractor Telescope 2.4.jpg


Produkcja Towa, sam rewolwer okularowy być może Nihon Seiko, czyli producenta Unitronów i Polarexów, pod którymi to markami pojawili się pod koniec lat 50-tych podobni protoplaści późniejszych "spotting scopes" z zoomem (pozostałe instrumenty na tej reklamie są chyba produkcji GOTO). Ten typ lunety dedykowanej głównie obserwacjom naziemnym to rodzaj krótkiego, przejściowego etapu rozwojowego, podczas którego szukano dopiero formuły na taką kategorię produktu. Zoomów jeszcze nie robiono, stąd pomysł na wyposażenie lunety w rewolwer okularowy. No i tu zaczęły się właśnie schody i kombinowanie do którego nawiązuje Maciek.

Słusznie założono, że sprzęt musi być kompaktowy, przenośny i nie powinien wymagać noszenia się z osobnym pudłem z okularami. Tylko jak to zrobić skoro sam rewolwer jest tak duży? Obiektyw ma 60 mm. Wymyślili że zrobią krótką, ok. 50 cm ogniskową. Już samo to jest ryzykowne, bo F8 to pewne wyzwanie nawet na dzisiejsze standardy. Ale powiększenie małe... żeby przy tej światłosile sobie z tym poradzić trzeba by dać bardzo dobre i drogie okulary (sztuk 3!) albo - niestety walnąć soczewkę Barlowa, która wbudowana jest w rewolwer. Na dokładkę jest tam jeszcze soczewka odwracająca obraz. Efekt łatwy do przewidzenia. Sam obiektyw chyba całkiem znośny, choć trudno to ocenić bo ognisko jest wewnątrz tubusa. Ale z całym tym dodatkowym układem optycznym obraz jest dość wątpliwej jakości. Nie rozbierałem jeszcze tego rewolweru, być może to kwestia skorygowania ustawień soczewek itp. - to bardzo stary sprzęt. Ale widać tu jak na dłoni efekt kombinowania producenta, usiłującego utrafić w jakieś chyba jeszcze mgliste marketingowe założenie - co nie mogło skończyć się dobrze.

Mimo wszystko kupiłem to bo jest to tak dziwny i rzadki obiekt, że samo to wydawało mi się wystarczającym argumentem. Jednak producenci za mocno kombinujący dzisiaj, w obecnych czasach, nie powinni liczyć na takie względy :-)


No ładne cacko. Przy tak małej aperturze ja bym się nie bał tego f/8. Aberracja chromatyczna na znikomym poziomie.
Bardziej bym się obawiał tej dodatkowej soczewki Barlowa.

Mi się marzy może nie klasyk ale takie piękne cacko:
https://astromart.com/classifieds/astro ... g-to-derek
U nas na forum ma (chyba jeszcze ma) takiego kolega Szary.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlulu | 02 Lut 2021, 16:00

JSC napisał(a):Dziwny ten rewolwer... Totalnie przekombinowany.
Ta srodkowa tulejka jest do patrzenia na wprost, ewentualnie pod katem 45 stopni, czy tez obsłuży 90 stopni?


No to jest pewnie jeden z powodów dla których to się nie przyjęło. Patrzy się na wprost, trzeba sobie obrócić do poziomu wybrany okular, czyli to wszystko się jeszcze rusza - a "montaż" wygląda tak jak na obrazku :-) Kombinacja alpejska... Dave Trott na youtubie pokazał takie wynalazki Unitrona - tego typu dziwoląg przemknął w pewnym momencie jak meteor przez oferty kilku producentów: https://www.youtube.com/watch?v=PER__3A0Ne0

Kolejny idiotyzm to wyciąg. Zębatka frezowana jest bezpośrednio w tulei wysuwanej z obudowy wyciągu. To oczywiście grozi obracaniem się tulei wokół osi, więc po drugiej stronie jest rowek w który ma trafiać śruba zapewniająca stabilizację tulei. Jak łatwo się domyślić śruba dawno się spiłowała i tuleja obraca się w dość szerokim zakresie, na jaki pozwala zębatka na ośce pokrętła. Po co to wszystko? Okazuje się że nie po to by rewolwer wyjąć i użyć sobie w innym teleskopie. Sprytni towarzysze japońscy zrobili bowiem tuleję o średnicy minimalnie większej niż 0,965'' - tak aby nikt nie próbował użyć tego genialnego wynalazku w sposób nieautoryzowany...
Załączniki
Klub F15 - nowy Członek: 20210127_135021.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 02 Lut 2021, 16:13

Maciek_Cz napisał(a):No ładne cacko. Przy tak małej aperturze ja bym się nie bał tego f/8. Aberracja chromatyczna na znikomym poziomie.
Bardziej bym się obawiał tej dodatkowej soczewki Barlowa.


To prawda. Jak wyjąć oko i włożyć do tubusa tak aby sięgnąć okularem ogniska, to widać że obraz mimo sporego F jest czyściutki i nie wali aberracją - więc nie wszystko zasługuje na krytykę. Natomiast zbytnie kombinacje producenta sprawiły, że ten niezły obiektyw został w pewien sposób zdegradowany obowiązkiem używania układu z dwiema dodatkowymi soczewkami.

Maciek_Cz napisał(a):Mi się marzy może nie klasyk ale takie piękne cacko:
https://astromart.com/classifieds/astro ... g-to-derek
U nas na forum ma (chyba jeszcze ma) takiego kolega Szary.


Jak to nie klasyk???! Model chyba jeszcze z lat 80-tych. To liternictwo na odrośniku... - śliczne :-)

Image
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 04 Lut 2021, 15:05

Ciekawe porównanie wygrzebane na CN. Gość nie umiał jednak wyjaśnić skąd pochodzi, więc trudno oceniać jego wiarygodność.
Załączniki
Klub F15 - nowy Członek: post-50896-0-36019600-1612144322.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 04 Lut 2021, 15:16

Patrzę przykładowo na ten 4" refraktor.... Jaki refraktor? O jakiej konstrukcji? O jakiej ogniskowej?
Napisali, ze nie uwzględnili aberracji - to jest w ogóle bez sensu. Zresztą obstrukcja centralna to tez w zasadzie rodzaj aberracji, a o niej piszą...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlulu | 09 Lut 2021, 20:03

Renowacja dziwoląga Towa zakończona. Wszystko wyczyszczone, nasmarowane, dorobiona śruba mocująca tubus w widłach "montażu" - oryginalna śruba motylkowa straciła skrzydła... Największa masakra czekała mnie w przy okazji drewnianych elementów statywu. Oryginalna żółtawa farba praktycznie odpadła, pozostała znajdująca się pod nią warstwa białego półprzejrzystego podkładu. Usuwanie tego okazało się koszmarem - chemia do usuwania warstw lakierniczych, szlifowanie - nic nie było w stanie wybrać resztek tego białego brudu z mikro-zagłębień w powierzchni drewna. Na koniec musiałem siedzieć z małym pędzelkiem i punktować to wszystko brązową farbką. No - może nie wszystko, ale tyle żeby białe brudy, które stawały się widoczne natychmiast po nałożeniu bejcy, nie były tak mocno widoczne.

Zatem bejca, olej do blatów, na koniec wosk do renowacji mebli i polerowanie. Drewno nabrało pięknego, głębokiego, "klasycznego" koloru, ładnie kontrastującego z pożółkłą bielą tubusa oraz metalowymi i lakierowanymi na czarno elementami. Udało mi się wyrównać kolor nóżek oraz wykonanych z ciemnego egzotyka klocków blokujących - poprzednio wyglądały jak dosztukowane, nieoryginalne.

Klub F15 - nowy Członek: 20210209_150906.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210209_152506.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210209_152549.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210209_152654.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210209_152855.jpg

Klub F15 - nowy Członek: 20210209_152937.jpg


Tak drewno wyglądało poprzednio:
Klub F15 - nowy Członek: 20210205_010030(1).jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 10 Lut 2021, 02:00

Lulu, kolejna świetna robota, ze wszystkich odratowanych "emerytów" ten zestaw zdecydowanie najbardziej mi się podoba wizualnie. Gdybym kilkadziesiąt lat temu miał plakat z Nim w roli głównej, to obowiązkowe byłyby ramki i szybka :).
Jeszcze raz gratulacje.

P. S Jednak z detali głowica od Króla jest nie do pobicia.
Przynajmnie na razie :wink:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 10 Lut 2021, 03:03

Dzięki! W tym wypadku nie oglądam się nawet na wygląd czy parametry obrazu - chodzi o to że jest to obiekt po prostu skrajnie rzadki. Choć jako dziwoląg zwraca uwagę, zwłaszcza adapterem ze sterczącymi okularami :-) Nikt nie umie nawet powiedzieć do końca co to takiego - pytałem na CN, ale nikt konkretnie nie powiedział tak, znam ten model, to jest to i to. Wiem że to Towa, która w latach 50-tych i jeszcze później sprzedawała na Zachodzie pod marką Marine "spotting scopes" do użytku astro-ziemskiego. Wiem że sprzed 1958 roku, bo w tym roku Towa zastąpiła grawerkę na wyciągach naklejkami. Zarówno oryginalny lakier, jak i design pokręteł wyciągu, a także charakterystyczny design okularów z płaskimi "wieczkami" w stylu "unitronowskim" potwierdzają te szacunki. Ale to wszystko co udało mi się ustalić.

Z ciekawostek - wyjąłem z adaptera cały układ optyczny. Składa się z dwóch symetrycznych soczewek wypukłych oraz zestawu tulejek dystansowych i diafragmy. Muszę poeksperymentować z ustawieniem tego bo nie mam żadnej gwarancji że układ który zastałem jest oryginalny. Jest tu nieco możliwości kombinatorycznych ;-)
Załączniki
Klub F15 - nowy Członek: 20210204_185707.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 10 Lut 2021, 06:57

Cześć Łukaszu.
Gratulki za odnowienie sprzętu.
Prezentuje się znakomicie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7889
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 10 Lut 2021, 17:09

Dzięki dzięki - dziwi mnie tylko że od świąt nie ma szans na testowanie nowych staroci! Nie sądzicie że to zaczyna być dziwne? W styczniu zeszłego roku mam zdjęcia z obserwacji z niemal każdej nocy - a tutaj rury stoją i czekają już tygodniami żeby przez nie spojrzeć...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostWoj2007 | 10 Lut 2021, 18:50

Piękna renowacja!
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postwampum | 11 Lut 2021, 00:35

lulu napisał(a):Dzięki dzięki - dziwi mnie tylko że od świąt nie ma szans na testowanie nowych staroci! Nie sądzicie że to zaczyna być dziwne? W styczniu zeszłego roku mam zdjęcia z obserwacji z niemal każdej nocy - a tutaj rury stoją i czekają już tygodniami żeby przez nie spojrzeć...


Nie, nie dziwi.
Dwa lub trzy lata temu w okresie Styczeń/Luty u mnie było równe 6 tygodni chmur na niebie (z 2,3 wyjatkami gdzie wieczorem przez 2/3 godziny była dziura ale znowu za mocno wiało). Także....taki mamy klimat.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat