Klub F15 - nowy Członek

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostLukacz | 18 Sty 2021, 04:12

lulu napisał(a):Egzemplarz RAO R-74 sygnowany marką SADES pojawił się na ebayu: https://www.ebay.pl/itm/Lunette-Royal-A ... 4624863550 - wygląda na zadbany, może ktoś jest zainteresowany.

Widze że już niedostępny, a mineło chyba 10 minut od Twojego wpisu.
Czyżby drugi "do bino"? :D
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1932
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 18 Sty 2021, 13:10

Został ponownie wystawiony: https://www.ebay.pl/itm/164646207685?Vi ... 4646207685

Aż taki chodliwy towar to to nie jest - dla normalnego astro-usera jest to sprzęt kłopotliwy w codziennym użytkowaniu, choćby ze względu na gabaryty, kompatybilność z dzisiejszymi okularami (to akurat łatwo pokonać odpowiednim adapterem) itp.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmazbi7925 | 18 Sty 2021, 17:51

:D Moim zdaniem, z punktu widzenia arytmetyki, do Klubu F15 powinni dołączyć posiadacze np. ED 80x600 wraz z 2x soczewką Barlova, lub podobnych sprzętów dających wynikowo zbliżoną światłosiłę. Z racji budowy obiektywu ze szkła ED być może taka lunetka, wraz z dodatkową dobrej jakości soczewką, dorówna jakością obrazu długaśnemu refraktorowi albo nawet go przewyższy. W związku z tym uważam za zasadne poruszenie wspomnianej kwestii w przedmiotowym wątku. Może któryś z Kolegów prowadził porównania. Pomijając zwykły sentyment do długich rurek ich stosowanie jest niewygodne. Jeśli z porównań obrazu planet wyjdzie iż jakościowo są one do siebie podobne, to myślę, że lepiej kupić małego Edka.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postlulu | 18 Sty 2021, 19:25

No toś rzucił rękawicę teoretykom. Co Barlow robi z dyskiem Airego i jego wpływem na te cechy obrazu (kolor, kontrast), które uznawane są za przymioty F15? Chyba trzeba się będzie udać po popcorn :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 18 Sty 2021, 19:36

De facto to tu chodzi o promienie soczewek obiektywu (krzywizny), a nie o ogniskową :idea: 8) Niemniej jednak ogniskowa też jest ważna ze względu na okulary.

Dzięki odpowiedniemu doborowi szkieł ( i liczby szkieł) da się zrobić krótkie refraktory dające doskonałe obrazy, ale... nie ma w zasadzie orciaków (lub innych planetranych okularów np. monocentryków) krótszych niż 4mm... :? Tu już potrzebne są takie cuda jak Vixen HR (a jakże z Barlowem, ale odpowiednio dobranym i wbudowanym w okular).

PS
Z mojej strony to ciekawie by było porównać jakiegoś krótkiego EDka 80mm z Vixenem 80mm f/15.
Ostatnio edytowany przez JSC 19 Sty 2021, 11:32, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2950
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 18 Sty 2021, 21:32

Najważniejszy jest kąt pod jakim wydostają się promienie światła z obiektywu w jego brzegowych partiach - to decyduje o wadach optycznych. Aberracja sferyczna to niezborność wszystkich wiązek światła, tych centralnych i brzegowych, im większa światłosiła tym bardziej wiązki mijają się w ognisku. To co się dzieje z nimi później (wpływ soczewki Barlowa) nie ma żadnego znaczenia. Chyba, że soczewka Barlowa miałaby specjalny korygujący kształt niczym menisk w maku.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postwfifiak | 18 Sty 2021, 22:45

anatol1 napisał(a):Najważniejszy jest kąt pod jakim wydostają się promienie światła z obiektywu w jego brzegowych partiach - to decyduje o wadach optycznych.


Teoretycznie tak powinno być. Jednak jak zakładam do swojego refraktora SW 150/750 focal extender ES x2, to obraz się zdecydowanie poprawia a aberracja chromatyczna wyraźnie maleje. Czary? :-)

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 799
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postanatol1 | 18 Sty 2021, 23:56

wfifiak napisał(a):
anatol1 napisał(a):Najważniejszy jest kąt pod jakim wydostają się promienie światła z obiektywu w jego brzegowych partiach - to decyduje o wadach optycznych.


Teoretycznie tak powinno być. Jednak jak zakładam do swojego refraktora SW 150/750 focal extender ES x2, to obraz się zdecydowanie poprawia a aberracja chromatyczna wyraźnie maleje. Czary? :-)

Pozdrawiam.

Może aberracje się jakoś znoszą albo barlow w pewnym stopniu koryguje wiązkę.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postwfifiak | 19 Sty 2021, 00:09

Ten focal extender ES, to w ogóle jest jakimś magicznym urządzeniem :-). Mało, że w wyraźny sposób poprawia obraz w refraktorach achro (120/600 i 150/750), to jeszcze zachowuje krotność x2 bez względu na to gdzie go umieścimy. ED100 po wstawieniu go przed kątówkę super ostrzy z bino i powiększenie rośnie dokładnie 2x. Sprawdzałem. Ciekawe jaką ma konstrukcję optyczną. W necie znalazłem tylko, że jest zbudowany z czterech elementów.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 799
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostDariusz.p | 19 Sty 2021, 00:58

wfifiak napisał(a):Ten focal extender ES, to w ogóle jest jakimś magicznym urządzeniem :-). Mało, że w wyraźny sposób poprawia obraz w refraktorach achro (120/600 i 150/750), to jeszcze zachowuje krotność x2 bez względu na to gdzie go umieścimy. ED100 po wstawieniu go przed kątówkę super ostrzy z bino i powiększenie rośnie dokładnie 2x. Sprawdzałem. Ciekawe jaką ma konstrukcję optyczną. W necie znalazłem tylko, że jest zbudowany z czterech elementów.

hmm aż mnie zaczął korcić zakup tej soczewki. masz 2" czu 1,25"?
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postkk | 19 Sty 2021, 02:07

wfifiak napisał(a):
anatol1 napisał(a):Najważniejszy jest kąt pod jakim wydostają się promienie światła z obiektywu w jego brzegowych partiach - to decyduje o wadach optycznych.


Teoretycznie tak powinno być. Jednak jak zakładam do swojego refraktora SW 150/750 focal extender ES x2, to obraz się zdecydowanie poprawia a aberracja chromatyczna wyraźnie maleje. Czary? :-)

Pozdrawiam.

Wraz z wzrostem światłosiły zwiększa się pole krytycznego punktu ostrzenia (ten termin to mój wymysł tak na marginesie) a w związku z tym i postrzegane aberracje chromatyczne powinny zmaleć, ponadto zmniejszasz aberrację sferyczną. No jednak nie czary.
Ten es to telecentryk tak ja meade oraz powermate tv.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postanatol1 | 19 Sty 2021, 11:15

kk napisał(a):
wfifiak napisał(a):
anatol1 napisał(a):Najważniejszy jest kąt pod jakim wydostają się promienie światła z obiektywu w jego brzegowych partiach - to decyduje o wadach optycznych.


Teoretycznie tak powinno być. Jednak jak zakładam do swojego refraktora SW 150/750 focal extender ES x2, to obraz się zdecydowanie poprawia a aberracja chromatyczna wyraźnie maleje. Czary? :-)

Pozdrawiam.

Wraz z wzrostem światłosiły zwiększa się pole krytycznego punktu ostrzenia (ten termin to mój wymysł tak na marginesie) a w związku z tym i postrzegane aberracje chromatyczne powinny zmaleć, ponadto zmniejszasz aberrację sferyczną. No jednak nie czary.
Ten es to telecentryk tak ja meade oraz powermate tv.

Wzrost światłosiły oznacza skrócenie ogniskowej a nie wydłużenie.
Użycie zwykłego barlowa nie spowoduje zogniskowania wszystkich wiązek światła (tych z centralnych partii obiektywu i tych brzegowych) w ognisku, raczej pogłębi ich rozbieżność. Jednak jeśli ten focal extender ES x2 Wfifiaka ma bardziej skomplikowaną, czterosoczewkową budowę to może w jakiś sposób koryguje wady obiektywu.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 19 Sty 2021, 13:17

Witajcie.
Lekarstwem na AC w Refraktorach AC jest Chromacor.
https://www.cloudynights.com/topic/639817-chromacor/
Przy okazji jest na CN fajna rurka:
https://www.cloudynights.com/classified ... sco-7te-5/
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 19 Sty 2021, 13:31

nie chcę tutaj szczególnie ciągnąć dyskusji o barlowach bo to klub F15 a nie wątek o barlowach nie mniej skoro już taka dyskusja się wytworzyła to jeszcze małe zdanie tutaj wtrącę. W przypadku barlowa którego posiadam (Q-barlow 2,25 Baadera) to powiem, że jestem bardzo zadowolony w szczególności ze współpracą z BCO 10. No w tym zestawieniu to moim zdaniem pracuje tak dopasowanie jakby to jeden okular był z wbudowanym elementem ujemnym. Nie widzę praktyczne żadnego uszczerbku na jakości obrazu a w przypadku achro to nawet bym się zastanawiał czy nieco nie poprawia, w każdym bądź razie wolałem zawsze obraz z tego zestawu niż np z samego BCO 6. Oczywiście być może też i samo BCO 10 jest nieco lepsze d 6-ki co wpływało na mój obiór. Natomiast zgadzam się, że barlow nie zastępuje jako tako w korekcji dłuższej ogniskowej teleskopu (mniejszej światłosiły) ale jako alternatywa dla krótkoogniskowych okularów czemu nie.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postlulu | 19 Sty 2021, 13:38

Jak jeszcze w latach 80-tych zrobiłem sobie achromat na bazie obiektywu PZO/PTMA, to wbudowałem w niego na stałe NRD-owskiego Barlowa z systemu Telementor. Dawał niewielkie powiększenie ogniskowej - 1,3x, ale odkąd go dołożyłem do układu optycznego, nigdy więcej nie przyszło mi do głowy by popatrzeć przez ten refraktor bez niego. Coś zatem jest na rzeczy...
Ostatnio edytowany przez lulu, 19 Sty 2021, 13:42, edytowano w sumie 1 raz
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 19 Sty 2021, 13:41

Krzysztof_P napisał(a):Przy okazji jest na CN fajna rurka:
https://www.cloudynights.com/classified ... sco-7te-5/
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Piękna sztuka, model wyprodukowany podobnie jak ten mój przez Astro Optical Ind., znany z wysokiej jakości optyki i uznawany za jeden z najlepszych jakie sprzedawane były pod brandem Tasco.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 19 Sty 2021, 13:51

Tutaj jest też dobra oferta - Unitron 114 razem z Unihexem: https://www.cloudynights.com/classified ... -wood-box/

Sam Unihex na ebayu czasem sięga ceny ok. 1800 zł... https://www.ebay.pl/itm/Polarex-Unitron ... Sw7blfRpCN

EDIT: już sprzedany...
Ostatnio edytowany przez lulu, 19 Sty 2021, 22:32, edytowano w sumie 1 raz
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 19 Sty 2021, 14:46

Cześć.
Fajne dodatki i Refraktory. :D
Co do Barlowa to mam podobne odczucia , tak samo np.Soczewka Barlowa 2X ED GSO 2" świetnie pracuje np. z Orciakami: BGO , UO , Antares i innymi , nie widać specjalnie degradacji obrazu , wręcz działa na "plus" w przypadku wymienionych okularów Orto a komfortowy ER zachowujemy.Stwierdziłem to już około 15 lat temu jak były wtedy dostępne Soczewki Barlowa , też bardzo dobrej jakości Firmy Soligor 2X 2" i Soligor 1,6X 2". Obrazy w dłuższych Orto mamy pierwszorzędne z tymi Barlowami i na dodatek zachowujemy dłuższy ER przy 2X krótszej wypadkowej ogniskowej danego okularu.Nie wspomnę już o soczewce Barlowa TV PM 2X 2" , która w praktyce tak działa jak gdyby w ogóle nie było jej w układzie i też na "plus" zachowując przy tym krystaliczność generowanego obrazu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmazbi7925 | 19 Sty 2021, 21:13

lulu napisał(a):No toś rzucił rękawicę teoretykom. Co Barlow robi z dyskiem Airego i jego wpływem na te cechy obrazu (kolor, kontrast), które uznawane są za przymioty F15? Chyba trzeba się będzie udać po popcorn :-)


Zainicjowałem temat z myślą, że ktoś prowadził bezpośrednie porównanie obu konstrukcji i podzieli się wynikającymi z tego wrażeniami. Osobiście sądzę, że długie refraktory satysfakcjonują swoich posiadaczy nie tylko z racji bardzo dobrej jakości obrazów, ale również z powodu "czystości formy" - prostoty budowy - niejako pierwowzoru sprzętu optycznego dającego wspaniałe rezultaty, będąc jednocześnie aparatem stosunkowo tanim w porównaniu do lunet z większą ilością soczewek i dodatkowych elementów - Barlowy, konwertery itp.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postlulu | 19 Sty 2021, 22:31

No cóż - jak takie porównanie poniekąd mam, bo jak oglądam Marsa przez Royala to oczywiście porównuję obraz z edkiem wyposażonym 2 Bralowa 2xED, który z 900 robi 1800 mm ogniskowej i teoretycznie F15. Teoretycznie, bo nie mogę powiedzieć by obraz zaczął dzięki temu nabierać cech typowych dla długiego refraktora. Bardzo możliwe że z niektórymi okularami poprawi się precyzja obrazu itp. Ale pewien niedosyt kontrastu i koloru pozostaje.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 20 Sty 2021, 02:10

Nawiążę jeszcze do uwag Krzysztofa na temat kątówek. Właśnie rozebrałem i wyczyściłem kątówkę z Royala. Pryzmat jest chwycony dwiema śrubeczkami, a potem podparty sprężynową blaszką opartą o dolne wieczko obudowy. Założenie tego po wyjęciu - koszmar. Jak ustawić? Loteria - jeśli ktoś pomyśli że centralnie, zniszczy powierzchnię pryzmatu wkręcając chromowaną tuleję...

Nie ma bolca aby to równo ustawić - po otworzeniu pryzmat był totalnie krzywo ustawiony, a moje ustawianie na oko i tak pewnie szlag trafił po dokręceniu wieczka, bo nie ma żadnego sposobu aby ustabilizować pozycję blaszki dociskowej. Wystarczy że się minimalnie przesunie podczas dokręcania wieczka i już nierówno dociska pryzmat, który musi się przekrzywić wisząc na tych dwóch bocznych punktach stanowiących jego oś obrotu. No więc jakim kurcze cudem taki element nie ma psuć toru optycznego??? Nie widzę aby to ktoś rozbierał, gniazda śrub trzymających pryzmat były całkowicie zalane smarem który trzeba było usunąć by dostać się do ich łebków. Raczej nie było to ruszane, poprzesuwało się w trakcie eksploatacji - więc nawet idealne spasowanie takiego elementu w fabryce niczego nie gwarantuje...
Załączniki
Klub F15 - nowy Członek: 20210119_230327.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 20 Sty 2021, 09:04

Hmm... , ciekawa sprawa , dobry pryzmat Japan i tak oryginalnie zamontowany? Trzeba coś pomyśleć i myślę zmodyfikować. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 20 Sty 2021, 09:24

Masz dziwne założenia Krzysztofie, jakoby coś co zostało wyprodukowane w Japonii to nagle staje się czymś niesamowicie wspaniałym optycznie i mechanicznie :). Mogę tylko powiedzieć na przykładzie lornetek ale miałem z 10 sztuk w ręku równie starych lornetek jak te długie rurki i w żadnych wypadku napis Japan nie był synonimem jakości... wręcz przeciwnie.
Jedne produkty są/były drogie i dobre a inne są tanie i gorsze, tyczy się to również produktów Japan.

Lulu jest naszym nadwornym "kolekcjonerem" i aż miło oglądać jego prace związane z renowacją. Myślę, że kiedy przyjdzie wiosna doczekamy się pięknej fotki całej kolekcji tych pięknych rurek wycelowanych w Księżyc. Przydałoby się też fajne tło, najlepiej kwitnące wiśnie ;)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostJSC | 20 Sty 2021, 09:34

A nie ustawiaja tego pryzmatu prostopadle do osi tulejki?
Gdzieś czytałem, że pryzmat w pewnym stopniu się samokolimuje, nie jest tak czuły na kolimację jak lustro. Pewnie jednak nieprostopadłe ustawienie do wiązki światła spowoduje jakieś aberracje chromatyczne (?)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2950
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlulu | 20 Sty 2021, 12:42

JSC napisał(a):A nie ustawiaja tego pryzmatu prostopadle do osi tulejki?
Gdzieś czytałem, że pryzmat w pewnym stopniu się samokolimuje, nie jest tak czuły na kolimację jak lustro. Pewnie jednak nieprostopadłe ustawienie do wiązki światła spowoduje jakieś aberracje chromatyczne (?)


Z roślinnością mam problem. Zasadziłem wokół domu dosłownie setki drzew, ogrodnictwo to moja wielka pasja. Do pewnego czasu miałem straszne kompleksy że wciąż są małe, małe, ciągle tylko patrzyłem, porównywałem ile urosły - a teraz robi się już niestety odwrotna sytuacja. Patrzę jak zasłaniają niebo. Wywalić nie mam sumienia. Ale wobec wiśni i innych owocowych jestem akurat bezwzględny - te obecne odmiany wymagają ciągłego stosowania chemii żeby uniknąć grzybów, szkodników itp. Nie mam na to siły, ani ochoty walczyć o owoce o których wiem ile oprysków poprzedziło zbiór. Owocowe usuwam bez zmrużenia oka, a wiśnie to już szczególny przypadek - już w połowie sezonu są tak zagrzybione, że praktycznie gubią liście i pytanie z czego one w ogóle żyją...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat