Optyka premium dla dobsona 400mm

Postangle4cor | 26 Gru 2020, 16:39

Witam. Zastanawiam się nad polepszeniem optyki w swoim dobsonie Explore Scientific. Obecna jest względnie dobra, ale za pół roku przeprowadzam się pod bardzo ciemne niebo i chciałbym na maxa wykorzystać sytuację.

Czy orientuje się ktoś gdzie zamówić i ile może kosztować lustro główne + wtórne bardzo dobrej jakości?
Czy może taniej byłoby od nowa napylić obecne lustra? Gdzie takie coś można zlecić?

Pozdrawiam i czystego nieba wszystkim życzę. ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postkk | 26 Gru 2020, 19:28

https://www.orionoptics.co.uk/

Jednakże skoro jest ok to sens wątpliwy.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postangle4cor | 26 Gru 2020, 20:16

Dzięki wielkie za podanie linka do tej strony. Wygląda na to, że z przesyłką i VAT powinienem się zamknąć w cenie 300gbp. Spodziewałem się ceny jak za połowę teleskopu (optyka premium takiego lustra w sklepie np. Taurusa to dodatkowy koszt ponad 1000e).

kk napisał(a):Jednakże skoro jest ok to sens wątpliwy.


Wydaje mi się, że przy niebie ~21.99mag tuning optyki zrobi różnicę i będzie tego warty. :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

PostKrzysztof_P | 26 Gru 2020, 22:24

Cześć.
Wysłałem PW.Możliwości jest więcej.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 26 Gru 2020, 22:28

angle4cor napisał(a):Wydaje mi się, że przy niebie ~21.99mag tuning optyki zrobi różnicę i będzie tego warty. :)

Jeśli każdy ułamek magnitudo jest dla Ciebie na wagę złota to na pewno. Jeśli tak jest faktycznie, to powinieneś rozmawiać z np https://www.thorlabs.com/ tylko nie jestem pewien czy oni rozmawiają z amatorami i o produkcji jednostkowej :)
Warto by było zacząć od pomiarów wstępnych i porównać na koniec z efektami.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 26 Gru 2020, 22:50

angle4cor napisał(a):Dzięki wielkie za podanie linka do tej strony. Wygląda na to, że z przesyłką i VAT powinienem się zamknąć w cenie 300gbp. Spodziewałem się ceny jak za połowę teleskopu (optyka premium takiego lustra w sklepie np. Taurusa to dodatkowy koszt ponad 1000e).

kk napisał(a):Jednakże skoro jest ok to sens wątpliwy.


Wydaje mi się, że przy niebie ~21.99mag tuning optyki zrobi różnicę i będzie tego warty. :)

Pozdrawiam


Cześć.
Z tym iż optyka pod względem dokładności wykonania zakupiona w Firmie Taurus to pewna jakość optyczna.Lustra w Taurusach wychodzą spod ręki w tej dziedzinie Mistrza.Firma CFF też posiada Świetnego Optyka i Teleskopy lustrzane CFF czy Refraktory CFF to też najwyższa półka.Ta firma od pewnego czasu jak zmieniła głównego Optyka to ma z tym nie małe problemy.Znam przypadki z praktyki jak to wynikało niby z papierka a w praktyce po przebadaniu było znacznie jednak słabiej.Jeżeli chodzi o ścisłość to nie same warstwy na lustrach czynią z Optyki Premium.Generalnie starsze lustra czy gotowe Teleskopy z tej firmy są pewniejsze.Niestety ale spadli pod tym względem na P..Przeszukaj w sieci a sam się przekonasz jakie dają ostatnio numery...Ja mam żywe przykłady , wcześniej też jakoś nie za bardzo chciało mi się w to wierzyć , ale...Płacimy za Premium powiedzmy 0.993 Strehla a mamy w praktyce Strehla 0,930 , taka mała pomyłka z opisem...Koleżeńska rada to nie kupuj czasem ich luster z wyprzedaży , promocji , itp.Sam posiadam z tej Firmy Maka OMC 200 F20DE LUX , ale był wykonany pod nadzorem wcześniejszego optyka i w praktyce jest Świetnym Teleskopem i też zafundowałem mu nowe warstwy z wysokim współczynnikiem.Przy okazji zmycia warstw , warto też sprawdzić naprężenia w naszym lustrze , gdyż...Czasem poprawa dokładności optycznej naszego lustra w ogóle nie wypali i mija się z celem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 28 Gru 2020, 10:44, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postangle4cor | 26 Gru 2020, 23:15

kk napisał(a):Jeśli każdy ułamek magnitudo jest dla Ciebie na wagę złota to na pewno. Jeśli tak jest faktycznie, to powinieneś rozmawiać z np https://www.thorlabs.com/ tylko nie jestem pewien czy oni rozmawiają z amatorami i o produkcji jednostkowej :)
Warto by było zacząć od pomiarów wstępnych i porównać na koniec z efektami.


W jakieś szaleństwa nie mam zamiaru popadać. Chcę po prostu mieć w zapasie optykę lepszą od taśmowego lustra.

@Krzysztrof Dzięki za info. Poszukam opinii i będę uważał. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

PostKrzysztof_P | 26 Gru 2020, 23:20

Jak chcesz podnieść dokładność taśmowego wykonania optyki to warto zapytać w Taurusie , może będą mieli wolne terminy i zostanie poprawiona Twoja aktualna optyka.Wszystko się da.Przy okazji zerknij też "Oldham Mirrors U.K." i "Antares Optics USA".Ta Firma to myślę jest wiodącym Liderem luster do Teleskopów Newtona , ale ceny mają "Kosmos": https://zambutomirrors.com/
Powodzonka. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postangle4cor | 27 Gru 2020, 11:24

Dzięki za propozycje. Przejrzałem te możliwości:
- Oldham Mirrors U.K zakończyło operacje.
- Antares Optics zdaje się to głównie lustra wtórne.
- Zambutomirrors zdaje się nie przyjmować już czyiś luster, tylko sprzedają swoje (po sporych cenach). Poza tym wysyłka do i z USA przy tak wielkich lustrach i dodatkowa zabawa z cłem mija się z celem.

Orion Optics UK zdają się mieć podzielone opinie - jedni ich kochają, inni nienawidzą. Lekko nie ma. :D

Tutaj znalazłem ciekawy opis na cloudy od kogoś z Polski. Może jest tutaj na forum:
https://www.cloudynights.com/topic/7169 ... ry10361713

Osoba ta wnioskuje, że ich certyfikaty, itd. odbiegają od prawdy, ale z drugiej strony ich optyka jest o wiele lepszej jakości od seryjnej produkcji, a głównie o to mi chodzi. Mam napięty terminarz i do pół roku muszę mieć to zrobione. Wtedy wylatuje z Europy i chciałbym mieć już dobrą optykę przy sobie. Na miejscu ciężko będzie o jakiekolwiek upgradey.
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwampum | 27 Gru 2020, 13:21

Pogadaj jeszcze z Romano ZEN Ottiche z Włoch.
Robi takie rzeczy i zawsze gwarantuje lepszą jakość optyki niż seryjna.
W dziale Recenzje masz moją z refraktora :"ZENek".
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postangle4cor | 27 Gru 2020, 13:57

Dzięki za info. Zdają się mieć same pochlebne opinie. Przejrzałem ich stronę i przepuściłem przez translator różne załączone tam pdfy z informacjami. Oferują gotowe lustra 400mm, ale za cenę bagatela ponad +3000e. :D

Tutaj zdaje się cennik przerobienia wysłanego do nich listra:
http://lnx.costruzioniottichezen.com/jo ... fe2015.pdf

180 za zabiegi aluminizujące i 350 za antyrefleksyjne. Plus VAT. Czy ta druga opcja o wiele lepsza?
Ogólnie im dalej w las, tym więcej drzew w tym temacie. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

PostWoj2007 | 27 Gru 2020, 14:47

angle4cor napisał(a):Tutaj znalazłem ciekawy opis na cloudy od kogoś z Polski. Może jest tutaj na forum:
https://www.cloudynights.com/topic/7169 ... ry10361713

Osoba ta wnioskuje, że ich certyfikaty, itd. odbiegają od prawdy, ale z drugiej strony ich optyka jest o wiele lepszej jakości od seryjnej produkcji, a głównie o to mi chodzi. Mam napięty terminarz i do pół roku muszę mieć to zrobione. Wtedy wylatuje z Europy i chciałbym mieć już dobrą optykę przy sobie. Na miejscu ciężko będzie o jakiekolwiek upgradey.


To ja pisałem :mrgreen: i potwierdzam. Mam dwa lustra z OOUK, 250 i 300 mm, obydwa kupione w TS jako 1/10 pv.
250mm daje piękne obrazy. Gwiazdy szpilki, detal na planetach cudny, zero astygmatyzmu, jakaś szczątkowa aberra sferyczna, ale może od chłodzenia lustra. Test gwiazdy pokazuje praktycznie identyczne kształty przed i za ogniskiem.
Natomiast w przypadku 300mm, po paru obserwacjach zauważyłem, że gwiazdy mają wąsy. Test gwiazdy pokazał ewidentny zjechany brzeg. W badaniu lustra wyszło, że super koncentryczne bez astygmatyzmu, ale zamiast 1/10L jest 1/7L, zamiast Strehla 0.993 jest 0.93 (w ramach promocji ktoś dopisał 9 z przodu :lol:). Co prawda OOUK bada swoje lustra przy 632nm, a tu było zbadane przy 550nm no ale to i tak, trochę za dużo różnicy.
Później na Astromarcie znalazłem OOUK na sprzedaż w Portugalii. Co ciekawe, lustro miało identyczny certyfikat z interferometru jak moje :D

Natomiast większość powierzchni tego wiekszego lustra to i tak 1/kilkanaście lambda więc daje bardzo dobre obrazy. Brzeg przeszkadza w zasadzie przy obserwacjach gwiazd podwójnych w złym seeingu.

Wracając do tematu. Jeżeli będziesz używał teleskopu do DS i małych powiększeń, to ewentualne wady typu zjechany brzeg nie będzie przeszkadzał - a ponoć jest charakterystyczny dla większych OOUK:

http://www.blackskynet.de/12zollOrionTest.html

http://astro-foren.com/index.php/de/11- ... -ross-test

Do zalet OO należą : wyższa , powtarzalna jakość niż zdarza się wśród luster seryjnych, dobry materiał blanku, powłoki HiLux. Do wad: polerowane na szybko i czasem można dostać trefny egzemplarz:

http://fidgor.ru/Observers/Test/test_84.html

Może kup Łomo?
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... --LK5.html
Ostatnio edytowany przez Woj2007 28 Gru 2020, 11:19, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postangle4cor | 27 Gru 2020, 15:14

Witaj Woju. Jaki ten astro świat mały. :D

Dzięki za bardziej obszerny opis. Póki co obiecująco wygląda ta opcja z Włoch. OO również nie wypada tak źle. Nie zależy mi na super ultra sprzęcie, a po prostu czymś lepszym od typowej sklepówki i odnowieniu swoich powłok na nowe i trwalsze (które mają już ponad 6 lat, a będą pracować później w względnie trudnych warunkach), także wydatki na samo lustro jak ten Łomo rzędu ponad 3000e mijają się z celem. Lepiej byłoby już kupić w takim układzie całego Taurusa z dobrą optyką, tylko np w wersji 300-350mm. To jednak raczej nie ma sensu, jeżeli upgrade obecnego lustra o wiele tańszym nakładem daje oczywiście nie idealne, ale wciąż bardzo dobre rezultaty. Może obędzie się bez upijania smutków w whisky... :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

PostKrzysztof_P | 27 Gru 2020, 16:04

Cześć.
Poprawa samej dokładności lustra przez nadanie mu dokładniejszego kształtu , była by najtańsza gdyby wykonać to w Polsce , włącznie z warstwami 96% i myślę , wszystko jak należy.Ale różnie bywa z terminami , wiem że nie jest łatwo.Ponadto jak już za coś płacimy to wymagajmy zgodności z opisem.Skoro Orion daje Certyfikat , który w praktyce nadaje się tam gdzie "Król Chodzi Piechotą" to dla mnie osobiście to porażka po całości.Kolega z naszego Forum kupił też bardzo ciekawe lustro wtórne z Oriona , jak pamiętam miało jakiś dziwny kształt.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postsnajper111 | 28 Gru 2020, 00:57

Jak już jest poruszony temat optyki to zna ktoś miejsce w Krakowie lub w miarę bliskiej okolicy gdzie można wykonać pomiar dokładności wykonania lustra głównego jak i wtórnego w Newtonie i ewentualnie zmierzyć współczynnika odbicia? W Taurusie przeprowadzają takie pomiary?
Meade Lightbridge 12"
ES 30mm 82°, 24mm 68°, 14mm 82°, 6.7mm 82°, Vixen V-Circle 6mm, X-Cel LX 5 mm, Fujiyama HD-OR 9mm 4mm.
Optolong UHC 2", ES OIII 2"
Ecotone Kamakura WP2 10x50
 
Posty: 9
Rejestracja: 04 Sty 2012, 00:36

 

Postzbyszekzz | 28 Gru 2020, 08:30

Snajper, napisz do Krzysztofa P
 
Posty: 232
Rejestracja: 01 Lip 2012, 22:39
Miejscowość: Żychlin

 

PostKrzysztof_P | 28 Gru 2020, 10:34

Witajcie.
Z badaniem nie jest tak prosto i są też związane z tym koszty.Myślę pytaj w Taurusie , ale wiem że na pewno nie będzie to od ręki , jeżeli już to w terminie kiedy będzie wolna aparatura.Gdyż każde lustro wymaga przestawienia pod nie aparatury a jak jest w trakcie realizacji jakieś lustro to nikt nie będzie wszystkiego przestawiał aby przebadać inne lustro.
Może też znajdziesz taką usługę w innej krajowej firmie optycznej , warto pisać zapytania na maile i jest szansa , że też ktoś inny wykona ci takie badanie potwierdzone jakimś dokumentem , wydrukiem , zdjęciem lub przynajmniej oszacowaniem , podpartym jakimiś konkretnymi wnioskami i argumentami z badania.
W Niemczech są takie Firmy , ale dojdą koszty przesyłki i nie małe ceny takiej usługi , więc decyzja należy do Ciebie.
Koledze Wojtkowi zorganizowałem takie badanie grzecznościowo , ale nie robię tego często i masowo , gdyż wiem że jest to kłopotliwe , kiedy produkcja luster jest cały czas w toku i terminy gonią.
Na przykład tutaj: https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/
Kiedyś z nimi korespondowałem i można było jak najbardziej , świadczą szeroki wachlarz usług tego typu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 28 Gru 2020, 11:29

A mechanika Ci odpowiada tego ESa ?
Na pewno bym pomierzył konstrukcje i rozrysował to by dobrze dobrać ogniskową LG i rozmiar LW.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postangle4cor | 28 Gru 2020, 13:30

Karol napisał(a):A mechanika Ci odpowiada tego ESa ?
Na pewno bym pomierzył konstrukcje i rozrysował to by dobrze dobrać ogniskową LG i rozmiar LW.


ESy w oryginale miały skopaną całkowicie konstrukcję. Kupiłem go w Niemczech i poprzedni właściciel zapewnił temu teleskopowi gruntowny tuning. Wymienił wszystkie plastikowe części na metalowe, dodał solidniejsze mocowania i śruby z lepszego materiału dla rurek, zrobił fajne nakrycia dla obu luster i pod całość dorobił półkę z kółkami na wymiar, która ma na środku łożysko umożliwiające obrót. Można kręcić telepem jednym palcem, także jeżeli o to chodzi nie chciałbym się z tym rozstawać.

Optyka jedynie mogłaby być lepsza i stąd ten wątek. Dzięki za radę. Pomierzę dokładną odległość od dwóch luster i podam info dalej osobom odpowiedzialnym za zmianę powłok.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postlolak89 | 28 Gru 2020, 14:21

angle4cor napisał(a):Osoba ta wnioskuje, że ich certyfikaty, itd. odbiegają od prawdy, ale z drugiej strony ich optyka jest o wiele lepszej jakości od seryjnej produkcji, a głównie o to mi chodzi. Mam napięty terminarz i do pół roku muszę mieć to zrobione. Wtedy wylatuje z Europy i chciałbym mieć już dobrą optykę przy sobie. Na miejscu ciężko będzie o jakiekolwiek upgradey.


Heja,
Jeśli to nie tajemnica to gdzie się przeprowadzasz, że będzie tam takie cudne niebo?
pozdro
Łukasz
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postangle4cor | 28 Gru 2020, 16:12

Hej. Wyprowadzam się na wyspę Panglao na Filipinach. Pod domem niebo 21.83mag, 22mag 20 minut samochodem. :)

Pozdro
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postlolak89 | 28 Gru 2020, 16:49

angle4cor napisał(a):Hej. Wyprowadzam się na wyspę Panglao na Filipinach. Pod domem niebo 21.83mag, 22mag 20 minut samochodem. :)

Pozdro


Zazdroszczę magnitudo i szerokości geograficznej. Jak już się tam znajdziesz to zdaj relację jak niebo, ciekawe też jakie tam będziesz mieć seeingi kiedy wskoczą planety :)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostWoj2007 | 28 Gru 2020, 20:32

Pięknie :)
Trzymam kciuki za udane decyzje życiowe i daj znać na jaki sprzęt ostatecznie się skusisz.

angle4cor napisał(a):Hej. Wyprowadzam się na wyspę Panglao na Filipinach. Pod domem niebo 21.83mag, 22mag 20 minut samochodem. :)

Pozdro
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postangle4cor | 29 Gru 2020, 01:37

Dzięki wielkie. Sporo zabawy mnie z tym wszystkim jednak czeka. Zabranie takiego dobsona tak daleko, to nie będzie prosta sprawa, ale mam kilka pomysłów.

Jeżeli wszystko się uda i znajdę chwilę, to podzielę się relacjami. Według symulacji Stellarium na wysokości 9N można od grudnia do kwietnia nisko nad południowym horyzontem zobaczyć duży i mały obłok Magellana, Alfę Centauri i Krzyż Południa. Stąd zabawa z dopieszczeniem optyki, aby rezultaty mogły być jak najlepsze. ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postmkowalik | 02 Sty 2021, 11:48

Napisz do bolida z forum. On da Ci kontakt do osoby robiącej świetne lustra w Polsce, bez pośredniczących firm. Aż się dziwię dlaczego nikt nie napisało tym.

Pozdr, mk
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat