Montaż AZ5 od Sky Watchera - "afera" ;)

Postzbignieww | 17 Sty 2021, 20:51

Chodzi o ten, żeby było jasne :

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 20v%202017

Konkretny egzemplarz ma już swoją historię i nawet był powodem "afery" . Opiszę ją pokrótce, bo warta tego.

Na Maniaku użytkownik A sprzedał go użytkownikowi B Przedwczoraj zrządzeniem losu znalazł się u mnie.
Poprostu wymieniłem z użytkownikiem B za skytee-2 , bo
jest mi już zbyt ciężki na przenoszenie, niezbyt poręczny.

Sprzedający, użytkownik A zachwalał w ofercie jaki jest wzmocniony , aż do nośności 9 kg !!! Trzeba być ignorantem, kompletnie wypranym z wyobraźni - by tak napisać.
Ale on wybiórczo podparł się opisem na Teleskop - Austria, gdzie ktoś tam pochrzanił
i napisał te 9 kg. Wszyscy inni sprzedawcy piszą zgodnie 5 kg, TPL nawet ździebko mniej.
Tyle tytułem wstępu ! Link do opisu w Teleskop-Austria pdf
https://teleskop-austria.at/information ... 5_AZ-5.pdf

Dla mniej biegłych w problematyce wyjaśnię, że o nośności konkretnego montażu ze statywem decyduje zawsze montaż, inaczej GŁOWICA - NIE STATYW !!!
Bo można sobie wyobrazić, że jakąś głowicę posadzimy na żelazo-betonowym pierze,
na stalowym statywie z dwucalowymi nogami itp. I co, nośność będzie określał pier
czy dwucalowe nogi statywu ? Nic podobnego! Tylko głowica, która zaprojektowana jest
na konkretną nośność poprzez swoje konstrukcyjne rozwiązania ! Sprawa jest jeszcze bardziej
delikatna, gdy taka głowica ma mikroruchy. To relatywnie "czuły" element konstrukcyjny,
zwykle przekładnie ślimakowe są b.często w ruchu. A co w ruchu - szybciej się zużywa !

No więc na PW w dość ostrych słowach zwróciłem uwagę użytkownikowi A, że
świadomie nadużywa niewiedzy czy bezradności potencjalnego kupującego, podając wybiórczo nośność 9 kg . Jednym słowem - podpiera się fikcją !!!
Dla podparcia tej fikcji operuje terminem heavy duty ( ciężki ) i inne dyrdymały.

Zamiar się mu powiódł, montaż wylądował u użytkownika B. Cena była przyjazna dla kieszeni - trzeba przyznać!
Sprzedał ze statywem 1,75" i to było to heavy duty, cha, cha ! Ale tylko to - nie sam montaż , bo użytkownik B potrzebuje większą nośność niż 5 kg.

Po moich ostrych słowach na PW najpierw tłumaczył się, że powołał się na sprzedawcę,
że takie montaże są do zdobycia tylko w... Australii i w Niemczech i inne nic nie warte słowa -
a potem były tylko niewybredne ataki, bluzganie niecenzuralnymi słowami, "podsumowywanie" mnie itp itd.

Tak wymieniliśmy kilka PW - on rzucał mięsem, ja rzeczowo mu wyjaśniałem to i owo.
Ja wiem, że mało kto lubi, gdy się go poucza, zwraca uwagę na nie fer postępowanie.
Ale na forum miałoby być trochę inaczej. Jak uważacie ? Nie jestem aniołkiem, zwracam
uwagę na ortografię czy inne nonsensy... Ale taki już jestem , sorry !

Wymiana poglądów z użytkownikiem A skończyła się tym, że obiecał mi, że
będzie mnie kontrolował z ortografią, przestrzegał potencjalnych kupujących przed
kontaktami ze mną i inne wygróżki. Następnie "pożegnał" mnie na zawsze, zablokował.
Epilogu nie było i raczej nie będzie.

Pozdrawiam wszystkich uczciwych sprzedawców !

Z.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat