Problem z Dobson 8'' SynScan

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostPabloBia | 12 Lut 2021, 12:22

Cześć,
Wczoraj przyjechała do mnie paczka z Upgrade kit GoTo do teleskopu Dobson 8''. Wszystko złożyłem zgodnie z instrukcją, przymocowałem teleskop do stelaża, włączyłem SynScan i zaprogramowałem po kolei wszystkie dane: współrzędne, datę, godzinę, strefę czasową. W momencie kiedy mam skalibrować teleskop i manualnie ustawić jego położenie na najjaśniejszą gwiazdę/planetę silniki ani drgną(na pilocie wyświetlają się poprawnie obiekty, które są nad horyzontem), nawet po zaakceptowaniu tego kroku na pulpicie wyświetla się komunikat "slewing" , a silniki w ogóle nie reagują. Próbowałem się podłączyć również za pośrednictwem wifi, kiedy wyświetla się już panel sterowania i zaczynam klikać przyciski obrotu nadal nic się nie dzieje. Miał może ktoś podobny problem? Jest to usterka fabryczna czy pomijam jakiś krok?
Pozdrawiam
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 Lut 2021, 21:06

 

PostSebastian Ś. | 19 Lut 2021, 00:48

Nie wiem jak działa to goto domyślnie przy "slewing" ale może po prostu za mała prędkość i jedzie z prędkością 1x?
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postthom | 05 Kwi 2021, 20:42

Sprawdź kabelki, wyzeruj pilota z PAE (Utility -> Clear PAE Data) , zerknij czy firmware silników i SynScan się zgadza z tym na stronie, sprawdź zasilanie (pilot SynScan ma pomiar: Utility -> Show information -> Power voltage) czy aby napięcie nie jest za niskie i czy mu amper za mało nie podajesz. Goto ma opory i potrzebuje 2 ampery. Zasilacz z Xboxa 360 lub PCta idealnie się nadaje, albo dobry akumulator. Kabel łączący silnik wertykalny z horyzontalnym to standardowy EIA/TIA T568B czytaj skrętka, zwykły tester sieciowy ogarnie to. A potem ustaw komin w pionie i od tego miejsca rozpoczynaj zabawę. Zaletą Goto Dobsonów jest iż enkodery pracują kiedy kręcisz ręcznie lub silniczkami. Możesz ręcznie skorygować położenie.
Do ustawienia pilota synscan polecam appkę SynscanInit z Google Play, poda wartości jakie trzeba wpisać (geo, czas, DST itd).
Warto teleskop poziomować - kwestia pracy łożysk. Stopki od mebli kuchennych idealnie wchodzą zamiast gumowych nóżek z wykorzystaniem oryginalnych śrub, można je wtedy poziomować. I poziomica oczkowa do kompletu.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat