Jaki Mak na balkon?

Postwojtekbmw | 09 Kwi 2021, 21:10

JSC napisał(a):
wojtekbmw napisał(a):No dobra chłopy :) Wychlodzenie nie robi mi tu jakiegoś problemu. Nie zawsze są jakieś ogromne różnice temperatur dom - balkon, no i zawsze można sprzęt ciut szybciej wystawić. Mobilność na balkonie też nie jest najgorsza - wyrabiam. Bardziej mnie zastanawia czy taka 180 np w porównaniu ze 150 czy 127 będzie pokazywała o wiele mniej jeśli seeing będzie gorszy, tzn. (pewnie falowanie, pływanie obrazu itd) i w mniejszych Makach zobacze jeszcze ladny obraz a tu już będzie totalna lipa czy niewielka to będzie różnica? Wiadomo przy założeniu że do 180 wrzucę bardziej dlugoogniskowy okular i powiększenia będą takie same jak np. W 127ce?


Przy gorszym seeingu mniej nie pokaże, tylko gorzej , ale jaśniej ;)

Szczegóły pewnie bedą nawet lepsze w 180mm (wszystko zależy od seeingu, jesli nie jest jeszcze najgorszy), ale obraz bedzie bardziej falował i trudniej bedzie skupic sie na szczegółach. Jesli dobierzesz powiekszenie przy którym falowanie obrazu nie bedzie juz tak dokuczliwe, to obraz w 180mm bedzie oczywiscie jasniejszy niz w mnieszym teleskopie przy takim samym powiekszeniu. Czasem moze byc nawet "prześwietlony", dlatego może sie zdarzyc, ze w mniejszych aperturach czasem wydaje sie obraz bardziej kontrastowy.
Jesli obserwujesz nisko ponad dachami sąsiednich budynków, to radze zrezygnować z obserwacji - za duze turbulencje na każdą aperture.

Masz najlepszego z Maków SW, o miniamlnej obstrucji centralnej i o małej switałosile (dłuuugasniej ogniskowej - co jest ogromna zaletą przy obserwacjach planetarnych) - nie wyszukuj na siłę wad. Jeśli juz, to takiego Maka wymieniłbym jedynie na 100mm, aby wychodzic z nim na piesze eskapady (a raczej dokupiłbym drugiego). Ja byłbym w niebowziety, ze mam Maka 180mm f/15 i nawet bym wtedy nie spojrzał na 150mm czy 127mm, no chyba, ze wchodziłyby wzgledy czasu wychłodzenia :wink: :)

Dzięki JSC. Zdecydowałem już że 180ka zostanie jako sprzęt docelowy. Muszę mieć po prostu bardziej dlugoogniskowy okular na "gorsze dni". Jeśli 180 nie może pokazać mniej A tylko więcej to nie ma co gdybac :)
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Postwojtekbmw | 09 Kwi 2021, 21:18

witos napisał(a):Zamiast rozważać zakup maka 127 lub 150mm, to kup lepiej Equinoxa 120ED :)

Witos - mam już 180ke więc już nie swiruje. 120ka ED kosztuje około tyle co mak 180 a nawet i jeszcze ciut więcej. Mam też 102/500 do mniejszych powiekszen więc tak już zostanie. Teraz to okularki tylko dobre i juz... Owszem jakby się kasa przelewala to i o 120ke mógłbym się pokusic :D Ale większość obserwacji prowadzę z balkonu więc 120 to też jednak nie krótka armata :) Pozdrawiam
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat