CENY TELESKOPÓW W POLSCE I ZA GRANICĄ -możliwości zakupu

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostNatan | 29 Mar 2006, 02:12

Witam!
Jako, że jestem na tym forum pierwszy raz, chciałbym wszystkich powitać oraz prosić o wyrozumiałość dla moich postów. Jestem ABSOLUTYM laikiem w dziedzinie astronomii dlatego niektóre moje pytania, czy opinie mogą byc dla was irytujące - dlatego prosze o wyrozumiałość.
Co do treści tego wątku; Mam zamiar kupić sobie teleskop. Jako, że chce kupić jeden, a porządny postanowiłem kupić
Meade LX200R 14.0"/356mm Ritchey-Chretien Optical Tube Assembly (3556mm f/10.0) with Ultra-High Transmission Coatings.
Mam mozliwość kupienia go w USA bo mój kolega pracuje w stanach i w maju przylatuje, więc przymierzam się do zakupu. W związku z moimi planami zakupu proszę was o kilka rad, o kilka odpowiedzi na moje pytania:

1. Jak wygląda sprawa cła?
To jest najważniejszy element jaki ma wpływ na moją decyzję o tym gdzie kupować teleskop.

2.Dlaczego ten sam teleskop jest w Polsce dwa razy droższy?


3. Jakie wybiegi można stosować aby ominąć cło? Jak mój kolega ma to przewieźć?


4.Jeśli nie da się ominąć cła, to jakiej wysokości ono jest?

5. Czy jest możliwośc zakupu tego modelu gdzie indziej bez cła?

6. Czy za kwote ok.3500$ w USA, mogę kupic coś lepszego niż ten teleskop?

Bardzo proszę o info tych którzy znają temat.
Dziękuję i pozdrawiam![/b]
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJanusz_P. | 29 Mar 2006, 09:16

Natan napisał(a):Witam!
Jako, że jestem na tym forum pierwszy raz, chciałbym wszystkich powitać oraz prosić o wyrozumiałość dla moich postów. Jestem ABSOLUTYM laikiem w dziedzinie astronomii dlatego niektóre moje pytania, czy opinie mogą byc dla was irytujące - dlatego prosze o wyrozumiałość.
Co do treści tego wątku; Mam zamiar kupić sobie teleskop. Jako, że chce kupić jeden, a porządny postanowiłem kupić
Meade LX200R 14.0"/356mm Ritchey-Chretien Optical Tube Assembly (3556mm f/10.0) with Ultra-High Transmission Coatings.
Mam mozliwość kupienia go w USA bo mój kolega pracuje w stanach i w maju przylatuje, więc przymierzam się do zakupu. W związku z moimi planami zakupu proszę was o kilka rad, o kilka odpowiedzi na moje pytania:

1. Jak wygląda sprawa cła?
To jest najważniejszy element jaki ma wpływ na moją decyzję o tym gdzie kupować teleskop.

2.Dlaczego ten sam teleskop jest w Polsce dwa razy droższy?


3. Jakie wybiegi można stosować aby ominąć cło? Jak mój kolega ma to przewieźć?


4.Jeśli nie da się ominąć cła, to jakiej wysokości ono jest?

5. Czy jest możliwośc zakupu tego modelu gdzie indziej bez cła?

6. Czy za kwote ok.3500$ w USA, mogę kupic coś lepszego niż ten teleskop?

Bardzo proszę o info tych którzy znają temat.
Dziękuję i pozdrawiam![/b]


Drogi Natanie,

Witamy na forum astonomicznym 8)

Jeśli twój kolega legalnie pracuje w USA to może sobie stamtąd przywieźć do swojego użytku (nie w celach handlowych) co tylko mu się podoba z teleskopów ale jeśli jest jak i Ty zapewne brytyjskim gentelmanem to zgłosi go jako teleskop, prezent dla Ciebie do odprawy celnej opłacając cło i wyspiarski wat jako uczciwy obywatel Korony Brytyjskiej 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjureq | 29 Mar 2006, 22:14

Witam,
1) teleskop o którym piszesz LX200R 14" kosztuje w Anglii prawie 6000 funtów, czyli praktycznie tyle samo ile w Polsce, w Astrokraku (36 000 zł). Więc zadaj pytanie - dlaczego ten teleskop JEST W EUROPIE dwa razy droższy?
Odpowiedź: no bo taka jest polityka cenowa Meade ...
2) nie mieszkam w Anglii, ale mam pewne powiązania biznesowe z angielskimi firmami, no i czasem tam bywam i stad moja rada - bałbym się kombinować z omijaniem cła w GB - skuteczność tamtejszych urzędników celnych i nieuchronność kar (i wysokość - łącznie z odsiadką) budzi mój respekt :shock: ... Ale oczywiście każdy postępuje jak chce... :D
3) odnośnie teleskopu - to jest prawdziwy GRZMOT (w sensie masy i wymiarów, oczywiście), nie widziałem 14" LX200R, ale "macałem" 14" LX200 14" i powiem, że jest to teleskop do zamontowania w swoim obserwatorium, na pewno nie do przewozenia i przenoszenia. Poza tym katadioptryk o tej aperturze wymaga długiego chłodzenia - kilku godzin, więc potwierdza to fakt, że jest to maszynka do zabudowania na stałe...
4) seeing w GB jest podobny jak w Polsce (raining fog :D ) więc wybierałbym coś mniejszego... (duże zwierciadła wymagają lepszych warunków :wink: )
Pozdrawiam,
Jurek
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostNatan | 30 Mar 2006, 08:55

No ale kto mówi, że ja chce go używać w Anglii? NIe! Ja chce ten teleskop używac w Polsce a mój kolega pracuje w USA, na statkach. Nie ma Insurance Number, bo to wody miedzynarodowe. Jest zatrudniony legalnie, ale anie nie płaci podatków , ani ubezpieczenia , bo jest marytnarzem. Nieważne, pracuje w USA i wraca w Maju., Jak załatwic to zło? Jak to przywieść? Pomysły? Jakas wiedza na temat cła? Gdzie najlapiej kupic? A może faktycznie to chłodzenie tego nowego systemu "Hubbl'owego" to lipa? Moze za ta kaskę wybrać innego Mead'a? Co radzicie?
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

Postjureq | 30 Mar 2006, 18:08

Czy to ma być twój pierwszy teleskop?
Jakie masz/będziesz miał możliwości obserwacyjne? Miasto, wieś ?
Czy bedziesz użytkował go stacjonarnie czy tez planujesz wyjazdy?
I tu od razu uwaga:
LX200, LX200R, RCX400 o aperturze 14" to sprzęt STACJONARNY,
nie wpakujesz tego nawet do wielkiego kombi - zajmie całego Chryslera Voyagera :lol: , no i spakowanie go wymaga 2 osób. Górna granica przewoźności tego typu katadioptryka to 10-12".
No i sprawa chłodzenia optyki (do temperatury otoczenia oczywiście :wink: ) - katadioptryk o tej aperturze właściwie powinien być stale na dworze, inaczej może nocy nie starczyć na schłodzenie optyki 8) .
No i takie duze lustro "wymaga" dobrych warunków obserwacyjnych - może się okazać, że przy gorszym seeingu obraz np. Jowisza bedziesz miał gorszy niż w stojacym obok 10" LXie...
Zastanów się nad trochę mniejszym lustrem - może 10", a różnicę w cenie przeznacz na zakup astrokamery np. SBIG ST-2000 (3000$) albo na zestaw akcesoriów (okulary itp) .
10" jesteś w stanie jeszcze sam "obsłużyć" - komplet waży prawie 50kg ! (a 14" prawie 90 kg).
Używam katadioptryków od kilku lat i gdybym miał taki dylemat jak Ty to wybrałbym ... RCX400 10" (5600$), oczywiście jezeli wybieramy z katadioptryków :D
Pozdrawiam,
Jurek
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

Postjureq | 30 Mar 2006, 18:49

Odnośnie przywiezienia - to zalezy czym Twój kolega będzie wracał - samolotem czy może jako marynarz statkiem? :wink:
Zakladam, że samolotem...
1. Po kupnie w USA sprzetu, wywalić wszystkie opakowania, a wszystkie papiery wysłać pocztą.
2. Kupić specjalizowanego case'a np. JMI na teleskop i osobno na statyw
Image
Case'a bym troche sponiewierał, jakieś naklejki itp.
3. Teleskop w case'a i na bagaz i tyle, a jak ktoś się bedzie pytał to jestem astroamatorem i byłem na obserwacjach w USA , a teraz wracam do kraju - sa duze szanse na uniknięcie cła (i vatu). Oczywiście nie z 14" bo to napewno dokładnie sprawdzą - w końcu ma gabaryty wyrzutni rakiet ppanc :lol:
4. Mozna tez wysłać Polamer'em, droga morską - tu RACZEJ nie płaci się cła, ale transport trwa miesiąc i nigdy nie ma 100% pewności, ze nie uszkodza (płynie w kontenerze) - zaleta to niski koszt...
Proponuje wejść na stronę Polamera:
http://www.polamerusa.com/default.aspx
Pozdrawiam,
Jurek
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostNatan | 31 Mar 2006, 08:59

Dziekie Jurek!!!! O takie info mi chodzi!! Myslę, że statek nie wchodzi w grę... zastanawiam się jak to z samolotem zrobic... Case kupi ale czy to przejdzie? Jak sądzisz? Czy jest ktoś kto tak przywiózł teleskop i to do tego w takich rozmiarach???
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

Postjureq | 31 Mar 2006, 16:46

1) o 14" to nie słyszałem - pamiętaj, ze 14" LX200 waży ze statywem, wedgem prawie 90 kg, z tego połowa na wedge/statyw, a statyw ma rurki, sorry RURY o srednicy 3" (to jak słupki ogrodzeniowe), wedge ma wymiary subwoofera :lol: ,
2) w samolocie masz maksymalny bagaż, który możesz zabrać, zalezy on od linii lotniczych, rodzaju biletu (klasa turystyczna/biznes) i czasami od pani/pana za biurkiem przy odprawianiu bagażu (ponieważ nurkuję to zawsze mam spory bagaż, zdarzyło mi się "przeszmuglować" bagaż o masie 91 kg, ale z reguły to każą płacić nadbagaż - opłaty rzędu kilku $ za kg - da sie wytrzymać).
ALE - co ważne WYMIARY bagażu muszą być takie, żeby przeszedł przez wszystkie bramki (no bo nikt go nie bedzie niósł ręcznie do samolotu). Oczywiście duzy bagaz można również nadać, ale to juz nie przy odprawie, a w osobnym okienku i inne koszty (duzo większe). Więc patrząc na 14" betoniarkę to wątpię czy to przejdzie...
3) miesiąc temu kolega przywiózł 10" LX200 w opisany przeze mnie sposób - bez żadnych problemów (no ale on kupił uzywanego LXa, ale case miał nową :) ),
4) nie wiem gdzie chcesz kupować sprzęt, ale pamiętaj, że nawet w USA większość sklepów astro ma na składzie sprzęty 8 do 10", a większe to albo na zamówienie, albo "na jutro". Wyjatek to duże sklepy typu OPTCorp ... więc trzeba dokładnie się wypytać (najlepiej zadzwonić), a na zakup zarezerwować sobie na wszelki wypadek ze dwa dni (no, przesadzam, ale dzień to warto). Unikaj sytuacji typu - wpadasz do sklepu -
... dobry, ma pan 14" LXa200R?
no, mam...
...biorę, proszę załadować do pickupa :D
Radzę (co najmniej) złożyć do kupy i przynajmniej przetestować jak chodzi + ziemskie obrazy...
Pozdrawiam,
Jurek
PS. Naprawdę zastanów się nad czymś mniejszym - może 10"?
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostNatan | 02 Kwi 2006, 11:30

Dzięki za wszystkie rady!!!!
Problem w tym że ja się zakochoałem w 14' a mój kolega nie ma pojęcia o astronomii anie sprzęcie wiec nie ma jak sprawdzić... CO ROBIC?
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJaLe | 02 Kwi 2006, 11:38

Jak się zakochałeś to bezwarunkowo sięgaj po 14".
Tylko pamiętaj, że teleskop to początek wydatków.
Mając taki sprzęt to musisz jeszcze zainwestować w odpowiednie okulary, filtry może jakiś sprzęt do astrofoto.
Jeżeli Twój budżet to przewiduje to bierz 14".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostNatan | 02 Kwi 2006, 13:08

Tak mój budzet to przwiduje wiec nie ma problemu. Mam zamiar zakupic Nikona D200 + jakis obiektywe ale to jeszcze kwestioa ustalenia. Co do okularów do tego teleskopu to wiem że kupie 2 NAJLEPSZE , dostepne na rynku światowym. Co polecacie do tego modelu?
Ale najważniejsze pytanie: Jak w praktyce zorganizowac taki zakup ? :(
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJaLe | 02 Kwi 2006, 14:57

Natan napisał(a):Tak mój budzet to przwiduje wiec nie ma problemu. Mam zamiar zakupic Nikona D200 + jakis obiektywe ale to jeszcze kwestioa ustalenia. Co do okularów do tego teleskopu to wiem że kupie 2 NAJLEPSZE , dostepne na rynku światowym. Co polecacie do tego modelu?
Ale najważniejsze pytanie: Jak w praktyce zorganizowac taki zakup ? :(


Ja na 100 % wziął bym ten okular:

Nagler Typ 5 - 31 mm

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=11

Jaki drugi ?
Chyba taki sam jak mam w tej chwili czyli SWA 7,5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 02 Kwi 2006, 19:47

Natanie, jeśli myślisz poważnie o astrofoto aparatem to olej Nikona i bierz Canona z pełnoformatową matrycą :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNatan | 03 Kwi 2006, 05:11

Janusz a jaki jest pełnoformatowy? 5D ? No i chciałbym Cie prosić o absolutnie najlepsze okulary dostępne na świecie do tego modelu teleskopu.

Dziękuje.
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJanusz_P. | 03 Kwi 2006, 08:14

Aparat musi tu być pełnoformatowy bo to długa ogniskowa a i tak uchwyci w kadrze tylko około 45' kątowych naraz tak więc 5D to będzie odpowiedni wybór.
Oczywiście zakup Naglera 31 uważaj za obowiazkowy tak samo jak dobrą złączkę kątową 2" o wysokosprawnych warstwach.
Reszta okularów do większych powiększeń wymaga przedyskutowania pod kątem zastosowania w obserwacjach bo inaczej można tylko doradzić weź wszystkie co jest też bez sensu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNatan | 03 Kwi 2006, 16:34

Masz rację co do okularów - trzeba to omówic.... ale co z aparatem? Od dawna jestem nastawiony na D200 a tu taka zmiana ;) Czy 5D bedzie absolutnie najlepszym rozwiązaniem?
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJanusz_P. | 03 Kwi 2006, 16:41

Jak każdy aparat będzie tylko nędzną i kompromisową protezą prawdziwej, dużej i wysokowydajnej, astronomicznej kamery CCD ale z dwojga aparatów do astrofoto zdecydowanie lepszy będzie jednak 5D :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNatan | 03 Kwi 2006, 19:01

No dobra, więc powiedz mi jaką jest ABSOLUTNIE NAJLEPSZA kamera CCd nadająca się do tego modelu teleskopu? Model? Cena?
Dziękuje.

ps:Faktycznie... przecież moge kupić super kamerkę...
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJanusz_P. | 03 Kwi 2006, 19:23

Nie tak szybko, najpierw zapoznaj się z zawartością stronki : http://www.sbig.com/ a za kilka dni jak przeczytasz to i owo rozszerzając horyzonty wiedzy astronomicznej to porozmawamimy o jakimś jej topowym modelu który będzie dla Ciebie odpowiedni 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 03 Kwi 2006, 19:32

Na szczególną uwagę zasługują matryce CCD: KAI-11000CM (Color) i CCD: KAI-11000M
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 03 Kwi 2006, 19:49

JaLe, dając koledze rybę na talerzu zamiast sprawnej wędki upośledzasz go i uniemożliwiasz prawidłowy rozwój pozbawiając go możliwości samodzielnego użycia własnego aparatu decyzyjnego :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 03 Kwi 2006, 20:37

Janusz_P. napisał(a):JaLe, dając koledze rybę na talerzu zamiast sprawnej wędki upośledzasz go i uniemożliwiasz prawidłowy rozwój pozbawiając go możliwości samodzielnego użycia własnego aparatu decyzyjnego :roll:

W swojej wypowiedzi tylko zasugerowałem pewne matryce, ale wybór nie jest jednoznaczny.

Po za tym:
teleskop to I.
kamera II.
a do tego dojdą umiejętności - bezcenne :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 03 Kwi 2006, 20:52

I całe szczęścię że tak do tego podchodzisz bo inaczej kolega nakupi kupę drogiego "najlepszego" srzętu który będzie bezużyteczny bez umiejętności jego prawidłowego użycia :lol:
To tak jakby bez patentu szybowcowego chcieć zostać od razy kapitanem promu kosmicznego z instrukcją obsługi w ręku :shock: , nie zastąpi ona niestety wylatanych godzin i zdobytego tam w powietrzu bezcennego doświadczenia.
To fakt, to że stać nas na prom kosmiczny niestety nie znaczy że będziemy od razu umieli nim latać a co dopiero wystartować :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNatan | 03 Kwi 2006, 23:22

Czy ktokolwiek twierdzi, że ja potrafię "latać" promem kosmicznym?
Ja nigdy nie twierdziłem że mam jakiekolwiek pojęcie o astronomii , a tym bardziej o tak zaawansowanym sprzęcie. Wręcz przeciwnie; mówiłem, że niewiele o tym wiem i dlatego poproszę kogoś o pomoc.
Na początek wystarczy mi radość oglądania filmików , zdjęć wydrukowanych na duuuużym formacie pochodzących z mojego teleskopu. Nie będzie mi przeszkadzać że zrobił to ktoś inny. Mi zależy na tym aby oglądać piękno wszechświata, we własnym domu, na prawdziwych fotkach czy z czasem za pomocą teleskopu którego obsługi będę się z czasem uczył. Obserwacje to nie żadna sztuka tworzenia! Mi wystarczy satysfakcja posiadania sprzetu i mozliwości.Obserwacje, fotki, to jedynie kwestia wiedzy technicznej (jeśli chodzi o obsługę). Efekt zawsze będzie ten sam!
Dlatego mi nie przeszkadza fakt, że bedę uzależniony w trakcie obserwacji od kogoś kto jest doświadczony w obserwacjach astronomicznych. Nawet będzie mi się podobać to że mam kompana który ma ochotę popracować na fajnym sprzęcie, a przy okazji podzielić się swoją wiedzą i nauczyć mnie czegoś.
Stąd też prośba do Janusza;
Nie zmuszaj mnie na siłę do nauki, czy pogłębiania wiedzy bo tego nie lubię ;)
Jeśli masz ochotę i czas; proszę o odpowiedź na pytania które zadałem, jeśli jednak nie masz czasu - nie odpowiedaj , zrozumiem. Ale nie traktuj mnie jak dzieciaka, a siebie nie stawiaj na pozycji nauczyciela ;)
Wiem , że sam sprzęt to nie wszystko, wiem że muszę znać podstawy astronomii i zastosowania optyki aby takie teleskopy używać ale kto zabroni mi kupić sobie profesjonalny sprzet?!
Czy oferta Mead'a jest skierowana tylko do tych którzy "przejdą testy wiedzy" + testy praktyczne z zakresu atronomii i optyki, czy do tych którzy mają pieniądze oraz ochotę na posiadanie fajnej, drogiej zabawki w domu (pomimo tego że nie dokońca będą umieli się nią posługiwać).
Ja należę do tych drugich i wcale się tego nie wstydzę bo jest we mnie ochota poznania astronomii więć istnieje prawdopodobieństwo, że kiedyś będę wiedział co robię i wykorzystam sprzęt w pełni. Nie chcę zaczynać prymitywnych zestawów , męczyć się w smarach, robić jakieś fuszerki,tylko dlatego że nic nie wiem.
Czy jeśli ktoś jest świeżo upiczonym kierowcą nie może kupić sobie mercedesa bo nie wyjeździł tysięcy kilomentrów? Tak? Muszę przejechać miliony kilometrów maluchem aby zasiąść z czystym sumieniem do mercedesa?
Nie sądzę, że konieczne jest spędzenie setek godzin przy kiepskim teleskopie aby móc kupić profesjonalny...
Mam świadomość, że to by mi pomogło ale czy to jest konieczne? NIE! Bo jak mowiełem; będę miał kogoś kto na poczatku "drogi" bedzie mi pomagał. Poza tym , uważm za bezsennsowne, kupowanie teleskopu za 2 czy 3 tysiące , aby po roku rzucić go w kąt; "bo teraz to już moge kupić profesjonalny". Nawet gdyby udało mi się taki "wstępny" sprzet sprzedać to dużo na nim stracę - dlatego nie warto. Kupuję od razu taki na jakim będę pracował przez dobrych kilka lat.
Dlatego:
Jeśli macie ochotę odpowiadać na moje pytania to bardzo proszę .
Jesli nie macie ochoty to także zrozumiem.

Ale na żadne "wędki" i nauki się nie łapię.

Pozdrawiam.
 
Posty: 34
Rejestracja: 29 Mar 2006, 01:56
Miejscowość: Londyn

PostJanusz_P. | 04 Kwi 2006, 00:20

Link do strony z kamerkami podałem i traktuj go jako wiążącą odpowiedź w tym temacie, sam musisz przeczytać i zdecydować bo nie zrobię tego za Ciebie, to Twoje zadanie, ja swoje spełniłem podając źrodło informacji co jest chyba jasne i oczywiste a kolega nawet wskazał gotowe danie na wynos bo pewnie razem pisaliśmy odpowiedź :lol:

Ps. Nikt Ci nie poleca kiepskiego sprzętu tylko conajwyżej sugeruje abyś się z tym dobrym najpierw zapoznał np na jakimś zlocie zanim podejmiesz pohopną lub nieprzemyślaną decyzję z przykrym dla Siebie skutkiem finansowym i późniejszym rozczarowaniem :roll:
Najpierw zorientuj się ile w twojej okolicy jest w ciągu roku nocy pogodnych i z jakim seeingiem a dopiero potem myśl już świadomie o dużym teleskopie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat