Trwałość luster

PostPR31 | 20 Kwi 2006, 16:02

Słyszałem opinie, że lustra w teleskopach zwierciadlanych wymagają ponownego aluminiowania co kilka lat. Ja mam teleskop piętnastoletni, który wydaje się wciąż w pełni sprawny (optyka nie wykazuje istotnych wad, a całość zauważalnego pogorszenia parametrów). To ewenement czy norma? Jak w praktyce jest z tą trwałością? Jak zachowują się lustra różnych firm? Czy rzeczywiście teleskop zwierciadlany to zabawka na zaledwie parę lat?

Rozumiem, że zależy to w dużym stopniu od warunków eksploatacji, producenta i, oczywiście, ceny. Czy macie w tym zakresie jakieś własne doświadczenia? Spotkaliście się z teleskopami niezwykle trwałymi albo przeciwnie - wysiadającymi po krótkim czasie? (chodzi oczywiście o trwałość optyki, a nie mechaniki).

Ja, z oczywistych względów, mam duże zaufanie do optyki rosyjskiej (tałowskiej), jako bardzo trwałej. Ale może to błędna opinia i sprzęt innych firm też bez problemu wytrzymuje po 20 lat?

Pozdrawiam
Paweł
TAŁ-1M 110/805
 
Posty: 26
Rejestracja: 31 Mar 2006, 17:47
Miejscowość: Warszawa

PostDarek. M | 20 Kwi 2006, 16:22

To zależy od tego jak często go używasz, w jakich warunkach i jak go przechowujesz.. <salut>
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJaLe | 20 Kwi 2006, 16:28

Mam pytanie do PR31 - jak często Twoje lustro wymagało mycia?
Czy teleskop używasz przy niskich temperaturach ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPR31 | 20 Kwi 2006, 21:55

JaLe napisał(a):(...) jak często Twoje lustro wymagało mycia?
Czy teleskop używasz przy niskich temperaturach ?

Mój teleskop żyje w luksusie. Wiele lat był w ogóle nieużywany (wspominałem o tym w recenzji), a obecnie jestem niedzielnym obserwatorem i to głównie letnim, bo marznięcie przy okularze nie sprawia mi przyjemności. A więc teleskop nie jest używany w niskich temperaturach tj. poniżej zera (zdarzyło się to może kilka razy), zwykle nie doprowadzam do stanu zaroszenia, lustro nie było myte nigdy, bo zwyczajnie nie było takiej potrzeby (tubus jest odkrywany jedynie na czas bezpośrednich obserwacji, a przechowywany pod foliowym workiem i wylotem na dół, aby kurz nie osiadał na lustrze). Chłodzenie odbywa się powoli, bez żadnych szoków, dmuchania itp. Stworzyłem mu wszelkie warunki, aby służył długo i bardzo się cieszę, że służy :-)

Nie chodzi mi jednak o mój teleskop, ale o inne. Wiem, że trwałość zależy od eksploatacji (i dlatego swoim bawię się delikatnie), ale interesują mnie dane ogólne, orientacyjne. Czy ktoś spotkał się z lustrami 15-20 letnimi i wie, jak się zachowują produkty takiej, a jak innej marki, czy rzeczywiście wymagają ponownego pokrywania itd.

Pozdrawiam
Paweł Rajewski
TAŁ-1M 110/805
 
Posty: 26
Rejestracja: 31 Mar 2006, 17:47
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 20 Kwi 2006, 22:52

Swoje MTO mam z 1984 roku i nadal warstwy lustrzne mają się w nim doskonale po tylu latach intensywych obserwacji terenowych 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Flaytec1 oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat