Wybór nowego sprzętu.

PostRammstein | 07 Maj 2006, 17:07

Witam. Od pewnego czasu zastanawiam się nad kupnem nowego teleskopu i mam dosyć duży wybór, przez co bardzo trudno zdecydować się na coś. Teleskop kupię dopiero w następnym roku, ale trzeba już się zastanawiać nad tym, co kupić i ile trzeba zaoszczędzić. I chciałem prosić użytkowników tego forum o pomoc przy wyborze odpowiedniego teleskopu, będę dysponował kwotą około 8500 zł i chciałbym kupić coś z GoTo (według mnie najlepszy sposób do nauki nocnego nieba a pozatym nie znam dobrze nocnego nieba i cały czas się go uczę) oraz wybrać taki sprzęt by nadawał się do obserwacji wizualnych jak i robienia zdjęć. Sam wybrałem 3 teleskopy, ale niestety nie mam pojęcia o nich wcale, ponieważ nie miałem nigdy styczności z żadnym z 3 systemów, w jakim są one wykonane. Proszę o doradzenie mi czegoś dobrego, jestem również otwarty na wasze propozycje, ale ważne jest by teleskop posiadał GoTo i mieścił się w kwocie 8500 zł.

A oto teleskopy które wybrałem:
"Meade" LXD-75 8" S
"Meade" LXD-75 10" SN
"Meade" ETX 125PE
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 07 Maj 2006, 20:22

To zdecydowanie ten pierwszy bo drugi jest już za ciężki na ten montaż a trzeci za mały i za ciemny do DS i za delikatny do astrofoto :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek T. | 07 Maj 2006, 20:28

GOTO nie należy do dobrych sposobów nauki nieba. Rozleniwia i nic nie uczy. :? Do nauki najlepiej jest studiować mapki i szukać obiektów lornetką.
Co do teleskopów to są stanowczo za drogie jak na oferowane przez nie możliwości. Za nawet sporo niższą cenę można zrobić combo np. GPDx + Autostar z silnikami DS albo LXD + Soligor 8", Orion 8", etc. Przykładowy GPDx jest dużo lepszy od LXD75 (wiem, bo mam pięćdziesiątkępiątkę) i w kwestii dokładności jak i stabilności.
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostJanusz_P. | 07 Maj 2006, 20:42

Powidziałbym wręcz że system Go To upośledza i robi z początkujących obserwtorów kaleki obserwacyjne ale dzisiejsza młodzież jest z natury leniwa i nastawiona do życia nader konsumpcyjnie dlatego system Go To "dla leniwych" święci takie triumfy na rynku Newbie :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSaithi | 07 Maj 2006, 20:47

WoW 8500zl ? z kad masz takie gigantyczne fundusze ? :D zartuje,ale o ile mnie pamiec nie myli ledwo pare miesiecy temu kupiles teleskop.Zauwazylem taka dziwna tendencje ledwo kupi sie teleskop,a juz chce sie wiekszy,lepszy drozszy(sam tak mialem :lol: ) Astronomia zasysa niesamowicie wrecz, i bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 21 Lis 2005, 19:33
Miejscowość: Żmigród

Postmisiekc | 07 Maj 2006, 23:20

Swego czasu w podobnej sytuacji wybralem Meade LXD75 8" SC.
W porownaniu z zestawami proponowanymi przez Piotrka T. ten teleskop jest po prostu znacznie mniejszy i troche lzejszy przy porownywalnej aperturze.
Jesli rozmiar ma dla Ciebie znaczenie drugorzedne zrob tak jak radzi Piotrek T.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostRammstein | 08 Maj 2006, 14:43

a czy ktoś z was miał okazje uczyc się nieba za pomocą GoTo od podstaw ?
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 08 Maj 2006, 16:54

Chyba źle sie rozumiemy, GoTo nie służy do nauki nieba bo do tego jest mapka, lornetka i szukacz w teleskopie.
GoTo służy do prowadzenia pokazów dla ludzi o znikomej znajomości nieba i wrecz uniemozliwia on nauczenie się nieba wyręczając nas w tym względzie i upośledzając do roli oseska naciskającego bezwiednie guziczki :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 08 Maj 2006, 17:33

Według mnie wszystko zależy od posiadacza GoTo bo jeśli inteteresuje się astronomią to wiele się nauczy , już 2 razy zdarzyło mi się że baterie siadły :/ I byłem skazany na swe zdobyte umiejętności :) I niewszystkie obiekty z mej listy które miałem na dany dzień do zobaczenia znalazłem ale znaczną większośc znalazłem 2 teleskopem bez GoTo :) Wszystko zależy od posiadacza a więc niemożna powiedziec że GoTo jest dla leniwych i niczego nieuczy bo uczy wiele gdy właściciel chce posiąśc ta wiedzę. A ja nieznam dobrze jeszcze nieba ale gdyby nie GoTo to raczej do tej pory bym nieznalazł wielu obiektów a tak to łatwiej zapamiętac gdy dany obiekt zostanie wskazany na niebie a nie na mapce.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 08 Maj 2006, 17:47

I tu sie właśnie absolutnie nie zgadzam ba na mapce dochodząc do niego samodzielnie z mapką przy okularze szukacza przez kilka minut po gwiazdkach zapamiętujesz go na zawsze a z GO TO tylko na chwilkę bo zrobił to za Ciebie i nie umiesz tego zrobić samodzielnie np teleskopem bez GoTo :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 08 Maj 2006, 18:44

GoTo to bardzo sprzeczna sprawa pod względem nauki nieba i chyba nigdy do jednego zdania niedojdziemy a czy GoTo naprawde uczy czy jest tylko ułatwieniem dla leniwych dowiemy się za pare lat gdy już znacznie większa grupa będzie astroamatrów którzy uczyli się nocnego nieba za pomocą GoTo. I mogli byśmy dalej kontynuowac dyskusje na temat jaki teleskop wybrac i dlaczego ?
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostZbig | 10 Maj 2006, 20:00

System "GOTO" nie jest az tak zly. Czasem przy naszej kaprysnej pogodzie pomaga zobaczyc wiecej obiektow w krotkim czasie. Jedyna wada wiekszosci teleskopow z GOTO to brak mozliwosi alternatywnej recznej pracy i czesto brak dobrego szukacza.
Jesli szukajac obiektu najpierw wyszukamy go przez dobra lornetke a pozniej wycelujemy na niego zp. teleskopu z GOTO to zarowno zyskamy na czasie jak i na dobrym widoku obiektu. Widzialem jak pouczajace podczas pokazow nieba jest spojrzec na M42 najpierw przez lornetke a dopiero pozniej przez teleskop.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostRammstein | 06 Cze 2006, 15:25

Wakacje coraz bliżej a plany mi się zmieniają co chwile, i jeśli niewypali mi mój pierwszy plan to kupuje teleskop po wakacjach ale nadal niewiem co wybrac , prosze o pomoc ponieważ coraz bliżej do mego wyjazdu do pracy i niewiem ile kasy będe łącznie potrzebował na nowy sprzęt , i jeszcze ważną rzeczą jest by niebył on aż tak duży ponieważ wtedy niebęde miał go gdzie schowac przed ma 2,5 letnią siostrą. Np. newton z ogniskową 1500 będzie już dla mnie problemem do schowania.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat