Nasadka William Optics ... problem z ogniskowaniem...

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostRothbard | 15 Maj 2006, 19:14

Witam,

zamówiłem sobie tę właśnie nasadkę http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 1735e93bd9
tym razem do Synty 200/1200.
Wszystko byłoby super, gdyby można było złapać ognisko, ale niestety, po założeniu załączonego do kompletu Barlowa x1,6
nie udaje się wyostrzyć obrazu.
Jeżeli włożę nasadkę do Barlowa 2" Soligora, to wszystko jest wówczas super, ostrość również, ale power aż x192 !
Taki power przyda się na pewno do Słońca (właśnie przed chwilą lukałem i wygląda niesamowicie ), Księżyca i planet... jednakże
liczyłem jeszcze na jakieś DS-y, ale przy takim powerze...

Mam w związku z powyższym pytanie, jak obejść problem, żeby przy okularach 20mm z kompletu można było złapać ognisko
i tym samym mieć podstawowy power x96?

Dodam, że na stronie Delta Optical (tutaj kupiłem tę nasadkę i mogę ją oczywiście zwrócić przed upływem 10 dni, ale nie bardzo chcę...) stoi,
że nasadka ta również nadaje się do Newtonów, do czego zapewne miał służyć ten Barlow 1,6...

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale są dwa wyjścia z sytuacji,
albo wymiana wyciągu na niższy , co raczej nie wchodzi w rachubę,
albo dorobienie tulejki do barlowa, która sięgałaby głębiej do wyciągu ???

Proszę o pomoc, rady, sugestie... jestem w kropce, a nie chciałbym zwracać naprawdę przyzwoitego sprzętu...

Pozdrawiam
TAURUS 380, Meade 10x50 ___ 52°01'43.56''N 20°55'45.81''E
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 Mar 2006, 14:56
Miejscowość: Głosków

PostJanusz_P. | 15 Maj 2006, 19:31

Skoro ten "super" sprzęt :wink: nie ogniskuje z naprawdę popularnym Newtonem to po co Ci on w ogóle, będę zgadywał, jako ozdobnik a może fetysz z ładnym logiem firmowym :shock:
Sam kiedyś miałerm podobny dylemat zakupu nasadki dwuocznej i zmartwię Cie na całej lini, nie znalazłem nasadki dobrej do obserwacji DS za to do planetek sprawują się one całkiem O.K. i trzeba chyba traktować to jako dogmat ich etymologii i docelowe przeznaczenie zarazem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 15 Maj 2006, 20:19

Rothbard napisał(a):Witam,

zamówiłem sobie tę właśnie nasadkę http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 1735e93bd9
tym razem do Synty 200/1200.
Wszystko byłoby super, gdyby można było złapać ognisko, ale niestety, po założeniu załączonego do kompletu Barlowa x1,6
nie udaje się wyostrzyć obrazu.
Jeżeli włożę nasadkę do Barlowa 2" Soligora, to wszystko jest wówczas super, ostrość również, ale power aż x192 !
Taki power przyda się na pewno do Słońca (właśnie przed chwilą lukałem i wygląda niesamowicie ), Księżyca i planet... jednakże
liczyłem jeszcze na jakieś DS-y, ale przy takim powerze...

Mam w związku z powyższym pytanie, jak obejść problem, żeby przy okularach 20mm z kompletu można było złapać ognisko
i tym samym mieć podstawowy power x96?

Dodam, że na stronie Delta Optical (tutaj kupiłem tę nasadkę i mogę ją oczywiście zwrócić przed upływem 10 dni, ale nie bardzo chcę...) stoi,
że nasadka ta również nadaje się do Newtonów, do czego zapewne miał służyć ten Barlow 1,6...

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale są dwa wyjścia z sytuacji,
albo wymiana wyciągu na niższy , co raczej nie wchodzi w rachubę,
albo dorobienie tulejki do barlowa, która sięgałaby głębiej do wyciągu ???

Proszę o pomoc, rady, sugestie... jestem w kropce, a nie chciałbym zwracać naprawdę przyzwoitego sprzętu...

Pozdrawiam


No to może tak. Czy nasadka ma możliwość wkrecenia w nią filtrów (dziwne gdyby nie miała) ? Jeśli ma to potrzebujesz po prostu samą soczewkę Barlowa x2 lub x1,6, którą wkrecisz tam gdzie wkręciłbyś filtry (wiem, że Soligor i Antares mają wykręcane soczewki Barlowa, które pasują do gwintu filtrowego). Barlow jest ci właśnie potrzebny do wyciągnięcia ogniska wyżej (jak gdyby przedłużenie wyciągu :wink: ).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRothbard | 15 Maj 2006, 23:13

Domek napisał(a):No to może tak. Czy nasadka ma możliwość wkrecenia w nią filtrów (dziwne gdyby nie miała) ? Jeśli ma to potrzebujesz po prostu samą soczewkę Barlowa x2 lub x1,6, którą wkrecisz tam gdzie wkręciłbyś filtry (wiem, że Soligor i Antares mają wykręcane soczewki Barlowa, które pasują do gwintu filtrowego). Barlow jest ci właśnie potrzebny do wyciągnięcia ogniska wyżej (jak gdyby przedłużenie wyciągu :wink: ).

Pozdrawiam,
Dominik


Oczywiście, że ma gwint, w który wkręca się barlowa 1,6 z zestawu, bo dzięki temu "złapałem" obraz po włożeniu nasadki z tym barlowem do barlowa 2" Soligora.
Jednakże bez dodatkowego 2" Soligora, jeśli wyciąg z nasadką wejdzie nawet do końca do tubusa, to obraz i tak jest rozmyty.
Zbig na sąsiednim forum wpadł chyba na dobry pomysł, żeby zrobić redukcję 2", która w przeciwieństwie do tej oryginalnej syntowej,
nie wydłuży wyciągu o te 4 czy nawet 5 cm.
I to jest trop, którym pewnie pójdę... :D
TAURUS 380, Meade 10x50 ___ 52°01'43.56''N 20°55'45.81''E
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 Mar 2006, 14:56
Miejscowość: Głosków

PostDominik Woś | 15 Maj 2006, 23:28

Rothbard napisał(a):Zbig na sąsiednim forum wpadł chyba na dobry pomysł, żeby zrobić redukcję 2", która w przeciwieństwie do tej oryginalnej syntowej,
nie wydłuży wyciągu o te 4 czy nawet 5 cm.
I to jest trop, którym pewnie pójdę... :D


No jeśli tak można to może nawet nie będziesz potrzebował tego Barlowa x1,6. :D W zasadzie rozwiązania są dwa. :wink: Przybliżyć ognisko do nasadki lub nasadkę do ogniska. :wink: (byle ne za bardzo bo się spali. :lol: )

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Maj 2006, 10:16

Na stronie dystrybutora jest napisane jak wół:
______________________________________________________
"Nasadka przeznaczona do teleskopów SCT, refraktorów oraz Newtonów. ______________________________________________________

Jak widać dystrybutor mocno się tym razem z prawdą rozminął bo nasadka z Newtonem nie ostrzy pomimo jego zpewnień bez dodatkowego Barlowa Klienta :shock:
Tak jak radzi Dominik trzeba ją jak najbardziej zbliżyć do ogniska za pomocą możliwie najkrótszej zaprojektowanej złączki to jest szansa że się stanie wreszcie użyteczna :?:
W razie problemów służę pomocą w jej zaprojektowaniu i wykonaniu.
Złączką kątowa WO z przeskakującym (koszmarnie luźnym gwintem) już była u mnie na warsztacie do przeróbki czyli to w sumie nic nowego i wpadki się czasem jak widać każdemu zdażają :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRothbard | 16 Maj 2006, 12:42

Dzięki Janusz!
Zdaje się, że jak przy poprzedniej Syncie tak i teraz chciałbym podesłać Ci już drugi "wyluzowany" :wink: wyciąg do korekty, dzięki czemu mógłbym upiec dwie pieczenie przy jednym ognisku :wink:

Pozdrawiam
TAURUS 380, Meade 10x50 ___ 52°01'43.56''N 20°55'45.81''E
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 Mar 2006, 14:56
Miejscowość: Głosków

PostJanusz_P. | 16 Maj 2006, 13:15

To przyślij wyciąg Synty do przeróbki (odluzowania) i nasadkę dwuoczną a zajmiemy się tym kompleksowo żeniąc technologię WO z Chińską naszą rodzimą myślą techniczną :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat