Bino z Newtonem 150/750

PostHolst | 23 Lip 2017, 02:49

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Jestem w trakcie oczekiwania na przyjście przesyłki z tubą SW 150/750 w systemie newtona. To mój drugi teleskop po zabawkowym Optisanie, który jeszcze jako dziecko zakupiłem w "profesjonalnym" sklepie optycznym o nazwie Media Markt prawie 20 lat temu :D (sprzęt jeszcze działa)
Ponieważ jako pasjonat nieba trochę się zapuścilem postanowiłem nadrobić stracony czas i zainteresować się tematem nasadek bino, ponieważ być może w dalekiej lub niedalekiej przyszłości taką dokupię. W sieci znalazłem mało informacji na temat ich współpracy z newtonami f/5.

Czy ten teleskop będzie dobrze współpracował z bino SW?
O ile dobrze rozumiem ognisko jest w zasięgu wyciągu, więc teoretycznie obejdzie się bez Barlowa, ale czy to ma sens w przypadku tego teleskopu? Ze znalezionych informacji wynika, że stożek świetlny tego teleskopu może być na to zbyt szeroki. Proszę o radę.

Pozdrawiam
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Kwi 2017, 16:43
Miejscowość: Okolice Poznania

 

PostJanusz_P. | 23 Lip 2017, 18:30

W przypadku jasnego Newtona i Bino bez Barlowa się nie obejdzie i Barlow wysmukli mu wiązkę światła czyli zmieni światłosiłę co skutkuje zmniejszeniem winietowania :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHolst | 23 Lip 2017, 19:45

Dziękuję za odpowiedź. :D
Z optyką i fizyką jestem na bakier, więc raczej zadaje pytania "na czuja".

Czyli jeśli zaopatrze się w bino SW z barlowem 1,8x, bo chyba taki dodają do zestawu, to nie powinno być winiety, czy jednak trzeba inwestować w Barlow 2 razy lub większy?

A jak wygląda sprawa okularów? Przeczytałem, że generalnie nie powinno się przekraczać pola 66 stopni i 20 mm. Czy jeżeli użyłbym np. taki TS 20mm z polem 70 mm to nie będzie za dużo dla tej tuby? Pytam, bo wiem, że część ludzi takich używa.
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Kwi 2017, 16:43
Miejscowość: Okolice Poznania

 

Postendriu624 | 23 Lip 2017, 19:58

Holst napisał(a):Dziękuję za odpowiedź. :D
Z optyką i fizyką jestem na bakier, więc raczej zadaje pytania "na czuja".

Czyli jeśli zaopatrze się w bino SW z barlowem 1,8x, bo chyba taki dodają do zestawu, to nie powinno być winiety, czy jednak trzeba inwestować w Barlow 2 razy lub większy?

A jak wygląda sprawa okularów? Przeczytałem, że generalnie nie powinno się przekraczać pola 66 stopni i 20 mm. Czy jeżeli użyłbym np. taki TS 20mm z polem 70 mm to nie będzie za dużo dla tej tuby? Pytam, bo wiem, że część ludzi takich używa.

W nasadkach SW dawniej był barlow 2x , i ta nasadka z barlowem 2 x ostrzyła bez problemu w newtonach SW, nasadka WO ze swoim zestawowym barlowem 1,6x ma problemy z ostrzeniem w newtonach SW.
Po nasadkę bino lepiej udać się osobiście do sklepu i przebrać ją z kilku sztuk, i wybrać taką, która ma identyczne tory optyczne, patrząc w nasadkę od strony okularów na biale tło , będzie wtedy widać różnicę w jasności torów optycznych.
Wysyłkowo ze sklepu to już loteria , bo może się trafić nasadka z dużymi różnicami w torach optycznych.

tu jest nasadka bino z dwoma barlowami.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... ts_id=3997
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMichał N. | 23 Lip 2017, 20:30

Cześć, ja od niedawna stałem się posiadaczem nasadki bino.
Jestem zaskoczony jakością dawanych obrazów: planet, Księżyca i gromad kulistych :D
Ilość szczegółów dostrzegalnych i kolor na planetach nieosiągalna przy patrzeniu jednym okiem :roll:
Jednak w moim newtone 12'' potrzebny jest osobno barlow x2 bo te wkręcane do nasadki 1,6 czy 2,0 barlowy nie ostrzyły :(
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostHolst | 24 Lip 2017, 00:43

endriu624 napisał(a):
Holst napisał(a):
tu jest nasadka bino z dwoma barlowami.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... ts_id=3997


Kto jest producentem tej nasadki ? BinoViewer? Trochę dziwnie się nazywa ale może to tylko moje wrażenie ;) pomijając obecność Barlowa 3x to czy ona jest porównywalnej jakości co SW?
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Kwi 2017, 16:43
Miejscowość: Okolice Poznania

 

Postendriu624 | 24 Lip 2017, 06:46

Na nasadce SW nic nie pisze że to SW a nasadka z linku wygląda identycznie jak SW, powiem nawet że kolorystycznie nawet ładniejsza od SW. Można z czystym sumieniem przyjąć że ten BinoViwer to SW.
Jest to dziwne, że nasadki bino bez logo SW sklepy sprzedają je jako SW, tak więc nazwa binoviwer jest prawidłowa.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postszary | 24 Lip 2017, 09:42

Osobiście za cenę nowej nasadki określanej jako SW wolałbym kupić używaną, ale o lepszej jakości obrazu, np. William Optics czy Baader Maxbright. Przez pewien czas miałem jednocześnie SW oraz WO i porównywałem te nasadki bezpośrednio. Obraz dawany przez WO był zauważalnie lepszy, zarówno jeśli chodzi o kontrast oraz transmisję, jak i o odwzorowanie bieli. W porównaniu z WO patrząc przez SW miałem wrażenie, że obraz w tej drugiej jest nieco ciemniejszy i lekko zażółcony. Ale to tylko moje subiektywne odczucia.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postlolak89 | 24 Lip 2017, 10:20

https://www.cloudynights.com/topic/5569 ... nis0007dl/
Tu jest link do recenzji poszczególnych nasadek. Akurat na rynku Hamerykańskim różnią się nazwami jednak czytałem w pewnym temacie którego już teraz znaleźć nie mogę, opinie tego autora, że nasadki TS, WO i SW są robione w tej samej fabryce i mają te same pryzmaty 25 mm. Nie różnią się optycznie tylko wizualnie i mechanicznie. De Facto robi on również jak to nazywa "supercharged binoviewer" czyli zwiększa przelot optyczny nasadek na maksa do 25 mm czyli do rozmiaru pryzmatów w nich używanych.

Chorwat ,również o imieniu Daniel, pisał to samo co autor tych recenzji. Jak sam siebie określa jest specjalistą w dziedzinie binoviewer, miał wszystkie dostępne na rynku bina, włacznie ze wszystkimi wyprodukowanymi Zeissami.
Może jasność o której piszesz była spowodowana różnymi przelotami? Trochę jednak się różnią przelotem optycznym te nasadki, nie dużo ale zawsze. Tak czy inaczej skoro podobne wnioski wyciąga dwóch "testerów" to ja im wierzę:)
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat