Synta SK1145EQ1

PostMaGiK | 22 Lip 2006, 02:48

Witam!
Jestem poczatkujacym milosnikiem obserwacji nocnego nieba. Dotychczas uzywalem radzieckiej lornetki 12x40, ale poza mglawica w Andromedzie i ksiezycami Jowisza nic ciekawego nie udalo mi sie zaobserwowac, pewnie tez ze wzgledu na brak jakiegokolwiek statywu.
Przede mna zakup teleskopu. Wlasnie ten zwrocil moja uwage ze wzgledu na cene (mam dosc mocno ograniczone fundusze), ale nie tylko. Zalezy mi na sprzecie dosc lekkim, ktory moglbym latwo transportowac np. pociagiem, a z tego co widze to spakowany wazy 11,5 kg. SK1149EQ2 wazy juz ponad 22 kilo. Poza tym jest to chyba najtanszy telep na paralaktyku.
Zdaje sobie sprawe ze dolaczone okulary zapewne pozostawiaja wiele do zyczenia, ale w przyszlosci nie wykluczam zakupu akcesoriow wyzszej jakosci, na pewno bede musial dokupic jakies filtry: ksiezycowy, sloneczny (czemu nie). Teleskopu zamierzam uzywac do obserwacji obiektow US takich jak (oprocz Ksiezyca - wiadomo) Jowisz i jego Czerwona Plama, Saturn z pierscieniami, moze jakas planetoida (a moze nie :P ), blizsze planety. Ale chyba najbardziej zalezy mi na obiektach DS.

Prosze wiec o Wasza opinie czy na poczatek ten sprzet wystarczy do takich celow? Czy tez zupelnie sie do niczego nie nadaje (nawet do wykorzystania z lepszymi okularami)?
Jeszcze prosze o opinie na temat montazu. No i jakie powiekszenia sa dostepne z dolaczonymi okularami?
Pozdro MaGiK
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 Lip 2006, 14:11
Miejscowość: Krosno k/Poznania

 

PostJaLe | 22 Lip 2006, 07:05

Z Twojego podpisu wynika, że mieszkasz w mieście, ale chcesz mieć mobilny sprzęt do wypadów pozamiejskich.

Mogę powiedzieć że z mojego doświadczenia, iż lepiej poczekać i dozbierać pieniążki niż wchodzić w małe lustro.
Oczywiście są zwolennicy i takich małych i nalezy uszanować ich preferencje.

Wg. mnie szkoda pieniędzy i rozczarowań na sprzęt z lustrem poniżej średnicy 200mm (a masz chęć oglądać DS -y).

Co do wyboru teleskopu to radzę uzbroić się w cierpliwość i poszukać teleskopu z drugiej ręki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 22 Lip 2006, 08:42

Jale, chyba zapomniał wół jak cielęciem był :roll:
Na obecnym etapie rozwoju też nie polecałbym teleskopu do DS mniejszego niż 50 cm :wink: bo dopiero takim wyraźnie widać ramiona spiralne i rodziela on najodleglejsze nawet "kulki" na gwiazdy 8)
Jednakże pamiętam doskonale czasy jak refraktorkiem PTMA 66/800 poznawałem niebo i odkrywałem nim z balkonu w Krakowie kolejne emki i inne ciekawe obiekty a było to najwspanialsze przeżycie bo odkrywałem je osobiście posługujac sie mapką nieba i dawało to naprawdę wielką satysfakcję kórej nie śmiałbym teraz odebrać następnemu pokoleniu.
MaGiK'u teleskop klasy 114mm pozwoli Ci z poza miasta oglądnąć praktycznie wszystkie Messiery i sporo obiektów z katalogu NGC oraz wszystkie Planetey poza Plutonem.
Pomyśl tylkko nad teleskopem na jak najsztywniejszym montażu conajmniej klasy EQ-3 a wtedy wymienisz sobie potem tylko np tubę na większą np 150/750, w przeciwnym razie montaże klasy EQ-2 będą za delikatne do powieszenia na nich czegoś więcej niż 114mm :roll:
Ważne aby teleskop miał przynajmniej optyczny szukacz 6x30 co znacznie ułatwia odszukiwanie wielu obiektów na niebie 8)

Ps. Ta rosyjska lornetka przyda się jeszcze jak znalazł przy namierzaniu kolejnych obiektów teleskopem jako podręczne narzędzie do skakania po gwiadach :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaGiK | 22 Lip 2006, 08:50

Dzieki za odpowiedz.
Mysle ze te 4 stowki na poczatek to starcza. W przyszlosci planuje zakup lepszego sprzetu a ten razem z montazem odsprzedam innemu amatorowi albo podaruje komus z rodziny, zeby tez mogl sie zarazic pasja :D .
Pozdro MaGiK
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 Lip 2006, 14:11
Miejscowość: Krosno k/Poznania

 

PostDrakos | 22 Lip 2006, 09:00

Nie popełniaj mojego błędu, sam zacząłem przygodę z Astronomią od teleskopu za 350zł z Allegro i zapewniam Cię że były to zupełnie wyrzucone w błoto pieniądze bo Barlow w wyciągu i montaż EQ-1 to była zupełna prażka.
Jako drugi kupiłem już prawdziwy teleskop MT-750 na montażu Soligora i z tego zakupu jestem jak na razie w pełni zadowolony, mieści się ze mną na balkonie, ma niewielkie rozmiary a już duże możliwości bo lustro 150mm średnicy robi swoje i bardzo przyjemnie się nim ogląda przeróżne obiekty niebieskie 8)
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostJaLe | 22 Lip 2006, 09:51

Janusz_P. napisał(a):Jale, chyba zapomniał wół jak cielęciem był :roll:
Na obecnym etapie rozwoju też nie polecałbym teleskopu do DS mniejszego niż 50 cm :wink: bo dopiero takim wyraźnie widać ramiona spiralne i rodziela on najodleglejsze nawet "kulki" na gwiazdy 8)


:lol: :lol: :lol:

Potrafisz mnie Januszu rozbawić do łez.

A tak serio to każdy sprzęt ma swoje zalety i wady. Taki teleskop o aperturze do 150 mm jest na pewno lekki (mowa o Newtonach), po za tym wg. mnie jego zalety się kończą, acha no może jest jeszcze tańszy od większych.


Jak najbardziej doceniam zalety PZO (sam takową lunete miałem), w tej chwili czekam na Pronto. Zatem nie neguję zalet refraktorów.


Na pewno od czegoś nalezy zacząć, chociażby po to by widzieć swój rozwój.

Zatem kupujcie 114 i cieszcie się i tymi obrazami.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 23 Lip 2006, 02:42

Ojej, ojej, a przeciez wystarczy powiesic takiego malego chocby MTO na montazu paralaktycznym i troszke dluzej ponaswietlac a mozna zobaczyc na fotce znacznie wiecej, nizeli ma to miejsce wizualnie w przypadku luster 20 - 30 czy chocby 50 cm. :) No tak, zaraz ktos powie ze taka 50-tke tez mozna uzyc do astrofotografii, ale jeszcze dobrze bedzie ja na czyms poprowadzic. Czyli znow wychodza zalety malych, mobilnych i stosunkowo lekkich niewielkich teleskopow ktore w dodatku maja swoj niepowtarzalny urok. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 24 Lip 2006, 04:36, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJaLe | 23 Lip 2006, 08:06

Gregory napisał(a):Ojej, ojej, a przeciez wystarczy powiesic takiego malego chocby MTO na montazu paralaktycznym i troszke dluzej ponaswietlac a mozna zobaczyc na fotce znacznie wiecej, nizeli ma to miejsce wizualnie w przypadku luster 20 - 30 czy chocby 50 cm. :) No tak, zaraz ktos powie ze taka 50-tke tez mozna uzyc do astrofotografii, ale jeszcze dobrze bedzie ja na czyms poprowadzic. Czyli znow wychodza zalety malych, mobilnych i stosunkowo lekkich niewielkich teleskopow ktore w dodatku maja swoj niepowtarzalny urok. ;-)


Póki co sceptycznie odnoszę się do zastosowania teleskopu 50 cm do astrofotografii. I pewnie takie MTO z racji precyzyjnego montażu i sterowania będzie o wiele lepiej spelniać swoje zadania w tym względzie. Tutaj Grzegorzu masz rację.
Uważam też że duży teleskop nie jest dla każdego, ale upieram się przy mojej początkowej tezie, że nie ma co inwestować w teleskop mniejszy niż 200 mm (w przypadku obserwacji).

Odnosi się to szczególnie do osób które maja dostęp do "przeciętnego" nieba, a ja się do takich zaliczam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 23 Lip 2006, 09:59

JaLe napisał(a):Uważam też że duży teleskop nie jest dla każdego, ale upieram się przy mojej początkowej tezie, że nie ma co inwestować w teleskop mniejszy niż 200 mm (w przypadku obserwacji).


Jezeli chodzi tylko i wylacznie o obserwacje, zgadzam sie z Toba w 100% i chyba rowniez celowalbym w lustro nie mniejsze jak 200 mm. Z drugiej strony jest jeszcze platforma, i taki np. Newton z lustrem 200 mm wzwyz posadzony na platformie to tez dobre rozwiazanie nie tylko pod katem obserwacji. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 23 Lip 2006, 10:27

Chłopaki, wróćcie z obłoków, Kolega MaGiK dysponuje budżetem 400 zeta a nie 4 tysiące :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaGiK | 23 Lip 2006, 10:45

Otoz to. Nadal mysle ze wystarczy mi ta 114stka. Zamierzam zajac sie wylaczne obserwacjami, nie fotografia (przynajmniej na razie dopoki sie nie dorobie czegos lepszego) i to w pelni rekreacyjnie. Mysle ze ten sprzet dostarczylby mi i tak wielu wrazen.
Dzieki Januszu za zrozumienie. :)
Pozdro MaGiK
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 Lip 2006, 14:11
Miejscowość: Krosno k/Poznania

 

PostJaLe | 23 Lip 2006, 10:54

Janusz_P. napisał(a):Chłopaki, wróćcie z obłoków, Kolega MaGiK dysponuje budżetem 400 zeta a nie 4 tysiące :roll:



Kolega ma już lornetkę, którą o wiele wiecej zobaczy niz przez teleskop 114, zatem próbuję przestrzec go przed wyrzuconymi pieniedzmi.

Wybór oczywiście zależy od niego.

Nie mam w tym intersu, by komuś doradzać wydawanie pięniędzy na coś co wg. mnie nie spełnia minimalnych wymogów.
Lepiej doskładać i kupić sprzęt z drugiej reki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 24 Lip 2006, 12:00

Jakby sie udalo za cene 400 zl odnalezc Pronto 66/400 to bylby ten idealny zestaw ekspedycyjny, przez ktory sporo juz widac, jest maly czyli mobilny, charakteryzuje sie dobra jakoscia optyki a jeszcze w przyszlosci moze posluzyc jako idealny szukacz czy guider do teleskopu docelowego. Przez Pronto ladnie widac juz planety, spokojnie mozna wyciagnac 200x z dobrym skutkiem, oraz pod ciemnym niebem te jasniejsze i rownie fajne emki. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostS_Adam | 29 Sie 2006, 11:26

JaLe napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Chłopaki, wróćcie z obłoków, Kolega MaGiK dysponuje budżetem 400 zeta a nie 4 tysiące :roll:



Kolega ma już lornetkę, którą o wiele wiecej zobaczy niz przez teleskop 114, zatem próbuję przestrzec go przed wyrzuconymi pieniedzmi.

Wybór oczywiście zależy od niego.

Nie mam w tym intersu, by komuś doradzać wydawanie pięniędzy na coś co wg. mnie nie spełnia minimalnych wymogów.
Lepiej doskładać i kupić sprzęt z drugiej reki.


Zgadzam się, lepiej kup lepszą lornetkę niż tą co posiadasz lub dokup statyw (na astrokrak). Najlepiej, gdy posiada się już lornetkę, 400 zł odłożyć, dozbierać więcej i kupić teleskop o minimum lustrze 150 mm (minimum!). Wiem, że nie każdego stać. Lecz chcemy tylko uświadomić Ci, że te 400zł to za mało na zakup teleskopu (taki sprzęt lepiej kupować, "patrząc w przyszłość") :|. Na marginesie lornetki zawsze w się przydadzą !

Obecnie nie posiadam teleskopu. Dlaczego ? Bo wiem, że potrzeba dużej sumy na zakup tego rodzaju sprzętu. Trzeba być cierpliwym!

Lornetka, luneta, książki i własne oczy to mi do szczęścia na razie jest potrzebne :).

Pozdrawiam, Adam.
Teleskop: Synta 8".
Okulary: SP 10mm, SP 25mm, SW UWA 15mm, SW UWA 9mm.
Lornetka: Kronos 20x60.
Kolimator laserowy
www.poa.home.pl
Znany jeszcze jako: adam_schutterly i adam_astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 26 Sie 2006, 23:20
Miejscowość: 49°52'34,9'' N | 20°51'10,5'' E

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat