Powitać i o zakupiony teleskop 150mm pytać

Posthordagoga78 | 18 Wrz 2010, 23:28

witam wszystkich forumowiczow
od jakiegos czasu spogladam w niebo przez lornetke (10x50) i mowie do swej ukochanej malzonki - kurcze, ale fajnie byloby miec jakias potezna armate, co by pozagladac w kosmos...
i oto po kilkunastu (lacznie) godzinach spedzonych w necie i probie ogarniecia tego tematu, jest w drodze taki oto wynalazek:

http://www.widescreen-centre.co.uk/Prod ... S____.html

temat teleskopow i ich konkretnego wyboru to temat-rzeka, ale mysle ze owa tuba na poczatek wystarczy mi w zupelnosci...
problemem jest natomiast dobor obiektywow - gdzies mialem link do strony o obiektywach ale stracilem go...
pytanie do Was nastepujace:
jak sklasyfikowalibyscie konkretne marki prodkujace obiektywy? ktore sa najlepsze, ktorych nalezy unikac a ktore miesza sie w srodkowej czesci waszych opinii?

wyprzedzam pytania - chcialbym sie skupic na obserwacjach ksiezyca (na poczatek), potem planet, bliskich DS oraz jak kasa dopisze - dalekiego zasiegu obiektow...
fotografia? moze nie ja ale moja Pani, ktorej pasja jest fotografowanie...
tak wiec teraz bojowe przede mna zadanie - wybor dobrej marki szkiel oraz rozmiarow do konkretnych zadan...
zestaw motorow do automatycznego poruszania lunety moze wkrotce...

zaznaczam ze od bardzo niedawna zainteresowalem sie tym co mozna na niebie zobaczyc...
na razie nie stac mnie na nic lepszego (czytaj, male auto do transportu oraz malo miejsca do przechowywania sprzetu)

bede wdzieczny za wszelka pomoc odnosnie tegos mojego konkretnego teleskopu...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

PostRunner | 18 Wrz 2010, 23:44

Ten telepik z linku zajmie sporo miejsca (montaż to nie zapałka ;-) a 6-calowe lusterko to raczej absolutne minimum na DS-y...ciut za mała ogniskowa po mojemu na planetki-więc może za podobną albo i mniejszą kaskę kup Syntę *'' ja kupiłem i już zaliczyłem pierwszego ślicznego jowiszka przy kiepskim seeingu ;-> Wywal okular 10mm kup 6mm Vixenka i masz armatkę na dłuższy czas-gabaryty spore ale zajmuje wbrew pozorom niewiele miejsca a i transpotr nie najgorszy (przywiozłem przy pomocy braciszka PKS-em!!!;-) W tej cenie nic bardziej uniwersalnego nie znajdziesz...poza Syntą 10'';-]
SW 80/400;Synta 8''; TMB Planetary II 6mm;Nikon Action 12x50
 
Posty: 165
Rejestracja: 19 Sie 2010, 22:41
Miejscowość: Paplin; 51°53′51″N 20°22′35″E

 

PostRunner | 18 Wrz 2010, 23:48

O masz o pasji foto już nie doczytałem....ale tu chyba montaż ciut za kruchy będzie żeby prowadzić sporą jednak tubę plus podpiąć lustrzankę bo takiego zapewne sprzętu ;-(
SW 80/400;Synta 8''; TMB Planetary II 6mm;Nikon Action 12x50
 
Posty: 165
Rejestracja: 19 Sie 2010, 22:41
Miejscowość: Paplin; 51°53′51″N 20°22′35″E

 

Postkaladann | 18 Wrz 2010, 23:50

Witaj...ale o co chodzi z tymi obiektywami ? Chodzi o okulary do tego sprzętu ?
kaladann
 

Posthordagoga78 | 19 Wrz 2010, 00:19

kaladann napisał(a):Witaj...ale o co chodzi z tymi obiektywami ? Chodzi o okulary do tego sprzętu ?

tak,tak - chodzi o okulary, soczewki...
mozna zakupic caly zestaw (kilka sztuk) okularow - potrzebuje Waszych opinii odnosnie klasy producentow... niektore soczewki sa wykonwane z plastiku ale nie potrafie znalezc ktorzy producenci robia tai badziew - stad prosba

co mnie bardzo ucieszylo to fakt ze mozna kupic binokulary do ogladania stereoskopowego...
chociaz sam potrafie obserwowac obiekt jednym okiem majac otwatre drugie (takie zboczenie zawodowe - jestem geodeta) to jednak zestaw takiego binokulara bylby bardzo pomocny dla pojej Pani...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postkaladann | 19 Wrz 2010, 00:40

hmm....sam mam taki telep.

Napisz ile chcesz teraz wydać max kasy na te okulary sumarycznie. Bo inaczej trudno cos powiedzieć.
kaladann
 

Posthordagoga78 | 19 Wrz 2010, 01:31

trudno powiedziec ile...
w sklepie sprzedawca proponowal mi zestaw bodajze Plossla (czy jak to sie pisze) 32,20,15,9mmm (jesli dobrze pamietam wielkosci) oraz barlowa 2'' w cenie 145funtow
cala zawartosc osadzona w miekkim wytloczeniu w gabce antywstrzasowej oraz w pieknej metalowej walizce...
msle ze taka cena bylaby do zniesienie dla mnie
generalnie chodzi mi o klasyfikacje wsrod producentow...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postpiotrkusiu | 19 Wrz 2010, 07:55

Hmmm... 145 funtów to jakby "nasza" walizeczka celestrona z plosslami. Omijaj ten wynalazek szerokim łukiem.
Lepiej kupić 2-3 okulary ale dobre niż walizkę badziewia. Wybór szybkiego teleskopu newtona do Księżyca i planet też nie jest najszczęśliwszym wyborem ale da radę :)
Co do wielkości sprzętu i małego auta - Matizem potrafię przewieść dobsonową syntę 10" i 3 ludzi + kierowca (na dalsze dystanse 1 osoba + pasażer) więc to kwestia pomysłowości, no chyba że masz Smarta to się poddaję :lol:
O astrofoto pogoogluj trochę i poczytaj- zobaczysz, że nawet AVI planet nie jest takie proste a foto DSO to już naprawdę duże pieniądze i wiedza.
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostDale | 19 Wrz 2010, 09:02

Cześć, miło powitać :).

Na wstępie, gratuluję całkiem dobrego zestawu startowego. Zależnie od "miejscówki" zobaczysz nim całkiem spory kawałek nocnego nieba. Na pewno najbardziej malownicze planety: Jowisz, Saturn, Wenus i Mars. Oczywiście Księżyc. Będzie on tez bardzo dobrym startem w fotografię...
Uzupełnił bym ten zestaw o bino, widoki obuoczne planet są niezapomniane. Do tego, kompletował bym docelowe okulary - rozważnie i powoli, bo są dosyć drogie, ale o ile tubę się zmienia, o tyle okulary często zostają.

Co do fotografowania... to są trzy szkoły :)
Pierwsza - avikowanie planet. W skrócie, podpinasz kamerę ccd (nawet webkamerka) w miejsce okularu i nagrywasz materiał, który potem obrabiasz.
Druga - podpinasz przerobioną lustrzankę, bądź specjalistyczna kamerę i robisz zdjęcia długoczasowe. Które potem obrabiasz. Wymaga napędu przynajmniej w jednej osi i sporo wiedzy praktycznej.
Trzecia, fotografia krótkoogniskowa. Mocujesz aparat na statywie, bądź na teleskopie i robisz zdjęcia obiektywami do, powiedzmy, 200 mm, często szerokim kątem (ogniskowa do 50 mm np.). Potem obrabiasz. Czasy naświetleń jakie stosujesz, zależą tylko od tego czy montaż ma prowadzenie (napęd), czy nie. Starasz się uzyskać maksymalnie dużo "gwiazdek", przy punktowym (nie pojechanym) obrazie.

Jest jeszcze tak zwana fotografia projekcyjna, wykonywana za pomocą aparatu zamocowanego przy okularze. Najczęściej przy użyciu małych i lekkich aparatów automatycznych. Z uwagi na sporą ilość szkła "po drodze" efekty są różne. Choc np. Księżyc daje sie dosyć przyzwoicie fotografować.

Zasadniczo, przydał by się napęd :) Po pierwsze, dłużej utrzymasz obserwowany obiekt w okularze, po drugie, teleskop nie będzie tak drgał przy sterowaniu "przewodowym".

Ale to wszystko wyjdzie w praniu. Nic nie zastąpi doświadczenia. Zasadniczo polecam dużo cierpliwości, najpierw przy nauce odnajdywania obiektów, a potem przy kompletowaniu sprzętu :).

I, jeśli można prosić :), stosuj wielkie litery, kropki itp... :) Ułatwiają czytanie.

ps. Piotrowi chodziło o to, że masz jasny teleskop, który wymaga przyzwoitych okularów. Zwłaszcza tych z większym polem. Bo np. orciaki (ortoskopowe) - do planet spisują się wyśmienicie. Natomiast dolny i średni segment szerokokątnych będzie miał część pola widzenia obarczonego sporymi wadami brzegowymi (np. nieostre gwiazdki). Ale nie przejmuj się, to był mój pierwszy teleskop. Nigdy nie zapomnę swojego pierwszego spojrzenia - Jowisz 3 w nocy...:)
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 947
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Posthordagoga78 | 19 Wrz 2010, 12:36

[quote="Runner"]Ten telepik z linku zajmie sporo miejsca (montaż to nie zapałka ;-) a 6-calowe lusterko to raczej absolutne minimum na DS-y...ciut za mała ogniskowa po mojemu na planetki...

no juz nie mowcie ze nic nie zobacze przez moja tube...
gdybym dysponowal wielka kasa to kupilbym sobie armate ktora pozwalalaby policzyc kamienie na siezycu na obszarze 1m2... :)

a tak na powaznie - wszystko zalezy od tego czy wciagnie mnie amatorska astronomia...
mowisz okulary vixen - 6 mm... poszukam i popatrze...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postdanio115 | 19 Wrz 2010, 13:49

Teleskop ogólnie dobry, tylko obawiam się że ten cienki aluminiowy statyw do tego teleskopu może przyprawić cię o nerwicę. W kraju są sprzedawane te teleskopy na grubym stalowym statywie, który daje odpowiednią sztywność :idea:
Synta 8",Orion UltraBlock 2",Super Plossl 10mm,Super Plossl 25mm, TMB Planetary II 6mm i obrotowa mapka nieba,SPC880NC.Blog astro http://astropoland.blogspot.com/view/timeslide
Awatar użytkownika
 
Posty: 869
Rejestracja: 21 Sie 2009, 14:03
Miejscowość: Niedaleko Wrocławia

PostJanusz_P. | 19 Wrz 2010, 13:59

Niestety nie masz racji, nasze krajowe oferty zawierają w zestawie taki sam montaż EQ-3-2 i taki sam aluminiowy statyw więc proszę nie wprowadzaj kolegi w błąd, swoją drogą takim właśnie startowym zestawem kolega Bokonon wykonywał już świetne foty ucząc się trudnej sztuki astrofotografii Canonem więc nie taki diabeł straszny jak go malują :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posthordagoga78 | 19 Wrz 2010, 15:36

dziekuje wam serdecznie za wszystkie uwagi
jak to sie mowi - musztarda po obiedzie czy po ptakach...
tuba juz do mnie jedzie ale ale - przeczytalem na forum ze kwestia dobrego wizualnego odbioru to wlasnie dobrej klasy szkla...
nie mam wiec zamiaru oszczedzac na tym (oczywiscie bez przesady) a w dodatku, jak wspomnial kolego Dale, binokular takze sie znajdzie w moim zestawie...
teraz to priorytetem sa dobrej klasy soczewki...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postkaladann | 19 Wrz 2010, 21:51

z 700zł + wymiana całego kompletu okularów na jak piszesz dobrej klasy szkła do tego teleskopu to będzie..zdecydowanie niewykonalne.

Masz dwa wyjscia albo zakup jednego porządnego okularu i zbieranie na pozostałe
albo zakup wszystkich standardowo trzech które będą czymś przejsciowym.

Nie wiem czy naprawdę niegłupim pomysłem byłoby na twoim miejscu kupno używek z forum.

Coś w granicach 4-5 mm np. jakis lantan LV ? LVW? orto 5mm (hardcore) ?
cos w granicach 10-13mm np SW SWA ? taki jak tu : http://deltaoptical.pl/okular-sky-watch ... ,d974.html
i cos w granicach 20-25mm tutaj do dzisiaj wciaz nie wiem co wybrać taniego chociażby dla siebie w koncu..hyperion ? SWA? Q70 ? QX meade?

Mysle ze konkretne typy okularów koledzy doradzą... : )

Z uzywkami jednak i tak chyba sie nie zakkniesz w 7 stówach. :(
kaladann
 

Posthordagoga78 | 19 Wrz 2010, 23:55

juz poznalem ceny

http://www.telescopesales.co.uk/eyepieces.htm

za jeden musze dac srednio 300 funcikow... duzo...
widze ze plossl to niskie ceny - za dwa plossle mam jeden pentax...
musze pogrzebac w necie za szklami

http://poa.home.pl/index.php/pl/poranik ... larow.html

lantentowe badz naglera - to moj cel.. drogo, ale jak sie bawic, to na powaznie, czerpiac z widoku gwiazd jak najwiecej...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postnevt | 20 Wrz 2010, 08:50

TUTAJ jest trochę taniej... 365 USD z wysyłką UPS'em do Polski. Tylko przy zamówieniu, trzeba poprosić, żeby nie deklarowali wartości paczki, bo mogą wtedy ją oclić i doliczyć VAT... Po aktualnym kursie wychodzi jakieś 1100zł. A 300 funtów to jakieś 1400zł - identyczne ceny masz w Polsce, w Astrokraku i DO ...

Pozdrawiam.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo.
SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 75
Rejestracja: 29 Sie 2008, 15:57
Miejscowość: Reda, pomorskie

 

Posthordagoga78 | 20 Wrz 2010, 09:03

nevt napisał(a):TUTAJ jest trochę taniej... 365 USD z wysyłką UPS'em do Polski. Tylko przy zamówieniu, trzeba poprosić, żeby nie deklarowali wartości paczki, bo mogą wtedy ją oclić i doliczyć VAT... Po aktualnym kursie wychodzi jakieś 1100zł. A 300 funtów to jakieś 1400zł - identyczne ceny masz w Polsce, w Astrokraku i DO ...

Pozdrawiam.

tu nie chodzi o ceny, a o ewentualny serwis...
w razie problemow zawoze sprzet do sklepu i dostaje nowy albo naprawiaja mi w ciagu, powiedzmy 2 tygodni...
nie robie tak drogich zakupow na sieci, staram sie szukac sklep i tam zrobic zakup - w razie niepomyslnego W musialbym spakowac sprzet do pudel (ktore moglbym wyrzucic), zapakowac bezpiecznie, a i na poczcie zaplacic solidna cene za przesylke do serwisu, ktora kosztowalaby mnie sporo z racji wagi samej paczki...
nie szukam wiec okazji - polski sklep czy amerykanski...
wiecie o co chodzi
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postpiotrkusiu | 20 Wrz 2010, 09:05

Dobre szkła nie muszą kosztować wiele - dla przykładu seria TV Plossl lub Meade 5000 plossl. Jeśli jednak poszukujesz dość dobrze skorygowanego i szerokiego pola to czeka cię spory wydatek -LVW, Meade UWA, Naglery i inne Ethosy ;)
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Posthordagoga78 | 20 Wrz 2010, 09:28

piotrkusiu napisał(a):Dobre szkła nie muszą kosztować wiele - dla przykładu seria TV Plossl lub Meade 5000 plossl. Jeśli jednak poszukujesz dość dobrze skorygowanego i szerokiego pola to czeka cię spory wydatek -LVW, Meade UWA, Naglery i inne Ethosy ;)


posluzylem sie witryna sklepu :
http://www.widescreen-centre.co.uk/Cata ... ieces.html
znalazlem tam okulary Naglera - 3 serie:
seria 4 i 5 - okrytnie droga bo za jeden okular chca okolo 400 funtow (drogo dla mnie,przynajmniej na tym etapie gdzie jeszcze nie wiem czy mnie astronomia wciagnie na dobre)
seria 6 - ceny juz realniejsze bo za jeden chca 200 funtow

ceny plossla sa jak najbardziej dla mnie odpowiednie - tutaj moglbym kupic kilka okulaarow nawet...

a jak widzisz vixen lanthanium?
http://www.widescreen-centre.co.uk/Cata ... ieces.html
ceny dla mnie dostepne od zaraz, tylko dlaczego taka rozpietosc srednicy? od 2.5 do 40 mm...

a moze pentax? orion?
zajrzyj na powyzszy link i przesledz kazdy dzial - jesli masz oczywiscie czas...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postalek25 | 21 Wrz 2010, 20:49

Zadziwia mnie Twoja droga , malutki teleskop na niestabilnym montażu , a pakujesz się w drogie okulary :?:
Przy tak małej aperturze potrzebujesz okularów z dobrą transmisją , okulary lanatanowe tego warunku nie spełniają
Szukaj superplosli i orto , okulary niedrogie a dobre , jak masz możliwość to dorzuć 50 funciaków (zamiast pięciuset na okulary )
i wymień "trzęsidełko" na bardziej stabilny zestaw:
http://www.widescreen-centre.co.uk/Prod ... 8%29_.html
Bresser Mak 127
refraktor TS 90/500
refraktor SW 120/1000
refraktor SW 150/750
Awatar użytkownika
 
Posty: 218
Rejestracja: 03 Maj 2009, 20:47
Miejscowość: Siemianowice Śl.

 

Postexec | 21 Wrz 2010, 21:25

Mnie zawsze zadziwia, że ludzie którzy nie mają doświadczenia z teleskopami, kupują teleskop (ze standardowymi okularami), a następnie zanim jeszcze spojrzą przez niego w niebo i zorientują się czego im brakuje w okularach dołączonych przez producenta, to już niemal że na ślepo zamawiają następne.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Posthordagoga78 | 21 Wrz 2010, 23:20

exec napisał(a):Mnie zawsze zadziwia, że ludzie którzy nie mają doświadczenia z teleskopami, kupują teleskop (ze standardowymi okularami), a następnie zanim jeszcze spojrzą przez niego w niebo i zorientują się czego im brakuje w okularach dołączonych przez producenta, to już niemal że na ślepo zamawiają następne.


nie wiem czy do mnie pijesz czy nie...
faktycznie nie znam sie na teleskopach tak dobrze jak ty ale mysle ze ty takze nie byles geniuszem na poczatku swojej przygody z obserwacjami...
poza tym jak mam sprawdzic teleskop? na dodatek w dzien bo przecie sklepy w nocy sa zamkniete... a jesli juz popatrzec w okular to co mam obserwowac za dnia? samoloty na wysokosci 10km?
badz bardziej wyrozumialy dla poczatkujacych,prosze...
zaden sklep nie da (czytaj pozyczy) ci tuby z osprzetem do domu abys sobie go sprawdzil i ewentualnie zmienil zdanie - tak dobrze to tutaj nie mamy...
napisalem maila w sprawie zmiany zamowienia - zobaczymy co z tego wydzie...
Byl Sky-Watcher 150-750, jest Sky-Watcher 254-1200 Dobson :), Powermate 2X, TeleVue 5mm Nagler; super-plossle 25 & 10 mm; kolorowe filtry...
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Wrz 2010, 14:12

 

Postalek25 | 22 Wrz 2010, 20:09

Nie chodzi o to , by ktokolwiek chciał Ci dopiec.
Właśnie taka jest kolej rzeczy , kupujesz pierwszy teleskop , ładujesz kupę kasy , a potem .. na giełdę
W zestawie masz dwa szkła które na początku powinny Ci wystarczyć , postaraj się zmienić teleskop na większy
a potem czytaj , czytaj i ciesz się tym co masz , potrzeba przynajmniej roku obycia ze sprzętem , byś wiedział
co chcesz i czym chcesz oglądać .
Bresser Mak 127
refraktor TS 90/500
refraktor SW 120/1000
refraktor SW 150/750
Awatar użytkownika
 
Posty: 218
Rejestracja: 03 Maj 2009, 20:47
Miejscowość: Siemianowice Śl.

 

Postskymacho2 | 22 Wrz 2010, 20:24

hordagoga78, to jest biblia dla początkujących: Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomers Guide", 3rd ed. 2008
- http://www.amazon.co.uk/Backyard-Astronomers-Guide-Terence-Dickinson/dp/1554073448
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostTOM> | 22 Wrz 2010, 20:52

A ja troszkę z innej beczki,jak Jesteś geodetą to na pewno nie narzekasz na brak kasy :) .
Kup sobie sprzęt docelowy,taki który zadowoli ciebie i wielu wymagających obserwatorów.Duuuże lustro,i okulary z górnej półki o dużym polu widzenia.Jeden wydatek,i będziesz pewny,że już nic lepszego nie zobaczysz,no chyba ze zmienisz teleskop na większy. :wink:
TOM>
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat