Breser Optik Reflektor 114/900

Postvalis | 06 Wrz 2006, 11:39

Witam, jestem nowym użytkownikiem zarówno tego forum jak i sprzętu :)
Kupiłem ten model od kolegi za 150 zł + regulacja 50 zł :).
w związku z tym mam kilka pytań.
1) czy jest to wygórowana cena ?
2) czy mogę go jakoś upgreadować :) ?
3) czy jest sens szukania jakichś bardziej skomplikowanych obiektów typu mgławice , galaktyki , czy raczej skupić sięna księżycu, bo sprzęt za słaby ? :)
4) jaki program komputerowy doradzalibyście do obserwacji nieba , zaznaczam że jestem amatorem , od dłuższego czasu , ale jednak amatorem :)
5) jaki okres roku jest najlepszy na oglądanie nieba ?
6) jaki sprzęt na przyszłość poelcacie , chodzi mi ewentualne robienie zdjęć i być może (ale nie koniecznie) podłączenie do komputera i sterowanie ...

Jeśli pytania są głupie , proszę mnie skarcić w miare kulturalnie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

Postsaywiehu | 06 Wrz 2006, 12:15

Cena jest zupelnie niezła, w dolnej strefie stanów średnich :D. Rozumiem, że jest to telep z długą tubą, jeśli z krótką... to gorzej. Nie rozumiem tego 50 za regulację- chyba tu z lekka w balona cię zrobiono. Co oznacza ta "regulacja" ?
Jakie masz wyposażenie - okulary, Barlowa itd.- jak nie wiesz to zrób wyraźne foty albo spisz, co tam "fabryka napisała".
Najlepszym okresem roku na obserwacje jest zima - nie trzeba zarywać nocek, żeby długo poobserwować :wink: A tak w ogóle- wtedy, gdy nie ma chmur, mgły, pełni Księżyca - zawsze się obserwuje. Sprzęt nie jest za słaby do sporej ilości obiektów DS, problem jedynie w jakosci okularów.

Z oprogramowania ja używam Cartes du Ciel - i mi starcza. Darmowy.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2006, 12:49

1 Cena jest dość adekwarna do jego możliwości i stanu faktycznego a kolimacja i czyszczenie optyki było konieczne aby mu przywrócić jaką kolwiek użyteczność
2 Nie bardzo jest sens bo ma akcesoria nietypowe, starego typu 0,965"
3 Możesz pobawić sie w oglądanie planet, Księżyca, gwiazd podwójnych i jaśniejszych, otwartych gromad gwiadowych oraz takich mgławic jak M31 w lecie czy M42 w zimie.
4 Do każdego programu trzeba się przyzwyczaić i się go nauczyć więc wybór jest dość duży, osobiście preferuję jakość i dokładność Guide 8,0
5 W zasadzie każda pogodna noc się do tego nadaje bo ciekawych obiektów jest multum, tylko trzeba je odnaleźć najpierw na mapce i w atlasie a potem szukaczem i teleskopem
6 Do astrofoto jest potrzebny teleskop z dużo lepszym montażem z napędami (conajmniej EQ-5 lub sztywniejszy) i jaśniejsza tuba optyczna z 2" wyciągiem o średnicy conajmniej 150mm.
Podlączanie z kompa tanich modeli sobie lepiej odpuść, chyba że dysponujesz pokaźnym budżetem a to już zupełnie inna kwestia :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvalis | 06 Wrz 2006, 12:51

no cóż regulacja była dokonana w firmie .... nie mogę powiedzieć głośno bo by mnie wyrzucono z forum :) . co do okularów to posiadam 3 różne. 25 mm, 20 mm i 6 mm. niestety nie podane jakiej marki , mam do tego jeszcze barlowa (przynajmniej tu pisze firma) x2 , ale odradzono mi korzystania z tego Barlowa gdyż tylko pogarsza obraz :). podejrzewam że są to okulary tej samej firmy co sam teleskop , gdyż kupiłem to od rozsądnego człowieka. biorę jednak pod uwage fakt że się na tym nie znam więc wciśnięto mi kit :).
co do programu, to możesz mi napisać czy jest w wersji polskiej?, nie żebym gardził angielszczyzną , ale program może być skomplikowany , dlatego pytam :)
czy zdjęcia ewentualnie mojego sprzętu mogę zamiścić na forum ?
a tuba ma bodajże 80 cm, jeśli nie więcej. to już muszęsprawdzić ..
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

Postvalis | 06 Wrz 2006, 12:57

kolega Janusz posiada tutaj na zdjęciu dość "taki mały sprzęcik" do obserwacji :) , możesz mi powiedzieć co to jest ?, to twój prywatny sprzęt ?, bo jeśli tak to chyba z pół domu ci zajmuje :)
co do tych innych obiektów niż księżyc , to czy tymi okularami , które wymieniłem faktycznie coś pooglądam, czy raczej już zbierać kase na lepszy, tym bardziej że dość szybko sprowadziłeś mnie na ziemie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

Postsaywiehu | 06 Wrz 2006, 15:43

Ech, skoro te 50 zł są skasowane przez firmę i za to, co wymienił Janusz- to cofam, com napisał :) Myślałem, że kolega wyciągnął je od ciebie za jakąś "wątpliwą" usługę!
Mam pytanie- pewno do Janusza - jeśli okulary są 0,965 - to może miałoby sens dokupienie złączki 0,965"/1,25"? Wtedy można by używać "normalnych" okularków. Na pewno coś za coś- będzie jakieś winietowanie, czy cuś innego, ale chyba można się z tym pogodzić. Sam jestem zainteresowany, bo taki sam wyciąg ma mój Alkor. Nie wiem, czy stan optyki tej 114/900 usprawiedliwiałby takie rozwiązanie. Skoro Janusz miał go w rencach to lepiej wie. Z kolei Alkor daje fajne widoki- tyle, że mam do niego tylko jeden nieopisany okularek, o b. małym polu.

Ja mam Cartes du Ciel w wersji polskiej- płytka byla dodana do Skyluxa.

Obserwacje- przez jakiś czas miałem tylko Alkora- starczył mi na prawie całą zimę. To Newtonik o lusterku 65 mm :D Fakt, że daje bardzo ładne, punktowe obrazy gwiazd. Obserwowałem nim sporo gromadek kulistych, parę galaktyczek (M-31, M-81, M-82), gromadki otwarte (choćby Hichoty, M-52), Jowisza z księżycami, Saturna, nasz Księżyc, Słonko (mam szklany filtr, zakładany przed okular- fabryczny). Dodaj do tego zapierające dech widoczki Drogi Mlecznej, co niektóre podwójne, pola gwiezdne itd.
A więc na pewno jest sens wystawiania twojego telepa na dwór- i uczenia się, uczenia do bólu :D
Wydaje mi się, że skoro masz już telep, no i opinia Janusza o nim nie będzie druzgocąca- to lepiej wykorzystaj go właśnie do nauki. A lustro 114 to nie jest dużo, więc jeśli masz możliwość- to i tak zbieraj na coś większego, od razu najlepiej z dodatkowymi okularami.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2006, 15:59

Nie da się w Newtonie dać odwrotnej złączki z 0,965" / 1,25" bo nie zogniskujemy obrazu z żadnym okularem, zawsze redukujemy w dół czyli ze średnicy większej na mniejszą jak np z 2"/1,25" ale nigdy odwrotnie :shock:

Ps. Fotka z avatara to Maksutow 350mm Krakowskiego obserwatorium którego czasem używam :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 06 Wrz 2006, 16:11

Dzięki za odpowiedź- myślałem, że to jednak możliwe. Wobec tego albo pozostanę przy tym jednym, albo poszukam kiedyś jakichś sensownych okularków mikroskopowych.

P.S. Za Alkora zapłacilem 30 zł :D
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2006, 16:46

Dało by się to zrobić przynajmniej teoretycznie w refraktoeze z długim wyciągiem ale nie ma po co bo i tak winietowanie zjadło by cały zysk z tego przedsięwzięcia szczególnie przy długoogniskowych okularach z wiekszym polem widzenia :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvalis | 06 Wrz 2006, 19:49

jeszcze dwa pytania mam :)
1) czy moc teleskopów jest wprost proporcjonalnado ich ceny ?
tzn. tez za 500zł jest 2x słabszy od tego za 1 tysiąc itd ?
2) coprawda pisałem to zapytanie w innym wątku , ale widzę że tam żadko się pojawiacie , wiec zadam je tutaj.
czy są jeszcze organizowane te nie zapomniane wyjazdy w bieszczady lub inne tereny ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2006, 19:55

Przedewszystkim możliwości obserwacyjne teleskopu są wprost proporcjonalne do jego średnicy czynnej a nie do jakiejś tajemnej mocy :wink:
Wprost proporcjonalna do ceny jest też zwykle jakość teleskopu a ta przekłada się już bezpośrenio na komfort obserwacji a ten na pelne zadowolenie z uprawianego astrohobby czyli pozwala się nam samorealizować 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvalis | 07 Wrz 2006, 08:44

no to jeszcze jedno pytanie :)
na razie do nauki nieba będę używał tego sprzętu, ale wiem już że na tym sprzęcie nie chce skonczyć ... w związku z tym czy lepiej jest odkładać kaske na gotowy sprzęt, powiedzmy na razie za 2-3 tyś, czy po prostu robić skłądaka - samodzielny montaż (z pomocą fachowca :) ). za miesiąc kupić powiedzmy porządny statyw, itd.
co radzicie ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

PostJanusz_P. | 07 Wrz 2006, 09:08

Jeśli sam nie czujesz się na siłach to lepiej od razu zbieraj na sprzęt docelowy bo inaczej będziesz na łasce "fachowca" który zawsze może okazać się fuchowcem i pozorantem a będzie bawił się wyśmienicie za twoje pieniądze :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 07 Wrz 2006, 16:02

Może zdradź nam kto kryje sie za tym fachownem...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat