OKULARY DO SYNTY 8 - Never ending story.

PostTomasz Obserwator | 27 Gru 2017, 23:31

Dobre okulary do synty 8 to wszelkiej maści meade :) Nie miałem tylko do czynienia z seria 4000 na jej temat nie powiem nic. A najwazniejszym kryterium w moim przypadku od 58-82 stopni pole oraz wysuwana muszla oczna innych szkieł nie uznaje.
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

Postrosomak19 | 29 Gru 2017, 15:31

Chciał bym dokupić coś krótkoogniskowego i co myślicie o takim wyborze Vixen SLV 4 mm ? Bardziej chodzi mi o sam okular nie o ogniskową. Nie wiem czemu w delta optical podają,że ma 45 stopni jak ma 50, co jest widoczne nawet na zdjęciu okularu. Czy lepiej dołożyć te parę stów i kupić https://www.astrozakupy.pl/okular-meade ... 4-7mm/451/
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Postmkowalik | 29 Gru 2017, 16:20

Daruj sobie takie małe ogniskowe do Synty 8". Rzadko kiedy będziesz miał okazję je wykorzystać. Dodatkowo w Dobsonie planeta szybko Ci ucieknie z pola widzenia przy powiększeniu 300x. Mam starszą NVL 6mm i jest to bardzo fajny planetarny okularek do Newtona F5 na paralaktyku i powiększeń 125x.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostOrzech | 29 Gru 2017, 16:45

Wątpliwy jest sens kupna tak krótkiego okularu do Synty 8". Bardzo rzadko go użyjesz. Nie ma u nas warunków na tak duże powiększenia. Chyba, że chcesz na Księżyc to jeszcze tak.
Miałem taką ogniskową w Syncie 8" i szybko sprzedałem. Byłem zadowolony z TS HR 6mm choć oczywiście np Meade 5,5 z tej serii będzie lepszy.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postrosomak19 | 29 Gru 2017, 18:27

To może właśnie tego Meade 4,7 mm to będzie wtedy 255x myślę, że będzie ok przy takim polu widzenia. Do tego dobsonika planuję zrobić platformę EQ . Dodam, że ostatnio obserwowałem Księżyc co prawda, ale przy 200x i fajnie było widać. Tylko ta cena :(
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Postszary | 29 Gru 2017, 18:42

Mając Syntę 8" miałem też okular 5mm. Przez 3 lata użyłem go chyba tylko 1 raz, więc kupowanie szkła o tej ogniskowej, a tym bardziej mniejszej jako podstawowego okularu planetarnego do ww. teleskopu jest moim zdaniem zupełnie bez sensu. Nawet 6mm bardzo często okazuje się za krótki i nie gwarantuje dobrej jakości obrazów. Dlatego na podstawie własnych doświadczeń napiszę, że jako pierwszego okularu do planet raczej poszukałbym czegoś w granicach 7mm, a nawet 8mm. Przy czym 7mm wydaje się rozsądnym kompromisem. Skoro jednak już masz taki okular, co stwierdzam na podstawie stopki, to zamiast myśleć o 4mm lepiej kup coś porządniejszego o dłuższej ogniskowej, np. 11-14mm. Względnie 11mm-14mm + dobrego Barlowa.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postrosomak19 | 29 Gru 2017, 19:06

Podstawowy to był by ten 7mm . Jakaś paranoja z tymi cenami , taniej wynosi zakup w usa (129$) i opłacenie cła itp. niż u nas 900zł.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostOrzech | 29 Gru 2017, 19:14

To bierz max 5 mm ale raczej w niego nie inwestuj. Taki TS HR myślę styknie :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postszary | 29 Gru 2017, 19:38

rosomak19 napisał(a):Podstawowy to był by ten 7mm . Jakaś paranoja z tymi cenami , taniej wynosi zakup w usa (129$) i opłacenie cła itp. niż u nas 900zł.


To zamiast 5mm, na który będą warunki bardzo rzadko, lepiej kup coś w granicach np. 13mm-14mm, np. ES-a 14mm. Pamiętam, że w Syncie 8" to był mój najczęściej używany okular.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postrosomak19 | 29 Gru 2017, 19:54

Te 0,3mm, to już różnicy nie robią, bo nie wiem czy jest 5mm, Chciał bym mieć coś, co daję powiększenie ponad 200x bez jakiś barlowów. Następnym zakupem to chyba będzie jakiś dobry zoom. Szczerze mówiąc to najlepiej jakby, ktoś użyczył na próbe takiego okularku i wtedy sam bym się przekonał czy będzie warto. Chciał bym zobaczyć jak by wyglądał np. Księżyc w takim powiększeniu i okularze, bo przy GSO 6mm 200x pasmo górskie Apeniny wyglądało bardzo ciekawie, choć nie jest to jakiś rewelacyjny okular. Przez mojego TS-a 7mm 186x obraz i pole nieporównywalnie lepsze gapiłem się na te góry przez pół godziny :lol:
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostMaxx | 29 Gru 2017, 20:20

Skoro masz Newtona 8" to powiększenia w okolicach 350x są teoretycznie możliwe.
Podkreślam tu słowo teoretycznie bo warunki u nas , w wypadku planet , księżyca kluczowy parametr tzw seeing rzadko pozwala na powiększenia ponad 200x.
Im większa apertatura tym bardziej wrażliwa na seeing więc kupując okular rzędu 5 mm będzie rzadko dawał Ci dobry obraz.
Jeśli jednak upierasz się przy posiadaniu takowego okularu i masz świadomość że może kilka razy w roku trafisz nim w odpowiednie warunki to Planetary HR 5 mm polecany przez kolegę wyżej jest jak najbardziej słusznym wyborem.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postrosomak19 | 29 Gru 2017, 21:26

Tak wspomniałem o tym Meade 4,7mm bo gdzieś tu jeden z forumowiczów go nabył i był bardzo zadowolony z uzyskiwanych obrazów . Już pomijając kwestie samego warto nie warto jeśli chodzi o powiększenie (ja chcę tylko 255x), a skupiając się na porównaniu okularów Meade s5000 UWA 4,7mm i TS Planetary 5mm, który lepiej wybrać? Ciekaw jestem czy są jakieś znaczące różnice w obrazie, za który warto dopłacać kilka setek. Maxx widzę po opisie w stopce ,że posiadasz zooma, możesz coś więcej napisać jak się sprawuje?
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Postmidimariusz | 29 Gru 2017, 22:19

Zdecydowanie bierz Meade
Większe pole i lepiej tez ostrzy.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostMaxx | 29 Gru 2017, 22:57

rosomak19 napisał(a):Maxx widzę po opisie w stopce ,że posiadasz zooma, możesz coś więcej napisać jak się sprawuje?


Okular jest używany u mnie z małym APO 80 jak widać oraz z teleskopem słonecznym Coronado 60.
Przez kilka lat byłem sceptykiem i omijałem wszelakie zoomy z uwagi na ogólnie panujące opinie że są gorsze optycznie.
Jakość dawanych obrazów z tego zooma Baader jest na tym samym poziomie co stałoogniskowe okulary tej firmy seria Hyperion.
Przy 24 mm pole widzenia jest trochę małe , ale już przy 21 mm jest przyjemnie i rośnie wraz z zwiększaniem przybliżenia.
Wygoda w postaci płynnej regulacji przybliżenia - to główny atut tego okularu.
Sam okular solidnie wykonany i wygodny w użytkowaniu.

Nie wiem jak sprawdziłby się w Newtonie typu F5 ale do wszelakich maków , SCT czy EDków bardzo ciekawa alternatywa by nie targać ze sobą kilku szkiełek.
Osobiście do planet i księżyca używam nasadki bino + 2 pary okularów 20 mm i 15 mm i to mi spokojnie starcza.
Zoom jest do moich sporadycznych obserwacji jaśniejszych DS-ów - gdzie moge sobie dowolnie wyregulować powiększenie.
To samo przy obserwacji słońca w Coronado.

Do przeglądu nieba i pleneru - okularek ES 30 mm ( seria 70 stopniowa )
Szkiełko tanie ale ku mojemu zaskoczeniu w 10 calowej rozsuwanej Syncie dał ok 80% idealnie skorygowanego pola , w EDku 80 niemal całe pole ostre i gwiazdki punktowe do krawędzi.

Trochę się rozpisałem , ale może komuś to się do czegoś przyda ;)

pozdro / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postrosomak19 | 30 Gru 2017, 15:25

Dzięki za to "rozpisanie "się :) Kurde chyba będę musiał nazbierać na tego Meade te 9 stów, bo nie zamawiałem nigdy z USA,żeby to było tak wygodne jak z Ali, to można by było zaoszczędzić kilka stówek. W późniejszym czasie na pewno skusze się na zooma.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostOrzech | 30 Gru 2017, 20:06

Napisz w dziale "kupię" a nóż widelec. Ja swego czasu tak kupiłem 8.8 mm a od tego momentu go na giełdzie nie widziałem.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postrosomak19 | 30 Gru 2017, 20:28

Narazie to jeszcze się wstrzymam, bo mam inne wydatki w nowym roku :( Może po nowym roku jakaś przecena się trafi, kto wie?
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Post-balrog- | 12 Mar 2018, 00:41

Dzień dobry wszystkim, jestem świeżym posiadaczem Synty 8. Kupiłem używkę z 2016 r., do której dostałem okulary SP 10 mm (kit) 52 stopnie i 20 mm GSO SV 68 stopni. Mam pytania ws okularów:
1) Po przeanalizowaniu różnych wątków stwierdziłem, że dokupiłbym okular 6 mm, pytanie tylko jaki? Nie ukrywam, że fundusze mam ograniczone, a okular chcę, żeby był jak najbardziej uniwersalny, tj zarówno do planet i księżyca jak i gromad kulistych ale też i małych galaktyk i innych DS-ów. No i właśnie mam problem, bo dużo osób poleca TS HR 6 mm, no ale on, jak sama nazwa mówi, jest "planetary"- czy nadałby się on także do ciemniejszych DS-ów? Słyszałem wiele dobrego o orciakach, np. o tym tanim od Baadera, ale z np. z tego testu http://astronoce.pl/testy_an.php?id=24 wynika (co prawda 5 mm, ale sądzę że w 6 mm będzie podobnie), że orciaki są świetne do planet, ale już zupełnie nie sprawdzą się do DS-ów, poza gromadami kulistymi. Z tego samego również testu wynika, że najbardziej uniwersalne byłyby szkła lantanowe, a najtańszy z nich był Vixen LV. Dziś te okulary już są niedostępne, ale czy Vixen SLV to nie będzie mniej więcej to samo? Czy będzie w nich wystarczający kontrast do wyłapania jak najwięcej szczegółów mgławic i galaktyk?
2) Co do wymagań- w tej chwili interesuje mnie przede wszystkim jakość obrazu. Wiadomo, że długi ER czy szerokie pole są też ważne, ale o tym zdecyduję jak już będę wiedział czego spodziewać się po obrazie. Natomiast chcę, żeby okular służył mi już na dłużej, także jeśli wciągnę się w astronomię i zmienię za kilka lat teleskop np. na większy albo z kolei wezmę jakiegoś na paralaktyku (np. SW 200/1000) i będę próbował sił w amatorskim astrofoto. W każdym razie aby ten okular nadał się też do teleskopów o większej światłosile. A czy bardziej DS czy planety? To i to mnie interesuje, ale z większym naciskiem na DS, gdyż jest ich zwyczajnie więcej no i wg mnie są ciekawsze, bo mniej znane- widoki planet to widziało każde dziecko w podręczniku do geografii, ale widok mgławic czy galaktyk jest zdecydowanie mniej popularny.
3) Pytanie takie z ciekawości na przyszłość- skoro są rodziny okularów dedykowane specjalnie do oglądania planet (np. seria TMB/TS HR planetary czy też te lantanowe Vixeny czy Ortoskopy), to po co produkowane są okulary z tej serii 15, 20 czy nawet 25 mm, skoro przy takich powiększeniach planety są po prostu za małe? Może jednak nie tylko do planet są dedykowane? Np taki Vixen 15 czy 20 mm- opisywany jako planetarny, pole widzenia dość małe, bo 50 stopni- po co taki okular produkują, skoro za tą cenę można znaleźć okulary z polem 70 stopni, czyli teoretycznie lepsze do DS-ów? Czy jednak te 50 stopni daje po prostu lepszy obraz?
4) Czy ten okular co już posiadam 20 mm GSO SV 68 stopni jest w miarę dobrym okularem do DS, zwłaszcza do mgławic? Bo o ile księżyc wygląda na nim pięknie (zresztą księżyc wygląda pięknie i w kicie 10 mm...) to dwa razy patrzyłem na Oriona i szczerze mówiąc ledwo co był dla mnie widoczny jego skrawek, widziałem jedynie to jego "jądro" plus odchodzące na boki "ramiona" natomiast tej wielkiej "chmury" nie widziałem prawie wcale, bardziej mi to wyglądało na jakąś lekką poświatę niż mgławicę, na wszelkich symulatorach teleskopów M43 wyglądał dużo lepiej. Gołym okiem widzę 2-3 gwiazdy w delikatnej mgiełce metodą zerkania, patrząc wprost widzę ledwo co taki dymek i od biedy jedną gwiazdę. Aczkolwiek wydaje mi się, że mimo wszystko to wina warunków, teleskop mam trochę ponad miesiąc a zaledwie dwa razy udało mi się jako tako popatrzeć na Oriona (raz gdy leżący śnieg dodatkowo odbijał a raz - dzisiaj - jak już stopniał) mieszkam niby na wsi ale do 23:00 latarnie są włączone także trochę światła na niebie jest, bo po 23:00 Oriona już nie zobaczę. Pewnie muszę poczekać do cieplejszej wiosny, kiedy bezchmurne dni i dobra widoczność będą częstsze? O wychłodzeniu telepa, jego kolimowaniu i przyzwyczajeniu wzroku pamiętam. Patrzyłem też na Plejady, te główne gwiazdy co to mają być za chmurkami widzę jakby w poświacie, tych chmurek jako tako nie dostrzegam. Aha, mam też w prawym oku którym patrzę lekki astygmatyzm, ale na razie bardzo słaby, okulary mam - 0,5, patrzę bez nich i księżyc mi się bardzo podoba.
Z góry dzięki za porady, pozdrawiam.
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Sty 2018, 15:31

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2018, 11:20

Nawet długoogniskowe Lantany NLV i SLV Vixena i Orciaki maja za małe 50* pole widzenia do DS tak więc do planet wybrałbym komfortowego HR Planetary 6 z polem rzędu 58* i oddaleniem źrenicy wyjściowej na 16 mm:
http://astrokrak.pl/okulary-ts/1450-oku ... 25-60.html
a do DS potrzeba tu okularu porządnego, ES rzędu 24 mm z polem 82*:
http://astrokrak.pl/explore-scientific/ ... mm-82.html
Który pozwoli objąć sporo dużych obiektów mgławicowych w jednym polu widzenia, do mgławic emisyjnych warto do niego dokupić dobry filtr 2" UHC Astronomika o wysokim kontraście:
http://astrokrak.pl/mglawicowe/2722-fil ... uhc-2.html
Taki komplet akcesoriów pozwoli Ci zaobserwować sporo więcej i dużo lepiej posiadanym teleskopem :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrosomak19 | 12 Mar 2018, 12:24

Skoro kitowy 10mm okular sprawia Ci radość przy patrzeniu na Księżyc, to przy TS Planetary Ci szczęka opadnie. Tak było u mnie, obraz dużo lepszy, no i to pole swoje robi. Ponad to regulowana muszla oczna. Nie wiem jak na DS-ach bo warunki są jakie są i jeszcze nie patrzyłem,a już nie mogę się doczekać by sprawdzić przy okazji mój nowy nabytek ES-a. Myślę ,że warunki miały duży wpływ na to jak widziałeś M43, chyba że warto by było, sprawdzić kolimację sprzętu? Dodam ,że przez ten kitowiec 10mm to bym się fajerwerków nie spodziewał. Ja planuję jeszcze zakup zoom-a, tylko nie wiem który :Okular William Optics Zoom 7.5-22.5 mm czy Baader Zoom Hyperion Click stop MK-IV 8-24 mm ? Może P. Janusz coś doradzi?
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostJSC | 12 Mar 2018, 12:42

Ja tam zooma za bardzo nie polecam. No chyba, że ktoś obserwuje gwiazdy podwójne lub nie zależy mu specjalnie na hiperjakosci obrazu. Dobrze się spisuje w wakacyjnych/wyjazdowych obserwacjach, gdy obserwujemy "przy okazji"- nie trzeba brać ze sobą tuzina okularów. Do obserwacji przyrody jest super...

W obserwacjach gwiazd podwójnych świetnie się sprawdza w odszukiwaniu ciasnych składników - od razu można sobie zweryfikować, czy dana gwiazdka to ta którą szukamy (zwiększając powiększenie). Jednak finalnie i tak zawsze w teleskopie ląduje jakiś orciak lub Kellner.

A i byłbym zapomniał - fajnie jeszcze obserwuje sie DSy dobierając optymalne powiększenie pod dane zaświetlenie nieba.

Hmmm.... wyszło mi jednak, ze ten zoom wcale taki zły nie jest :D

I jeszcze jedno - u mnie w zoomie Vixena LV* niestety trzeba lekko korygować ostrość po przestawieniu na inną ogniskową. Nie wiem czy tak jest też w innych zoomach?

* Vixena LV polecam (jesli ktoś juz się zdecydował na zooma) ze względu na bardzo dobrą optykę - daje bardzo dobre obrazy, znacznie lepsze niż kitowce (ale gorsze niż dobre stałoogniskowe klasyczne okulary).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostTomasz Obserwator | 12 Mar 2018, 14:15

Polecam okulary jako zestaw :
- meade hd
- meade uwa
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

Post-balrog- | 12 Mar 2018, 17:13

Dziękuję za odzew, ale nie do końca uzyskałem odpowiedzi na moje pytania.
Przede wszystkim ceny akcesoriów proponowanych przez Janusza P są... powalające, raczej nigdy nie będę sobie mógł na nie pozwolić. Przypominam, że mam używaną Syntę 8, którą wraz z kolimatorem laserowym i tymi okularami kupiłem łącznie za 800 zł ;) Także zejdźmy na ziemię :mrgreen:
To, że TS HR Planetary jest dobrym okularem, to wiem, bo się o nim naczytałem, ale czy jest on dobry tylko do planet czy również do małych DS-ów? Bo przecież są DS-y, np. M100, M102, M104 itd. które są małymi obiektami i z tego co patrzyłem w programie AstroTabak idealnie byłyby widocznie właśnie w okularze 6 mm, a nie 24 mm. Pytanie tylko, czy ten TS HR temu podoła, czy będzie jednak za ciemny? Poza tym z tego co tu czytałem, najwięcej DS-ów ogląda się w okularach 12-16 mm, 24 mm to chyba tylko Andromeda i bardzo rozległe mgławice i gromady otwarte?
I pytanie na które nie uzyskałem odpowiedzi- po co są produkowane okulary lantanowe bądź ortoskopowe od 15 mm wzwyż, skoro do planet mają za małe powiększenie a do DS-ów wielu twierdzi, że ze względu na małe pole są nieopłacalne? W takim razie jest to bezużyteczny produkt? Czy może jednak kosztem małego pola mają lepszej jakości obraz niż te z szerokim polem w tej samej cenie? To chciałbym wiedzieć.
Co do DS-ów- inreresują mnie DS-y raczej mniejsze, tzn gromady kuliste, galaktyki (a te, w zasadzie chyba tylko poza Andromedą są dla nas dość małe?) i mgławice wielkości widzialnej od Oriona w dół. Także raczej prędko nie kupię nic większego niż mój 20 mm, na obecną chwilę myślę nad okularem 6 mm, później może nabędę jakiś ok. 13-15 mm, chodzi mi tylko o to, żeby były najbardziej uniwersalne. Wiadomo, na miarę moim skromnych możliwości finansowych. A filtry to już osobny problem.
Ostatnio edytowany przez -balrog-, 12 Mar 2018, 17:16, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Sty 2018, 15:31

 

Postrosomak19 | 12 Mar 2018, 17:14

Chyba od tego Vixena wolał bym Baadera, lepsze pole . A jaki zakres cenowy w ogóle wchodzi w grę? Bo przecież,za 100zł nie spodziewaj się cudów na kiju :roll: . Może warto popatrzeć ,lub dać ogłoszenie, że chcesz nabyć np. TS-a 6mm ? Najlepiej jak czasami koledzy radzą, spotkać się z kimś w okolicy, kto posiada dane okulary i zobaczyć, czy taki odpowiada.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Postkurp | 12 Mar 2018, 17:29

Cześć. Ja koledze doradzę tylko aby kupił sobie 1-den dobry okular na początek. Zamiast kilku powiedzmy gorszych kup jeden ale dobry. Za ileś miesięcy kupisz drugi. :D
Ja osobiście do 8" Synty kupiłbym jako pierwszy okular,- 12mm co daje powiększenie x100. Przy tej aperturze bardzo uniwersalne. Podaj ile jesteś w stanie wyłożyć na ten pierwszy okular ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat