Co dla amatora?

PostEveran | 08 Lis 2006, 14:08

nie no okienka sa otwarte, gołym okiem ciężko cokolwiek dostrzec :D

co do drugiej odpowiedzi, dobrze wiedzieć :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Lis 2006, 23:28

Postqbanos | 08 Lis 2006, 14:11

Przez otwarte okno jest jeszcze gorzej niż przez zamkniete. Strugi ciepłego powietrza z domu i zimnego z dworu się mieszają i właściwie nic nie widać. Jak mówi Saywiehu, zapomnij o obserwacji z domu. Zresztą co to za przyjemność, nawet zmarznąć nie można. :lol:
qbanos
 

PostPiotrek | 08 Lis 2006, 14:43

Anka_U napisał(a):Piotrek - ja Ty mieszkasz w Poznaniu, to ja znam ten ból wielkiego miasta. Możemy oboje założyć klub pokrzywdzonych przez rodziców. A poza tym leć do tej Trzcianki, bo to niedaleko. I nawet za dużo nie myśl.


Miasto ma swoje zalety i wady, ale w astronomii tylko wady :wink:

Everan napisał(a):
No i drugie pytanie, co mogę dostrzec jeszcze przez ten mini teleskop ? Da się ujrzeć jakąś planetę chociaż ? Bo przez ten miesiąc jeszcze bym chciał coś zobaczyć


Też mam refraktorek 50mm tyle, że z ogniskową 600mm i oczywiście da sie obserwowac plejady, M42 - nawet w mieście. I tak jak pisał qbanos może będzie się dało zobaczyc pierscienie Saturna - zależy jak z optyką teleskopu. Mizara też można zaliczyc
Piotrek
 

PostEveran | 08 Lis 2006, 15:12

Tak się jeszcze zapytam, a jakie preferowalibyście teleskopy, do granicy 300 złotych, chodzi o to, bo tak się zastanawiam czy brać od razu drogi sprzęt jak fascynacja wszechswiatem może szybko mnie sie przejeść, dlatego moze lepiej pobawić się pierw na tańszym sprzęcie i jak wciągnie dopiero pójść na głębsza wodę.

Aha, polecacię jakąś książke dla początkujących ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Lis 2006, 23:28

Postaurynka | 08 Lis 2006, 15:28

Everan napisał(a):Tak się jeszcze zapytam, a jakie preferowalibyście teleskopy, do granicy 300 złotych, chodzi o to, bo tak się zastanawiam czy brać od razu drogi sprzęt jak fascynacja wszechswiatem może szybko mnie sie przejeść, dlatego moze lepiej pobawić się pierw na tańszym sprzęcie i jak wciągnie dopiero pójść na głębsza wodę.

Aha, polecacię jakąś książke dla początkujących ?

Nie kupisz nic w tej cenie dobrego dla amatora poza lornetką. Ja mam Bressera 10x50 + jakąś ruską 12x60 i jestem z nich bardzo zadowolona. Teraz zbieram na Meade LB 10" dla początkujących ale to wydatek ok. 2700zł.
"Nigdy nie bierz życia zbyt serio, bo i tak z tej historii nie wyjdziesz żywy"
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostEveran | 08 Lis 2006, 15:35

No nic, dobrze wiedzieć, więc chyba lepiej uzbieram ten tysiąc :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Lis 2006, 23:28

PostTomi | 08 Lis 2006, 17:57

Everan napisał(a):Tak się jeszcze zapytam, a jakie preferowalibyście teleskopy, do granicy 300 złotych, chodzi o to, bo tak się zastanawiam czy brać od razu drogi sprzęt jak fascynacja wszechswiatem może szybko mnie sie przejeść, dlatego moze lepiej pobawić się pierw na tańszym sprzęcie i jak wciągnie dopiero pójść na głębsza wodę.

Aha, polecacię jakąś książke dla początkujących ?


Niestety w cenie do 300 zł nie kupi się teleskopu, który można z czystym sumieniem polecić. Dużo lepszym wyjściem jest uzbieranie kwoty 1000 zł.
W cenie do 300 zł tak jak pisała już Aurynka można kupić przyzwoitą lornetkę.

Jeśli chodzi o książkę dla początkujących to z pewnością mogę polecić "Niebo na weekend". Znajdziesz w niej następujące tematy (rozdziały) opisane w przystępny sposób:
-niezbędne minimum wiedzy optycznej
-czym obserwować (m. in. lornetka, teleskop)
-Układ Słoneczny
-daleki wszechświat
-zjawiska zakryciowe
-gwiazdozbiory naszego nieba (mapki gwiazdozbiorów wraz z opisem najciekawszych obiektów w większości możliwych do obserwacji przez lornetkę lub niewielki teleskop)
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

Postbolid25 | 08 Lis 2006, 18:05

A ja polecam książke D.H.LEVI pt: NIEBO poradnik użytkownika,napisana przez łowce komet,pod kątem obserwacji amatorskich.Według mnie najlepsza książka do nauki obserwacji nieba.Niewiem czy jeszcze mozna ją gdzieś kupic w ksiegarni lub zamówic,ale warto nabyć ją od kogoś z drugiej reki :wink:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostPiotrek | 08 Lis 2006, 18:24

bolid25 napisał(a):A ja polecam książke D.H.LEVI pt: NIEBO poradnik użytkownika,napisana przez łowce komet,pod kątem obserwacji amatorskich.Według mnie najlepsza książka do nauki obserwacji nieba.Niewiem czy jeszcze mozna ją gdzieś kupic w ksiegarni lub zamówic,ale warto nabyć ją od kogoś z drugiej reki :wink:


Mam tę książkę, i również ją polecam. Jest świetna
Piotrek
 

Postqbanos | 08 Lis 2006, 18:51

bolid25 napisał(a):A ja polecam książke D.H.LEVI pt: NIEBO poradnik użytkownika,napisana przez łowce komet,pod kątem obserwacji amatorskich.Według mnie najlepsza książka do nauki obserwacji nieba.Niewiem czy jeszcze mozna ją gdzieś kupic w ksiegarni lub zamówic,ale warto nabyć ją od kogoś z drugiej reki :wink:


Nie LEVI a LEVY, tak brzmi nazwisko autora.
Ja polecam ksiażkę naszego forumowego kolegi Przemka Rudzia "Niebo na weekend"

http://www.mentis.pl/item.php?id=94108&s=6822
qbanos
 

PostTomi | 08 Lis 2006, 18:59

Zgadzam się z przedmówcami, że "NIEBO poradnik użytkownika" jest również godna polecenia. Opisuje bardzo dokładnie w jaki sposób obserwować planety, komety, gwiazdy zmienne i inne. Nie zawiera jednak map gwiazdozbiorów z naniesionymi ciekawymi obiektami.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

Postaurynka | 08 Lis 2006, 19:09

Tomi napisał(a):Zgadzam się z przedmówcami, że "NIEBO poradnik użytkownika" jest również godna polecenia. Opisuje bardzo dokładnie w jaki sposób obserwować planety, komety, gwiazdy zmienne i inne. Nie zawiera jednak map gwiazdozbiorów z naniesionymi ciekawymi obiektami.

A w jakiej ona jest cenie? Można ją dostać bez problemu w księgarniach?
"Nigdy nie bierz życia zbyt serio, bo i tak z tej historii nie wyjdziesz żywy"
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postbolid25 | 08 Lis 2006, 19:30

z 5 lat temu za ksiazke dalem 21 zł.W necie powinnas poszukac,moze da sie ja jeszcze kupic.wpisz w wyszukiwarke i wszystko bedzie jasne
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostTomi | 08 Lis 2006, 19:40

aurynka napisał(a):A w jakiej ona jest cenie? Można ją dostać bez problemu w księgarniach?


Pomimo że została wydana całkiem niedawno w 2001 roku, niestety ciężko jest ją znaleźć w księgarniach (w Lublinie) Szukałem też w sklepach internetowych, ale zazwyczaj jest jako towar niedostępny :(
Cena rynkowa wynosi 29 zł, a ja swoją kupiłem za 22 zł w antykwariacie (była tylko 1 sztuka)
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

Użytkownicy przeglądający to forum: dzik621 oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat