Który teleskop wybrac

Postzbyszek | 12 Gru 2006, 00:13

Poczytaj moze pierwszy post http://astromaniak.pl/viewtopic.php?t=453&highlight= i moze ostatni. Zobacz ile czasu trzeba aby zorientowac sie w swoich potrzebach i w sprzecie co chcemy miec. Jak zmieniala sie jego ocena.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 12 Gru 2006, 02:08

Pozwol ludziom spac , wyslales maila to na pewno dostaniesz odpowiedz.
Nie musisz ponaglac. Nie wypada.
ps. jestem ciekaw czy dluzej niz miesiac telepem niebo bedziesz ogladal. Na to trzeba cierpliwosci .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRobert_Bodzoń | 12 Gru 2006, 09:01

NvU napisał(a):
Robert_Bodzoń napisał(a):Od kilkunastu dni mam Soligora, ale nie sprawdzałem go ze względu na brak przedłużki do wyciągu. Bez przedłużki nie mogłem "złapać" ostrego obrazu, gdyż ognisko wypadało zbyt wysoko. Teraz dostałem przedłużkę, więc może dzisiaj sprawdzę, jak to jest z tymi drganiami i jak ogólnie sprawuje się Soligor.

.Niestety, po pogodnym zmierzchu w tej chwili niebo pokryte jest altocumulusami :(


jak Pan może powiedziec co i jak jest z tym prosze o odpowiedz


Wczoraj trochę się wypogodziło dopiero, gdy kładłem się spać (przed północą), a ponieważ rano muszę wstawać do pracy, więc nie chciało mi się już wystawiać sprzętu na balkon.

Dodam jednak, że przy statywie aluminiowym dużo zależy od wysunięcia nóg. Ponieważ Syntą obserwowałem na stojąco, a jestem wysoki, więc nogi wysuwałem niemal maksymalnie. Natomiast podczas pierwszego wystawienia Soligora, czyli wtedy gdy miałem problemy z ogniskowaniem, nogi wysunąłem nieznacznie i to na pewno zmniejszyło znacznie wspomniane drgania. W takiej sytuacji, przy bezwietrznej pogodzie, a nawet słabym wietrze obserwacje na pewno są możliwe, a obraz w miarę stabilny.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostSebastian_wawa | 12 Gru 2006, 13:50

Do ustawiania montażu na gwiazdę polarną :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostNvU | 13 Gru 2006, 11:15

Jakie ogniskowe okularu są najleprze do mgławic,galaktyk,planet,
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

PostGregory | 13 Gru 2006, 23:51

NvU napisał(a):Jakie ogniskowe okularu są najleprze do mgławic,galaktyk,planet,


Do mglawic i galaktyk doskonale sprawdzaja sie okulary o dluzszej ogniskowej. Ze wzgledu na to ze chcesz obserwowac obiekty rozciagle, korzystniej one wypadaja kiedy zastosujesz powiekszenie teleskopu od minimalnego do optymalnego. :) Jezeli chodzi o obiekty planetarne, wowczas dobrze jest zwiekszyc nieco powiekszenie katowe teleskopu, poprzez zastosowanie okularow o krotszych ogniskowych. Warto wobec tego stosowac powiekszenia od optymalnego do maksymalnego (jesli stan ziemskiej atmosfery w danym momencie na to pozwala). :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostNvU | 14 Gru 2006, 13:10

do planet może być Okular ortoskopowy 6mm a do obiektów rozciąglych Okular ortoskopowy 12,5mm
?? mogą takie być ??
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzbyszek | 14 Gru 2006, 13:34

pierwszy tak drugi nie bo za male pole obserwacji z takiego okularu uzyskasz. Jakis 10-12 mm plossl bedzie lepszy. to tak z uzytecznych okularow tani wybor. Astygmatyzmu nie masz ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat