Który teleskop wybrac

Postzbyszek | 10 Gru 2006, 22:32

JaLe napisał(a):
zbyszek napisał(a): To, ze polska szkola nie daje rady nauczac a tym bardziej dzieci z dysleksja wyprowadzic z niej, to sprawa oczywista .


Zwykle tak mówią niedouczeni frustraci.

Jak to nie daje?
Może jakiś przykład.


Jestem z wyksztalcenia fizykiem po szkole pedagogicznej , co prawda tylko z absolutorium. Srednia ocen z kierunkowych przedmiotow powyzej 4 . To odnosnie niedouczonych frustratow :D
Moja corka jest dysgrafka. Mam , bardziej mialem przygotowanie pedagogiczne i dopiero po kilku latach znalazlem pomoc w Katowicach odnosnie dysgrafii .
Moje dzieci poszly juz nowym systemem nauki i widze jak ucza matematyki , fizyki w gimnazjum, liceum. Poziom starej szkoly zawodowej byl wiekszy, a jak wiadomo mialy tylko przygotowywac do pracy, nie dalszej nauki.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostNvU | 10 Gru 2006, 23:49

a jakieś okular-y do 500 zł ??
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

PostSebastian_wawa | 10 Gru 2006, 23:56

Ja swoje zdanie co do okularów wyraziłem, zrobisz co zechcesz ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 00:43

Zwykle telepy w zestawie maja jakies okulary i to nimi patrz . Jak bedziesz mial potrzebe to inny dokup , ale dopiero po min. kilku miesiacach obserwacji. Porozgladaj sie za telepem bardziej uniwersalnym i do tego abys umial sam z niego korzystac i go przenosic. Ciezkie modele wybrales. Za kilka lat pewnie wieksze telepy beda popularniejsze i 200 mm juz z dolnych srednic bedzie . Moze kup 114/900 czy lepiej 130/900 . Jest stosunkowo lekki , latwiej niebo nim poznasz . A jak dorosniesz to cos co wtedy bedzie popularne i z duzym lustrem kupisz. Wtedy bedziesz umial duzy telep wykorzystac.
Za duzy, za ciezki telep to nieuzyteczny sprzet.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSebastian_wawa | 11 Gru 2006, 01:06

Zbyszku - akurat tu nie zgodziłbym się z Tobą bo:

1. Po co kupować 114mm, to przecie zabawka :lol: A poznawanie nieba takim teleskopem jest mocno utrudnione, ponieważ:

2. Teleskopy tej wielkości sprzedawane są na kiepskich montażach (azymut, EQ1, góra EQ2 co też nie jest rewelacją), co samo w sobie jest dość upierdliwe i może doprowadzić człowieka do flustracji :x Wiem po sobie ;)

3. MT800 nie ma okularów w zestawie

4. Ja wiem czy taki ciężki ten MT800, tuba waży niecałe 7kg :idea:

Tak ode mnie ;)


Pozdrawiam
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 10:45

Chlopak z 2 klasy gimnazjum bez wsparcia rodzica nie da rady dluzej sam szarpac sie z kilkunasto czy kilkudziesiecio kg sprzetem . Telep 130/900 duzo pokaze i latwiej nim sie uczyc nieba niz duza rura.
Telep musi byc dopasowany do fizycznych mozliwosci uzytkownika , jak za ciezki to stoi w kacie.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 11 Gru 2006, 11:06

W komplecie z MT-800 jest dobry Plossl Soligora 25mm.
Do obserwacji Planetarnych można by polecić Ortoskopa 7mm i Barlowa do kompletu 8)
MT-800 to lekki sprzęt Zbyszku i nastolatek spokojnie sobie z nim poradzi tym bardziej osobno niosąc tubę i jego lekki montaż EQ-3 :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 11 Gru 2006, 11:17

zbyszek napisał(a):
JaLe napisał(a):
zbyszek napisał(a): To, ze polska szkola nie daje rady nauczac a tym bardziej dzieci z dysleksja wyprowadzic z niej, to sprawa oczywista .


Zwykle tak mówią niedouczeni frustraci.

Jak to nie daje?
Może jakiś przykład.


Jestem z wyksztalcenia fizykiem po szkole pedagogicznej , co prawda tylko z absolutorium. Srednia ocen z kierunkowych przedmiotow powyzej 4 . To odnosnie niedouczonych frustratow :D
Moja corka jest dysgrafka. Mam , bardziej mialem przygotowanie pedagogiczne i dopiero po kilku latach znalazlem pomoc w Katowicach odnosnie dysgrafii .
Moje dzieci poszly juz nowym systemem nauki i widze jak ucza matematyki , fizyki w gimnazjum, liceum. Poziom starej szkoly zawodowej byl wiekszy, a jak wiadomo mialy tylko przygotowywac do pracy, nie dalszej nauki.


Zatem dobrze wiesz, że to nie wina samych nauczycieli tylko odgórnych rozporządzeń dotyczących zmian programowych.
To, że chciałeś być nauczycielem, a nim nie zostałeś jest na pewno frustrujące ;) :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAnka_U | 11 Gru 2006, 11:55

JaLe napisał(a):To, że chciałeś być nauczycielem, a nim nie zostałeś jest na pewno frustrujące ;) :lol:

Jeszcze bardziej frustrujące jest być nauczycielem. Nb. nie ma programów dla dyslektyków itp. Każą rodzicom cwiczyć pisownię z dzieckiem w domu. Odechciewa się po jednym razie. Szkoły nie pomagają. Przeżyłam to z czwórką dzieci.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 12:26

JaLe napisał(a):
To, że chciałeś być nauczycielem, a nim nie zostałeś jest na pewno frustrujące ;) :lol:


:D , dobre z tym "chciales byc nauczycielem " . Zyje w troche innym swiecie i nie dotarlo do mnie, ze to kierunek nauczycielski . Dopiero jak pedagogike na 3 roku wprowadzili zaskoczylem - nauczyciel. :D
Wojsko sie upominalo i dlatego studia bezwladem wybralem.
Mam znajomych nauczycieli i w/g mnie ich spacyfikowano . Dolozono im tak duzo niezwiazanych z nauczaniem obowiazkow, rozliczen , ze nie maja czasu na nauczanie.
Dzieci rosna w nerwowych, przyspieszonych czasach i same takie sa .
To, ze dyslektyk bedzie na sile kaligrafowal nic nie zmieni . Wystarczy min. rok pod okiem fachowca ale wlasciwie z nim postepowac.
Dziecko z niedosluchem nie nauczy sie czytac jak za bardzo mowic nie potrafi . Mozna latami chodzic prywatnie do logopedy i brak efektow .
Czytanie to min sylaby lub cale slawa . Jak do 6 roku nie zalapie melodii zdania to nigdy poprawnie nie bedzie mowil zdaniami.
A wystaczy fachowiec surdlogopeda i bardzo szybkie postepy .
Takie dzieci z poczatku nie uczy sie mowic , ale okresac prawo , lewo, gora, dol , godziny, kierunki swiata . Rodzic sam na to nie wpadnie, szkola :D ? Tylko fachowiec . A wystarczy tylko lekko skrytykowac takie dziecko i zamknie sie . Bedzie migac.
Dlatego nie wolno z definicji krytykowac .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSebastian_wawa | 11 Gru 2006, 13:19

Janusz_P. napisał(a):W komplecie z MT-800 jest dobry Plossl Soligora 25mm.


Mój błąd ;) No to w takim razie masz sprawę rozwiązaną :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostNvU | 11 Gru 2006, 15:23

a co sądzicie o jego tubie czy niejest zbyd lekka bo jak będe ustawiać ostrość to niebędzie się trząścić i czy dobry ma statyw ?? :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 15:53

Montaz , statyw decyduja o wpadaniu w drgania. Mialem kiedys montaz z firmy Uni... , wazyl 24 kg a trzasl sie niezaleznie co na nim wisialo .
Moim marzeniem jest telep co jedna reka bez wysilku przeniose .
7 kg to pokazna waga , ale lustro taka narzuca.
Fabryczne statywy zwykle wymienia sie na geodezyjne.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostNvU | 11 Gru 2006, 15:58

zbyszek napisał(a):Montaz , statyw decyduja o wpadaniu w drgania. Mialem kiedys montaz z firmy Uni... , wazyl 24 kg a trzasl sie niezaleznie co na nim wisialo .
Moim marzeniem jest telep co jedna reka bez wysilku przeniose .
7 kg to pokazna waga , ale lustro taka narzuca.
Fabryczne statywy zwykle wymienia sie na geodezyjne.

czyli się będzie trząść ?? bo jak tak szkoda
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 16:28

Chyba musialbys sam polukac przez rozne telepy , na roznych montazach.
Wszystkie sie trzesa. Bylo juz o tym na tym forum. Czas trzesienia jest zalezny od jakosci statywu, typu montazu, jego wyregulowania itd.
Balkonowy telep moze sie dluzej trzasc . Jest w czesci osloniety od wiatru.
Im wieksza, dluzsza rura tym lepszy montaz musi miec.
Z moich zabaw to tylko od EQ5 czy cos podobnego warto kupowac. Moze kup tego typu montaz a osobno tube do niego? Tak bym zrobil bo Meisner 203 jest poza mozliwoscia zamowienia.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostNvU | 11 Gru 2006, 17:02

tak tylko mam limit do 2500 a to 500 zl miałem przekazać na okular (
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 18:10

Skad wiesz , ze astro Cie wciagnie na dluzej?
Moze sie okazac , ze sprzet bedzie za solidny i za ciezki abys go czesto uzywal . Jak kupisz Messiera z 150 mm lustrem to i tak 22 kg do szarpania , znowu Messiera 130 to 17 kg . Rozbiera sie to na 3-4 kawalki . Nie musisz nic wiecej dokupywac.
Wybierz waga jaka Ci pasuje . 150 ma lepszy montazi bardzo uzyteczna ogniskowa do duzych powiekszen, ale moze juz dlugosc tuby Ci przeszkadac.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostNvU | 11 Gru 2006, 18:29

czyli mi ten statyw wystarczy ? bo ten teleskop polecano mi
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzbyszek | 11 Gru 2006, 18:51

NvU napisał(a):czyli mi ten statyw wystarczy ? bo ten teleskop polecano mi

To zalezy od rozwiniecia twoich potrzeb, oczekiwan .
ps. nie polecalem Ci tego telepa - to tak na przyszlosc . Kupilbym mniejszy z lepszym montazem.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRobert_Bodzoń | 11 Gru 2006, 18:54

zbyszek napisał(a): Czas trzesienia jest zalezny od jakosci statywu, typu montazu, jego wyregulowania itd.
Balkonowy telep moze sie dluzej trzasc . Jest w czesci osloniety od wiatru.
Im wieksza, dluzsza rura tym lepszy montaz musi miec.

Z moich zabaw to tylko od EQ5 czy cos podobnego warto kupowac.


Tak, ale zgodnie z tym co napisałeś na początku, należy pamiętać, że nawet teleskop na EQ5, ale na aluminiowym statywie będzie bardzo podatny na drgania.
Miałem Syntę 200/1000 na EQ5/aluminium i wystarczył niewielki wiatr, czy delikatne przesunięcia teleskopu, a obraz tańczył :(
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostRobert_Bodzoń | 11 Gru 2006, 19:11

A ponieważ od pewnego czasu jest to wątek dwutorowy, dodam jeszcze coś na temat dyslektyków w szkole.

Myślę, że większość nauczycieli zwracałaby pilniejszą uwagę na uczniów z dysleksją, czy innymi dysfunkcjami pod warunkiem, że byłyby to autentycznie dzieci z tego typu problemami.

Tymczasem odpowiednie papiery załatwiane są często przez "zorientowanych rodziców" swoim leniwym dzieciom, a dzieci z rzeczywistą dysleksją, zdarza się, że takich papierów nie mają.
I ostatecznie trudno jest odróżnić tych rzeczywistych dyslektyków od "podrabianych", szczególnie, gdy naucza się kilkaset dzieci, a zamiast przykładać się do pracy z uczniami prowadzi się archiwum spraw różnych.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostNvU | 11 Gru 2006, 19:50

czyli niepolecacie go ze względu na statyw ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

PostRobert_Bodzoń | 11 Gru 2006, 19:59

Od kilkunastu dni mam Soligora, ale nie sprawdzałem go ze względu na brak przedłużki do wyciągu. Bez przedłużki nie mogłem "złapać" ostrego obrazu, gdyż ognisko wypadało zbyt wysoko. Teraz dostałem przedłużkę, więc może dzisiaj sprawdzę, jak to jest z tymi drganiami i jak ogólnie sprawuje się Soligor.

Niestety, po pogodnym zmierzchu w tej chwili niebo pokryte jest altocumulusami :(
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostMaciek | 11 Gru 2006, 21:25

ja polecam swoją Syntę 130/900, recenzja na forum
Awatar użytkownika
 
Posty: 60
Rejestracja: 17 Wrz 2006, 18:55
Miejscowość: Kielce

PostNvU | 12 Gru 2006, 00:08

Robert_Bodzoń napisał(a):Od kilkunastu dni mam Soligora, ale nie sprawdzałem go ze względu na brak przedłużki do wyciągu. Bez przedłużki nie mogłem "złapać" ostrego obrazu, gdyż ognisko wypadało zbyt wysoko. Teraz dostałem przedłużkę, więc może dzisiaj sprawdzę, jak to jest z tymi drganiami i jak ogólnie sprawuje się Soligor.

.Niestety, po pogodnym zmierzchu w tej chwili niebo pokryte jest altocumulusami :(


jak Pan może powiedziec co i jak jest z tym prosze o odpowiedz
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat