pytanie o pierwszy sprzęt

Postzin | 14 Sty 2007, 20:07

witam,
Planuję w niedługim czasie zakup pierwszego teelskopu :) , wybrałem teleskop Sky-Watcher
(Synta)SKDOB8"PYREX,http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=781&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=035a8e378d113874f489fbf585436309 kosztuje 1250zl a akurat tyle moge przeznaczyc, proszę o poradę czy to optymalny wybór za tę cenę. Mam jeszcze pytanie dotyczące montażu bo ten teleskop jest na Dobsonie, czy można kiedyś (chodzi oczywiście o stronę finansową) zmienic go na montaż paralaktyczny???Czyli czy można zdemontowac z tej sythii Dobsona i przymocowac tubę na montaż paralaktyczny??i jak wygląda użytkowanie teleskopu na Dobsonie?bo wiem że montaż paralaktyczny posiada dwie osie :rektascencji oraz deklinacji dzięki którym wygodnie można odnajdywac i śledzic obiekty astronomiczne. A jak to wygląda w przypadku Dobsona??Ciekawi mnie także czy do tej Synthi mozna zamocowac aparat fotograficzny np. Zenita bo chciałbym ten teleskop wykorzystac m.in. do astrofotografii. Proszę o poradę i pozdrawiam wszystkich astromaniaków!
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Sty 2007, 18:10

Postzbyszek | 14 Sty 2007, 20:28

Zdjecia astro to b.szeroki temat. Telepem z montazem Dobsona tylko Slonce z folia badera i Ksiezyc powinny dobrze wychodzic.
Jakbys planowal ciemniejsze obiekty to platforma paralaktyczna opisana na tym forum pomoze.
Tube telepa 200/1200 bez jej wzmacniania nie ma co wieszac na montaz paralaktyczny bo za delikatna. Po za tym do uczenia sie i jak dasz rade telep przenosic, to w/g mnie warto go kupic. Ale na paralaktyk inny . Moze od razu kup ten inny ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmisiekc | 14 Sty 2007, 20:32

To czy Twoj wybor jest optymalny, zalezy od tego jak i do czego bedziesz chcial uzywac teleskopu. Faktem jest, ze Synta 8" jest jednym z najczesciej obecnie polecanych teleskopow.
Zmiana montazu na paralaktyczny moze byc nieco klopotliwa, poniewaz tuba jest wykonana z dosyc cienkiej (i malo sztywnej) blachy. W zwiazku z tym prawdopodobnie potrzebne bylyby dodatkowe wzmocnienia.
Uzywanie montazu dobsona jest bardzo proste. Moim zdaniem prostsze niz montazu paralaktyczego. Teleskop mozesz obracac wokol pionowej osi i przestawiac gora-dol. Aparat fotograficzny zamontowac mozna (po dokupieniu specjalnych przejsciowek), natomiast ten teleskop w zadnym razie nie jest dobrym wyborem dla osob chcacych fotografowac niebo aparatem fotograficznym.
Pozdrawiam!
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postzin | 14 Sty 2007, 21:40

Ciężko mi powiedziec na początku co dokładnie chciałbym obserwowac, interesuje mnie sporo obiektów które chciałbym zobaczyc: mgławice, galaktyki, planety (wiem że będzie to możliwe oczywiście po zakupie odpowiednich soczewek i okularów). Czytam literature popularno naukową na tematy kosmologiczne bo na razie na to pozwalały finanse aż w końcu jestem w stanie kupic pierwszy teleskop na który już dłuugo czekam. Byłem właśnie ciekaw co do późniejszej możliwosci zamiany montażu właśnie w celu robienia zdjęc. Dlaczego ten teleskop jest nieodpowiedni do astrofotografii??Czy chodzi o to że jest na montażu Dobsona ??Domyślam się że bez montażu paralaktycznego z jakimś elektrycznym napędem marzenie o astrofotografii jest raczej nierealne z racji niemożliwości śledzenia obiektów astronomicznych przy dłuższych czasach naświetlania. Czy chodzi może o optykę tego teleskopu??Jeśli problemem jest jedynie montaż to czy można wykonac takie wzmocnienia?? O tym że potrzebne są wzmocnienia na tubie w celu zamiany na montaż paralaktyczny nie miałem pojęcia. Co radzicie czy w tym przedziale cenowym dac sobie spokój z astrofotografią??Bo wiadomo że decydując sie za te pieniądze na teleskop z montażem paralaktycznym będzie gorsza optyka a to jest przecież bardzo istotne. Pewnie i tak na początku będe sie musiał nauczyc prowadzenia obserwacji więc astrofotografia to tak na przyszłośc. Jeśli natomiast głównym problemem jest montaż i jesli można go zmienic wykonując wzmocnienia to wiem że jest on dla mnie. Póki co nie stac mnie na teleskop który miałby takie parametry optyczne jak wspomniana Synthia i byłby na montażu paralaktycznym. Acha dodam jeszcze że mieszkam w bloku i często będe go pakował do samochodu aby udac się w jakies dogodne miejsce (czy to wypad za miasto czy na taras obok dachu w domu u kuzyna). U kuzyna do miejsce jest dogodne gdyż można tam przygotowac jakąs podstawę pod ten teleskop ale domyślam się że gdzies w plenerze może byc problem (chyba że macie jakieś metody na takie obserwacje z montażem Dobsona).
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Sty 2007, 18:10

PostRammstein | 14 Sty 2007, 21:57

Ten teleskop jest bardzo dobry dla początkujących i za ta kasę na początek nieznajdziesz nic lepszego do DS, do planet też może być ale niestety trzeba do nich większych powiększeń i będzie ciężko manewrować teleskopem przy nich. Co do astrofoto to platforma paralektyczna załatwiła by sprawę :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postmisiekc | 14 Sty 2007, 23:41

Twoje dodatkowe wyjasnienia pozwalaja sadzic, ze Synta 8" na montazu Dobsona bedzie dobrym wyborem. Optyka w tym teleskopie jest ok. W terenie stawia sie go po prostu na ziemi. Ewentualnie mozna podlozyc folie lub jakas plandeke. Oczywiscie mozesz probowac robic zdjecia. Byc moze uzyskane rezultaty beda Cie satysfakcjonowac a byc moze nie - wtedy sam zdecydujesz co Ci przeszkadza i znajdziesz rozwiazanie. Jesli zas chcesz myslec o zdjeciach na powaznie to najlepiej zobacz jaki sprzet kompletuja lub skompletowali Ci, ktorzy pokazuja na forum zdjecia.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postzin | 15 Sty 2007, 00:18

Dzięki za odpowiedź, wiem już że będzie to mój pierwszy teleskop. Pozostaje jeszcze czekac do końca miesiąca na wypłatke :) Jak stanę się jego szczęśliwym posiadaczem to na pewno podziele się wrażeniami i pewnie będe miał pytania odnośnie kupna soczewek i pewnie jeszce inne. Pozdrawiam!
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Sty 2007, 18:10

PostJanusz_P. | 15 Sty 2007, 11:11

Jak juz koledzy wspomnieli Synta ma za cienki tubus i za długą ogniskową na paralaktyka do astro-foto, tzn od biedy sie nada ale będzie wymagała montażu minimum EQ-6 i przy światłosile f/6 będzie wymagała dość długich ekspozycji, przykładowo dwa i pół razy dłuższych niż z Newtona z F/4 :idea:
Będzie jeszcze musiał wymienić w niej wyciąg na bezluzowego Crayforda i upgreadować montaż do obsługi autoguider oraz Autoguider zakupić :lol:
W sumie te zakupy i tak by Cię czekały nawet przy zakupie lżejszej, solidniejszej i jaśniejszej tuby Soligora MT-800 (poza Crayfordem którego ona ma już na pokładzie) ale i tak Synta pozostanie 250% mniej wydajna w astrofoto DS od MT-800 z powodu swojej niewielkiej światłosiły f/6 i dlatego jest zalecana jako optymalny teleskop (kompromis pomiędzy długością tuby a kosztem późniejszych okularów) do obserwacji wizualnych.

PS. Bardzo ważne, trzeba sobie zdawać sprawę że zakup Synty 8' na Dobsonie to rozwiązanie na okres przejściowy a nie zakup docelowy, szczególnie jeśli chodzi o dedykację do Astrofoto :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postartur5544 | 19 Paź 2007, 20:28

Januszu_P tak napisales "PS. Bardzo ważne, trzeba sobie zdawać sprawę że zakup Synty 8' na Dobsonie to rozwiązanie na okres przejściowy a nie zakup docelowy, szczególnie jeśli chodzi o dedykację do Astrofoto"
co miales na mysli tak piszac bo wnioskujac miales rowniez po uwaga obserwacje wizualne Synta...
Synta 200/1200, NLV 6mm
lornetka Tento 7x35
GG 3114031

Moja galeria zdjeć
http://artur5544.mypics.pl/

Moj stary nick "arturek" :)
 
Posty: 292
Rejestracja: 05 Sie 2007, 22:59
Miejscowość: okolice Siedlec

 

PostJanusz_P. | 20 Paź 2007, 08:16

Jeśli myślisz o astrofoto na przyszłość to nie pchaj się w Syntę bo jej rura jest za cienka, ogniskowa za długa a lustro za ciemne do wydajnego astrofoto DS :roll:
Synta 8" na Dobsonie to sprzęt w sam raz na początek dla przeciętnego Kowalskiego który co niedzielę wieczorkiem spogląda w niebo z przydomowego ogródka w ramach hobby i relaksu :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postartur5544 | 20 Paź 2007, 09:35

aha.glownie bede czynym obserwatorem i w astrofoto nie bede sie pchal.wiec mysle ze na moje warunki synta 8" bedzie dobrym wyborem.ale jeszcze sie okaze po pokazie w Nowych Osinach 8)
Synta 200/1200, NLV 6mm
lornetka Tento 7x35
GG 3114031

Moja galeria zdjeć
http://artur5544.mypics.pl/

Moj stary nick "arturek" :)
 
Posty: 292
Rejestracja: 05 Sie 2007, 22:59
Miejscowość: okolice Siedlec

 

PostCharon X | 20 Paź 2007, 15:49

Janusz_P. napisał(a):Jeśli myślisz o astrofoto na przyszłość to nie pchaj się w Syntę bo jej rura jest za cienka, ogniskowa za długa a lustro za ciemne do wydajnego astrofoto DS :roll:
Synta 8" na Dobsonie to sprzęt w sam raz na początek dla przeciętnego Kowalskiego który co niedzielę wieczorkiem spogląda w niebo z przydomowego ogródka w ramach hobby i relaksu :wink:


A w sobotę nie można :twisted: ? Dla większości astronomia to przede wszystkim hobby. Przecież nie każdy teleskop musi być od razu do astrofotografii. Jak już się sprzedaje Syntę to raczej po to, aby się przerzucić na większego dobsona 12-16 cali. Albo na jakiegoś dużego maka czy SC. mam na myśli oczywiście wizuala.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postbolid25 | 20 Paź 2007, 16:07

Astrofotografia to po pierwsze zajęcie które wymaga doświadczenia.Co z tego,że będziesz miał drogi sprzęt a nie będziesz umiał go wykorzystać.Radze małymi kroczkami dążyć do celu.Poobserwuj najpierw wizualnie,poznaj niebo,a potem pomyśl o astrofoto. :wink:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat