Pierwszy i b. tani sprzęt (total amator) - kilka pytań.

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostCC_Polska | 22 Maj 2023, 21:13

Cześć forum!

Szukam pierwszego teleskopu, ponieważ budżet mam bardzo ograniczony (może i lepiej - skoro to pierwszy sprzęt do astro), to oczywiście nie oczekuję cudów i dopuszczam sprzęt używany. Budżet to.... tylko 1000 zł (tysiaczek złociszy).

Nie zależy mi na dużym powiększeniu (słyszałem, że te z dużym powiększeniem oferują często słąbą jakość obrazu), celuje w sprzęt który zapewni możliwie dobry obraz w podanym budżecie, możłiwie ostry i z małą ilośćią aberracji, itd.

Mam domek na wsi, więc możliwości oglądania nieba (ciemnego i bez większych ograniczeń) mam dobre, myślę o obserwacjach z tarasu, ew. przez okno dachowe z piętra. Z przechowywaniem też nie będzie problemu.

Do czego? Narazie chyba tylko obserwacji nieba. Choć marzy mi się astrofotografia.

Co chciałbym oglądać? Co się uda.

Na czym mi zależy? (ale pewnie jeszcze nie w tym budżecie?) Chciałbym mieć odciąg do aparatu (bagnet Sony E; aparat Sony NEX-7). Czy w tym budżecie to w ogółe możliwe? Czytalem, że tanie teleskopy mają słabe odciągi i nie udżwigną aparatu, więc jest z tym ponoć spory problem.

Jakie teleskopy polecicie z nowych i używanych spełniające powyższe wymagania? Tak jak pisałem chodzi o zapoznanie się ze sprzętem, poznanie nieba i jak się spodoba, to za jakiś czas zainwestuję w lepszy sprzęt, bardziej pro (z dobrym montażem, systemem GoTo i oczywiście porządną tubą), a teraz szukam czegoś możliwie dobrego ale w tym bardzo ograniczonym budżecie.

WIdziałem że szczególnie polecany jest Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3, ale może macie lepsze typy?? Może coś z używanych widzieliście ciekawego ostatnio?

Dziękuję za porady i wskazówki!
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Maj 2023, 20:38

 

Postwinio | 22 Maj 2023, 21:21

CC_Polska napisał(a):Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3

Tak :)
Połowa budżetu na tubę, połowa na okulary. Będzie Pan zadowolony. Aparat też powiesisz.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostCC_Polska | 22 Maj 2023, 21:37

No to fajnie, bo gdzieś pisali, że odciąg w tanich teleskopach jak się zawiesi sprzęt foto, szybko się poluzowuje i są z tym problemy.

Czyli jeszcze musiałbym kupić jakiś adapter, pewnie M42 do aparatu?
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Maj 2023, 20:38

 

Postdj_ | 23 Maj 2023, 07:17

Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 180
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostBenedykt | 23 Maj 2023, 09:31

@CC_Polska,

1. Staramy się unikać prowadzenia obserwacji z domu (przez okno). Różnica temperatur pomiędzy wewnętrznym pomieszczeniem a polem (tak, jestem z Małopolski ;-)) powoduje drgania powietrza degradujące obraz. Dużo lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie obserwacji z balkonu lub tarasu, chociaż co pole, to pole. :-)

2. Inna jest filozofia kompletowania sprzętu pod obserwacje wizualne, inna pod astrofotografię. W krótkich słowach: w astrofotografii najważniejsze jest prowadzenie - czyli odpowiedni montaż, drugorzędne znaczenie ma, przez co będziesz fotografował (obiektyw, teleskop). W wizualu natomiast najważniejszy jest teleskop i okulary, mniejsze znaczenie ma montaż. Oczywiście obydwie rzeczy nie wykluczają się, jeśli zaopatrzysz się w dobry montaż i dobry teleskop, to możesz go używać i do wizuala, i do astrofotografii. Niemniej jednak przy budżecie około 1.000 zł sugeruję ukierunkować się na wizual.

3. Pamiętaj, że do długoczasowej astrofotografii potrzebny jest montaż paralaktyczny. Wiele systemów GoTo to montaże azymutalne, które przy długich czasach naświetlania wprowadzą rotację pola. A propos systemów GoTo - każdy ma wyrobione zdanie na ten temat. Ja jestem akurat przeciwnikiem, ponieważ według mnie takie systemy zabierają dużą część frajdy z obserwacji. Mogę to porównać do sytuacji, kiedy kupujesz wymarzony samochód, ale sam go nie prowadzisz, tylko zatrudniasz kierowcę. A ty siedzisz na fotelu pasażera. ;-) :-)

4. Dobrze kombinujesz, że nie idziesz w maksymalizację powiększenia. Najważniejsza jest ilość "zebranego" przez teleskop światła, czyli generalnie apertura - średnica obiektywu. Mój osobisty pogląd jest taki, uniwersalny teleskop powinien mieć aperturę minimalną:
- Newton - 130 mm
- refraktor - 70-80 mm
- Mak - 100 mm.

5. Wskazany przez Ciebie teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3 na początek będzie OK. Słabym punktem może być montaż (dużo lepszy by był EQ3-2) i aluminiowy statyw, ale w założonym przez Ciebie budżecie nie ma co marudzić.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostBenedykt | 23 Maj 2023, 09:32

Jeszcze jedna uwaga. Nowe teleskopy kupujemy w sklepach specjalistycznych, nie w supermarketach.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postdj_ | 23 Maj 2023, 10:41

Benedykt napisał(a):Staramy się unikać prowadzenia obserwacji z domu (przez okno).

To prawda, warto jednak spróbować przez zamknięte. Ja utrzymuję w czystości dwa dachowe i balkonowe. Przy powiększeniach do 30-60x często nie widzę dużej różnicy patrząc 20° od kierunku prostopadłego do szyby. Przy większych kątach, kiedy pojawiają się zniekształcenia przysłaniam obiektyw.
Oczywiście, nie należy tak obserwować i przynajmniej na początku nabierać złych nawyków, ale cały czas lubię eksperymentować z instrumentem, zwłaszcza jak ogarnia mnie lenistwo wychodzenia z domu.

EDIT: Niebo w mieście mam marne, ale szkoda psuć wrażenia patrząc na ciemne niebo przez szybę.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 180
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat