Sprzęt dla starego pryka, niezbyt bogatego, ale z marzeniami

PostGuitarMaster | 28 Mar 2007, 01:18

Witajcie. No 40-stka zaraz będzie, ale marzenia jeszcze się nie rozwiały. Rozważam kupienie refraktora, bo podobno bardziej uniwersalny. Czy możecie pomóc mi porównać te dwa modele?
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=177
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... cts_id=336

Najchętniej to bym sobie kupił 150mm lunetę, ale to chyba finansowo nierealne póki co. A może lepiej kupić lornetkę i pozbierać od razu na duży sprzęt?
Poradźcie, wszędzie tylko Synta i Sytna na dobsonie - a ja chcę teleskop prawdziwy!!!!


Piotrek
GM
GuitarMaster - dotąd muzyk, ale wkrótce może też astroamator!
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 Mar 2007, 01:56

Postzbyszek | 28 Mar 2007, 07:14

Prawdziwy teleskop to jak widzialem muzealne zdjecia mial okular mocowany do tuby bez mozliwosci regulacji, a ostrosc regulowalo sie zmieniajac dlugosc tuby - byla wysuwana teleskopowo.
Kupilbym cos wiekszego, choc za duze utrudnia obserwacje , max 200/100 lustro - to tez prawdziwe telepy, choc obrazy planet z dlugoogniskowego refraktora beda zauwazalnie lepsze. Ale obrazy DS przekonaja do kupna.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postaurynka | 28 Mar 2007, 09:03

"Nigdy nie bierz życia zbyt serio, bo i tak z tej historii nie wyjdziesz żywy"
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostGuitarMaster | 28 Mar 2007, 10:02

Ten Orion 80/400 wygląda zachęcająco, lekki i krótki - no właśnie, tylko czy nie za krótki? Duże pole widzenia ok, ale korekcja? chciałbym nie tylko mgławice oglądać, ale saturn, jowisz, księżyc - to też ważne.

Pozdrawiam
Piotrek
GM
GuitarMaster - dotąd muzyk, ale wkrótce może też astroamator!
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 Mar 2007, 01:56

Postzbyszek | 28 Mar 2007, 10:28

Mglawice to srednica obiektywu od 150 mm w zwyz, planety to ogniskowa od 900 i jak achromat to ogniskowa ok 10 razy srednica obiektywu . Dobrze by bylo tez miec uzyteczne powiekszenie min 250 co 150 mm srednicy obiektyw zapewnia.
Tuba 200/1000 na montazu typu EQ5 przy terazniejszej cenie okularow LV to usredniony wybor - jak na paralaktyku telep ma byc.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 28 Mar 2007, 11:17

Do planet byłby tu najlepszy refraktorek APO ED 100/900 a i mgławice wyglądają w nim już przyzwoicie porównywalnie jak ze 150mm Newtona 8)

80ED APO jest mniejszy i jaśniejszy czyli to idealny instrument na wysokiej klasy trawelerek, do astrofoto i do spottingu wraz z cyfrową lustrzanką jak znalazł 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 28 Mar 2007, 15:14

Pewnych spraw nie przeskoczysz. Mówienie, że refraktor to sprzęt "prawdziwy" jest sensowne tylko w odniesieniu do niektórych zastosowań.
Policz sobie- masz czterdziechę, tyle mniej więcej co ja. Masz obecnie w zasięgu dwie planety na których cokolwiek dostrzeżesz- Saturna i Jowisza. Wenus to plamka. Ileż można obserwować Księżyc? Jest jeszcze Mars, ale on "przychodzi" i "znika".
A teraz policz sobie ile masz DSów w zasięgu typowego ekonomicznego Newtona 8". Nie ma bata, starczy ci tego oglądania do końca życia! A planety w Syncie f/6 potrafią też oczarować. Porównywalny cenowo Mak czy refraktor nie pokażą na nich nic więcej. Stąd taka popularność tych teleskopów, spotęgowana faktem, ze są zwyczajnie tańsze.
Moim zdaniem taki Newton 8" to fajny sprzet na początek. Łatwo go odsprzedać bez zbytniej utraty wartości sprzętu. Docelowo w arsenale prawdziwego miłośnika astro powinien być możliwie największy Newton i możliwie najdroższy teleskop planetarny. Ale ten pierwszy na samym początku. I tyle ;)
saywiehu
 

Postbolid25 | 28 Mar 2007, 15:51

Saywiehu święta racja :D
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMax | 28 Mar 2007, 18:36

Gdy ponad rok temu postanowiłem w końcu zrealizować zakup teleskopu (tez mi stuka 40'stka) początkowo myslałem o sprzecie planetarnym ,
na szczęście w porę przeglądnąłem tablice astronomiczne i doszedłem do wniosku ze obiektów DS jest tyle , że starczy ich na nie jedno a dwa życia :lol:
gdybym teraz jeszcze raz stawał przed tym dylematem to kupiłbym jakiś LightBridge 10' lub 12' do wizuala DS
a po jakimś czasie tak jak radzi Janusz, refraktorek APO na montazu paralaktycznym do obserwacji planet i astrofoto :wink:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 28 Mar 2007, 18:51

Max napisał(a):Gdy ponad rok temu postanowiłem w końcu zrealizować zakup teleskopu (tez mi stuka 40'stka) początkowo myslałem o sprzecie planetarnym ,
na szczęście w porę przeglądnąłem tablice astronomiczne i doszedłem do wniosku ze obiektów DS jest tyle , że starczy ich na nie jedno a dwa życia :lol:
gdybym teraz jeszcze raz stawał przed tym dylematem to kupiłbym jakiś LightBridge 10' lub 12' do wizuala DS
a po jakimś czasie tak jak radzi Janusz, refraktorek APO na montazu paralaktycznym do obserwacji planet i astrofoto :wink:


Jestem podobnego zdania co Max, planetki mnie nie za bardzo biorą, a powoli nawet bokiem wychodzą. Jeżeli dołożę przeszkadzającego w obserwacjach i astrofotografii naszego satelitę to już przpełnić może puchar planetarno - Lunarny ;)

ps. Szkoda mi Cię GM że czujesz się za starego pryka, uważam, że można być młodym i mieć świeże spojrzenie nawet w wieku 70 i więcej lat.
Najgorzej jest chyba jak Ktoś w takim wieku powołuje się na swoje doświadczenie i twierdzi, że go już nic nie zaskoczy i wszystko wie, bo tak naprawdę nie wie nic.

Dlatego dobrze, że GM masz nowe zainteresowanie, może ono tchnie w Ciebie trochę powiewu młodości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat