Zakup teleskopu: tani i mobilny

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 11:02

Witam !

Chciałbym zakupić teleskop i mam pewien dylemat. Nie mam zbyt dużo kasy i problemem jest również to że nie mieszkam na wsi tylko w centrum miasta praktycznie - dlatego poszukuje w miare tani oraz mobilny teleskop (samochodu nie posiadam). Początkowo myslalem o teleskopie reflektorze Synta 130/900 ale obawiam się, że będzie zbyt ciężki w transporcie a przede wszystkim dużych rozmiarów (chyba że się mylę). Do wyboru mam jeszcze Synte refraktor 70/500. Niestety jest na montażu azymutalnym więc mało przyszłościowo (możliwe że będe chciał fotografować w przyszłości). Może ktoś z Was doradziłby mi jaki teleskop zakupić ? Czy opłaca się kupić tą Synte 70/500 ?

Pozdrawiam Serdecznie
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 12 Maj 2007, 11:58

Co oznacza mobilność? Zniesienie teleskopu z parteru do samochodu, czy z piątego piętra stromymi schodami kamienicy i dalej tramwajem / autobusem ?
saywiehu
 

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 12:00

saywiehu napisał(a):Co oznacza mobilność? Zniesienie teleskopu z parteru do samochodu, czy z piątego piętra stromymi schodami kamienicy i dalej tramwajem / autobusem ?


Autobusem , tramwajem a czasem pociągiem ;)
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 12 Maj 2007, 12:09

Zastanawiałbym się na twoim miejscu nad małym Makiem na statywie fotograficznym, lub lekką tubą na montażu azymutalnym, ale 70/500 to taka baaaardzo mała lunetka...
Jakikolwiek montaż paralaktyczny jest mało wygodny, choć Newton 130 jest "jakoś tam" transportowalny. Problem w tym, że sam teleskop to tylko część tego, co trzeba z sobą zabrać na obserwacje.
saywiehu
 

Postwariag | 12 Maj 2007, 12:12

PiotrSt napisał(a):Witam !

Chciałbym zakupić teleskop i mam pewien dylemat. Nie mam zbyt dużo kasy i problemem jest również to że nie mieszkam na wsi tylko w centrum miasta praktycznie - dlatego poszukuje w miare tani oraz mobilny teleskop (samochodu nie posiadam). Początkowo myslalem o teleskopie reflektorze Synta 130/900 ale obawiam się, że będzie zbyt ciężki w transporcie a przede wszystkim dużych rozmiarów (chyba że się mylę). Do wyboru mam jeszcze Synte refraktor 70/500. Niestety jest na montażu azymutalnym więc mało przyszłościowo (możliwe że będe chciał fotografować w przyszłości). Może ktoś z Was doradziłby mi jaki teleskop zakupić ? Czy opłaca się kupić tą Synte 70/500 ?

Pozdrawiam Serdecznie



Miałem ostatnio podobny dylemat, na wyprawy plecakowe wybrałem w końcu achromat 70/400 + statyw foto + lornetka ;).
O Newtonie moim zdaniem zapomnij, do plecaka ze stelażem tuba wejdzie spokojnie, ale kolimacja po dotarciu na miejsce nie jest czymś co ludzie kochają w "stargazingu" ;), przynajmniej ja mam przykre doświadczenia z 3 różnych Newtonów (typu "taaaka noc była, a my klucza nie mieli":) )
Moja metoda to tuba optyczna do plecaka i statyw foto do ręki.
Moim skromnym zdaniem jest kilka rozwiązań do wyboru:
- uniwersalne optimum to jakieś APO 80-120mm z ogniskową rzędu 400-600mm
- jak głównie do planet itp. to MAK90-102 (tuba ma ok.40 cm), lub -
jak nie boisz się sam paradować po mieście z wystającym z plecaka kawałkiem rury i kompletnym montażem paralaktycznym w ręku, to
z moich ostatnich doświadczeń coś klasy achromatu Synty/Messiera 90/900 też jest sprzętem dość mobilnym ;)
- jak DS to chyba jednak krótki achromat typu 120/600
Z drugiej strony niektórzy pewnie nie widzą problemu w zarzucaniu sobie na plecy "Synty" 10" jako sprzętu mobilnego, a słyszałem że po opracowaniu odpowiednich procedur pakowawczych taki kratownicowy Light Bridge 8" też w dużym plecaku się potrafi zmieścić ;)
Moim zdaniem jak ma być bardziej przyszłościowe to nie ładuj się w nic poniżej 80-90mm. A statyw azymutalny nie jest taki zły na wyprawy - jego zaletą jest cena i ciężar.

Pozdrawiam :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 12:24

Mój nawiększy problem to taki że nie mam zbyt dużo funduszy :/ Nie wiem co robić teraz... Gdybym kupił samą tubę optyczną to musiałbym potem niestety kupić jakiś statyw, który nie jest tani. Moja granica cenowa to około 700 zł. Może dałoby się za tą ceną zakupić jakiś rozsądny zestaw ?
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 12 Maj 2007, 12:33

Przy astrofoto mgławicowym nie ma zmiłuj się, trzeba mieć autko do wyjazdów w terem poza miasto i poza zaświetlone niebo :!:
Co innego astrofoto planet to można robić latem nawet z tarasu czy balkonu i zaświetlenie nieba niewiele mu przeszkadza 8)
Są sprzęty mobilne, kompaktowe i wysokiej jakości jak choćby Maki 127 na solidnym montażu ale taki zestaw conajmniej 3 krotonie przewyższa podany tu budżet bo za kompaktowość, jakość i sztywność montażu potrzebne do astrofoto trzeba zawsze odpowiednio zapłacić :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 12:40

Sprawa wygląda tak że mógłbym prowadzić obserwacje na balkonie, ale jak wiadomo wtedy mam ograniczony zasięg obserwacji - tylko w kierunku zachodnim i trochę w południowym. Na szczęście nie mieszkam w sercu miasta a na osiedlu więc myśle, że obserwacje jako takie mógłbym wykonywać. Ale czasem chciałbym wybrać się poza miasto i wtedy pojawiłby się problem z transportem. Chciałbym się jeszcze zapytać jakich rozmiarów jest ta Synta 130/900 ?
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 12 Maj 2007, 12:43

Waży około 18 kg brutto z pudłem o wymiarach około około 25x40x85cm ale to tak z pamięci wzrokowej :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 12:58

Janusz_P. napisał(a):Waży około 18 kg brutto z pudłem o wymiarach około około 25x40x85cm ale to tak z pamięci wzrokowej :lol:


To trochę dużo waży :/ Ciężko będzie się transportować.

Teraz myślę o tym MAKu:
http://www.teleskopy.net/sklep/product_ ... 3babe13642

Potrzeba tylko statyw do tego - tylko nie wiem jaki, no i żeby był dość tani.

No tylko, że wadą tego MAKa jest to, że nadaję się tylko do obserwacji planet :/ a chciałbym czasem poobserwować też coś z DSów.
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

Postwariag | 12 Maj 2007, 13:10

PiotrSt napisał(a):Mój nawiększy problem to taki że nie mam zbyt dużo funduszy :/ Nie wiem co robić teraz... Gdybym kupił samą tubę optyczną to musiałbym potem niestety kupić jakiś statyw, który nie jest tani. Moja granica cenowa to około 700 zł. Może dałoby się za tą ceną zakupić jakiś rozsądny zestaw ?


Taki lepszy to tylko używany...

najbardziej ekonomiczne rozwiązania w ramach nowego sprzętu to:
- ta Synta o której pisaleś,
- luneta ZRT-457 ze statywem
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=190

przydlugie, ale leciutkie i dasz radę-
Synta 90/900 na azymutalnym:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... c021fe1cc8

ew. MAK90 Synty (ok. 600 zł) + jakiś nieco solidniejszy statyw foto (za 150 zł kupisz chiński metalowy z glowicą kulową, albo coś typu Velbon)

Niestety, sprzęt z dużym polem widzenia, typu refraktor 120/600 + statyw to jakieś 1500 zł - tutaj mimo wszystko nie ma to jak Newton.

Całkiem spora Synta 150mm na Dobsonie to kosztuje kolo 850 zł,
bardziej przenośny jest inny Newton z Synty - 130/650 SKP13065 EQ2 - jak nie będziesz nim trząsł zbyt mocno to może jednak? W sumie tu masz już kawałek aperury, niezbyt ciężkie i na tyle krępe że do dużego plecaka wejdzie bez problemu.
masz go tu:
http://allegro.pl/item192175458_telesko ... ratis.html

Statyw przytroczysz do plecaka albo weźmiesz do ręki. I nie zapomnij klucza do kolimacji ;)
 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 13:22

wariag napisał(a):[...]
bardziej przenośny jest inny Newton z Synty - 130/650 SKP13065 EQ2 - jak nie będziesz nim trząsł zbyt mocno to może jednak? W sumie tu masz już kawałek aperury, niezbyt ciężkie i na tyle krępe że do dużego plecaka wejdzie bez problemu.
masz go tu:
http://allegro.pl/item192175458_telesko ... ratis.html

Statyw przytroczysz do plecaka albo weźmiesz do ręki. I nie zapomnij klucza do kolimacji ;)


A czym różni się ten model Synty 130/650 od Synty 130/900 oprócz światłosiły ? Na pewno się opłaca ?
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 12 Maj 2007, 13:34

To, co się opłaca to pytanie nazbyt subiektywne. Jednemu bedzie się "opłacał" refraktorek 50 mm, innemu nie starczy lustro 400 :D Co to w ogóle oznacza "opłaca się" ??? ;)

Syntą130 o ogniskowej 900 łatwiej wyciągniesz większe powiększenia do planet i Ksieżyca, 650 - będzie lepsze do DS.
saywiehu
 

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 13:54

saywiehu napisał(a):To, co się opłaca to pytanie nazbyt subiektywne. Jednemu bedzie się "opłacał" refraktorek 50 mm, innemu nie starczy lustro 400 :D Co to w ogóle oznacza "opłaca się" ??? ;)

Syntą130 o ogniskowej 900 łatwiej wyciągniesz większe powiększenia do planet i Ksieżyca, 650 - będzie lepsze do DS.


Chodzi mi o to czy ta krótsza ogniskowa bardzo nie wpłynie na jakość obrazu. Cena jest ta sama więc wybór trudny. Rozumiem, że teleskopy te różnią się kształtem zwierciadła, tak ? A może oba zwierciadła są takie same tylko w okularze jest pewna różnica ?
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 12 Maj 2007, 14:15

Jeśli cenisz jakość obrazu to do krótszej ogniskowej będziesz później musiał dokupić kilkakrotnie droższe okulary aby obraz był ostry w większości pola widzenia a tak poza tym to krótsza tuba jest bardziej poręczna i mobilna ale na EQ-2 to tylko do oglądania nieba i na początek bo potem szybko zapragniesz sztywności i komfortu pracy lepszego montażu :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDavid | 12 Maj 2007, 14:25

Witam! A ja mam małe pytanie:) Którą synte wybrać: 130/900 czy 130/650 jeżeli mają taką samą cenę i po opisie widać, że mają identyczne osiągi?
Dbaj by chwile ulotne jak notka nie uleciały jak ulotna plotka...
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 Kwi 2007, 22:23
Miejscowość: Słupca

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 14:34

Janusz_P. napisał(a):Jeśli cenisz jakość obrazu to do krótszej ogniskowej będziesz później musiał dokupić kilkakrotnie droższe okulary aby obraz był ostry w większości pola widzenia a tak poza tym to krótsza tuba jest bardziej poręczna i mobilna ale na EQ-2 to tylko do oglądania nieba i na początek bo potem szybko zapragniesz sztywności i komfortu pracy lepszego montażu :idea:


Myślę ,że lepszy montaż i okulary mogę później dokupić. Chyba się zdecyduje na ten teleskop. Jest dość tani i z tego co wiem stosunkowo dobry.
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

PostRammstein | 12 Maj 2007, 14:59

Za około 700 zł można dostac u sąsiadów za Odrą Meade ETX 70AT, jest to naprawdę maleństwo ale pod względem mobilności chyba jest nie do przebicia, poza tym ma GoTo. ETX jest co jakiś czas w Lidlu gdzie jest on w zestawie: Teleskop, statyw, 3 okulary, barlow, nasadka kątowa oraz plecak do którego wszystko się mieści. Ja mam taki teleskop i zdarza mi się że jadę z nim na rowerze lub motorze :) Gdybyś chciał wiedziec coś więcej o tym teleskopie to zapraszam do mojej recenzji ( http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=453 ) całośc waży około 6 - 7 kg :)
W tej cenie ciężko dostac coś z montażem co będzie w miarę przenośne :/. Może ewentualnie jakaś dobra lornetka ?
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostPiotrSt | 12 Maj 2007, 16:36

Rammstein napisał(a):Za około 700 zł można dostac u sąsiadów za Odrą Meade ETX 70AT, jest to naprawdę maleństwo ale pod względem mobilności chyba jest nie do przebicia, poza tym ma GoTo. ETX jest co jakiś czas w Lidlu gdzie jest on w zestawie: Teleskop, statyw, 3 okulary, barlow, nasadka kątowa oraz plecak do którego wszystko się mieści. Ja mam taki teleskop i zdarza mi się że jadę z nim na rowerze lub motorze :) Gdybyś chciał wiedziec coś więcej o tym teleskopie to zapraszam do mojej recenzji ( http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=453 ) całośc waży około 6 - 7 kg :)
W tej cenie ciężko dostac coś z montażem co będzie w miarę przenośne :/. Może ewentualnie jakaś dobra lornetka ?


Teleskop ciekawy ale wygląda na to że ciężko dostępny :/ I szkoda że ma taką małą ogniskową...
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

PostPrzemysław93 | 12 Maj 2007, 18:02

No ale za to jest lekki :) A to w twoim przypadku duży + :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postwariag | 12 Maj 2007, 18:19

PiotrSt napisał(a):
saywiehu napisał(a):To, co się opłaca to pytanie nazbyt subiektywne. Jednemu bedzie się "opłacał" refraktorek 50 mm, innemu nie starczy lustro 400 :D Co to w ogóle oznacza "opłaca się" ??? ;)

Syntą130 o ogniskowej 900 łatwiej wyciągniesz większe powiększenia do planet i Ksieżyca, 650 - będzie lepsze do DS.


Chodzi mi o to czy ta krótsza ogniskowa bardzo nie wpłynie na jakość obrazu. Cena jest ta sama więc wybór trudny. Rozumiem, że teleskopy te różnią się kształtem zwierciadła, tak ? A może oba zwierciadła są takie same tylko w okularze jest pewna różnica ?

Musisz uzupełnić swoją podstawową wiedzę z zakresu optyki :)
Powiększenie teleskopu liczysz dzieląc długość ogniskowej Obiektywu przez długość ogniskowej Okularu.
Parametry podawane zwykle w nazwie teleskopu przez producenta to średnica obiektywu /ogniskowa obiektywu. Czyli 130/900 ma całkiem inne lustro niż 130/650.
W przypadku teleskopów systemu Newtona o których tu mowa, obiektywem jest zespół zwierciadło główne paraboliczne/zwierciadło wtórne płaskie. Ogniskowa zależy od krzywizny zwierciadła - teleskop 130/900 ma zwierciadło główne średnicy 130mm w którym ma płytsze zagłębienie, ten o ogniskowej 650mm ma tam zagłębienie głębsze.
Zwierciadło o dłuższej ogniskowej - czyli wymagające mniejszego zagłębienia łatwiej wykonać z większą dokładnością, w praktyce takie firmy jak Synta wykonują "masówkę" z taką samą dokładnością, tyle że przy dłuższych ogniskowych mają automatycznie nieco mniej roboty. Zwierciadło o ogniskowej 650mm będzie miało większą komę od tego z ogniskową 900mm, a za to da Ci większe pole widzenia.
To co dla Ciebie istotne i o czym już wspominał pan Janusz: do bardzo dużych powiększeń "planetarnych" w 130/650 mm będziesz musiał stosować krótsze ogniskowe okularów niż w 130/900 mm, a przy takich ogniskowych najlepiej wybrać okular o lepszej jakości.
Podejmując decyzję pomyśl, który teleskop będzie WYGODNIEJSZY w użyciu.
Najlepszy teleskop to ten, który możesz używać CZĘSTO i WYGODNIE.
Jeżeli masz go nosić, 130/650mm będzie lżejszy i poręczniejszy. Ponieważ będzie lżejszy, będzie również mniej wymagał od montażu.
Moim skromnym zdaniem, ten 130/650 to dobry kompromis biorąc pod uwagę Twoje priorytety:

- MOBILNOŚĆ
- OBIEKTY DS
- CENA

Pozdrawiam
 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostPiotrSt | 13 Maj 2007, 11:05

Myślę jeszcze o jakimś pokrowcu czy torbie na tubę teleskopu. Niestety takie rzeczy są u nas mało dostępnę :cry: W grę chyba wchodzi albo samodzielne uszycie albo zakup dużego plecaka. Chyba że ktoś z astroforumowiczów wie gdzie taki pokrowiec zakupić ?
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 13 Maj 2007, 11:20

http://www.allegro.pl/search.php?string ... &country=1
względnie tanie (niektóre), a na pewno solidne.

Co do Synty 130/650- zgadzam się z tym, co pisał Wariag. Z tym o uzupełnianiu wiedzy- koniecznie też ;)
saywiehu
 

PostPiotrSt | 13 Maj 2007, 11:26

To ,że powiększenie zależy od ogniskowej obiektywu i okularu wiedziałem wcześniej, ale chciałem tylko widzieć czy optyka w obu modelach Synty jest na takim samym poziomie.

Rzeczywiście jest pewien wybór co do tych worków na teleskop na Allegro. Dziękuje za podpowiedź :wink:
Piotr S.
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 Maj 2007, 14:55
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat