astro, teleskopy, foto - jak zacząć

Postalien_peeped | 15 Maj 2007, 20:16

witam wszystkich,

podobne topiki już się pojawiały, ale mam nadzieję, że nie zniechęcicie się tym i ktoś mi odpowie/podpowie apropos moich pytań.

Chodzi mi od jakiegos czasu po głowie myśl o kupnie teleskopu i obserwacjach szeroko pojętego kosmosu + fotografowanie.
Zanim jednak wydam(wyrzucę) pieniądze, chciałbym się zorientować, czy warto zaczynać, jeśli nie jest się pasjonatem.

Czego oczekiwałbym po wciągnięciu się w tę "działkę":
- obserwacje planet
- obserwacje gwiazd
- obserwacje innych obiektów, np. mgławic
- możliwość uwieczniania obserwacji na foto (cyfrowych)

Ile chciałbym wydać (zapewne z teleskopami jest podobnie jak z cyfrakami; nie chcę wydać masy pieniędzy na mocno profesjonalny sprzęt, bo jej nie mam :))
- 1000-1300 PLN na początek, przy czym za tą kasę chciałbym osiągnąć ww. cele

Czym dysponuję:
- cyfrak (imho dobra jakość i optyka - DMC FZ-7) ale nie lustrzanka i nie zamierzam na razie inwestować w lustrzankę.

Czego chciałbym od teleskopu:
- niezbyt drogi (limit jw).
- w miarę mobilny (nie mam samochodu)
- przyzwoita jakość (nie chciałbym otrzymywać tylko rozmytych, mało wyrażnych zdjęć)
- możliwość rozbudowy/upgrade, jeśli mnie to wciągnie

Mieszkam w dużym mieście, ale ten rejon wydaje się być w nocy "ciemny" :), przynajmniej w porównaniu do poprzedniego miasta, gdzie mieszkałem.


Przymiarki do modeli (czy ktoś z nich korzysta/jaka jest ich jakość/możliwość polepszenia/czy spełnią ww. wymagania):
- http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_25&products_id=338
- http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_25&products_id=178


Inne pytania (może głupie, ale jestem laikiem :), wybaczcie):
- czy możliwe są obserwacje kosmosu także za dnia
- czy możliwe jest użycie teleskopu w dzień jako "lunety"
- jakie ewentualne inne kwestie należy rozważyć

Dziękuję z góry za wszelkie porady
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Maj 2007, 19:58

PostJaLe | 15 Maj 2007, 21:20

Niestety te pieniądze które chcesz przeznaczyć na astrofoto wyrzucisz po prostu w błoto.
Tutaj potrzebne są większe wydatki i tak minimalne pieniądze to :
1. EQ5 1200,-
2. Canon 2800,-
3. teleskop np. 80 ED 1500,-
4. lunetka guidująca 700,-
5, kamerka 400,-
6. Laptop 1000,-
7. Goto guid 800,-

Oczywiście jakieś okulary, walizeczki, przedłużacze, mapy
w sumie około 10 000,-


Dodam, że jest to kwota absolutnie minimalna.
Znam takie osoby, które jak usłyszą słowa "chcę super sprzęt do fotografii za 2000,-" to dostają torsji brzucha ze śmiechu l mają rację ;)

ps, wybór zależy oczywiście od Ciebie i od tego co się spodziewasz po tym co osiągniesz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostRaymon | 15 Maj 2007, 21:24

- czy możliwe są obserwacje kosmosu także za dnia?
Ale po co? Nie bardzo da się efektownie obserwować kosmos za dnia.
- czy możliwe jest użycie teleskopu w dzień jako "lunety"?
Jak masz dobry teleskop to nie. Te taniochy z allegro nadają się tylko jako lunety, a mniej jako teleskopy.
- jakie ewentualne inne kwestie należy rozważyć?
Do astrofoto? Zobacz co JaLe napisał... Wystarczająca kwestia?
vv bb 8)
Celestron C6-N 150/750, montaż CG-4
Awatar użytkownika
 
Posty: 46
Rejestracja: 11 Kwi 2007, 19:10
Miejscowość: Kłomnice

PostJaLe | 15 Maj 2007, 21:38

Raymon napisał(a):- czy możliwe są obserwacje kosmosu także za dnia?
Ale po co? Nie bardzo da się efektownie obserwować kosmos za dnia.
- czy możliwe jest użycie teleskopu w dzień jako "lunety"?
Jak masz dobry teleskop to nie. Te taniochy z allegro nadają się tylko jako lunety, a mniej jako teleskopy.
- jakie ewentualne inne kwestie należy rozważyć?
Do astrofoto? Zobacz co JaLe napisał... Wystarczająca kwestia?



Przy korzystnym położeniu i jeżeli wiemy gdzie można oglądać planety.
Nie wspomnę już o Księżycu i naszej najwspanialszej gwieździe czyli Słońcu ;)

Toż to wszystko kosmos :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMarek_B | 15 Maj 2007, 21:38

Wszyscy chyba podbuzowani tematem z innego działu...

Chyba Cię chcieli zniechęcić 8)

Fakt, że do foto pewno musiałbyś się wydatnie wykosztować, ale jeżeli to ma być hobby na dłużej to lepiej dostępne środki przeznacz na coś do nauki, a potem nazbierasz na potrzeby, które wyjdą w praniu.

Za 1300 niektórzy na tym forum doradzą Ci całkiem znośny sprzęt na początek - nie stracisz za dużo na późniejsze inwestycje a jak Ci się nie spodoba to będziesz miał dla dzieci - może one złapią bakcyla a wtedy i tak będziesz miał wydatki :P

Poszperaj jeszcze po forum, bo rzeczywiście takich porad jest tutaj już całkiem sporo.

Pozdro!
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

Postmisiekc | 15 Maj 2007, 21:39

Coz, jak to mowia w TV tak to tylko w Erze ;). Ale zeby bylo troche bardziej konkretnie to na Twoim miejscu rozwazyl bym teleskop o parametrach podobnych do tego: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... pl&cur=PLN
W porownaniu z teleskopami, ktore zaproponowales ten ma przede wszystkim wieksza swiatlosile (f/5 zamiast f/10) co pozwala na czterokrotnie krotsze czasy naswietlania. Ponadto ma wieksza srednice lustra (150mm zamiast 90mm) wiec zdecydowanie wiecej da sie przez niego zobaczyc. Nieco krotsza ogniskowa jest korzystna w przypadku fotografii (bo latwiej zrobic nieporuszone zdjecia) ale nieco trudniej bedzie uzyskac duze powiekszenia wykorzystywane np. przy obserwacji planet.
Taki zestaw bedziesz mogl rozbudowac o naped oraz adapter do mocowania aparaty fotograficznego http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... pl&cur=PLN
Problemem moze byc wieksza waga w kontekscie wymaganej mobilnosci.

Jezeli chodzi o dodatkowe pytania to:
- obserwacje dzienne sa mozliwe: Slonce - z zastosowaniem odpowiednich filtrow, Ksiezyc. Obserwacje innych "pozaziemskich" obiektow w dzien jest trudne (bo ciezko znalezc obiekt na jasnym niebie) i zwykle nie dostarcza spektakularnych wrazen.
- tryb "lunety" jest dostepny w refraktorach (czyli takich teleskopach jakie Ty zaproponowales) po dokupieniu tzw. katowki pryzmatycznej. Teleskopy w systemie Newtona (takie jak zaproponowany przeze mnie) raczej sie do tego nie nadaja, gdyz obraz jest odwrocony. Poza tym w taki teleskop patrzy sie "z boku" co nie jest zbyt wygodne i intuicyjne w trakcie dziennych obserwacji.
- kwestii do rozwazenia jest bardzo duzo. Zwykle astrofotografia to kolejny krok w przygodzie z astronomia. Pierwszym krokiem sa obserwacje. Moze wiec warto by bylo sie na poczatek pomyslec o obserwacjach. Dodatkowo sprzet do obserwacji i do fotografii powinien sie charakteryzowac innymi cechami. A jak cos jest uniwersalne i do tego tanie, tak jak zaproponowany przeze mnie zestaw, to nie bedzie ani optymalnym rozwiazaniem do obserwacji ani do fotografii. Stad pierwsze zdanie tej odpowiedzi.
Jeszcze jedno: skoro piszesz, ze mieszkasz w duzym miescie to z pewnoscia mieszkaja tam tez inni interesujacy sie astronomia. Warto ich znalezc, porozmawiac i wymienic sie doswiadczeniami.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 15 Maj 2007, 21:42

Marek_B napisał(a):Wszyscy chyba podbuzowani tematem z innego działu...

Chyba Cię chcieli zniechęcić 8)

Fakt, że do foto pewno musiałbyś się wydatnie wykosztować, ale jeżeli to ma być hobby na dłużej to lepiej dostępne środki przeznacz na coś do nauki, a potem nazbierasz na potrzeby, które wyjdą w praniu.

Za 1300 niektórzy na tym forum doradzą Ci całkiem znośny sprzęt na początek - nie stracisz za dużo na późniejsze inwestycje a jak Ci się nie spodoba to będziesz miał dla dzieci - może one złapią bakcyla a wtedy i tak będziesz miał wydatki :P

Poszperaj jeszcze po forum, bo rzeczywiście takich porad jest tutaj już całkiem sporo.

Pozdro!


Nie no jasne można robić zdjęcia i prze komórkę i lornetkę.

Podsumujmy:
1. lornetka z allegro 100,-
2. komórka za 1,-

101,-

ps. powodzenia :wink:
Już 13 latkowie czują o co w tym chodzi wystrczy zerknąć na ostatnie posty krzyśka 2222
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostCharon X | 15 Maj 2007, 22:04

Naprawdę nie znacie nic pośredniego między 101 a 10000 zł ?
Chyba zależy co się foci. Najtańsze jest astrofoto Księżyca i Słońca, bo do tego nie trzeba nawet montażu paraliktycznego.
A do DS wiadomo, że to najdroższa zabawa - wielki montaż paraliktyczny, super aparat czy kamera i jeszcze guidery i inne bajery.
Dlatego DSowych astrofografów w Polsce nie ma aż tak wielu.

ps. do komórki za złotówkę trzeba dołożyć jeszcze abonament :twisted:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostMarek_B | 15 Maj 2007, 22:17

Spoko JaLe, widzę że zrobiłeś się uszczypliwy...

Ale napisz czy nie jest prawdą, że na początek to fotografia nie jest łatwą zabawą? Pisząc o sprzęcie do nauki myślałem o wizualu bo do do foto trzeba wydatnych wydatków - skrót myślowy :P
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

PostCharon X | 15 Maj 2007, 22:24

Aha i jeszcze astrofoto planetarne to chyba też nie jest jakieś drogie.
Tak minimum to dałoby się np. MAK 80-102, jakaś kamerka, eQ3-2 i laptop ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postzbyszek | 15 Maj 2007, 22:29

Kiedys aparat na koziolku stawiano i tak zdjecia astro robiono . Obiektyw chyba z kikadziesiat mm ogniskowa.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRammstein | 15 Maj 2007, 22:41

Może na początek kup jakiś dobry montaż i teleskop by poznac dobrze niebo. Jak już zapoznasz się z niebem i opanujesz montaż to wtedy pomyśl o dokupieniu sprzętu do astrofoto. Najważniejsze by dobrze dobrac teleskop i montaż, teleskop powinien byc dosyc lekki co wcale nie znaczy mały i nie powinien on przeciążyc montażu a montaż musi byc dosyc dokładny ( w przypadku planet nie trzeba aż tak dokładnego montażu) . Musisz wybrac co chcesz fotografowac, planety lub DS. W przypadku planet sprzęt będzie znacznie tańszy, do DS trzeba się liczyc z kwotą wyjściową około 10000 zł. Najważniejsze jest opanowanie sprzętu, wiele osób zajmujących się fotografią nieba jest w stanie małym APO 60mm zrobic lepsze zdjęcia niż ktoś kto dopiero zaczyna i dysponuje 120mm APO dlatego radzę pierw kupic sam teleskop i montaż by opanowac podstawy. Do astrofotografii poza kasą trzeba również sporo czasu, na jedno zdjęcie trzeba poświęcic kilka godzin przy teleskopie i kolejne kilka godzin przy obróbce materiału.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 16 Maj 2007, 10:02

Na dobrą sprawę przygodę z astrofoto można zacząć z Newtonem 150/750 na paralaktyku klasy co najmniej EQ-3 z napędami.
Można odpiąć tubę z montażu i powiesić w to miejsce aparat z własnym obiektywem uzyskując przepiękne zdjęcia gwiazdozbiorów i Drogi Mlecznej :lol:
Potrzebna będzie do tego oczywiście lustrzanka, najlepiej Canona z wymiennym obiektywem czyli tak to może wyglądać na początek:

Teleskop startowy około 1200 zł

Napęd do teleskopu + polarna około 500 zł

Body Canona używane około 2000 zł

Pilot do Canona około 200 zł

Zasilacze, złączki, redukcje około 200 zł


I już zebrało nam się 4 tysiaki aby wystartować i zacząć się uczyć astrofoto :roll: Niestety astrofoto to nie jest tanie hobby choć muszę przyznać że daje jednak naprawdę wielką satysfakcję i jest to piękne hobby które zdecydowanie warto uprawiać :idea:

W następnym zestawie (budżet zakupu około 6 tyś zł) po roku lub 2 latach nauki trzeba by kupić co najmniej montaż SVP z napędami i polarną na stalowym statywie za około 2 tysiaki a sprzedać EQ-3 :wink:

Po kilku sezonach obserwacyjnych przesiąść się na jasną i wydajną w astrofoto tubę MT-800 z korektorem komy posadzoną na EQ-6 z wejściem na Autoguider ale to juz budżet zakupu z autoguiderem ponad 10 tyś i sprzęt raczej docelowy na lata przynajmniej jak dla mnie bo sprzęt o znacząco lepszych osiągach zaczyna się potem dopiero w przedziale 35-50 tyś zł. 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPrzemysław93 | 16 Maj 2007, 15:57

Hmm... Kosmiczne ceny :) ale za kilka lat to wszystko powinno potanieć :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostJanusz_P. | 16 Maj 2007, 17:09

Można na to spoglądać także z drugiej strony medalu, ceny rynkowe a hobby kosmiczne :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCharon X | 16 Maj 2007, 17:22

Przemysław93 napisał(a):Hmm... Kosmiczne ceny :) ale za kilka lat to wszystko powinno potanieć :)


Taaaaaaaaaaaak. Dlatego najpierw trzeba skupić się na wizualu, a do astrofoto musi zadowolić Księżyc :wink: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJanusz_P. | 16 Maj 2007, 17:38

Rzecz w tym że wcale nie musi zadowolić Księżyc czego dowodem są piękne astrofotografie mgławic i galaktyk naszych forumowiczów traktujących swoje hobby jak widać całkiem poważnie bo wszak wszystko jest dla ludzi z pasją możliwe :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPrzemysław93 | 16 Maj 2007, 18:11

No fakt ale tu chodziło raczej o przeciętnego obserwatora który próbuje zrobić fote księżyca :) nawet zwykłą cyfrówką i dobsonem :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postalien_peeped | 17 Maj 2007, 19:03

na początku dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Trochę sprowadziły mnie na ziemię... :)

Kilka pytań/wątpliwości:

1. Gdy szukałem info o cyfrakach, spora część odpowiedzi była w stylu - bez lustrzanki i obiektywów za x kPLN nie da się zrobić dobry zdjęć, więc lepiej zainwestować w lustrzankę, lub w ogóle się w to nie bawić.
Czy za pomocą refraktorów/newtonów z dolnej półki w przedziale 1-1.5 kPLN rzeczywiście nie da się zrobić zdjęć, które będą wyraźne?
2. Co za pomocą takich teleskopów mógłbym oglądać - planety w dość dobrym powiększeniu i/lub obiekty typu mgławice? Jakie mniej więcej są ich możliwości?
3. Jak wygląda sprawa montażu aparatów - specjalne adaptery montowane w miejsce okularów? (specjalne adaptery dla lustrzanek i specjalne dla zwykłych?)
4. czym (prócz budowy) różnią się między sobą refraktory i newtony jeśli chodzi o możliwości? czytałem co nieco w słowniczku astrokraka, ale że jestem laikiem, więc chciałbym usłyszeć o praktycznym przełożeniu różnic od praktyków.
5. jak rozumiem, do zdjęć wymagających długich czasów naświetlania (tu też kolejne pytania: jakiego rzędu są to wielkości w przypadku zdjęć planet a gwiazd/mgławic) potrzebuję montażu paralaktycznego, który wyposażony jest w mechanizm śledzący. Tak więc w odniesieniu do ww. przeze mnie teleskopów w teorii potrzebowałbym tylko napędu?
6. co do zestawu wymienionego przez Janusza: po pierwszych researchach, przed otworzeniem tego topiku, liczyłem się z kosztami teleskopu, napędu i ewent. adapterów do aparatu (w teorii mój lumix ma adapter do wymiennych obiektywów, więc choć to nie byłaby jakość lustrzanki, to nie byłbym bez wyjścia); do czego byłyby mi potrzebne:
- pilot do aparatu, zasilacze, redukcje? i co to jest polarna (sorry za lamerskie pytania, ale rzucacie słownictwem, które laikowi niewiele mówi :))

Podsumowując: zdaję sobie sprawę, że za teleskop za 1.5 kPLN i minimalne potrzebne dodatki typu napęd i adapter do zwykłego cyfraka (wszystkie wymieniłem?) nie osiągnę super rezultatów, ale pytanie, czy z takim zestawem naprawdę da się pofocić nie tylko planety, ale i coś bardziej odległego.

btw, gdyby ktoś dysponował przykładowymi zdjęciami z low-endowych zestawów (wszyscy mają wypasione zestawy >10 kPLN :)?), to byłbym wdzięczny za jakieś linki.

jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Maj 2007, 19:58

PostRammstein | 17 Maj 2007, 20:36

Oto fotki które kiedyś wykonałem teleskopem Meade ETX70AT (zapłaciłem za nowy troszkę ponad 700 zł, w Polsce co jakiś czas pojawia się w Lidlu ale za 1000 zł) oraz modyfikowanym Olympusem C750UZ który został pozbawiony obiektywu :)
Oto kilka fotek księżyca:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa6 ... 8be98.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f92 ... bb314.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/936 ... c41bf.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b6f ... a2110.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e3 ... 97b2b.html
Oraz M42:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/171 ... 6af17.html
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostCharon X | 17 Maj 2007, 20:42

Janusz_P. napisał(a):Na dobrą sprawę przygodę z astrofoto można zacząć z Newtonem 150/750 na paralaktyku klasy co najmniej EQ-3 z napędami.
Można odpiąć tubę z montażu i powiesić w to miejsce aparat z własnym obiektywem uzyskując przepiękne zdjęcia gwiazdozbiorów i Drogi Mlecznej :lol:
Potrzebna będzie do tego oczywiście lustrzanka, najlepiej Canona z wymiennym obiektywem czyli tak to może wyglądać na początek:

Teleskop startowy około 1200 zł

Napęd do teleskopu + polarna około 500 zł

Body Canona używane około 2000 zł

Pilot do Canona około 200 zł

Zasilacze, złączki, redukcje około 200 zł


I już zebrało nam się 4 tysiaki aby wystartować i zacząć się uczyć astrofoto :roll: Niestety astrofoto to nie jest tanie hobby choć muszę przyznać że daje jednak naprawdę wielką satysfakcję i jest to piękne hobby które zdecydowanie warto uprawiać :idea:

W następnym zestawie (budżet zakupu około 6 tyś zł) po roku lub 2 latach nauki trzeba by kupić co najmniej montaż SVP z napędami i polarną na stalowym statywie za około 2 tysiaki a sprzedać EQ-3 :wink:

Po kilku sezonach obserwacyjnych przesiąść się na jasną i wydajną w astrofoto tubę MT-800 z korektorem komy posadzoną na EQ-6 z wejściem na Autoguider ale to juz budżet zakupu z autoguiderem ponad 10 tyś i sprzęt raczej docelowy na lata przynajmniej jak dla mnie bo sprzęt o znacząco lepszych osiągach zaczyna się potem dopiero w przedziale 35-50 tyś zł. 8)


A nie lepiej od razu zacząć od tego MT-800 za 2000 zł + to
Napęd do teleskopu + polarna około 500 zł

Body Canona używane około 2000 zł

Pilot do Canona około 200 zł

Zasilacze, złączki, redukcje około 200 zł[/b]
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat