Amator poszukuje teleskopu

Postmifodzo | 15 Cze 2007, 18:34

Witam.
Napewno nie jestem pierwszym ,który zadaje to pytanie ale chce kupic jakis teleskop aby wkoncu moc poogladac niebo. Cena do powiedzmy 2000 zł. Chciał bym zobaczyc pierscienie saturna,marsa z bliska moze mgławice.Oglądałem pewne teleskopy ale wolał bym opinie ludzi ktorzy oczy na tym zmarnowali :-).
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Cze 2007, 18:22

PostPrzemysław93 | 15 Cze 2007, 18:58

Napisz coś więcej jakie masz warunki obserwacyjne itp. Jeśli masz takie przeciętne niebo to polecam Synte 8'' na dobsonie :) A jeśli masz ciemne niebo to większą wersje Synte 10'' na dobsonie:)

Synta 8'' to koszt 1100 zł i możliwość kupienia dobreg okularku za pozostałe 900 zł

Synta 10'' to koszt 1900 zł i raczej brak dokupienia jakiegoś okularku - ale jeśli masz ciemne niebo to 10'' pakaże więcej szczególnie w dziedzinie galaktyki i mgławice :)


Pozdrawiam
Przemek
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postkrzysiek2222 | 15 Cze 2007, 20:14

Biorąc pod uwagę opinie obserwatorów, to weź Syntę 8" i jakiej okulary, lub 10", ale do niej możesz dokupić właściwie tylko jakiegoś Plossla. W podobnej cenie co 10" możesz kupić 8" na paralaktyku, który daje większy komfort obserwacji.
SW 114/900 EQ2, Baader UHC-S, WO SWAN 20mm, lornetka 7x50

Canon 450D z obiektywem EF 28-135 IS USM
 
Posty: 134
Rejestracja: 15 Kwi 2007, 16:13

PostM@lowany | 15 Cze 2007, 20:41

Witam. krzysiek2222 na podstawie czyjego zdania wysuwasz wniosek, że paralaktyczny montaż daje większy komfort obserwacji???? Janusz, które swoje już zobaczył i ma doświadczenie bardzo duze, już dwa razy zwrócił Ci uwagę, że rad raczej udzielać powinny osoby kompetentne, a z Twoich rad wynika, że niewiele jeszcze zobaczyłes i proszę nie mieszaj.

Do mifodzo - jakie masz warunki? To znaczy, planujesz prowadzić obserwacje z balkonu? ogródka? pola jakiegos? To ważne bo sprawa mobilności sprzętu może też wchodzić w grę. Ja osobiście od 2 miesięcy mam Syntę 8" i naprawdę jestem z niej zadowolony choć wiem że nie wykorzystałem jej jeszcze optymalnie i to tylko mnie pociesza:)

Nie chcę Cie przekonywać do Synty na dobsonie, ale jeśli wykorzystać chcesz teleskop tylko do wizuala, a nie do astrofoto, masz ogródek w miarę ciemnym miejscu i niezbyt wielkie odległości do pokonywania to ten teleskop spełni Twoje oczekiwania - i nawet bym na początek nie kupował dodatkowych okularów, te z zestawu i tak dają wiele przyjemności w obserwacjach a o to przede wszystkim chodzi.... a kolejne możesz zawsze dokupić jak sam nabywając powoli doświadczenia będziesz wiedział co chcesz i jakie okulary będą optymalne dla Ciebie. Duzo czytaj na forum, to naprawdę w większości przypadków wiedza oparta na doświadczeniach - choć jak może już zauważyłes nieco subiektywna.

Pozdrawiam

-ciemnego nieba-
 
Posty: 28
Rejestracja: 26 Kwi 2007, 22:50
Miejscowość: Rybnik

Postmifodzo | 15 Cze 2007, 21:37

Mieszkam 15 km od Bielska Białej w strone katowic wien na płaskim no i jest to kraniec slaska .Mam własny dom wiec moge rozstawic sprzet w ogródku.
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Cze 2007, 18:22

Postmifodzo | 15 Cze 2007, 21:39

poleccie jakis dobry sklep gdzie mozna nabyc tą Synte
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Cze 2007, 18:22

PostSzymon J. | 15 Cze 2007, 21:47

Nicon Action Ex 10x50 czas i dobre chęci...
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

PostRaymon | 15 Cze 2007, 21:59

krzysiek2222 napisał(a):na paralaktyku, który daje większy komfort obserwacji.

Bzury. Paralaktyczny daje lepsze efekty przy fotografii nieba. Do obserwacji jak najbardziej dobson! Zgadzam się z M@lowanym!
vv bb 8)
Celestron C6-N 150/750, montaż CG-4
Awatar użytkownika
 
Posty: 46
Rejestracja: 11 Kwi 2007, 19:10
Miejscowość: Kłomnice

PostPrzemysław93 | 15 Cze 2007, 22:12

Ja także się z nim zgadzam :) Po długich obserwacjach powiedzmy całą noc dobson sprawdza się najlepiej :) Są to teleskopy z dużymi lustrami za niewielką cene :) Jeśli masz ogródek to jak najbardziej polecam Synte 8'' :) A co do okularków to może i prawda że na początek wystarczą ci te z zestawu :)


Pozdrawiam
Przemek
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostJanusz_P. | 16 Cze 2007, 08:07

Raymon napisał(a):
krzysiek2222 napisał(a):na paralaktyku, który daje większy komfort obserwacji.

Bzury. Paralaktyczny daje lepsze efekty przy fotografii nieba. Do obserwacji jak najbardziej dobson! Zgadzam się z M@lowanym!


Widzę że konieczny jest szybki powrót do etymologii problemu ba nadal niektórzy nie rozróżniają obserwacji od oglądania nieba :wink:

Do obserwacji astronomicznych sensu stricte potrzebny jest wygodny paralaktyk i to dość sztywny aby zapewnić komfort prowadzenia obserwacji.
Obserwacja wymaga zwykle dużego powiększenia, skupienia i uwagi której nie da się osiagnąć przy ciągłych szturchaniu Dobsona :roll:
Do niedzielnego czy działkowego oglądania nieba przy grillu ze znajomymi z paczki może być z powodzeniem używany Dobson bo to system do małych i średnich powiększeń bardzo dobry do pospolitego oglądactwa uprawianego masowo na zlotach i szeroko rozumienej popularyzacji astronomii.

Generalnie dla obserwatorów paralaktyk, dla niedzielnych oglądaczy Nieba Dobson
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJarek76 | 16 Cze 2007, 10:24

Ja również jestem zdania ,ze paralaktyk jest zdecydowanie wygodniejszym montażem niz dobson.Wiem ,bo miałe okazje obserwowac tymi 2 montazami,pozatym kiedy tak jak wspomniał Janusz, podczas lukanka używamy duzych powiekszen,sztywny dobrej klasy montaz paralaktyczny jest wrecz idealnym rozwiazaniem(mikroruchy),które pozwalaja nam w płynny sposob sledzic uciekajacy obiekt(jesli nie posiadamy prowadzenia w osi/osiach).
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostAltair | 16 Cze 2007, 11:36

Janusz_P. napisał(a):
Raymon napisał(a):
krzysiek2222 napisał(a):na paralaktyku, który daje większy komfort obserwacji.

Bzury. Paralaktyczny daje lepsze efekty przy fotografii nieba. Do obserwacji jak najbardziej dobson! Zgadzam się z M@lowanym!


Widzę że konieczny jest szybki powrót do etymologii problemu ba nadal niektórzy nie rozróżniają obserwacji od oglądania nieba :wink:

Do obserwacji astronomicznych sensu stricte potrzebny jest wygodny paralaktyk i to dość sztywny aby zapewnić komfort prowadzenia obserwacji.
Obserwacja wymaga zwykle dużego powiększenia, skupienia i uwagi której nie da się osiagnąć przy ciągłych szturchaniu Dobsona :roll:
Do niedzielnego czy działkowego oglądania nieba przy grillu ze znajomymi z paczki może być z powodzeniem używany Dobson bo to system do małych i średnich powiększeń bardzo dobry do pospolitego oglądactwa uprawianego masowo na zlotach i szeroko rozumienej popularyzacji astronomii.

Generalnie dla obserwatorów paralaktyk, dla niedzielnych oglądaczy Nieba Dobson



Dzięki. Wiele mi to wyjaśniło :D


Pozdrawiam Tomek
LB 10"
SW 70/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Rejestracja: 23 Mar 2007, 21:42

PostJaLe | 16 Cze 2007, 11:40

Altair napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):
Raymon napisał(a):
krzysiek2222 napisał(a):na paralaktyku, który daje większy komfort obserwacji.

Bzury. Paralaktyczny daje lepsze efekty przy fotografii nieba. Do obserwacji jak najbardziej dobson! Zgadzam się z M@lowanym!


Widzę że konieczny jest szybki powrót do etymologii problemu ba nadal niektórzy nie rozróżniają obserwacji od oglądania nieba :wink:

Do obserwacji astronomicznych sensu stricte potrzebny jest wygodny paralaktyk i to dość sztywny aby zapewnić komfort prowadzenia obserwacji.
Obserwacja wymaga zwykle dużego powiększenia, skupienia i uwagi której nie da się osiagnąć przy ciągłych szturchaniu Dobsona :roll:
Do niedzielnego czy działkowego oglądania nieba przy grillu ze znajomymi z paczki może być z powodzeniem używany Dobson bo to system do małych i średnich powiększeń bardzo dobry do pospolitego oglądactwa uprawianego masowo na zlotach i szeroko rozumienej popularyzacji astronomii.

Generalnie dla obserwatorów paralaktyk, dla niedzielnych oglądaczy Nieba Dobson



Dzięki. Wiele mi to wyjaśniło :D


Pozdrawiam Tomek


Czyli tak, możesz się cieszyć Dobsonem jako niedzielny oglądacz lub udawać obserwatora i męczyć się z paralaktykiem :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAltair | 16 Cze 2007, 11:46

Kupię Syntę na Dobsonie, bo teraz będę w III klasie gimnazjum i będę kuł, bo chcę iść do dobrego liceum :x I raczej będę oglądał w sobotę, a nie w niedzielę, bo w pon. szkoła :? A na wakację nie chcę telepa, ponieważ jadę na obóz astronomiczny i mam lornetkę, która mi w zupełności na wakację wystarczy do nauki nieba :)


Pozdrawiam Tomek
LB 10"
SW 70/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Rejestracja: 23 Mar 2007, 21:42

PostPrzemysław93 | 16 Cze 2007, 15:06

Altair napisał(a):Kupię Syntę na Dobsonie, bo teraz będę w III klasie gimnazjum i będę kuł, bo chcę iść do dobrego liceum :x I raczej będę oglądał w sobotę, a nie w niedzielę, bo w pon. szkoła :? A na wakację nie chcę telepa, ponieważ jadę na obóz astronomiczny i mam lornetkę, która mi w zupełności na wakację wystarczy do nauki nieba :)


Pozdrawiam Tomek




Zostaje ci jeszcze piątek bo w sobote nie będziesz chodził do szkoły 8)
Będziesz piątkowo-sobotnim ,,oglądaczem'' nieba :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postsaywiehu | 17 Cze 2007, 16:27

JaLe napisał(a):Czyli tak, możesz się cieszyć Dobsonem jako niedzielny oglądacz lub udawać obserwatora i męczyć się z paralaktykiem :lol: :lol: :lol:

Całkowicie się zgadzam. Moje paralaktyki ostatnio się kurzą. Cóż, wolę być grillowo-niedzielno-wygodnickim oglądaczem... choć i taki może zaliczyć ośmiocalówką (pod moim niebem!) ponad 25 gromadek kulistych w Wężowniku :D
saywiehu
 

PostJarek76 | 17 Cze 2007, 18:41

Każdy swoje chwali :wink:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostJaLe | 17 Cze 2007, 19:12

promil16 napisał(a):Każdy swoje chwali :wink:

No ja mam paralaktyka, ale to montaż , który jest do astrofotografii - dodatkowo zaopatrzony w Goto może służyć do szybkiego namierzania wielu obiektów. Ale uważam, że Dobson to klasyka, powiedzmy że pomiędzy takimi montażami jest różnica jak w jeździe na klasycznym motorze i ścigaczu ;)

Albo inaczej Dobson dla konesera znającego niebo, a paralaktyk koniecznie z GoTo dla osoby żadnej osiągnięcia łatwego efektu
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJarek76 | 17 Cze 2007, 20:16

JaLe napisał:

Albo inaczej Dobson dla konesera znającego niebo, a paralaktyk koniecznie z GoTo dla osoby żadnej osiągnięcia łatwego efektu[/quote]

Ja sie nie zgadzam z tym stwierdzeniem,ponieważ nie posiadam systemu GoTo i nie ide na łatwiznę podczas wyszukiwaniu obiektów.
Montaz paraklaktyczny umozliwia dokładniejsze-precyzyjne podażanie za obiektem podczas obserwacji z duzym powiekszeniem i nie tylko .Aby podczas lukanka pozaliczac sporo obiektów na niebie i tak konieczna jest jego znajomość.
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostAltair | 24 Cze 2007, 13:13

Chyba jednak nie kupię tej Synty 8" :? Miałem się przeprowadzić i mieszkać w domu, ale rodzice zrezygnowali i będę dalej mieszkał w bloku :?

Chchiałbym kupić teleskop no i nie wiem jaki :( Będę obserwował z balkonu więć Synta 8" i tym bardziej Synta 10" nie wchodzi w grę. Cena którą chcę przeznaczyć na telepa to do 2000 zł. Czy do obserwcji balkonowch nadaje się Sky-Watcher SKP15075PEQ3-2? Kosztuje on 1119 zł. więć mógłbym dokupić jakieś okularki. Acha. Interesują mnie obiekty DS. Znam gwizdozbiory :D

Zasadnicze pytania więc brzmą:

1. Jaki teleskop w cenie do 2000 zł. polecacie do obserwacji na balkon do DS?

2. Czy Sky-Watcher SKP15075PEQ3-2 nadaje się do obserwacji nieba z balkonu?



Pozdrawiam Tomek
LB 10"
SW 70/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Rejestracja: 23 Mar 2007, 21:42

Postbolid25 | 24 Cze 2007, 13:21

Jesli masz zanieczyszczone światłem miejskie niebo,zobaczysz tylko te najjasniejsze ds-y.Przy obserwacjach słabych obiektów ważne jest ciemne tło i dobra przejrzystość powietrza.Z balkonu w dużym miescie możesz sobie tylko makiem księżyc i jasniejsze planety obserwować!
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostAltair | 24 Cze 2007, 13:29

Mieszkam w Opolu, a to nie jest duże miasto. Mam właśnie fajnie, bo mieszkam bardziej na uboczu Opola i nie mam zanieczyszczonego aż tak bardzo nieba światłem.
LB 10"
SW 70/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Rejestracja: 23 Mar 2007, 21:42

PostCharon X | 24 Cze 2007, 13:35

Balkon i DSy to raczej nieporozumienie, chyba, że twój blok stoi gdzieś z dala od świateł. A do jakiejś dobrej miejscówki z dala od świateł masz daleko od domu ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postsaywiehu | 24 Cze 2007, 13:37

Dokładnie jak piszą Bolid i Charon. To balkon nie nadaje się do obserwacji DS, a nie jakiś tam teleskop :(
Kombinuj coś takiego, co spokojnie możesz wystawić na tymże balkonie, ale i dość łatwo zabierzesz z sobą poza miasto. Jeśli masz auto - i balkon nie jest maluchny- Synta na Dobsie wcale nie jest najgorszym rozwiązaniem. Choć na pewno lepszy na balkonie byłby krótki refraktor- tu moim typem jest Synta 120/600 na EQ3 plus filtr np. Fringe Killer, Contrast Booster do planet i podwójnych.
Refraktor ma poważne zalety vs. Newton na balkoniku: wyciąg z tyłu, krótsza tuba. Obrazy z R 120/600 powinny być jaśniejsze i wyrazistsze niż z N 150/750, o rozdzielczości nie wspominając. Sam mam "na oku" taki właśnie refraktor, waham się tylko między tą Syntą a Messierem 150/750. Różnica ceny jest dość przepaścista ;)
saywiehu
 

PostAltair | 24 Cze 2007, 13:41

Mój blok stoi z dala od świateł, ale i tak będę mógł od czasu do czasu pojechać z rodzicami gdzieś za miasto gdzie jest bardzo ciemno :) Teraz na wakacje jadę na dwa tygodnie w góry gdzie jest bardzi ciemne niebo :) i tam też mógłbym poobserwować. Najlepiej by było gdyby teleskop był mały żebym mógł go łatwo gdzieś zabrać ze sobą.
LB 10"
SW 70/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Rejestracja: 23 Mar 2007, 21:42

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat